Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları ve Greyfurt Suyunun Faydaları. C vitamini içerir. Bir Greyfurtta yaklaşık 80 mg C vitamini vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruması greyfurt yararları arasındadır.

Greyfurtun Faydaları

• Yapılan deneysel çalışmalar greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özütünün bakteri, mikromantar ve virüslere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

• Greyfurtun bir diğer yararı dişeti kanamaları olan kişilerde kanamaları azaltıcı etkisidir. Günde iki greyfurt yenmesinin dişetlerindeki kanamaları ciddi bir biçimde azalttığı bir araştırma sonucunda yapılan tespittir. Greyfurtun yüksek oranda C vitamini içermesi sebebiyle yara iyileşmesini hızlandırdığı düşünülmektedir.

• Greyfurttaki lycopene ve liminoids kanser karşıtıdır. Likopenle ilgili yapılan bir araştırmada likopen bakımından zengin sebze ve meyve tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riskinin % 82 oranında daha az olduğu tespiti yapılmıştır.

• Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır.

• Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır.

• Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir.

• Kudüs Üniversitesince yapılan araştırma günde 1 tane greyfurt yenilmesinin kalp rahatsızlıkları olasılığını azaltacağını göstermektedir.  Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre greyfurt kandaki kötü kolesterolü yüzde 25 azaltmakta, iyi kolesterolü ise yüzde 25 artırırmaktadır. Ancak greyfurtun kolesterol ilaçlarlarıyla birlikte alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

• Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir.

Greyfurt Zayıflatırmı?

Metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.

Amerika’da yapılan bir çalışma greyfurt suyunun kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir.

Greyfurtun Zararları Varmıdır?

• Greyfurt ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Greyfurt suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girerek ve de bu ilaçların etkilerini artırarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtilmektedir.

• Greyfurt suyunda bulunan bergamottin gibi bazı maddeler vücutta ilaçların metabolize olmasını sağlayan enzimin miktarını azaltarak ilaçların kana daha yüksek oranlarda emilerek yan etki göstermesine yol açabiliyor.

• Araştırmalar greyfurtun birçok ilaçla etkileşime girdiğini göstermiştir. Antidepresanlar, antihistaminikler, kalp ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

• Greyfurt suyunda bulunan furanokumarinlerin ilaçlarla etkileşime neden olduğu düşünülmektedir.

• Alınan ilaçların büyük bir bölümü bir enzim grubu (sitokrom p450) tarafından karaciğerde bir seri işlemlere tabi tutulur. Greyfurt suyu bu enzimlerden biri üzerinde  baskılayıcı etkiye sahip olduğu için alınan ilaç işlemlere uğrayamamakta ve de yüksek miktarda emilerek zararlı etkilere neden olmaktadır.

• Greyfurt suyu gibi karadut suyu, beyaz üzüm suyu, nar suyu, böğürtlen suyunun da bu enzimi baskılayıcı etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Eropean Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir yazıda ilaç kullanan kişilerin greyfurt yememesi gerektiği belirtilmiştir. Kullanılan ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde CYP450 enzimiyle parçalanarak vücuddan atılır. Fakat greyfurt suyu içildiğinde bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü yok olmakta ve de parçalanması geciken ilaç kanda birikerek ilaç zehirlenmesine yol açabilmektedir.

• Bir bardak greyfurt suyu içmenin bu durumun ortaya çıkması için yeterli olduğu belirtilmiştir. Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Greyfurt İle Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

• Amiodarone adlı kalp ilacı,

• Diazem, Nervium, Buspon, Seralin, Lustral, Selectra gibi antidepresan ve uyku ilaçları,

• Plendil, Syscor, Isoptin adlı hipertansiyon ilaçları,

• Cisapride isimli mide-bağırsak ilacı,

• Tegretol adlı epilepsi ilacı,

• Viagra, Sildegra, Vigrande adlı iktidarsızlık ilaçları,

• Lipitor, Tarden, Ator, Zocor Lipovas adlı kolesterol ilaçları.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Greyfurt Faydaları” üzerine 60 yorum

 1. Bende yıllarca sigara içmekten mutevellid kuru öksürük vardı . Hem şeker hastasıyım da . Greyfurt cok severim . Eşim benim için özel getirtti adanadan . Malûm burda pek talep yok manavlarda getirmiyor . Hergun bi tane yiyorum dikkatimi cekti öksürügum düzeldi ciğerlerim rahatladı ve gerçekten sigaraya olan ihtiyacım azaldı .birde disetlerimde kanama olurdu abdestliyken gene kanar bozar abdestimi diye geceye ertelerdim . Oda düzeldi.tavsiye ederim harika bi gıda…

 2. Greyfurt suyu içiyorum her akşam fakat geceleri mide bulantısıyla kalkıyorum kullandığım herhangi bi ilaç yok diyabet sınırda olduğu için doktor tafsiyesiyle kullanıyorum

 3. Bende greyfurt kullaniyorum sabah aç karnina yiyom bide gece yatmadan once yıyorum kendimi çok iyi hissetmeye başladim bende kolestrol var onun için yıyorum gobeğimin inceldığıni goruyorum bence çok faydali bir meyve herkese tavsıye edıyorum ilaç kullananlar hariç sağlikli gunler dileğiyle hoşçakalin

 4. Ben de sabahlari levotiron tiroit ilaci ve serra fanol demir hapi iciyorum. Aksam 1 tane greyfurt yiyorum. Simdilik zarari yok.

 5. Monokent ve coraspin. Glifor1000 mg ilaç kullanıyorum ve insülin de sabah akşam kullanıyorum greyfurt yiyebilirmiyim

 6. Merhabalar, annem tansiyon,kalp,seker ilacı kullanıyor, sunlarda şekeri yüksek olduğu için internette tavsiye edilen bir meyve olduğu için greyfurtu tercih ediyoruz lakin bu ilaçları da kullandığı için greyfurtun zarari olur mu?

 7. Çitilesin 10 mg içiyorum. Tansiyon için. Greyfurt suyu zararlımı

 8. Bende 1.5 aydir aksamlari yatmadsn suyunu iciyorum kabugunu yemiyorum safra kesemdeki taslars iyi gelecegi soylendi cokda seviyoru. M sabahlarida limon iciyorum utrason cektirecem biraz daha icince kabugunu nasil degerlendirebilirim.

 9. karacigere reset atıyor adeta doktorunun ameliyatla çözülür senin sorunun dedigi bir arkadaşım 40 gün sabah aç karnına 1tane greyfurt yedikten sonra yaptırdıgı tahliller tertemiz çıkyor.bende 17 gündür kullanıyorum acaip rahatladım benimde karacigerimde yaglanma vardı 40.gün nasıl olacak bakalım….antibiyotikle beraber tüketmeyin

 10. Epilepsi hastalığı var 4 uıldır faydası olurmu .teşekkürler..

 11. Benim kullandığım tansiyon ilacını bloke etti.tansiyon 10-15 çıktı .tansiyon ilacı kullananlar dikkat

 12. karacıgere zararı varmı yağlanmayı g.g. yı yükseltırmı

 13. Faydası yazılandan çok daha fazla. Ayrıca pek sevilmeyen ve talep edilmeyen bir meyve olduğundan hormonlu olanı da yok, fahiş fiyata satışı da yok. Geçen hafta kilosunu 50 kuruşa, bugün de 1 TL’ye aldım. Organik deyip 1 liralık şeyi 50 liraya satıyorlar ya; işte greyfurtta böyle bir şey mümkün değil. Benim günde 1 öğün yemeyim 2 adet greyfurttur.

 14. Greyfurt çok yararlı ve fazla yendiğinde mideye dokunan bi tarafida var hergün bir tane yiyorum hamilelikte önemli.bazı ilaçlar vardır meyvesulariyla icilince daha iii etki gösterir vitamini çabuk yayar vücuda bilmeden çok yorum yapılmış ayrıca tuz dönünce daha lezzetli oluyor.

 15. kırmızı greyfurtlar çok daha güzel. eskiden biraz acı oluyordu şimdi portakal gibiler. herkese tavsiye ederim.

 16. greyfut yerken her dilimin kabuğunu soy şeker seven şekerli tuz sevn tuzlu yesin bakın lezzetine

 17. guzel şeyler soylemissiniz .greyfutun zararli değil faydali olduğuna karar verdim.

 18. suyunu cok seviyorum greyfurtun syuynu daha cok
  tavsiye ederm

Yorum yapın

css.php