Zerdeçal Faydaları

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle  Pakistan Çin Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde ise yetişmemektedir.

Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal Batıda daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asya’da uzun zamandan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Etken maddesi curcumin olan zerdaçalın 3 gramında yaklaşık olarak 30 ila 90 mg curcumin bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür. (zerdeçal tozu)

Zerdaçal Faydaları Nelerdir – Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçalın aktif etken maddesi kurkumin, bir Hint bileşeni olan köriye parlak sarı rengi veren, zerdeçal ve zerdeçal özünün sağlık yararlarını sağlayan maddedir.

Scientific American dergisinde yayınlanan son dönemlerde yapılmış 100 araştırmanın analiz edildiği  incelemeye göre curcumin alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etki göstermekte ve göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatmaktadır.

Bilim adamları kurkuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özelliklerinin bu maddeyi güçlü bir kanser savaşçısı yaptığına inanmaktadırlar. Texas Üniversitesi’ndeki bir çalışma en sonunda kurkuminin sinsi bir kanser türü olan multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığını, hatta durdurduğunu gösterdi.

Zerdeçalın Anti-İltihapsal Yararları

İltihap giderici özelliği vardır. Kurkuminin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltarak artrit ile ilişkili ağrıyı rahatlattığı gözlemlenmiştir.

Cincinnati Üniversitesince yapılan araştırmalarda  zerdeçalın içinde iltihap ve ağrıya yol açan COX-2 adlı enzimi durduran doğal bir bileşik tespit edilmiştir.

Zerdeçalın Anti Bakteriyel Yararı

Zerdeçaldaki uçucu yağların, cilt yaralanmalarında haricen kullanıldığında anti-bakteriyel koruma sunduğu görüldü.

Zerdeçalın Kanser Üzerindeki Yararı

Çalışmalar zerdeçalın, baş-boyun, cilt,  kalın bağırsak, idrar yolları , rahim ağzı, meme, mide, pankreas kanserlerine karşı etkisinin olabileceğini göstermektedir. Son dönemde yapılan çalışmalar, zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini göstermiştir. Zerdeçalın, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı tespit edilmiştir.

Kurkumin özlü zerdeçalın  cilt ve meme kanseri ile savaştığı konusunda sağlam kanıtlar mevcuttur. Aynı zamanda kolon ve prostat kanserinin tekrarlama oranını da azalttığı görülmektedir.

Bu parlak sarı baharatın kanserle mücadeledeki yararları ile ilgili araştırmalar  en heyecan verici haberler arasında yer alıyor. Teksas Üniversitesi’ndeki doktorlar, daha önceki araştırmalarında,  zerdeçal özünün meme kanseri hücrelerinin akciğerlere yayılmasını önlediğini bulgulamışlardır.

Bir çalışmada sigara içen kişilere günde iki defa 750 miligram zerdeçal tableti verilmiş ve sigaranın verdiği hasarı gösteren idrardaki mutajenlerin seviyelerinde önemli bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Zerdeçal kullanmayan gruptakilerin mutajen düzeyinde ise herhangi bir değişim olmamıştır.

İrlandadaki Cork Kanser Araştırma Merkezince yapılan bir araştırmada zerdeçaldaki curcumin adlı maddenin  laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Araştırmacılar curcumin’in 24 saat içinde kanser hücrelerini öldürmeye başladığını belirtmişlerdir.

62 hastayı kapsayan  bir çalışmada, geleneksel tedavilere yanıt vermemiş, cilt kanseri olan (sukamöz hücre karsinoması) ya da ülserleşmiş ağız kanserleri olan hastalara %9.5 curcumin içeren bir vazelin bölgesel olarak uygulanmış ve hastaların tamamında kanserli lezyonların boyutlarında çok belirgin küçülmeler meydana gelmiş ve ayrıca kaşınmada, acı veya ağrıda, kokuda ve iltihapta da azalma olduğu gözlenmiştir.

Bu etkinin bir kısmı curcumin’in, tümör gelişmesini başlatan PGE2 ve diğer ‘kötü’ eikozanoid’lerin üretimini azaltmaya yardımcı olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca curcumin’in  vücutta karsinojenden arındırma enzimi olan glütasyon-S-transferaz’ın üretiminde de önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Molecular Cancer Therapeutics dergisinde yer alan habere göre Japon bilim adamları curcuminden GO-Y030 ve GO-Y031 adı verilen iki sentetik biçimini elde ettiklerini ve bunun curcumin’ den daha etkili olduğunu ve de vücutta daha uzun süre dayandıklarını ifade etmişlerdir. Bilim adamları curcumin’in kanser hücrelerini bastırdığı ancak curcumin adlı maddenin sindirildiğinde kanser öldürücü etkisi çabuk bir şekilde kaybettiğini belirtiliyorlar.

Japon bilim adamları deneysel çalışmada farelere 5 mg GO-Y030 ya da  GO-Y031 verildiğinde, GO-Y030 verilenlerin %42, GO-Y031 verilenlerin ise  %51 daha iyi olduğunun tespit edildiğini ve bu sentetik maddelerin akciğer, meme, mide ve pankreas gibi diğer kanser türleri için de olumlu etki gösterebileceklerini belirtmişlerdir.

Zerdeçalın Sindirim Sistemine Olan Yararı

Kurkumin yağları yakan safra akışınına neden olur. Bir çalışma, zerdeçalın reserpin ve indometazin gibi ilaçların neden olduğu hasara karşı koruma oluşturduğu kanıtlandı.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu zerdeçal rizomunun safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında ve hazımsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

Zerdeçalın Beyine Olan Yararı

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezince hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda zerdeçaldaki kurkumin maddesinin inme geçiren hastaların beyin hücrelerinin yenilenmesinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

David Geffen Tıp Okulu ve San Diego Biyomoleküler Araştırma Enstitüsü araştırmacılarının yürüttüğü çalışmaya göre zerdeçalda aktif olarak bulunan Bisdemetoksikurkumin beynin savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. araştırmacıların belirttiğine göre makrofaj adı verilen bağışıklık hücreleri, alzheimer hastalığında beyinde meydana gelen ve nöronları yok eden protein plaklarını temizliyor ve Bisdemetoksikurkumin adlı kimyasal buna yardımcı oluyor.

Laboratuar çalışmalarında,  Curcumin ile beslenen farelerde alzheimer’la ilişkili amiloid plaklarının daha az oluştuğu tespit edilmiştir.

Zerdeçalın Kalp Sağlığına Yararı

Bilim adamlarına göre, Kurkuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özellikleri taşıyan içeriği kalbi sağlıklı tutmaya büyük ölçüde yardımcıdır. Yapılan çeşitli çalışmalarda, kurkumin ile tedavi edilen hastaların damarlarında daha az plak birikimini görüldü. Hindistan’da yapılan bir çalışmada miyokard infarktüsü sonrası kalp fonksiyonunda, zerdeçalın yararlı etkileri olduğu doğrulandı.

Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.

Zerdeçalın Kalın Bağırsak Polipleri Üzerindeki Etkisi

6 ay boyunca günde üç kez 480 mg kurkumin alan hastaların polip sayısında %60 ve polip boyutunda %51 azalma tespit edilmiştir. COX-2 inhibitörü celecoxib adlı ilaç ise  %31 oranında azalma sağlamıştır.

Zerdeçalın Karaciğere Olan Yararı

Zerdeçalın Hint ve Çin tıbbında sarılık ve diğer karaciğer hastalıkları için kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Ayurvedik tıpta, zerdeçal karaciğer toniği olarak kullanır.

Planta Medica’nın  1983 kasım sayısında fareler üzerinde yapılan çalışmada deneysel olarak oluşturulan karaciğer hasarına karşı önleyici etki gösterdiği saptanmıştır.

Zerdeçalın Zararları Varmıdır?

• Bitkisel droglar herhangi bir rahatsızlık durumunda sadece tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır.

• Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmamalı.

• Fazla miktarda alımı ya da uzun dönem kullanımı mide mukozası tahrişine yol açabilir.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonuna göre uçucu yağ içerdiği için zerdeçal karaciğer iltihabında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde ve akut gastritte kullanılmamalı.

• Küçük safra taşları olan kişilerde  safra koliğine sebep olabileceği için bu kişilerin kullanmaması gerekir.

• Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalı.

• Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

• Kurutulmuş rizomları ve bundan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Kapsül, sıvı ekstre ve tentür formları vardır.

• Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

• Toz zerdeçal kökü günlük 1-3 gr alabilir.

• Genel olarak %90-95 curcumin içeren 250-500 mg standardize zerdeçal ekstresi günde 3 kez alınabilir. (Ancak plazma düzeyinin sağlanabilmesi için yüksek doz gerektirmesi zerdeçalın kullanımındaki en önemli proplemdir)

• Anti-inflamatuar etkiyi artırdığı için bromelain ile kombine edilen ürünler de vardır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. meryem says

  zerdeçal ve çörek otu nu zayıflamak için içiyorum

 2. meryem says

  bir hafta oldu faydasını görürüm inşallah daha henüz birşşey yok kilom 69idalim 60 olmak

 3. derya says

  zayıflamak için nasıl uyguladınız zerdeçal ve çörekotunu

 4. ozlem demirci says

  zerdeçalı geçmeyen ve nedeni belirlenemeyen öksürüğüm için zencefil ve balla birlikte kullanıyorum.Faydası olacak gibi.

  I am using it for my continuing cough which is unknown why I am suffering with honey and ginger.ıt is o.k.

 5. aynur says

  zerdeçali bütün yemeklerinize koyabilirsiniz tat ve koku vermez ama yararlanırsınız

 6. timur says

  ben yaklaşık 1 haftadır kullanıyorun ust solunum yolu enfeksiyon larımın açılmasında faydasını gordum

 7. fehmi alim says

  zerdaçal ve zencefili keçiboynuzu pekmeziyle karıştırıp sabahları aç karına bir tatlı kaşığı kullanın karaciğer ve pleva hastalıklarına çok iyi geldiğini göreceksiniz.

 8. şefika says

  zerdeçal zencefil adaçayını çay gibi demleyin şeker yerine bal koyarak karıştırın bu öksürüğe faydalıymış ben çoçuklarıma içiriyorum

 9. adriano says

  bende hemen kullanmaya başlayacağım ve faydalanacağımı düşünüyorum. doktorlar dudak kanseri olduğumu söylüyorlar

 10. yusuf says

  bende faydası olduğuna inaniyorum ananem bana da iciriyo cok güzelmiş teşekkürler herkes kullansın şifa bulur

 11. şenol says

  ben kısa sürede çok büyük faydasını gördüm şöyleki: sinüslerim soğuktan çok çabuk etkileniyordu günlük aferin sünis isimli ilacı almadığım zaman baş ağrısından duramıyordum zerdaçalı balla karıştırıp günde üç doz tatlı kaşığı yedim ilaçtan kurtuldum tavsiye ederim.

 12. dilek says

  zerdeçdal çççççççççoooooooookkkkkkkkkk faydalı

 13. tulin says

  ZERDECALI TUM YEMEKLERIME GUVENLE EKLIYORUM.COCUKLARIMLA BERABER GECIRDIGIMIZ EN SAGLIKLI KISI YASADIK DIYEBILIRIM!
  ALLAH BIZI BILGILENDIREN DOKTORLARDAN RAZI OLSUN……….

 14. tuncay says

  Zerdeçalın antioksidan etkisi vardır,bu sebeple zararlı toksinleri temizlediği gibi,zencefille birlikte kullanımda vücudu dinçlik vericektir.Bu karışım soğuk algınlığı ve üst solunum enfeksiyonlarında rahatlatıcı olucaktır.Bağışıklık sistemine hitabla bu karşıma çörekotuda karıştırmak yerinde olur.

 15. CENGİZHAN says

  ZENCEFİL, ZERDEÇAL VE ÇÖREK OTUNU HARNUP (KEÇİBOYNUZU) PEKMEZİYLE KARIŞTIRIP HER GÜN BİR TATLI KAŞIĞI ALIN, AZRAİL SİZE UĞRAMAYI UNUTSUN,ÖLÜMSÜZ OLUN.

 16. Okan Miskokan says

  Bir parça zencefil,bir kakule,bir zerdeçal,bir tarçın ve bir tutam çiçek ıhlamuru 20 dakika kaynatıp günde iki kez için.Bal katılarak.

 17. elif says

  bir tutam ıhlamur, bir tutam nar çiçeği ve bir kaç tane karanfili çay gibi demleyerek için. tüm hastalıkların önüne geçıyor…

 18. esin says

  onun için defne yaprağı kullancaksın ebrucum bu arada zerdeçal mükemmel bir şifa kaynağı üst solunum yoları için doğal çözüm…..

 19. Leyla says

  Merhaba su bitkinin pankreas basi kanseri icin iyi geldigini hic duyan varmi?

 20. eren says

  3 gundur aç karnına kulanıyom çok cidi bir şekilde iltihap söktuğünu gördum

 21. serra says

  benim annem yaklaşık bir haftadır kullanıyor şimdiye kadar asla hayalini bile kuarmadığı zayıflama olayını sanırm gerçekleştirmeye başladı teşkrler şükürler sana Yüce Allah’ım biz böyle faydalı bitkiler gönderdiğin için..

 22. werwe says

  serra annen nasıl kullanıo zerdecalı zayıflamak için soylersen sevinirim tesekkur edrm şimdiden…

 23. sakaryalııııııı says

  inşallah banada etkı eder kronık astımım var
  herkese allah şifa VERSİN

 24. Aysel Yenişehirli says

  Sn Serra,
  Merhaba.Benim de kilo sorunum var.52 yaşındayım kolay kilo veremiyorum.Annenizin zayıflamak için zerdaçalı nasıl kullandığını yazarsanız memnun olurum.İyi günler dilerim.

 25. türkan says

  sifali bitkileri ismarlamak icin bildiginiz belli adresler varmidir. bildirirseniz memnun olurum.telefon numarasida olabilir

 26. nilufer says

  ben zerdeçal ve zencefili bi kavanozda karıştırdım,,,bi kase yoğurtun içine-1 yemek kaşığı bu karışımdan koyup güzelce karıştırıyorum-hergün bu şekilde 1 kase yoğurt yiyorum,,,faydasına gelince;zencefilin zaten yağ eritme özelliği olduğundan kilo vermeye yardımcı oluyoo-vücut dirençli oluyooo-kendimi sürekli enerjik hissediyorum

  yoğutlarınızı boşş yemeyin-sizde deneyin:)))

 27. bahar says

  size tavsiyem arkadaşlar.kanal 7 deki ikballe şifalı yemekler programını izleyin.gerçekten çok faydalandım.

 28. :)) says

  zayıflamak için yememek lazım , yağdan,unlu şeylerden uzak durmak lazım zerdacal iç karaciğer için fazydalıdır , vede kanser için etkilidir

 29. XxHeLLMaRCHxX says

  HEP FAYDALARINDAN BAHSEDİLİOR.
  BUNU HİCMİ YAN ETKİSİ YOK
  BİLEN VARSA LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİREBİLİRMİ YAN ETKİLERİNDEN.
  BU ZERDEÇAL COKMU BÜYÜK MUCİZE ?

 30. boncuk says

  çay gibi demlediğiniz sıcak içeceklerde balsoğutularak kullanılır sıcak şeylere konmaz zerde çalı yemeklere çok az miktarda katabilirsiniz ayrıca zerde bile yaapılır öksürük için bir yada iki çaykaşığı zeytin yağı tahrişleri önler

 31. deniz says

  zerdacal norfibrom hastalrında iyi geliyormus doğrumu?

 32. cuma polat says

  Öncelikle herkese merhaba,ben zerdaçalı boyun fıtığı rahatsızlığı olduğu için kullanıyorum..vede faydasını gördüm..bu arada hemde 15 günde 4 kilo verdim..yani zayıfladım.herkese tavsiye ederim…..sağlıklı günler….

 33. eşimin bel ve boyun fıtıgı için says

  zerdeçalın fıtık hastalıklarına iyi geldigini ve kullanış şaklini ve kullanma süresini yazarsanız menmun oluruz kaya istanbul sultanahmet misafirim olabilirsiniz

 34. mesut kurt says

  bu bıtkı yuzunde sıvılce cıkanlar ıcın cok iyi geliyor. karacigerdekı pıslıgı atıyor . şiddetle tavsıye ediyorum..

 35. Ulker Mirzeyeva says

  Zerdecali nasil bula biliriz?Biz Azerbaycanda yashayirig. Sifarishle getirtmek mumkun mu acaba?

 36. Hatice says

  bende zerdecali kullaniyorum gunde bir tatli kasigi corbama katiyorum yeterlimi sizce daha fazlami kulllanmak gerek acaba?

 37. Liz says

  Azerbaycan’da da baharat satan yerler vardır Ulker, mutlaka bulursun

 38. fulya says

  zerdecal gercekten çok faydalı arkadaşlar 10 yıldır çogalan agrılı fibro kıstim vardı göğsümde son yılarda dışarıdan bile görünür durumdaydı bu durumu çok uzuluyordum zerdecalla gözle görülür iyleşme sagladım ben düzenli hergün alıyorum aksatmadan )

 39. fadime says

  ben zayıflamak ve sivilcelerden kurtulmak için nasıl kullanabilirim… ayrıca midesinde gastrit ve şişkinlik olanlar kullansın çok iyi geliyor. sabahları aç karnına kullanın

 40. gonca says

  ben her gün aç karnına kullanıyorum hem kilo almıyorum hem daha dinç hissediyorum gribe karşı direnç sağlıyor ve de sivilcelerimden kurtuldum gerçekten harika.formülşu;harnup pekmezine zencefil ve zerdaçal karıştırıp aç karnına 1 tatlı kaşığı

 41. abdullah says

  zencefil zerdeçal darcın çörek otu keten tohumu herbirinden yarım çay kaşığı bir kase yoğurda katıp yiyin deileyen tatlandırıcı bal veya pekmez kulanabilir

 42. polen baharat antalya says

  zerdacal toz ve zerda cal olarak elimizde mevcutur istediginiz kadar gönderilir gönderme ücreti alıcıya baglıdır kapıda ödeme yapılır

 43. znk says

  karaciğerimde yağlanma vardı ve ağrı yapıyordu 2 gün aç karnına aldım ağrı kalmadı devam ediyorum tavsiye ederim.

 44. brhn says

  bal ceviz ve fındıklı ile belirli oranda karıştırırsan faydasını görebilirsin

 45. as says

  Zerdeçal bal ile karıştırılıp alınır bu nekadarda bir almamız lazım günde kaçkere ve sabah akşammı açmı tokmu alınıcak bilgi verirseniz memnun olurum

 46. merve says

  arkadaşlar annemin göğsünde kist var..zerdeçalı balla sıcak suyla karışıtırıp vrdim anneme ama bu sefer de sanırım tansiyonunu çıkardı. nasıl ullanmam gerektiği hakkında bi fikriniz var mı..artık şifa versin bişeyler istiyorum..

 47. alaittin says

  benim annem pankreas başı kanseri bende ilk öğrendiğimde annemin hastalığını internetten araştırmıştım, ve zerdaçalı gördüm ve araştırdım ve annemde kullanmaya başlattırdım annem ameliyat olalı 3 ay oldu ve durumu yani patolojik olarak sonucu çok kötü zaten pankreastaki tümörüde alamamışlardı,ama faydasını annem fazla düzenli kullanmıyor ama görür gibi….

 48. demet says

  arkadaşlar zencefil,zerdeçal ve kabuk tarçını 5 dk kaynatıp kendi halinde 5 dk dinlenmeye bırakın bir kaç damla limon sıkarak için hem kilolardan kurtulacaksınız hemde vücudunuzdaki iltihaplardan…

 49. yusuf says

  merhabalar,
  ayni asiri karaciger yaglanmasi bendede var. ben hayli pahali olan deve dikeni özünü tablet olarak aliyorum yorgunluk azaldi ama zerdacalida denemek istiyorum. siz nasil aliyorsunuz zerdacali toz, ilac yada cay olarakmi? Ayrica nerden temin ettiniz yazarsaniz cok sevinirim.
  selamlar
  yusuf

 50. çiçek says

  ben yıllardır öksürük için üzüm pekmezine katarak kullanıyorum ve çok faydası var tavsiye ederim iltihap kurutucu özelliği var herkese şifalarrr

 51. zeliha says

  bennde toz halinde mevcıuttt onuu sivilcelerimm vee kiloo proplemimm içinn kullanacağımm nasıll kullanabilirimm

 52. AYNUR says

  yukarıda bu zerda.alın hiç mi zararı yok demiş bi arkadaşEnder Saraç günde bi tatlı kaşığını geçmesin kullandığınız zerdeçal miktarı dedi.Lütfen dikkat!!

 53. nurten atmaca says

  ben sinirlerden kaynaklanan sırt ,bel ve bütün ağrılarım için kullanıyorum. Kaynamakta olan1 litre suya orta büyüklükte 2 adet kök zerdeçal atıyorum.1 veya 2 dakika kaynatıyorum. kökle beraber suyunu bir kavanoza koyuyorum .su bitene kadar kökler içinde kalıyor .ara sıra içerek 1 günde o suyu bitiriyorum. Ertesi gün yeniden hazırlıyorum . Ben yararını gördüm siz de faydalanın istedim. Uzmanlar zerdeçalın sinirleri uyardığını söylüyor. Maranki hiçbir yan etkisi yok diyor. Allah şifa versin.

 54. Sinan says

  Hala yurdum insanı şu kafasını değiştiremedi ya arkadaş ona yanarım.Her sitede zayıflamaktır gidiyor.Ablacım bol protein alıcaksın özellikle hayvansal et süt yumurta balık tavuk yoğurt peynir vs. vitamin ve mineral de bol bol çeşitli meyve sebzzlerden karşılayacaksın.Bunun yanı sıra karbonhidrat ve yağ alımını da azaltıcaksın ve en önemlisi bunları yaparken spor yapıcaksın.Protein ve vitamin ve mineral alımı kas dokunun kuvvetlenmesine vucuttaki kas kütlesinin artmasına dolayısıyla yağ hacminin azalmasına neden olucak.Unutmayın yediğinizden fazlasını yakarsanız kilo verir azını yakarsanız kilo alırsınız ayrıca yediğiniz kadar yakarsanız da kilonuzu korursunuz. Dünyada hiç bir güç size oturduğunuz yerden ve protein karbonhidrat ve yağ dengesine dikkat etmeden ve özellikler söylüyorum hareket yani spor yapmadan kilo verdiremez siz yine zerdeçal, havlucan, kekik, köri vs. baharatları alınız ama lütfen zayıflamak için diye milleti en önemlisi kendinizi kandırmayınız.Az ve sık bol proteinli yemeler ve sporlu günler dileğiyle.

 55. şenol says

  bence çok faydalı her gün içilmesi lazım bende hiç bi hastalık kalmadı hayat şans zaten bakarsın doktura gidersin sinirlerimi aldı her şeye kızıyordum şimdi ise her şeyi oluruna bırakıyorum anlayacağınız yapmak istediklerim şeyleri yaptım yeyin allahı unutmayalım bunu herkese söylemek lazım bide keçi boynuzu pekmezi yeyin yağlı yiyeceklerden uzak drun

 56. Yücel Ülker says

  duyduklarıma göre zerdeçal ı sabah akşam toz olarak 1 er çay kaşığı kadar ını 1 kase yoğurtla karıştırarak yedikten sonra sivilcelerede iyi geliyormuş bilgilerinize…

 57. sabahat says

  herkese merhabalar bana astım hastasın dediler dokturlar bana verilen ilaçları kulanmadım… zencefili ve zerdacalı aldım bala karıştırdım bana çok iyi geldi 7 aydır kulanıyorum herkese tafsiye ediyorum kulandıktan sonra 6 kilo verdim…

 58. sema says

  bende hergün balla karıştırıyorum bi tatlı kaşığı zerdaçal yiyorum ama daha faydasını hisedemedim sigaranın zararlarına etkilimiş deneyen varmı ve fayda gören

 59. iboley says

  ben 6 yıldır ev tozu akarı alerjisiyim 2 haftadır zerdeçal kullanıyorum faydalı oluyor gıbı

 60. nebahat yeltin says

  bende öksürük balgam var. Dahileyeye gittim. bana şurup gargara antibiyotik verdi dört gün oldu kullandığım biraz kendimi iyi hissediyorum fakat sırtımda yanma ağrı var.Bana kestane balı yediler yanlız tekbaşınamı yiyiyim. beni aydınlatırmısınız.teşekkür ederim.

 61. Burak Dincel says

  Cengizhan Bey,bahsettiginiz karisimi hangi olculerde kullandiginizi bildirebilirmisiniz lutfen, tesekkurler Burak

 62. kübra yavuz says

  arkadaşlar ! . . . zayıflamak iç.in nasl kullanacağım hkkında bi bilginiz var mı aç karnına mı kullanmalı ya da tok karnına mı ? . . . tozunu mu kabuğunu mu ? ölçülerini de yazarsanız sevinirim . . şimdiden teşekkürler . .

 63. Ersin says

  Sayın Cegizhan Kardeşim,
  Bu ölümsüzlük formulünüzün acaba tam olarak ölçülerini yazıp mail adresime gönderebilir misiniz? şimdiden çok teşekkür ederim. seatline@hotmail.com

 64. betülllll says

  biliyosanız lütfen bi yorum yazın senlerce ugrastım hala geçmedi

 65. betülllll says

  nerden buldunu nasıl kullanıldıgını söler misin şimdiden saol

 66. SEVİL DAĞLI says

  arkadaşlar merhaba ben pre diyabet hastasıyım bal yerine yoğurtta karıştırıp tüketilse nasıl olur BU KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN CEVAPLAYABİLİR Mİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR

 67. muhammed says

  hocam bunu hangi dozda ne şekilde kullandınız bilgi alabilir miyim?

 68. TArık says

  arkadşalar zerdeaçlı kullanırken tavsiyem sabahları aç karna mutlaka bal ile karıştırarak bir çay kaşığı şekilde tüketmenizdir bal da bulunan özel bi şeker vardır. sadece balda buluan bu şeker karaçiğer için birebir katkıdır.

  zayıflamak için ise tavsiye yoğurtla beraber almanızdır.
  ki yoğurta bulunan maddeler hem vucuttan zararlı maddelerin atılmasında kolaylık saglamaktadır.

 69. mustafa says

  bende bugun alıcam bakalım deneyeceğim sigaranın zararlarını yok etsın dıe olursa yazarım tekrar anlayabılırsem tabiiii:)))

 70. zeliha says

  sivilceye soğanı rendele akşamları sivilcelerin üzerine sür çok faydası var benim öyle geçti

 71. semra says

  merhabalar demet hanım bu karışımı uzun sure kullanıdınızmı ve faydasını gordunuzmu?

  semra

 72. arzu says

  :) OTURDUMUZ YERDEN HAREKET YOK SPOR YOK ARMUT AZIMA DÜŞ DİYORUZ AKTARCILARDAN ÇIKMIYORUZ ZAYIFLATICI FORM ÇAY İÇMEKTEN ÖG OLDUK SİZİN BU YAZDINIZ NEDIR HAVLUCAN,KEKİK,KÖRİ ZAYIFLATIYORMU :)

 73. arzu says

  ZAYIFLAMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR SİZE TARİF VERİCEM .ÖNCELİKLE SEVGİLİ ZAYIFLAMAK İSTEYEN GÜZEL ARKADAŞLAR. SABAH ERKEN UYANMAYA ÖZEN GÖSTERELİM. VE SABAH UYANDIGMIZDA. MUTLAKA HER SABAH DİŞLERİMİZİ FIRCALAYALIM .ONDAN SONRA İSTER ILIK İSTER NORMAL BİR BARDAK SU İÇEREK GÜNE BAŞLAYIN. SONRA BİR ELMA YADA NEYVA NE VARSA . ONDAN SONRA BİR KASE YOGURT İÇİNE BİR ÇAY KAŞIGI ZERDEÇAL VE ZENCEFİL KARIŞTIRIYORUZ VE YİYORUZ SONRA GİDE BİLİYORSAK MUTLAKA BIR SAAT YÜRÜYÜZ TEMPOLU EYERKİ GİDEMİYORSAK EVDE SPOR 15 20 DK YAPILIRSA ÇOK İİ OLUR SONRA KESİNLİKLE KAHVALTISIZ GÜNE BAŞLAMIYORUZ.SADECE EKMEYİ SABAHLARI 2 DİLİM CAVDAR EKMEYİ BIRAZ PEYNIR YUMURTA 3 ZEYTİN ÇİGİTLERİNİDE YUTUN MIDEYEDE FAYDALI HEM TOKLUK HISI VERIYOR DOYMADAN KALKARSANIZ ÇOK İİ OLUR AÇ KALMADAN FAZLALIKLARINIZDAN KURTULA BİLİRSİNİZ. MİDEMİZİN 3 DE BİRİNİ YEMEK 3DE BİRİNİ SUYLA DOLDURUNUZ.BAKINIZ HİÇ KİLO ALMIYCAKSINIZ.ÖGLE VE AKŞAM MUTLAKA YEMEKLERE ÇORBA İÇEREK BAŞLAYINIZ SALATA SEBZE YEMEKLERİ VE MUTLAKA BIR KASE YOGURT TÜKETİNİZ ÇOK DOYMADAN KALKINIZ BIRDE AÇIKMADAN ASLA YEMEYINIZ. YEMEKTEN SONRA ASLA MEYVA TATLI YEMEYINIZ. CANINIZ TATLI İSTERSE AÇIKTINIZDA YERSENİZ. DAHA İİ VE ARALARDA MUTLAKA GUNDE 4 FİNCAN BİTKİ ÇAYLARI İÇİNİZ. YEŞİL CAY, ADA ÇAYI, MELİSA ÇAYI,REZENE ÇAYI,FORM ÇAYLARDA ALA BİLİRSİNİZ 5 BİRYERDE GİBİ BU ÇAYLARI İÇERKEN KESİNLİKLE BİR BİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ BIR GUN BİRİNİ İÇ ERTESİ GÜN DİGERİNİ GİBİ ,VE BUNLARI TÜKETİRKEN KABUKLU TARCIN ATIN BARDAGA İÇİNE SALAMA CAY SICAK SUYU KOYUYORSUNUZ 5 .8 DK BEKLE VE İÇ KARANFILDE 3 TANE AT BILIRSINIZ SEKER KATMANIZA GEREK KALMIYCAK ÇOK GÜZEL OLUYOR ..AÇKALMADAN ALLAHIN İZNİYLE SAGLIKLI FAZLALIKLARDAN KURTULACAGIZ. ÇOK ZAYIFLIKDA İİ DEYİL FAZLA LIKLARDA İİ DEYİL NORMAL SAGLIKLI OLMAK İÇİN FORMDA KALMAK EN GÜZELİİ …YATMADAN 3 SAAT ÖNCE ASLA BİŞİY YEMEMEYE ÖZEN GÖSTERELİM….. MEYVA GİBİİ

 74. oguzhan says

  merhabalar zerdaçalın sedefe faydası varmıdır ??????

 75. berna says

  Arkadaşlar abartmışsınız,zerdeçallı zayıflama ürünü yapmışsınız.zerdeçallın özelliği karaciğerdeki ve vucuttaki toksinleri atmak,hazmı kolaylaştırmak,tümör çoğalmasını engellemek ve antioksidandır ayrıca kolesterolü düşürme solunum yollu enfeksiyonlarında faydalı metepolizmayı hızlandırma özelliği yoktur.(bunlar içinde enginar,milktıstıl,zerdeçal bileşeni güçlüdür.)

 76. berna says

  kilo vermek için toktutma,metepolizmayı hızlandırma,yağ parçalama özelliği gerekir.

 77. pınar says

  yaa benimde aynı solunum yolu enfeksiyonum var kurtulamadım bi türlü ne yapmam lazım

 78. zeynep says

  Merve zerdeçalı kullanmakla tansiyonun çıkması birbiriyle alakalımıdır bilmem ama yanlış yaptığın şey şu ki balı asla sıcak suya veya süte koymamalısın.Bal o zaman fayda yerine zarar veriyor.Ilık şeylere katabilirsin elini yakmayacak kadar ılık olmalı balı kattığın şey. Bal sıcakla temas edince içinde zararlı bakteriler ürüyormuş.Allah şifa versin,çok geçmiş olsun. Zencefil,zerdeçal kanser düşmanı bitkilerden sadece ikisi.

 79. Yasemin Çolak says

  Unutulan bir konu var ki çok önemli.. ZERDEÇALi SADECE 2 AY KULLANIP BIRAKIYORUZ 1 ay ara verip tekrar kullanıyoruz. Sağlıcakla kalın…

 80. Ramazan Çay says

  ben yıllardan beri bademciklerim iltihaplandığı için çok sıkıntı çekiyordum. doktora gitmem en fazla 25 gün sürüyordu. sağlık karneme baktığımda tamamıyla antibiotikle dolduğunu gördüm. bir arkadaşımın bana birer liralık Zerdeçal, Zencefil, Keten tohumu, Tarçın ve Çörek otunu bal ile karıştırarak yememi tavsiye etti.
  ben bal ile karıştırdım ama kokusundan hoşlanmadığım için 10 liralık polen aldım ve polenle karıştırdım. inanın 2 yıldan beri doktor yüzü görmüyorum. bademciklerimden hiç bir şikayetim kalmadı ve bütün arkadaşlara tavsiye ediyorum. yalnız keten tohumu bayanlarda göğüs kanserini tetikleyebileceğinden tehlikeli olduğunu bir yerde okudum. o yüzden bu saydıklarımı bayan kullanacaksa içinden Keten tohumunu çıkartarak kullanmasını tavsiye ediyorum.

 81. asiye says

  mrblar oğlum kistik fibroz hastası zencefil içirsem gerçekten faydasını görürmüyüm

 82. tuğba says

  ben, zerdeçalı ilk defa kanal 7 de her zaman çıkan bi hoca var,bitkisel yolları anlatıyo, ondan duydum. kronik öksürüğe iyi geldiğini söylüyordu o kişi. kocam da da kronik faranjit var ve sürekli öksürüyo. baharatçıdan ertesi gün aldık, göz kararı bal ile karıştırdık zerdeçalı. sabahları ve akşam yatmadan önce 1 tatlı kaşığı bu raışımdan yiyor ve öksürüğü azaldı. artık evde zerdeçal bitince karabiber veya kimyon bitmiş gibi alıyoruz.Allah razı olsun o adamdan ( adını da bilmiyorum:) )
  arkadaşlar yine de araştırmadan herşeyi kullanmayın bence,her bünye aynı olmayabilir.
  Allah herkese şifa versin…
  herkese iyi bayramlar…

 83. melih dalkıran says

  dudak kanseri nasıl bir belirtisi olur acil bir şekilde bana yazarsanız çok memnun olurum. belirtileri nelerdir.

 84. emin says

  slm herkese gecmls olsun allah acil sifa versin ben sabah oglen ve ogleden sonra 1 er fincan zerdecal
  +zencefil+tarcın+karanfil kaynatıp iciyorum faydası agız kokusu yok yorgunluk bıtkınlık yok acıkma hıssı azaldı faydası cok .

 85. NUR says

  merhaba

  zedaçal zencefil ve çörek otunu her sabah 1er cay kaşıgı balla karıstırarak birazda sulandırarak kullanıyoruz gerçekten çok faydası var.

 86. Ahmet Metin says

  Bitkiler sebeptir.Şifa Allahtandır(c.c) Besmele çekip söylenilen karışımlardan ölçüsünce yiğin hareketli olun.(İşleyen demir ışıldar.) Sağlıcakla kalın…

 87. adnan says

  aktarlardan temin edbilirsiniz. bala süte ve yemeklere katabilirsiniz.çay olarak değil

 88. FG says

  Zerdeçalın bio-varlığını %2000 arttırmak için karabiberle kullanmanız gerekmektedir. Yağ ve sıcak su da bir nebze faydalı olacaktır. Ancak şunu da unutmamalıyız ki bazı çalışmalar göztermiştir ki belirli koşullar altında toksik (zehir) ve karsinojenik (kanser) etkisi gösterebilir. Aynen aktarmak gerekirse “curcumin may produce toxic and carcinogenic effects under specific conditions” kaynak: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.200700238/abstract;jsessionid=0B84A3D01990E1369A7C68BB4F0E590A.d01t02

  http://en.wikipedia.org/wiki/Curcumin

  Sağlıklı günler dilerim…

 89. hasan says

  yaklasik olarak iki haftadir kullaniyorum zerdecali 79 kilodan 70.kiloya dustum suan.tavsiye ederim

 90. hasan says

  xxxxzerde cali AC KARNINA kullanirsan yude 98 faydasini TOK KARNINA kullanirsan yuzde 65 faydasini gorursun

 91. nife says

  adet düzensizligi icin de kullanilabilirmi acaba zerdecal? Ahmet marankinin sayfasinda okudum tavsiye edior fakat bu sayfada yazanlara baktm hic benzeri bi yorum yok acaba bilgisi olan varmi?

 92. ersin says

  bişey kullanarak zayıflama işi tam bir yalan.bu tip şeylere inanılmasına çok şaşıyorum.bu düşünceye nerden kapıldınız.

 93. ersin says

  ya cahilsiniz ya da yalancı.böyle bişey yok,nerden çıkarıyorsunuz zayıflama işini.

 94. ERMİŞ AKTAR says

  merhaba hepinize.
  ÜSKÜDAR DOĞANCILAR NO:56 İST. TÜM BİTKİ SEVERLERLE BULUŞMAK VE BİLGİMİZİ PAYLAŞABİLMEK İÇİN BULUŞALIM..
  Sağlıcakla kalın…..

 95. ERMİŞ AKTAR says

  YOK OKADARDA SERT ÇIKMA …BELKİ DÜZGÜN ARAŞTIRAMAMIŞLARDIR.BİLİRSİN KOMŞUYA SORMAK OKUMAK TAN DAHA KOLAY GELİR İNSANA :)

 96. ERMİŞ AKTAR says

  BEN BOŞU BOŞUNAMI GELİN YANIMA DİYORUM….BURDA EN ALASINDAN BİSÜRÜ MALZEME VAR…EN AZINDAN ARAYIN…KULAKTAN DOLMA SEYLERLE KENDİNİZİ RİSKE ATMAYIN…BİTKİLER BİLİNÇSİZ KULLANILINCA İLAÇLAR KADAR TEHLİKELİ OLABİRİLER .

 97. ERMİŞ AKTAR says

  O ADAMIN ADI HÜSEYİN ERMİŞ :) YANİ ERMİŞ ATTAR….TANIŞMAK İSTERSEN DOĞANCILAR NO:56 ÜSKÜDAR…MİSAFİRİM OLURSANIZ MUTLU OLURUM :)

 98. ERMİŞ AKTAR says

  :)BOŞU BOŞUNA ERMİŞ AKTAR DEYİP DURMUYORUM DİMİ…HEPİNİZİ SEVİYORUM…SAĞLICAKLA KALIN..

 99. ERMİŞ AKTAR says

  YAZAN PARMAKLARINDAN RABBİM RAZI OLSUN…ŞAFİ İSMİNE TAŞIYICILIK ,AYNALIK YAPAN BEN YAPTIM DEMEMELİDİR..ŞİFAYI RABBİM VERİR,GÖRÜLDÜĞÜNDE ALINIP İHTİYAÇ SAHİBİNE TAŞINIR…

 100. zurnaçal says

  Batılılar yoğurda biraz yabancı oldukları için özelliklerini henüz tam deşifre edememişlerdir. Yoğurt bir doğu kültürü alışkanlığı ve bilgeliğidir. Özellikle, ta orta asyadan gelen bir gelenek, ve Türk mutfağının temel öğelerinden biridir. Batılı, yeni yeni yoğurdun ve onun türevlerinin mucizevi etkilerini keşfetmeye başlamıştır. Yakında, yoğurt ve türevlerinin mucizevi sonuçlar sunan özel kullanım şekillerini batılı keşfedip bize öğretirlerse, yani, batılı bizim yoğurdu bize satarsa buna hiç şaşırmayalım.
  Zerdeçalın çok az miktarlarda kullanılması gerek benim tecrübelerime göre. Örneğin, bir öğünde bir pirinç tanesi hacmi kadar gibi az.. çay kaşığı oranlarında kullanılması (günlük) toksik etki yaratıyor gibi.. kişiye göre de değişebilir.. belli dozlarda olumsuz etki yaratıyorsa doz azaltılarak tekrar denenebilir..
  Yukarda yoğurda karıştırarak kullandığını söyleyen arkadaşlar doğru bir metod yakalamış gibi teorik olarak.. çünkü dediğimiz gibi yoğurt mucizevi bir yiyecek, bünyesine karışan diğer gıdaların (baharatların) olumsuz toksik etkilerini giderebiliyor.. yani akıllı bir yiyecek.. evlerine taze yoğurt sağlayabilenler bu yönteme yönelebilir.. yoğurt midesine sert gelenler, süzme yoğurt ve bir gün ara vererek ve yoğurdu da fazla kullanmaktan kaçınarak ölçülü-dengeli bir kullanıma yönelebilirler..
  zerdeçel pek çok bilimsel araştırmanın da işaret ettiği gibi çok şey vaat eden bir baharat.. herkesin bünyesi farklı tepki gösterebilir aynı maddeye.. öyleyse dikkatli kullanmalı, dozuna dikkat etmeli, olumsuz işaretler görüldüğünde bırakılmalı (yeni bir bilgi gelene kadar).. bunlar sadece benim düşüncelerim.. kaynaklardan, uzmanlardan araştırmaya devam etmeli, araştırma sonuçlarını takip etmeli.. herkese hayırlı sağlık-şifa dileklerimle..

 101. Rahşan says

  Zerdeçal,Zencefil,havlıcan,soğan,sarımsak,tane karabiber ve maydanoz saplarını çocuklarım için her kemik kaynattığımda bunlarıda katar dondururum ve çorba yaparım,pilavlarına et suyu olarak koyarım…Kızım 3 yaşında ve çok şükür daha bir kez bile antibiyotik kullanmadım.:))) Herkese sağlıklı günler…Havlıcanı da alt ıslatan çocuklara çok faydası var….

 102. cengizhan says

  öncelikle herkese selamlar. zerdecal in de içinde bulunduğu mide rahatsızlıkları (gastrit-reflü-yanma -ülser-yara-mide kanseri dahil)için bir karışım verecem

  100gr zerdeçal
  50gr polen
  50gr ısırgan tohumu
  50gr damla sakızı
  2 kavanoz (adet) kudret narı
  1500 gr bal

  bunlar karıştırılıp günde 5 tatlı kaşığı yenecek, bittiğinde aynı karışımdan tekrar yaptırılacak. yani 2 kere yapacaksınız. mümkünse aç karna yeyin.
  tel no: 0505 666 13 77

  ben 3-4 yıl mide rahatsızlığı çektim, yanmalar, ağzımdan sarı su gelmeler, sık sık kusma, velhasıl çok kötüydü. aktara gittim bana bu karışımı verdi. Allahın izniyle düzeldim. mide rahatsızlığı çeken varsa bu karışımı yaptırsın. hiç bir yan etkisini görmedim. herkese tavsiye ediyorum, bu rahatsızlığı çeken bilir. Allah rızası için bunları yazdım, isteyen telefon da etsin telefonla da yardımcı olurum, herkese acil şifalr

 103. meryem says

  bu ne ya faydası ne bunun söylermisiniz ben 44 yaşındayım 1 ayydır kullanıyorum hiç bi faydası yok 51 kiloyumm zayıflamak istiyoru çok şişkoyummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 104. Cevdet Caymaz says

  Merhaba,

  Geç oldu ama internetten ve özellilke yabancı kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla PANKREAS Kanserine bir numaralı ilaç: ACI KIRMIZI BİBER.. Yani ister bütün halde kurutulmuşlardan, ister bildiğimiz pul biber… Acı ve kırmızı olsun.. (içindeki acılığı veren Capsaicin maddesi özellikle doğrudan pankreastaki kanserli hücrelere yöneliyormuş – sağlıklı olanlara birşey yapmadan) ve çok etkili olduğunu okudum… Bir de çiğnenerek yenen çörekotu da iyi… Geç bir cevap oldu ama inşallah okuyanların işine yarar :)

 105. fikret says

  ben öksuruk için çok fayda gördum astım da var bende sıkışınca hemen aliyorum ama karışık zerdeçal ve zencefil ama acaba 4 yaşındaki kızıma verebilirmiyim onun da bronşiti var

 106. ercan says

  güzel ama miktarları ne olacak bunun bilgisi var mı.?

 107. Kivilcim says

  Selam, benim yuzumde kirmizi kucuk lekeler var (sivilcilerden kalma) uzerine makjay yaptigimda gorunmuyor ama artik fondaten kullanmak istemiyorum ve onun icin zerdacali kullanmak istiyorum. bunu cildi icin kullanan varmi? neler yapmaliyim gunde kac defa zerdacal almaliyim?

 108. gökçe says

  Ağzına sağlık:) bildiğimiz ama yapmaktan kaçtığımız şeyler….

 109. liliana says

  arkadaşım bende 2 cocuk var ve ben bronşit için boele yaptım 1 emek kaşik tereya, 1 kaşik tuz, 1yomurta hepsi kızartyorsun 1 bezin içine koi ve gyoksuna koi ama yanmasın dikatli ol. boilece bronşitan kurtuldu cocum ilac içmeden
  allah salık versın.

 110. Cevdet Caymaz says

  Daha önceki 1-2 yorumda da belirtildiği gibi ÖNEMLİ bir HATIRLATMA :

  Zerdeçalın bio-varlığını, özellikle Anti-tümör etkisini %2000 arttırmak (20′ye katlamak) için az da olsa mutlaka KARABİBERLE BERABER KULLANIN .
  ___________________________________________________________________

  (Yukarıda bahsedilen miktar : 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal 3 gramdır; ortalama 30-90 mg curcumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda curcumin (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz zerdeçalın) antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Bilinen bir yan etkisi yoktur.)

 111. Zeynep says

  Arzu hanım merhaba yazdıklarınız kesinlikle doğru.Bir de günde mümkün olduğu kadar çok su içmeyi unutmasınlar.Sağlıcakla kalın.Zeynep

 112. celalözkan says

  bilinen hiçbi yan etkisi yok alman bilim adamı bi kız cocugum olsa adını zerdecal koyardsım demiş

 113. kerem says

  dostum karaciğerinin yağlanmasını nasıl anladın veya hissettin tam olarak ?

 114. fuat says

  sıcak suylada ıcıle bılınıyormu ıcen varmı :) merak ettım

 115. ada says

  Bir tanıdıgmız zedecali kullanarak cok kilo verdi . yogurtla kullanıyormus o bende kullanmaya basladım ve cok farkettim zayıflamak icin kullanan arkadaslar cayını da tüketiyor mu acaba ?

 116. Darlzula says

  bu kadar seye iyi gelmesi normal mi? abrtılıyo olmasın

 117. dalmik says

  cnm b dediğin karışımın belli ölçüleriyokmu? ne oranda karıştırmalyız bukonuda bilgiverisen sevinirim..:)

 118. Şükran says

  Ben de yemeklerimin içine katıyorum faydasını gördüm

 119. mehmet baykal says

  derya bacım zerdeçalı hanımm kullnıyor ve faydasınıda görüyor.sabhları kahvaltıdan önce 1 kase yoğurdun içine 1 yemek kaşığı zerdeçal koyup yiycksn bi bardakta sıcak su iç aynısını akşam yemeğinden öncede yap ayda 8 kilo garanti KOLAY GELSİN :):)

 120. harmony says

  ne güzel şeyler yazmışsınız ya zayıflama problemi olanlardanım 49 kiloydum 3 ay içinde 11 kilo aldım şuan da 63 kiloyum ve çok üzülüyorum inşallah faydasını görürüm bu gece deneyeceğim kullanan herkes lütfen deneyimlerini paylaşsın

 121. Mustafa says

  @XxHeLLMaRCHxX:
  Araastirmalarda yan etkisi 0,01 olarak cikmistir.YAni guvenle kullana bilirsiniz ki asyada yuzyillardir bu bitki koku kullanilmaktadir

 122. Suna says

  Sevgili Ülker… Zerdeçal dedikleri şeye Azeriler SARIKÖK diyor. Ben de Azeriyim. Sevgiler

 123. kutbettin says

  kendim bundan 3 sene evel hergün olmasa bile mideden gelen baskı ve aşırı yorgunluk sebebile inanın okulun aracı adeta bana ambulans olmuştu ben her sabak yarım kaşık zerdeçal ve yarım kaşık Zencefili yarım çay bardağı ılık sudan eriterek saf olarak içiyorum hiç bir yan etkisi yoktur inanınki tabiri caiz ise taş yesem midemden en ufak bir rahatsızlık olmuyor özelikle vucutaki enerji performans inanılmaz derecede insan kendisini zinde hisediyor tasfiyemdir mide için hiç kullanmasanız 7 hafta kulanınYARARINI GÖRECEK VE MEYİL ADRESİME YAZI YAZARSINIZ.

 124. Mesut says

  Afedersiniz. Zencefil ve zerdeçalın kullanım miktarları hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen

 125. aksanur says

  Mrb Genellikle Çarşılarda Bitkicilerde Bulunuyor.

 126. burçin says

  zerdeçalı nasıl kulandınız onu suya katarak mı kullandınız yoksa toz halınde kullanarakmı içtiniz meryem hnm???????

 127. filizzz says

  ardaslarin migrenede iyi geliyo mu cok koti basim agriyoda

 128. filizzz says

  aslinda hep kilo vermekten bahsedilmnis ben de kilo almak istiyorum ama olmuyo

 129. filizzz says

  bas agrisinada iyi geliyomu migernim varda bas belasi

 130. güray says

  @nilufer:
  DİKKAT, ÇOK ÖNEMLİDİR.LÜTFEN UYARIMI DİKKATE ALIN.
  bu tip bitkisel maddelerden canı yanmış biri olarak kesinlikle kullanmayın derim.
  ben zencefil zerdeçal çörekotu ve tarçını her gün ve yaklaşık 3 yıldır kullanıyordum.günde yaklaşık 1 yemekkaşığı dolusu kadar yiyordum.tesadüfen karaciğer testleri yaptırdığımda bazı enzimlerim normalin 13 katı yüksek çıktı ve hepatit geçirdiğim sanıldı.birsürü test yapıldı karaciğerim yağlanmış ve hasar görmüş.kullandığım maddeleri bıraktım enzim(alt ve ast)değerlerim normale döndü ama karaciğerimdeki hasarı nasıl geçireceğim bilmiyorum.
  sözün kısası:bu maddeler toksik etki yapıyor.az miktarda ve sadece kısa bir süre kullanmalısınız.15 günden fazla kullanmayın.karaciğerinizi kaybedebilirsiniz.ben tesadüfen bu testi yaptırmasaydım muhtemelen karaciğerimi katybederdim.karaciğer hastalık belirtisi vermez ve bir de bakarsınız ki karaciğeriniz bitmiş..AMAN DİKKAT…

 131. güray says

  BİR UYARI DAHA, BU MADDELER HİÇBİR ŞEKİLDE ZAYIFLATMAZ…

 132. güray says

  KUTBETTİN İSİMLİ ARKADAŞ:SEN NERDEN BİLİYORSUN DA 7 HAFTA KULLANIN HİÇBİR ZARARI YOK DİYORSUN.BU BİTKİSEL İLAÇLAR SON ZAMANLARDA NE KADAR KİŞİDE ZARARLARA YOL AÇIYOR HABERİN VAR MI.LİTERATÜRE İLAVE EDİLMEYE BAŞLANDI BİLE.ARTIK BAZI BİLGİLİ DOKTORLAR KARACİĞERİN İLAÇLA ZEHİRLENMELERİ DİYE UYARI YAPMAYA BAŞLADILAR BU KONUDA.OSMAN MÜFTÜOĞLU YAZMIŞ BU KONUYU,BİLİNÇSİZ BİTKİSEL İLAÇLAR YÜZÜNDEN BİRÇOK VAKA RASTLANIYOR DİYOR ADAM.BU BİTKİSEL İLAÇ PATLAMASI ÇOK TEHLİKELİ.DİKKAT EDELİM.SAĞLIĞINIZDAN OLURSUNUZ.

 133. güray says

  SON OLARAK:BİR BİTKİSEL İLAÇ DELİSİ OLARAK(SON YILLARDA NEREDE İSE HER HASTALIĞIM İÇİN BİTKİSEL İLAÇ KULLANDIM)HİÇBİR BİTKİSEL İLAÇTAN FAYDA GÖRMEDİM.HEPSİ YALAN VE TEHLİKELİ .BUNLARI BIRAKIN NE ZAYIFLATIR NE BAŞKA ŞEKİLDE FAYDA VERİR.YARARSIZ…

 134. Okan says

  Merhaba,
  Zerdeçal bitkisel bir ilaç değildir. Güray arkadaşım bitkisel ilaç olarak görmeni istemem bu bitkiyi. Çok yararlı bir bitki ve baharat olarak kullanılıyor, siz zerdeçalı zaten pek çok fast-food ürünüyle tüketiyorsunuz, örneğin köri sosunda var, nugget sosunda var. Yenmesinde hiçbir sakınca olmayan bu bitki ile ben size bir tarif vereyim, çok özel bir tariftir ve sadece bazı ünlü lokantalarda altın sarısı tavuklar böyle yapılır :) Bu bitkinin adı ülkelere göre değişiyor, örneğin diğer adı Haldi ve haldi sosu bu bitkiden üretiliyor.

  1 kişilik;
  - 1 yumurta
  - Tavuk göğüsü, isteğe göre miktar ayarlanabilir
  - Zerdeçal
  - Mısır unu
  - Tercihen fritöz yoksa derin tava ve ayçiçek yağı

  Tarif:
  - Tavuklar büyük küpler halinde doğranır ve derin bir tabağa konur. Bir adet limon sıkılır ve suyu tabağa eklenir, üzerine bolca tuz eklenir ve tavuklar hafifçe yoğurulur, sürtülür. Bu şekilde 1-2 saat bırakılır ve ardından temiz su ile güzelce yıkanır, iyi yıkanmalıdır aksi halde tuz ve limon zehiri olur. Bu işlem tavuk üzerinde bulunan sası kokuyu tamamen alır ve mükemmel hale sokar :)

  - Yumurtanın akı ayırılır ve sarısı derin bir tabağa konur. Biraz mısır unu eklenir ve 2 çay kaşığı zerdeçal eklenir, çok fazla zerdeçal tadını bozacağından dikkat edin. Karışım balçık bir hale sokulana kadar mısır unu ve su eklenerek ayarlanır. Yani yapışkan sünecek şekilde olacak karışımımız.

  Tavuklar bu karşıma bulanır ve kızartılır, piştiğinde sarı bir renkte olurlar, çok koyu sarı nerdeyse kahverengi olmuşsa ya çok pişirilmişir yada zerdeçal fazla eklenmiştir, birdaha ki sefere ayarlayiniz. Tereyağlı pilav yanında harika gider.

  Afiyet olsun :)

 135. Okan says

  Şunuda eklemek isterim, Güray arkadaşım tabiki günde 1 yemek kaşığı zencefil, zerdeçal, çörekotu, tarçın yerseniz karaciğerinize de dokunur başka organlarada. Ben zaten bu bitkiyi baharat olarak görüyorum, bitkisel ilaç değil. Gereğinden fazla tabiki yenmemeli, yemeklerde kullanılabilir.

 136. gülden says

  merhaba arkadaşalar sizden ricam eklem romatizmasına iltahabına bir faydası varmıdır? ve nasıl kullanılmalıdır bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler …

 137. Kivilcim says

  Merhaba benim bir sorum olmustu ama nedense hic kimse soruma cevap yazmadi, benim cildimde kirmizi kucuk lekeler var ve televisyonda zerdecal bu lekeleri giderdigni soylemislerdi ben suan zerde cali yaklasik 2 ay kullaniyorum bunu 1 caykasikla azicik icine bal katiyorum ve sonra bunu ilik suyla iciyorum. Yuzumdeki kucuk lekeler temizlenmis gibi gorunsede iyi yapiyormuyum bilmiyorum. belki baska seyler sayesinde yuzum duzelebiliyor olur. Lutfen cevap yazin!

  selamlar

 138. yasemin says

  Merhaba arkadaşlar bende bunu yaklaşık iki senedir kullanıyorum,ama hergün ara vermeden değil tabii ki,beş gün kullanıp iki gün ara veriyorum,veya on gün kullanıp on gün ara veriyorum.yani düzenli değil ama hep hayatımdalar.ben gece yatmadan önce bir kase yoğurdun içine çay kaşığıyla zencefil ve zedeçal koyup tüketiyorum.gece uyuyamıyanlar veya hemen dalamayanlar,gün boyu içtiğimiz sigaranın etkisinden kurtulmak isteyenler bence rahatlıkla kullanabilir.Üst solunum yollarınızın rahatladığını daha iyi ve derin nefes alabildiğinizi kendiniz hissedeceksiniz.Ayrıca zindelik ve canlılıkta veriyor.Kiloya gelince bunu bilmiyordum fakat yorumları okuyunca anladım ki işe yarıyor,gayet normal yemek yememe rağmen bence formda kalmamı sağlıyormuş.Allah hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır mutlaka faydası vardır doğru kullanmak yeterli bence.Herkese hayırlı şifalarrrrrr.

 139. murat says

  arkadaşlar sabahları aç karnına zencefil zerdeçal ve bal karışımı öyle arası çörek otu akşam yine zencefil zerdeçal bal kullanın bakın neler deyişiyor görün

 140. elif says

  @betülllll: sivilce genellikle yağlı ciltlerde yagın gözenekleri tıkamasıyla olur aşırı yiyecekler mikroplar kaşıma sivilceyi büyütür.yagı alacak sabun hatta mikrop öldürücü protex türü sabunla günde 2 kere yıkamak yeter önlem olur. bolsanş doktorda ilaç verebiliyor.

 141. Yıldız says

  KİLO vermek için:Zerdeçal ve Tarçını toz halinde alarak ve Bunu Aç Karnına Sabah Öğünlerinde Bal İle Karıştırarak Bir Çay Kaşığı Olarakak Kullanıldığında 1 yılda 20 kilo verdim herekese tavsiye ederim sonuçta bitkisel bir ürün olarak karar verdim kullanmaya hiç bir yan etkisinide görmedim…Tavsiye ederim…

 142. hakan says

  @mervenur: Anladığım kadarıyla zerdeçal’ın Türkçe dil bilgisine pek bir faydası yokmuş. Yani dahi anlamında “de, da ekleri” ayrı yazılır. Türkçede q harfi yoktur. Çok yazarken bir tane o harfi yeterlidir. Çooooooq yazınca daha güçlü bir anlam taşımaz. Büyük harf ile başlanır ve kelimenin içindeki harflerin biri büyük, biri küçük olmaz.

 143. sülocan says

  zerdeçal mucize gibi bir baharat olup azı yarar çoğu da zarar verir dikkatli kullanılırsa her derde devadır sağlıklı günler temennisiyle

 144. hilal says

  safra kesesiolmayan kullanabilirmı acaba bir bilgisiolan yazsın lütfen

 145. feride says

  bağırsak yapışıklığına faydası varmı acaba

 146. MÜNÜR BOZOKLAR says

  zerdeçalın diyabet hastaları bu urunu nasıl kulanabilir bu konuda bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

 147. MEHMET KAYHAN says

  GUATRDAN AMELİYAT OLDUM TÜMÖRLÜ PARÇA ALINDI YAKINDA ATOM TEDAVİSİ GÖRECEĞİM ACABA ZERDEÇAL KULLANSAM İYİ OLUR MU BİLEN YAZSIN LÜTFEN

 148. uğur28 says

  bu zerdeçalı nerde buluruz birde romatizmaya faydalımı bilen yazzsın lütfen

 149. Ayvaz Aymaz says

  Arkadaşlar, okuyanlar birbirine söylesin:

  Çok önemli bir nokta: Zerdeçal, az dahi olsa KARABİBERLE BERABER alındığında anti-tümör etkisi %2000 (evet, yazıyla: yüzde ikibin; yani YİRMİ KAT) fazla oluyor, yani karabiberin onun içindeki faydalı maddeyi gazlayıcı, katlayıcı etkisi var..

  Bu bakımdan anti-tümör, anti-kanser vs. gibi amaçlarla kullananlar az da olsa muhakkak karabiberle beraber alırlarsa daha fazla yarar elde etmiş olurlar…

 150. Ayvaz Aymaz says

  MEHMET KAYHAN , bu soruyu sorduğun çok iyi olmuş çünkü tv’den (Erkan Topuz)ve çeşitli yerlerden edindiğim bilgilere göre zerdeçalın özellikle kanser ve tümör ile ilgili hastalıklarda 1 numara olmasına rağmen ışın tedavisi, kemoterapi vs. görenlerin -zararlı/kötü olduğundan değil, sadece ışınların etkisini artırması ve ayarlanan dozun üzerine çıkarmasından dolayı-, bu işlemlerin/ terapilerin/seansların 1-2 hafta önce ve sonrasında zerdeçal almaya ara vermesi tavsiye ediliyor.

  Bundan dolayı tedavin devam ederken sadece buna dikkat et ve bir önceki yorumumu da göz önünde bulundur, Allah şifalar versin.

 151. Mustafa says

  Ben bitkisel ürünler satıyorum, zerdeçal bol miktarda var.
  Bende kullanıyorum, isteyen olursa kargoyla yollarım.
  Buyrun telefon numaram ; 0546 792 2284

 152. osman ekiz says

  zerdecal yemek yaparak da kulanıyorum daha hafif oluyor dragos marina restorant

 153. zühre says

  zerdeçalı nasıl ve ne kardar tüketmemiz gerekiyor.hergün düzenli bir şekildemi kullanmalıyız yoksa belirli aralılardamı kullanmalıyız çocuklar da kullanabillirmi??

 154. osman ökten says

  lenfoma kanserinede iyi gelirmi zerdeçal teşekkürler

 155. Ayvaz Aymaz says

  Osman Ökten, daha önce Ömer Coşkun’dan dinlemiştim: Yoğurt Otu ‘nun lenf kans. ni rahatlıkla iyileştirdiği, çok etkili olduğu konusunda iddialıydı. Zaten lenf bezi iltihaplanmalarına iyi geldiği biliniyor, isterseniz deneyin, kaybınız yok ama kazancınız çok olabilir. Zerdeçal da zaten kans. her türünde en başta adı sayılan bitki. Fakat yukarıdaki 2 yorumumu dikkate alırsanız daha iyi olur.

 156. ayşe bakkaloğlu says

  wallahi çoooookgüzel yararlandıh allah sizden razı gelsin haydiyin kendinize zerdeçallı bakın…

 157. Kudret says

  İnsan sağlığı için Bu kadar değerli bir bitki olan Zerdeçal ın sahtesini nasıl ayırt edebiliriz.Teşekkürler.

 158. alev says

  tatlı niyetine herkeze tavsiyem 10 adet badem ,1 şeker kaşığı bal,1 çay kaşığı dolu zerdeçal karıştırıp yiyin nefis oluyor diyet yapanlar için çok güzel basit tatlı

 159. Aylin says

  Yıldız hn merhaba. zerdaçal ve tarçının ne kadar miktarda olması gerekiyo ve ne kadar miktarda balla karıştırılması gerekiyor. Teşekkür ediyorum.iyi günler.

 160. ayşe says

  verdiginiz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz Hemen denemeliyim

 161. SiNA BAHARATCi VE ŞİFALI BİTKİLER says

  KISIRLIK KADINDA YUMURTA ÇALIŞTIRICI ERKEKTE SPERM ARTIRICI ÖZEL KÜR ZAYIFLAMA SAKIZI DÜZENLİ KİLO VERME SIGARA BIRAKTIRICI BASURA KESİN ÇÖZÜM BEL VE BOYUN FITIGI SİNÜZİT MİGREN İÇİN KAFİRUN KREM CİNSEL GÜÇ ARTIRICI BİTKİSEL TABLETLER GUATR MİDE ÜLSERİ REFLÜ ŞİŞKİNLİK KALP DAMAR TIKANIKLIGI POROSTAT KORONİK ASTIM BORONŞİT İÇİN POŞET KÜRÜ SEDEF SİVİLCE EGZAMA AKNE İÇİN KESİN ÇÖZÜM ÜRÜNLERİMİZE BİR TELEFONLA SAHİP OLABİLİRSİNİZ 0536 429 73 15 sinabaharatci@hotmail.com sinabaharat@hotmail.com hastalıkta sağlıkta telefonla e mail bize ulaşın …

 162. bulent says

  Kan sulandırıcı ilaçlarla neden kullanılamıyor

  bilgisi olan varmı tşk ler

 163. inaganlu says

  Kan sulandırıcılarla kullanılmamasının sebebi zerdeçalında kan sulandırıcılardan olması kanın sulanmasının seviyesinin daha fazla olmaması için

 164. erdoğan babayiğit says

  yazılan yazılardan iyi ve yararlı bir madde olduğunu anladım.tabiki içeriğini daha iyi takip etmak gerekir
  saygılarımla

 165. Ayvaz Aymaz says

  Bu arada burası yeri değil belki ama okuyan olur diye: Aynı şekilde , biraz daha yaygın kullanılan ve zerdeçal’ın kuzeni olan Zencefil de kan sulandırıcı etkisinden dolayı bu tür ilaç (sodium warfarin türevi) kullananlara fazla gelebilir…

 166. peyruze sanlı says

  ben hemen hemen çorbadan makarnaya kadar her yemeğe 1 çay kaşığı kadar zerdeçal ekliyorum,hem faydalı hemde hafif acı bir lezet veriyor,acı olduğu için ölçü kaçırılmamalı

 167. sevgi yildiz says

  benim recetem

  250 gram Bal
  2,5 yemek kasigi zerdecal (tozu)
  1 kahve kasigi karabiber (zerdacalin etkisini 20 kez artiriyor)
  4-5 yemek kasigi zeytin yagi

  bu karisimdan her gün bir kahve kasigi tavsiye ederim, arzu edener (bilhassa herhangi bir sekilde kanser rahatsizligi olanlar) sabah/aksam bir kahve kasigi, korkmayin, faza dozajin hic bir yan etkisi yoktur

  afiyet ve sihat olsun

 168. sevilay says

  ben zerdecali fırında patatesle yapıyorum harika oluyo çocuklarım bayılıyo haftada en az iki kere yapıyoum tavsiye ederim.patatesleri elma dilimi şeklinde kesip içine tuz az yağ 1çay kaşığı zerdecal k.biber ve acı sevenlere pul biber bunlar harmanlanıp kağıt serilmiş fırın tepsısıne yayın 170 derecede yarım saatte pişiyo afiyet olsun deneyenlere

 169. Zeliha Mehmed Mustafa says

  bizim bu bitkiye cok ihtiyajimis vardir hastamis var su anda ama bi kimse bize soyleye bilirmi nerede ve nasil bulabiliris kac parasa veredjes,numaramis 0892384366, Sumen

 170. metin angın says

  sevgili yorumcu arkadaşlar:Bir arkadaşımızın yorumuna gerçekten çok güldüm zedeçaldan bir yemek kaşığı zencefilden bir yemek kaşığı çörek otundan bir yemek kaşığı yemiş.Arkadaşlar böle bi şey olabilirmi bir yemek kaşığı yemek demek bir kutu ilacı 90 tablet ilacı birden yutmak demek gibi bişi.Bu konuları diğer konularda olduğımız gibi abartıyoruz.Şayet herhangi bir bitkiyi tedaviye yardımcı olarak kullanıcaksak elbetteki bu işin erbabı işini layıkıyla ve severek yapan bir sürü aktar arkadaş var artık bu arkadaşların bir çoğuda üniversite mezunu aralarında gıda mühendisleri ziraat toprak ürünleri mühendisleri var ,tıbbi bitkiler ve aromatik bitkiler mezunu arkadaş var.İnsaf arkadaşlar bu meslek kadim bir meslketir.Size doktor hataları yanlış ilaç,yanlış teşhis,vb hatalardan sora ölen insanların sayıları hakkında açıklama yapsam inanın doktora gitmekten vaz geçer ilaç bile kullanmazsınız.Yılllardır kolestorol diye bi hastalığı bize yutturdular bunu global sermaye yaptı.Biraz uyanık olalım bir bitki eğer kullanılacaksa nasılki bir ilacı doktordan aldıktan sora kullanımı hakkında bilgi alıyorsak aynen bu işin uzmanı bir sürü arkadaşımız var lütfen onlara haksızlık yapmayalım.
  saygılarımla

 171. Ayfee says

  Zerdcal ve tarcin bir arada bal ile yada ilik suya karistirilip kullanilsa nasil olur..

 172. Fikret says

  Sahtesini ayrid etmek cok zordur ben bu yüzden kök halinde aldim 1 kg torba icinde geldi fakat türkyiede varmi bilmiyorum tavsiyem herkesin kök almasi iciniz rahat olur
  toz halinde satilmasinin nedeni cok sert hatta tastan sert bir kök meyvedir kahve kiyma degirmeni ögütmedi ona göre düsünün birde bunu ögütmek var ben hala cözümünü bulamadim nasil toz haline getierecegim tüm olarak kaynar usuyun icine atiyorum gün boyu iciyorum cay seklinde aromasi ciktigi sürece özü cikmata 2 -3 bardak cikiyor tadi norlam sudan pek farkli degil.
  herkese uzun ve saglikli bir yasam dilerim.

  isteyen arkadaslar var ise yardicmi olabilirim kök zerdecal
  E-mailden bana ulasabilirsiniz profitel@gmail.com

 173. handan says

  merhabalar…
  ben zerdecal zencefıl ve tarcında bırer kasık alınarak bır kaase yogurtla bırlıkte gunde uc kez yemek saglıklı zayıflamayı saglıyormus acaba bu bılgı dogrumu aydınlatırsanız sevınırım. tesekkur eder ıyı calısmalar dılerım.

 174. güngör karagözlü says

  ZERCEÇAL PANKREAS KANSERİNDE KANSER HÜCRELERİNİN YAYILMASINI ÖNLEMEKTE VE YAŞAM SÜRESİNİ UZATMAKTADIR İLGİLENENLER PROF. DR ERDEM YEŞİLADA NIN İYİLEŞTİREN BİTKİLER HAY KİTABEVİ KİTABINDAN VEYA PROF. DR. CANFEZA SEZGİN İN HANGİ KANSERE HANGİ BİTKİ ADIYLA YİNE HAY KİTABEVİ YAYINLARINDAN ÇIKAN KİTAPLARDA AYRINTILI BİLGİ BULABİLİRLER HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLERİM GÜNGÖR KARAGÖZLÜ

 175. sivaslı kardelen says

  astım olanlarda çiçek balına 1 çay k zencefil 1 çk tarcın yarım ç k karabiber koyup 1 bardak bala koyup ac karnına yesin kac senedir varsa okadarda yesin banada dua etsin rabbim şifa versin zencefili zerdacalı körüyü hayatınızdan cıkarman

 176. ates says

  merhaba,
  kanserli hastamız için zerdeçal extraktı kullanıyoruz ve çok hızlı bir iyileşme süreci yaşadık.
  biz bu extraktı bodrum da bulunan immunat firmasından temin ettik, kendileri bu extraktı çıkaran ilk firma

 177. güngör karagözlü says

  Zerdeçal ve zencefillin pankreas ve karın zarı kanserinde kanser hücrelerini öldürdüğü ve yayılıp metastaz yapmasını engellediği hayvan deneylerinde gösterilmiştir

 178. macuncu says

  Ben bal karabiber keten tohumu zerdacaldan macun yapiyom ewde zarari olurmu karabiber we balla yenirse etkisi daha hizliymís dogrumu keten tohumu uyar mi bu arada.

 179. sengul says

  Ben zerdecali Amerikada iken kapsül olarak satin aldim(türmeric curcuma), yaklasik 2 aydir kullaniyorum, belimde sürekli iltihap olusmasindan dolayi inanilmaz agrilarim vardi ve sabah uyandigim da hareket zorlugu yasiyordum, simdi en azindan sabah sikayetlerim cok azaldi. tavsiye ederim.

 180. meltem akbalık says

  kızımda midede refli var kullanabilirmiyim

 181. cengiz says

  Bende ülser aktif kilit var kullanmam fayda görürmüyüm acaba

 182. ahmet says

  Öncelikle zerdeçal hakkında 5000 den fazla araştırma yapılmış ve bu araştırmalar sonucunda,antikanseröjen,antienflamatuar,özellikleri ile ön plana çıkmış kök şeklinde bir bitkidir.Ancak hiçbir araştırma bitkinin saf hali ile yapılmamıştır.Yani bazı araştırmalarda etken madde olan curcumin kullanılmış bazılarında ise izole etmeden ekstrakt yani yoğunlaştırılmış hali ile yapılmış çalışmalar vardır.Zerdeçal işlenmesi ekstre elde edilmesi zor bir bitkidir ufak bi araştırma yapıldığında immunat adında bir firma dünyada ilk kez sıvı ekstraktını yaptığını söylemekte.Ancak yabancı yayınlara bakıldığında
  bundan 10 yıl öncede ekstresi ile yapılmış çalışmaların olduğu görülmekte.Yine ülkemizde sarex markalı bir firma prof.dr.ilker durak ve üniversite tarafından geliştirilmiş bir çalışma ile ekstrakt elde etmiş bu ekstre ile yapılmış bir çalışmada food and biomedicine dergisinde yayınlanmış bu bakımdan sanki daha gerçekçi gibi görünüyor.Yine bir çalışmada prof dr. canfeza sezgin tarafından yapıldığı söylenmekte zerdeçal tarçın karabiber karışımı yalnız bilimsel çalışmalarda böyle bir çalışmaya rastlayamadım.zaten toz formu emilim açısından pek fayda sağlamamakta.Düzenli ve devamlı kullanımı illaki faydalı olacaktır.

 183. sultan says

  kronik böbrek yetmezliğine zerdeçal yararlımıdır

 184. Azize says

  Slm kan sulandirici ilac aliyorum zerdacali kullanirsam nasil yan etkisi olur acaba tesekurler

 185. Mehmet says

  Bende de mide gazı var ve yediklerim mideme dokunuyor acaba daha önce bu şikayetleri yaşayıp zerdeçal dan fayda gören var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir