Vitaminlerin Özellikleri Nelerdir?

Vitamin Çeşitleri ve Görevleri, Vitaminlerin Özellikleri. Vücut için gerekli maddeler olan vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki geniş kategoriye ayrılır. Yağda çözünen vitaminler (Vitamin A, D, E ve K) vücuta depolanır. Suda çözünen vitaminler ise (B vitaminleri ve C vitamini) vücutta depolanmaz,  fazlası atılır. Bu nedenle günlük olarak bu vitaminleri içeren besinleri tüketme gerekliliği vardır.

Vitaminlerin Faydaları

A vitamini: Göz sağlığı için gereklidir. Ayrıca  cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Yumurta, süt, kayısı, havuç, ıspanak ve tatlı patates A vitamini içeren besinler arasındadır.

B vitaminleri : B vitaminleri enerji metabolizmasında rol oynarlar. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev alırlar. B vitaminlerinin B1, B2, B6, B12, niasin, folik asit, biotin ve pantotenik asit gibi çeşitleri vardır. Tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, buğday ve yulaf, balık,  süt ürünleri, süt ve yoğurt, fasulye ve bezelye gibi besinlerde bulunurlar.

C vitamini:  Diş etlerini güçlendirir, yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Antioksidan etkisiyle serbest radikallere karşı mücadele eder. Enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirir. Domates, brokoli, lahana çilek, portakal gibi meyve ve sebzelerde yer alır.

D vitamini:  Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum emilimine yardımcı olur. Balık, yumurta sarısı, süt ve diğer süt ürünleri gıdalarda bulunur.

E vitamini: Antioksidan etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Buğday ve yulaf gibi tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, fındık E vitamini olan besinler arasındadır.

K vitamini: K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir. Süt ve yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri K vitamini kaynakları arasındadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vitaminlerin Özellikleri Nelerdir?” üzerine 48 yorum

 1. çoooook güzeldi ; kuzenimin ödevine yardım cı olduuu 😀 🙂 🙂 🙂
  yazandan teşekkürlerimizi iletiyoruz 😀 🙂 🙂

 2. begenmedim diyenler daha iyi bulursa yapsin yada yerse internete bakmadaan yapsinlar. begenmedim diye yorum atacagina guzel desin veya en azindan elinize saglik desinler adamlar size begendirecek diye yazmadilar kiymet bilene isine yarasin diye yazdilar 😉

 3. idare eder abartmayın bu arada hepinizin soyadı aynı mı?

 4. bukadar kısa olduğu halde süüüüüppppeeeerrrrr………………………………

 5. Çok güzel tam ihtiyacım olan bir site teşekkür ederim

 6. Çok güzel bir site.Ödevimde bana yardımcı oldu ve bu site sayesinde notum öncekinden daha yüksek geldi..

 7. ödevim için çok güxel oldu saolun beyler ve bayanlar

 8. Çok tşkr ederim ödevimi bitirmeme yardımcı oldu çok saolun

 9. benibilgisahibioldum gercekten cok bilgisaibi oldum

Yorum yapın

css.php