Safran Bitkisi

Safran Çayı Faydaları Nelerdir? Safran Nedir? Latince adı Crocus sativus ve soğanlı bir kültür bitkisi olan safran bitkisi Süsengiller familyasındandır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır. Safran en pahalı baharat olma özelliği ile de tanınır. İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas, Yunanistan’da safran ekimi yapılmaktadır.

İspanya ve iran en önemli safran üretici ülkelerdir ve dünya üretiminin büyük birçoğunluğunu bu iki ülke gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde safran üretimi sadece safranboluda az miktarda yapılmasına rağmen kurutma metodunda balmumu kullanımı kaliteyi düşürmektedir.

Safran bol yağışlı ve güneşsiz iklimi sever. Safran çiçeğinde 3 kırmızı tepecik vardır. 1 gram safran için 150 tepecik elde etmek gerekir.

Çiçekler sabahın ilk saatlerinde elle toplanır. Güneş yükseldikçe çiçek kapandığı için çiçeklerin toplanması zorlaşır. Çiçekler toplandıktan sonra içinde kırmızı tepecikler ayıklanıp bir örtü üstünde kurtulmaya bırakılır.

Safranın içinde safranal, pikrokrosin, krosin adlı maddeler bulunmaktadır. Safranın yaklaşık 80 kadar türü vardır. Baharat ilaç ve boya bitkisidir.

Kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyar. Fiyat olarak oldukça pahalıdır. Safranın kilosu dünya piyasalarında 30 bin dolara kadar alıcı bulurken, ülkemizde ise kilosu  20 Bin ila 30 Bin TL arasında değişmektedir. Gerçek safranı bulmanın zorluğu ve de fiyatının yüksek olması bu bitkinin kullanımını etkilemektedir.

Safran Nerelerde Kullanılır?

İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayi safranın başlıca kullanım alanlarıdır.

Safran bitkisi hava geçirmeyecek kaplarda saklanmalıdır. Nem ve ışıktan korunmalıdır.

Safran Faydaları Nelerdir?

• Bağışıklık sistemini desteleyen antioksidanlar içerir. Safranın rengi lycopenes ve beta-cartonenes olarak bilinen karotenoidlerden gelir.

• Safran bitkisindeki Crocin, Safranal ve Picrocrocin adlı maddeler anti kanser etkisiyle kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

• 2002 de Experimental Biology and Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, safranın anti-kanser ve anti-tümör etkileri bulunmaktadır.

• Safranla ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin görüşü keskinleştirdiği ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen göz kaslarının dejenerasyonunu azalttığını göstermiştir. İtalya’da Prof Silvia Bisti tarafından yürütülen bir çalışmada, safranın yaşa bağlı görme kaybı ve makula dejenerasyonuna karşı olumlu etkileri tespit edilmiştir.

• Crocetin adlı etken madde kolesterolü azaltıcı ve artrit gibi eklem ağrılarına ve rahatsızlıklarına karşı olumlu etkide bulunur.

• The Institute for Traditional Medicine’nin görüşüne göre safran dolaşımı hızlandırır ve depresyon belirtilerini azaltır.

• Çin Tıbbında kan akışını düzenlemek ve morlukları iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

• Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, safrandaki krosetin ve krosin, bellek ve bilişsel işevi artırabilir ve bu etkisiyle Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif beyin hastalıklarının tedavisinde yararlı olabilir.

• Journal of Ethnopharmacology 2005 şubat sayısında yayınlanan araştırmaya göre safran  hafif ve orta derece depresyon tedavisinde etkili olabilir. Çalışmada 0.7 safranal içeren kurutulmuş 30 mg safran ekstresi ile fluoksetin etken maddeli ilaç karşılaştırılmış ve 30 mg safran ekstresi alan hastaların depresyon belirtilerinde önemli gelişmeler görülmüştür. Progress in Neuropsychopharmacology and Biological Psychiatry 2007 mart sayısında yayınlanan çalışmada, safranın hafif-orta derecede depresyon tedavisinde fluoksetin kadar etkili olduğu ifade edilmiştir.

Safran Nasıl Kullanılır?

Günlük kullanım 0.5 – 1,5 gr. Çay dışında standardize ekstre şeklinde de kullanılmaktadır.

Toz ya da tel halinde satılır.

Ülkemizde safran yerine aspir denilen (yalancı safran) bitki satılmaktadır. Ancak aspirin aroması ve kokusu zayıf olduğu için gerçek safrandan ayırtedilebilir.

Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır.

Yine başka bir hile ağırlığını artırmak için bal ve yağ emdirilmesidir.

Amerika’da safran satışı açıkta degil market yöneticisinin kasasında muhafaza edilerek peşin ödeme karşılığında yapılmaktadır.

Safran Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri

Bulantı, kusma ve baş ağrısı, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır!

Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. ali gök says

  safran üreticisiyim elimde 6 kg safran var nereye satabilirim lütfen bana yardım edin bana ulaşacağınız telefon numaram 05399470971

 2. famil says

  ben de safran üreticisiyim.1 kg civarinda yüksek kaliteli safranim var.nereye satabilmeyim üçün lütfen bana yardimci ola bilersinizmi.ben azerbeycanda yaşayiram.cevap bula bilsem çok mutlu olarim.cevabinizi bekleyirem!

 3. alper says

  bu safranı nerde satacaz pazarı varmı herzaman elimizden çıkarta bilirmiyiz.bunun tohumu falan ne kadar fiyatı

 4. nihal says

  ben anlamadım bu safran iyimi kötümü..babam almış kurutulmuşunu nerelerde kullanabiliriz..siz bilkirsiniz

 5. çağdaş turan says

  merhabalar azerbeycanlı arkadasım ben elındekı safranlara pazar bulabılırım benımle ıletısıme gecebılırsın

 6. melik eşref muştu says

  merabalar benim elimde iran horasan 1. sınıf kırmızı safran bulunmaktadır ilgilenen ciddi kişilerin iletşime geçmesin, rica ederim..

  0507-682-69-65

 7. caglar says

  Merhabalar ben safran ureticisi değilim ama irandan direk üreticen alıp satıyorum iran değince kalitesiz sanmayın elimde 3 ayrı safran vardır yüksek kalite orta kalite ve düsük kalite olarak yüksek kaliteli olan safran irandan direk ispanyaya ve yunanistana gidiyor üreticisi arkadasım oldugundan bende ispanyaya giden safrandan bizzat kendim gidip alıyorum. eğer alah nasip ederde elimdeki safranı görünce gerçektem hak verceksiniz türkiyede üretilen safrandan 10 kat kaliteli bir safrandır 1 kilo ve üzeri alışveriste müsteriye özel indirimim olacaktır ciddi alıcıların aramasını rica ederim.

  ÇAĞLAR KARA ADRES:SAFRANBOLU

  TEL: 0544 285 84 77

  email:caglarkara78@hotmail.com

 8. HAVVA says

  MERHABALAR BENİM ELİMDE 500GR KADAR SAFRAN VAR AMA SATAMIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 9. havva says

  merhabalar ben Havva Antalyadan elimde 500gr kadar safranbolu safranı var fakat bir türlü satacak yer bulamadım yardımcı olurmusunuz…irtibat için mail atabilirsiniz havva0-7@hotmail.com

 10. enver says

  buradan tüm safran üreticilerine yazıyorum hiç kimse satışı için üzülmesin türkiye içinde satmaya çalışırsanız hem değerinin altında satılır hemde sizden satın alan kimse uğraşmadan para kazanır simdi sizden ricam ürettiğiniz bölgeyi vede email.adreslerimizle birbirimizle iletişim sağlayıp ne yapılacağına kendimiz karar verelim.ben tekirdağ.üreticisi.enver123456@hotmail.com adresine yazın .

 11. Gülzade Kahveci says

  Merhabalar,
  Benim 1 kg iyi kalite safran soğanına ihtiyacım var. Dikim zamanı da geçiyor. İlgilenenlerin Benimle hemen irtibata geçerseniz sevinirim.
  gkahvec@yahoo.com
  Kolaylıklar dilerim

 12. meryem says

  s.a.

  men 100gram safran satin alacaktim, Istanbuldayim. fiyat nasil? ogrenebilirmiyim?

 13. caglar kara says

  satılık ispanyol safranı fiyatı 1o bin lıra 1 kılo kadar var ırtıbat tel :05442858477

 14. emre says

  merhaba safranboluda yaşıyorum elimde 1 kilo safran var nasıl satabilirim

 15. fikret says

  slm ben safran yetişdircisiym 2ton soan var satabilirmiyiz numaram 05356280080

 16. MEHMET YÜKSEL says

  slm bn safranbolu konari köyünde safran yetiştirmekteyim elimde hakiki safranbolu safranı vardır.Fransada yaptırdığımız analaiz sonuçlarına göre safranımız çok kaliteli çıkmıştır ilgilenenlere duyurulur.

 17. recep kartal says

  elimizde safranbolu safranı bulunur gramı=10 tl dir.Toplam 150 GrAm Vardır Elimizde.05468692730 İlgilenirseniz arayın…

 18. recep kartal says

  kardeşim sayfamıza girin bakın bızde safran da var soganıda var safranboluda hersenede trt de konferans verıyoruz busene safranımızı fransızlar aldılar şuan sadece 150 gr safranımız var onuda özellıkle kendımız parekende satacagımızdan ayırdık
  tel 0546 869 2730

 19. nedim says

  ben safran almak istiyorum,toz halende olmasin ve fiyati ne kadar

 20. ahmet gündüz says

  elınde nerenın safranı var ve ne kadara satmak ıstıyorsun

 21. serkan says

  selam kardeşler…

  istanbulda safran satan varsa acil benle irtibata geçsin…an_gelir@w.cn

  bu bnm msn adresim ekleyin…

 22. şahin says

  Arkadaşlar Azerbaycan ,İran sınırında arsalarımız var.Dünyanın enkaliteli safranı bu bölgeden çıkmaktadır.İran ın adı çıkmıştır , İran a bile bu bölgeden gitmektedir…
  İsteyen varsa şu mevsimde ekimi yapılacak ve anlaşmaya göre verilebilir?
  Dünyada 1. sınıf olduğunun garantisini verebilirim…

 23. mat1930 says

  arkadaşlar elimde 15 gün sonra teslim edilmek üzere 5 gr lık ambalajlarda birinci sınıf safran var en az 20 paketlik (100 gr ) taleplere cevap vereceğim .Ayrıca açık olarak 250 gr ,500gr,1000gr lık taleplerinizi karşılıyabileceğim.Ürün kalitesi 1.sınıftır ilgilenenler mail ile temasa geçebilirler .

 24. Ilham says

  @nedim: elinde 2 kg fas safranı var toz halinde değil – kırmız safran , çok iyi kalite , fiyatı 4000-5000 tl kg mikdara gore

 25. yalcin says

  arkadaslar bnm elimde bol miktarda seyseladalarından aldıgım safran war we oldukca ucuza satıcam ilgilenmek isteyen olursa yalcin_1726@windowslive.com
  e-postalarınızı beklıyorum

 26. halil çingir says

  Merhaba..ben kırgızistanda yaşıyorum. Her şeyin en doğalını burada bulabilirsiniz. Ben de size buradan kaliteli safranı ucuza temin edebilirim.telefonum : 0996 700 602819 mailim: hcingir@yahoo.com

 27. ali gül says

  Herkesin safranını 10.000TL. kilosuna alırım.Yalnız bal falan emdirilmemiş saf olmalı…

 28. ahmet says

  bana 10 kg gelecek iran dan numunesi de var kaliteli imiş

 29. Feridun says

  Bu iş dıbık alan bellisiz satan bellisiz.safranboluda üretim beş kilo deniyor,sırf bu sitede elli kilo satlık safran var ee alıcı kim.

 30. yaşar durmuş says

  elimde irandan gelme birinci hasat safran vardır.en kalitelisi olduğunu garanti ederim.iranda müşterilerim var ve her gidişimde ve gelişimde en kaliteli safrandan hediye ediyorlar.iranın en tanınmış ailelerinden biridir.05323755956

 31. VOLKAN EROL says

  SLM ARKADAŞLAR ELIMDE 100 GRAM SFRAN VAR TOHUMU FELAN DEGIL KENDISI ALMAK ISTEYEN OLURSA DAHA FAZLA TEDARIK EDEBILIRIM 90 GRAMI 700 TL ISTEYEN VARSA e-mail:volkan_erl@hotmail.com IRTIBAT NO:0544 936 20 77

 32. tarlan says

  salam arkadasim.ben Azerbaycanda yasiyorum.safran ekini ile mesqulam,eger sata biersese,safran ekinini dahada artira bilerem

 33. tarlan says

  selam ben terlan meherramov,azerbaycan da yasiyorum,safran ekini ile mesqulam,eger satmaqda bene yardim ede bilen olsa ekin sahesini daha da artira bilerem. telefon numaram tel;+994504508540 imeelim (tarlan_neftchala@mail.ru)

 34. erdem says

  safran togumu nerden ve nekadara alabılırım. 10 dönüm biaraziyi, kaca ekebılırım ve ne kazanılır tesekkur ederım

 35. hasan says

  2 kg üstü safran bitkisi arıyorum elin de varsa bana ulaşmaya çlşnn tşkrlrr…

 36. umit says

  ben azeriyim(iran).100 gr 1 numara zafran varim.500TL.istesiz bana pm koyun.

 37. salim says

  @hasan: elimde 3 kg iran menşeli 2gr / 5gr ve 28 gr lık paketler halinde bulunmakta.
  ilgilenirseniz lütfen iletişime geçin. teşekkürler.

 38. salim says

  @hasan: selamlar. elimde 3 kg iran menşelli bulunmakta. isterseniz 2gr/ 5gr ve 28 grlık hazır paketlerde de size gönderebiliriz. ilgilenirseniz lütfen irtibata geçiniz.
  teşekkürler.

 39. mehran says

  @çağdaş turan:
  merhaba
  ben mehran azriyim(iran azerisi).bir ticaret olarak bu isi dudunurum
  ben eskisehir deyim.bi kac defa istanbul da misir carsisina gittim amma orda bir munasip birini bulamadim.
  agar bu isi yoluna koya bilerseniz (satis konusunda) lutfen bana soyleyin.
  saygilarimla
  mehran

 40. mehran says

  @ali gül:
  merhaba
  ben mehran iran azerisiyim.en kalteli safran ben de var(numune olarak)
  eskisehir da ikametim var,
  istersen ben her tur is birligi yapa bilerem.fakat ben en kaliteli safran alirim ve tabi ki normal fiyatlardan yuksek olur.
  eger ucuz mal istersen ben yapamam.
  saygilarimla
  mehran

 41. mazlum says

  selam benimde bir arkadaşım yurt dışında sana hindistan safranı yollayayım dedi benim de bu konu hakkında fazla bir bilgim yok satmak için ne gibi yardımcı olursunuz benim tel 0536596193 ararsanız sevinirim

 42. Cemal says

  @meryem:
  Elimde yeteri kadar birinci kalite İran safranı var. Her zaman istenildiği kadar temin edilir. yazarsanız detayı görüşebiliriz.

 43. mehmet says

  elimde saf iran safranı var. yeni gelecek olan var.100 gr ve üzeri tedarik edilir. irana giden gelen dostlarım var. tedarik etmede sıkıntı yok fiyatı görüşebiliriz.

 44. hikmet says

  slmlar ben manisadan safran tohumu arıyorum bana yardımcı olabilecek biri varmı acaba tşklr

 45. Safran nasıl kullanılır anlayamadım says

  safran hangi ölçülerde kullanılır, zararlı dozu ne kadardır, hayati tehlikesi bulunan bir bitkinin azami dozu belirtilse daha iyi olmazmı.

 46. kamil says

  safran ve diğer bulunması zor baharat çeşitlerini işim gereği dünyayı dolaştığımdan dolayı bulmam mümkün oluyor safran altından daha değerli bir bitkidir küçük bir kutusu 100 tl dir almak isterseniz yardımcı olabilirim afrika ormanlarından toplanmış ve kurutulmuştur

 47. reza says

  ben safran satıcıyım yabancıyım %100 safran sargol satıyorum.turkiyede fiyat nakadar olsa %30 indirim vererim bol miktarda.alıcıların dikkatına

 48. Mehdi Nejafi says

  Ben Mehdi nejafi oncelikle site kurucularina degerli
  calismalarindan dolayi cok tesekkur ederim .
  ilgili arkadaslara safranla ilgili kisa bilgi vermek isterim safranın faydalarını sıtede çok güzel bir şekilde anlatılmış fakat bir çok arkadaş çeşitli yorumlarda bulunmuş bazı yorumların bilgiden uzak olduğunu gördüm piyasada çok sayıda çeşitli ürünler satulmakta ama baktıgızda çoğunun doğal olmadığını görür ve anlarız safranın doğal ortamından toplandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus doğru şekilde ve ortamda muhafaza edilmesidir. kısaca şunu söylemek isterimki eğer safran hakkında önemlı ve en başlıca konulara hakım deyılse ılgili kişi yorum ve yanlış bilgi vermekten kaçınmalıdır aksi halde insan sağlığıyla ilgili olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilir bu çok önemlidir…. ben safranin dunyada uzerinde yetistigi en saf dogal yer olan iran’ın meşet şehrinde yaşıyorum uzun zamandır babadan oğula gelen belli bir tecrübeyle safranla yakından ilgiliyiz ve en doğal koşullarda yetiştiriyoruz.ciddi şekilde ilgilenenlere turkiye istanbul da ortağı olduğum Capıtal gıda sanayi ith ihr dış tic ldt şti aracılığı ile bana ulaşabilir 0212 5331102.0212 5331103 her türlü tekliflerinizi memnuniyetle değerlendireceğimi bilmenizi isterim. teşekkür ediyorum…

 49. ihsan alp says

  s.a safran kg.fiyati nakadar bana lazim.ve hakiki oldugunu nasil anlariz.tesekur ederim.

 50. ozden says

  ben yunanıstanda yasıyorum ve gerçek safranı kılo olarak satıyorum ılgılenenlerın 0555 647 36 62 turkıye yunan numaram ise 00306998591360 ilgilenenler bana ulaşabilir iran malıyla sakın karıştırmayın lütfen piyasada ispanyol diye satılan safranlar iran malı lütfen aldanmayın bana ulaşın fiyat konusunda’yardımcı olurum

 51. selam arkadaşlar says

  ben kayserı develıde ektım safranbolu safranı cok harıka oldu dıyebılırımki safranboludan daha guzel
  .tam ortamına uygun yer cunku
  bu sene 35 kılo sogan ekımı ıle uretıme gecıcem.ama benım tek endışem pazar sorunum .urettıgımde ben bu ürünu kıme hangı fırmaya nereye kaça satıcam bu konuda gercekten alım satım yapan ılgılı kışıler varsa her zman grşebılırız telım 0535 235 27 07 . email adresımde Sevgiye.dair.34@hotmail.com. herkese şimdiden bol kazançlar .

 52. yalçın says

  İran safranını dün öğrendim,
  bir ülkenin fahri konsolosluğunu yapan bir arkadaşım iran safranının böbrek yetmezliğine ve kanser hücrelerinin durdurulmasına karşı olan etkilerinden bahsetti, bende netten araştırayım dedim. ama burdaki yorumları okuyunca hayrete düştüm, herkes onun malı kötü en iyisini en doğrusunu ben satıyorum diyor, kardeşim sizin elinizdekinin en doğru en gerçek safran olduğu nereden belli, belki dolandırıcısınız insanları aldatıyorsunuz, insanların sağlığı üzerinden para kazanıyorsunuz Allah’tan korkun. bu bitkiyi kullanacak kişiler artık son çare belki bu bitkidir diye kullanacaklar, eğer gerçek diye verip o kişinin sağlığının bozulmasına, o kişinin ölümüne sebep olacaksınız. bunun bilincindemisiniz, yoksa gözünüz paradan başka birşey görmüyor mu?
  bu bitkiyi organ nakli bekleyenler ve kanserli hastalar kullanacak, aldığınız parayı nasıl yiyeceksiniz. site admini en doğru şekilde safranın faydalarını ve zararlarını açıklamış.
  sadece bu bitkinin kullanımı ve sonuçları hakkında yorum okuyalım, yoksa bazılarının interneti, insanları dolandırmak için araç olarak kullanmalarına engel olun.SAYGILARIMLA

 53. Adnan says

  Safran isteyen varsa arasın grm veya kilo sürekli stok mevcut…Orjinal iran safranı.. Adnan Akbey 0 541 804 78 59- 0 553 352 46 25

 54. Adnan says

  iran safranı herzaman mevcuttur almak isteyenler irtibata geçsin 0541 804 78 59—0553 352 46 25

 55. sana says

  merheba
  iranin safranin ne kader iyi oldugunu soylemeye gerek yok herhalde, bir internette arastirirsaniz bulursuz elbet. ben iranin en guzel safranlarindan satiyorum, hem de piyasadan daha ucuz ve indirimli! ilgilenen bana email atsin lutfen.
  azadi_iestudent@yahoo.com

 56. hady says

  En sıcak ve semımı selamlar
  Kurban bayramınız kutlu olsun…

  Biz iranda safran yeteştıryoruz ve merkezı offıcımzde safran alışverışi yapıyoruz.
  Bızım safranimız iranin en iyi safrani( bahraman brandı)dır.
  Bu brand iranda mili standard markasina sahiptır ve Amerıcanın FDA standardına sahiptir
  Bizim safranimız 1-2-3-4 gram paketlerde satilyour.
  Fiyatlarımızi oğrenmek ıçın bızım web saıtımıza bakabilırsınız
  İyi çalişmalar..

  Web adresımız : best-saffron.blogfa.com
  EMAIL:hesabgaran.pishroo@yahoo.com
  Tel: 0989365250974 ( Hady safari )

 57. ercan büyükşahin says

  Merhaba elimde Karabükün Safranbolu ilçesinde kendi ektiğimiz safran var yaklaşık 50 gram yüklü almak isteyenler varsa mail atsınlar diğer satıcılardan konuşuruz. Bu işi biz bulduk iranlılar kaptı. ercanbuyuksahin@hotmail.com

 58. ali yurdsever says

  merheba,arkadaslar orjinal iran safrani isteyenler beni arasinlar.lutfen yalniz hakiki alicilar araasin! tel:00989149201233

 59. Alaçatı Safranı says

  Herkeze merhabalar.
  5 yıldır Ekolojik safran dikimi yapıyorum kendi bölgemde. Safranın ne olduğunu iyi biliriz. Bu sitede yayınlanan safran içerikli bilgilere ayriyetten de vakıfım . Lisan bildiğim için internetten çoğu burada yayınlanmış bilimsel çalışmaları zaten bilmekteyim. En son Amerika’da Kansas üniversitesinde pankreas kanserinde tümörü baskıladığı konusunda bir makaleyi Amerikan sağlık Enstitüsünün Web sitesinde okudum.
  Arkadaşlar, Bu İran kökenli ucuz safrana dikkatlice yaklaşınız. Bunlar safranı anımsatan birşeyler satıyorlar.
  Arzu eden kardeşim bunlardan numune alsın ve bir göndersinler bana bu sattıkları safranmıdır yoksa taklidimidir. Dünyada safranın sahtekarlığı çoktur. Böyle bilinmelidir.

  Kendilerine güveniyorlarsa siz onlardan numune isteyiniz. hayrına ben o numuneleri kontrol edecem. Yok öyle kilolarca has safran. Nerede… Ben aldım arifoğlu baharattan ve içmeyi denedim olmadı. Neden derseniz renk koyuya kaçıyor. 4 tel kırmızı stigmayı kaynamış suya atın bakalım ne renk olacak. Gelsinler bizim Türk safranı ile yan yana deneyelim ne olacak…. Varmı yaa….. Has safranının gramı 80 ile 100 liradan ağaşağı zaten olamaz…. Oda sadece sargol olarak. Şifa niyetine yardım isteyen varsa ben Allah rızası için bir miktar saf safran göndereyim de tadını anlasın ihtiyacı olan. Bu meyanda bu sahte şeylere para vermesinler. Bizim ülkede üretilen ve taa soyu Osmalı dönemine giden safran çiçeğinin stigmalarını kullanınız… Aman haa… İspanya da iken safran aldım 2 gram , onda bile boya vardı… İnanamayan varsa elimde tutuyorum ibretlik. Gramını 10 liraya satılan sözde İran safranının arkasında duran varsa gelsin bir bakalım… Bizde bu işi bırakalım onlardan alalım…. Ne zordur bu işi yapana…. Yok öyle yağmaaa…. İki tel gönderinde anlayalım malınızın ne olduğunu… yardım isteyen arkadaşlar hiç çekinmeden has safran konusunda iletişime geçebilirler. Siz İranlılar doğru iş yaptığınıza inanıyorsanız bana numune gönderin. Bizde sizin ürünleriniz saf mı değilmi bir görelim. Hepinize sağlık ve esenlikler dilerim

 60. Alaçatı Safranı says

  Bu arada ilave etmeyi unuttuğum bir husus var yazmadan geçemeyeceğim.
  Sahte safrandaki hilelerden birini yazayımda ilgilenen bir okusun. Çoğu coğrafyada nar çok yetişir. Nar çiçeğini verdiğinde dikkatli bakılacak olursa püskülleri safranın kırmızı stigmasına bezer. İnce telli tam bir safran stigmasını andırır. İşte bir hileli safran modeli. Ne yapıp ediyorlar bunu safran esansına büründürüp allayıp pullayıp içine az miktar safran da koyup safran diye yutturuyorlar. Nereden biliorsun diyene cevabım şöyle olacak; çay yaptığımda stigmaları çay kaşığı ile alıp elimde ezdiğimde safranın boyar maddesi gelmiyor. Olacak şey değil. Oysa benim safranımın stigmasını demlenmiş çaydan bir kaşıkla elinize alıp sıksanız eliniz safran rengi olur. Uzunca bir sürede elden rengi gitmez.. Ben bunları yazabilmek için 5 yıldır çalışıyorum. Has safranım var diyen İranlı satıcılar yazımı iyi okuyunuz. Siz zaten üretiğiniz safranı bu yöntemlerle çok pahalıya satıyorsunuz…..

 61. Alaçatı Safranı says

  Mehdi Nejafi beye birkaç sözüm olacak.
  Ben ekolojik safran yetiştiren biri olarak bu forumu satış amaçlı kullanmıyorum. Ürününüzü satabilmeniz için
  alışveriş siteleri var. Gidin orada safran pazarlayın.
  Ey değerli okuyucular… Bu zatlardan sertifika isteyiniz. Maden mallarını burada pazarlıyorlar Türk Üniversitelerinin Ziraat fakültelerince ürünlerini test ettirsinler. Öyle ucuzdan organik demek kolay. Sen tarlana ot ilacı attın mı atmadınmı bunu ispat etmelisin. safran soğanının cinsi nedir mesela.. Bir defa ürününün saf safran olup olmadığı meçhul. Bu İran safranı elini kolunu sallaya sallaya bu ülkeye girmemeli. Gümrüklerden numune alınıp ancak has olanına izin verilmelidir. Birde safran kalibrasyonu olan spectroscopy ile Ziraat fakültelerince test zorunluluğu getirilmelidir. Ancak bu yolla safranın A’dan F’ye kadar olan haslığı ölçülebilir. Tabii safranda ilaç kalıntısı olup olmadığı da ilaveten test edilmeli. Bu husuların Tarım Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı ile istişare edilmesi gerekir.Yalçın beyin söylediklerine katılıyorum. 5 yıl öncesinde safran kullanmaya karar verdiğimde gerçek safranı bulana dek çok sıkıntılar çekmiştim. Halende öyle malesef. Ankara’nın Kızılay meydanında anlı şanlı aktarlarda bile gerçek safran yok ki millet bulupta kullanabilsin. İzmir Kemeraltı’nı bir baştan öbür başa gidin safran sorun size acayip bir boya ile boyanmıs üstünde İspanyolca yazan bir kutu açarlar gösterirler. Abi safranımızın hası bu diye. Nerden bilsin aktar. Adamlar al satcı. Tek bulunabilecek safran ise İran safranıdır. Ne yapsın millet alıyor yaradana sığınıp. Birde yalancı safran var adı aspir ,bizim milletimiz safran diye onu kullanıyor. İşin aslını Safranbolu safranı kullanınca anladım. Şimdileri ben yetiştiriyorum. İleride hedef IMO sertifikalı safran olacak. Bağımsız denetim güvencesi ile Tam Organik olduğunu sertifike eden firma damgalı. Vatandaş parası ile neyi satın aldığını bilmeli.. Geçenlerde Onkolog Prof.Dr. Erkan Topuz hocamız bir gazetede safranın faydalarını anlatmış. Çok şahane anlatmış hocamız sağolsun. Burada link veremeyeceğim sitenin kurallarına aykırı olabilir. Ama arzu eden netten araştırabilir.
  Umarım bazı hususlarda yardımcı olabilmişimdir. Esenlikler dilerim. Yardım isteyen arkadaşlar bana aşağıdaki ileti adresimden ulaşabilirler.
  alacatinaturelsaffron@hotmail.com.tr

 62. omid says

  marhaba
  safrani cay gibi yapb kulanmadan iyi ya kotu oldogunu kullanmayan bilmaz
  banda iran safrani var kilola aln olursa turkide veririm
  turkiyadaki fiyatnan yuzde otuz indirimle
  email:aansabz@yahoo.com

 63. AZIZ says

  BEN AFGANISTANDA CALISIYORUM.BURDA IYI SAFRAN DIS ULKELERE BAYAGI IHRAC EDILIYOR.
  EGER TURKIYEDEN ALICI VARSA IRTIBATA GECMELERI HALINDE YARDIMCI OLABILIRIM…

 64. celal says

  en irandan celal buradan en iyi katad safranlari iran disi ulkelere ihrac ediyoruz kim isterse turkiyanin her hangi sehrine satis yapa biliriz irtibat icin mail adresim:jalal_hoseyni28@yahoo.com

 65. MEHMET YELTEKİN says

  kullanımını acıkca açıklamamışlar. çay ve yemeklere katıldıgını biliyorum erzurumda kiloso1.500tl

 66. huseyin says

  mrh arkadaslar
  iran safrani istiyenler her zaman bizde bolunoyur d.beyazit tahvili satiyurum
  istiyen arkadaslar beni arasin
  saygilar :huseyin
  tel:+98 914 165 0728

 67. huseyin says

  mrh arkadaslar elimde tojar olan iranin birinji safrani bizde bolonuyur
  safran isinde olan ve tojjarlar benimle irtibata gece bilir ler
  saygilar:huseyin
  tel :+98 914 165 0728

 68. maral says

  Tüm meslektaşlarıma selam ve saygılar,
  İran’ın en iyi, bir numara safranı elimde bulunmaktadır. İsteyen meslektaş ve arkadaşlar aşağıdaki numaraları arıyabilirler
  +98 938 424 0 324
  +98 921 226 90 19
  mail: maral.tabrizli1991@gmail.com

 69. seyit furkan says

  Herkezinde bildigi gibi dunyanin bir numarali safrani safranboluda yetişmektedir. ben dogma buyume safranbolu luym ihtiyac duyan arkadaslar. mail adresimden ulaşa bilir.

 70. Paul alvin says

  Merhabalar
  Iranın ve dunyanın en yuksek kaliteli iran safrani mevjuttur

  Bu kalitede safran iran devleti tarafından avrupa ve canadaya ihraç edilmektedir ve iranda bile çok zor bulunmaktadır

  İstanbul pazarında 40tl 65tl arasında satılmaktadır

  Bizim hedefimiz sahteciliğe karşı en yuksek kaliteyi en uygun fiyata sunmak

  Urun kendi tarafımızdan irandan ihrac edilmektedir ve birinci kaliteli olduğuna dahil gumruk ve tarım belgeleri mevjuttur ve herangi bir uzman tarafından test edilebilir

  Şimdilik yarım kilo bulunmaktadır

  1Gramı 18TL

  Email: poualfr@yahoo.co.uk

 71. Mesut says

  Merhabalar; elimde iran safranı var görüp test edip alabilirsiniz fiyatı çok uygun ve kalitelidir. m_resss@hotmail.com 0539 319 23 23 ararsanız yardımcı olabilir

 72. gökhan says

  Elimde 2 kg 1. Sınıf safran vardır ilgilenenlere duyurulur 05368242265

 73. serkan says

  bu işte yeniyim. bitkiyi kimler alır.toptan kime satılır yardımcı olabilcek varmı

 74. ali sönmez says

  Selam herkese iran bahraman marka 1.2 ve 3 sınıf safran tedarik edebilirim.kiloda sinir yok pusap ve salgon istediginiz kadar tedarik edilebilir almanyada da isteyebilirsiniz yurt disina 6 bin euro turkiye ici kilosu 10 bin tl
  05055424512

 75. hadi safari says

  turkiyeye safran İthalatçılariçin ilanimiz
  Altın Safran grupu yeterli uzmanlık ve tecrübe golgesınde safran baharatı konusunda turkiye ulkesıne ithalat yapanlar ve ya turkiye den diğer ulkelre Transfer eden kişiller için yardimcı olmak amacıyla çalişmasına devam vermektedir.
  Altın safran grupunun safranı Kalıtelı ve butun safran standardlarına sahıp olan safrandır.
  Bu grupun safranı Dünyanın En iyi safran yetiştiren bölgesınden(gahenant) ölup ve Kalite Güvenceiyle Müşterilerıne sunulmaktadır.bizim web sayfamizdan artik bilgi alabilirsiniz.
  iransafrani.com
  E-posta:iransafrani@yahoo.com
  tel:+98 9142519565 – +98 9365250974
  Sevgi ve saygilarla
  Hadı Safarı

 76. Sepideh says

  Mrb arkadaşlar iranlıyım trabzonda yaşıyorum elimde irandan getirdiğim 1kilo safran var satmak istiyorum yardımcı olurmusunuz 05349840279

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir