Vitaminin Yararları

Vitaminin Yararları ve Önemi Nelerdir? Sağlığımızı en üst seviyede devam ettirmek için, bu önemli maddelerin vücudumuzda yeterli miktarda bulunmasını sağlamak gereklidir.

A vitaminin yararları : Göz sağlığını korumak için gereklidir. Gece körlüğünü önleyici etkinliği vardır. Cilt, tırnak ve saçların sağlıklı olmasını sağlar. Cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve korunması için A vitaminine gereksinim vardır.

B vitaminin yararları

B1 vitamini : Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji temin eden glikoza dönüşmesinde etklidir. Sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir.

B2 vitamini : Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde görev alır. Kataraktı önler. Göz yorgunluğunda rahatlatıcıdır.

B3 vitamini : Besinlerden enerji elde edilmesinde rol oynar. Pellegrayı önler. Kan dolaşımını düzenler.

B5 vitamini : Karbonhidrat protein ve yağın enerjiye dönüşmesine yardım eder. Antikor yapımında rol oynar. Antistres özelliğiyla tanınır.

B6 vitamini : Protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır. Sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar.

Biyotin : Saç sağlığı için gereklidir. Diğer B vitaminleri gibi  protenin, karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşümünde rol oynar. B vitaminlerinin kullanımında faydalıdır.

Folik asit : Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi folik asite bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak gerekir.

B12 vitaminin yararları : B12 vitamini alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışarak kansızlığı önler. Sinir sisteminin sağlığı için gereklidir.

C vitaminin faydaları : Hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda rol oynar. Serbest radikallere karşı korur. Dişeti sağlığı için faydalıdır. Enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur. Damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaraların iyileşmesinde de yararlıdır.

D vitaminin faydaları : Kemiklerin güçlenmesinde gereklidir. Kalsiyum ve fosforun emiliminde önemlidir. D vitamini eksikliği kemik ve kas  güçsüzlüğüne neden olur.

E vitaminin faydaları : Antioksidan etkiye sahiptir. Kalp ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Damarları güçlendirir. Cilt için yararlıdır.

K vitaminin faydaları : Kanın pıhtılaşması için gerekli olan protrombinin yapımında rol oynar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vitaminin Yararları” üzerine 21 yorum

 1. Çok güzel olmuş kardeş ellerine sağlık ödevime yardım ewttin byy

 2. yahu bütün besler bastırmıs sanki gizli operasyon gibi ama burdan da bana pek bilgi gelmedi faydaları için bn kitaptan bktm

 3. süpeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrr ama bana kısa gerekti hepsini yazcaz çünkü

 4. çok tesekr ederim bu olmasaydı bütün vitaminleri yazmak zorunda kalacaktım

 5. çok güzel bu benim desim içindi çok teşekkür ederim

 6. süper olmuş ama biraz daha eklesenin ö bana çok lazımda lütfeeen yardım din

 7. çok güzel olmuş ama daha detaya ihtiyacım var öğrenciyim ilkokul 5 🙂

 8. * çok güzel olmus elleinize sağlık ama daha iii açıklayabilirdiniz

 9. çok güzel çok sağolunnnnnn byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 10. güzel bilgi ve faydalı konular yalnız vitaminler hangiler dir
  (a vitamin) hangisi bunun gibi vitaminlerin hangileridir bilgilendirmenizi isterim byyyyyyyyyyyy

Yorum yapın

css.php