Zerdeçal Faydaları

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle  Pakistan Çin Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde ise yetişmemektedir.

Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal Batıda daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asya’da uzun zamandan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Etken maddesi curcumin olan zerdaçalın 3 gramında yaklaşık olarak 30 ila 90 mg curcumin bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür. (zerdeçal tozu)

Curcumin’in kimyasal özellikleri, serbest radikalleri vücuttan atmasına ve hücrelerdeki DNA hasarını önlemesine olanak tanır. Curcumin belirli enflamatuar enzimleri inhibe edebilir ve vücut hücreleri tarafından doğal antioksidan üretimini de destekleyebilir. Curcumin, zerdeçalde bulunan polifonik bileşikler olan birkaç curcuminoidden biridir. Araştırmacılar curcumin’in biyolojik açıdan en aktif curcuminoid olduğuna inanıyorlar. İn vitro çalışmalar, zerdeçalin temel biyoaktif bileşeni olan curcumin’in nöroprotektif, anti-enflamatuar, immünomodülatör, anti-proliferatif ve kimyasal önleyici etkiler sergilediğini ileri sürmektedir. Curcuminoids vücudu birkaç şekilde korur: önemli bir detoksifıye edici enzimin aktivitesini arttırırlar ve serbest radikalleri nötralize ederek antioksidan gibi davranırlar.

Zerdaçal Faydaları Nelerdir – Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçalın aktif etken maddesi kurkumin, bir Hint bileşeni olan köriye parlak sarı rengi veren, zerdeçal ve zerdeçal özünün sağlık yararlarını sağlayan maddedir.

Scientific American dergisinde yayınlanan son dönemlerde yapılmış 100 araştırmanın analiz edildiği  incelemeye göre curcumin alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etki göstermekte ve göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatmaktadır.

Bilim adamları kurkuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özelliklerinin bu maddeyi güçlü bir kanser savaşçısı yaptığına inanmaktadırlar. Texas Üniversitesi’ndeki bir çalışma en sonunda kurkuminin sinsi bir kanser türü olan multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığını, hatta durdurduğunu gösterdi.

Zerdeçalın Anti-İltihapsal Yararları

İltihap giderici özelliği vardır. Kurkuminin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltarak artrit ile ilişkili ağrıyı rahatlattığı gözlemlenmiştir.

Cincinnati Üniversitesince yapılan araştırmalarda  zerdeçalın içinde iltihap ve ağrıya yol açan COX-2 adlı enzimi durduran doğal bir bileşik tespit edilmiştir.

Zerdeçalın Anti Bakteriyel Yararı

Zerdeçaldaki uçucu yağların, cilt yaralanmalarında haricen kullanıldığında anti-bakteriyel koruma sunduğu görüldü.

Zerdeçalın Kanser Üzerindeki Yararı

Çalışmalar zerdeçalın, baş-boyun, cilt,  kalın bağırsak, idrar yolları , rahim ağzı, meme, mide, pankreas kanserlerine karşı etkisinin olabileceğini göstermektedir. Son dönemde yapılan çalışmalar, zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini göstermiştir. Zerdeçalın, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı tespit edilmiştir.

Kurkumin özlü zerdeçalın  cilt ve meme kanseri ile savaştığı konusunda sağlam kanıtlar mevcuttur. Aynı zamanda kolon ve prostat kanserinin tekrarlama oranını da azalttığı görülmektedir.

Bu parlak sarı baharatın kanserle mücadeledeki yararları ile ilgili araştırmalar  en heyecan verici haberler arasında yer alıyor. Teksas Üniversitesi’ndeki doktorlar, daha önceki araştırmalarında,  zerdeçal özünün meme kanseri hücrelerinin akciğerlere yayılmasını önlediğini bulgulamışlardır.

Bir çalışmada sigara içen kişilere günde iki defa 750 miligram zerdeçal tableti verilmiş ve sigaranın verdiği hasarı gösteren idrardaki mutajenlerin seviyelerinde önemli bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Zerdeçal kullanmayan gruptakilerin mutajen düzeyinde ise herhangi bir değişim olmamıştır.

İrlandadaki Cork Kanser Araştırma Merkezince yapılan bir araştırmada zerdeçaldaki curcumin adlı maddenin  laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Araştırmacılar curcumin’in 24 saat içinde kanser hücrelerini öldürmeye başladığını belirtmişlerdir.

62 hastayı kapsayan  bir çalışmada, geleneksel tedavilere yanıt vermemiş, cilt kanseri olan (sukamöz hücre karsinoması) ya da ülserleşmiş ağız kanserleri olan hastalara %9.5 curcumin içeren bir vazelin bölgesel olarak uygulanmış ve hastaların tamamında kanserli lezyonların boyutlarında çok belirgin küçülmeler meydana gelmiş ve ayrıca kaşınmada, acı veya ağrıda, kokuda ve iltihapta da azalma olduğu gözlenmiştir.

Bu etkinin bir kısmı curcumin’in, tümör gelişmesini başlatan PGE2 ve diğer ‘kötü’ eikozanoid’lerin üretimini azaltmaya yardımcı olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca curcumin’in  vücutta karsinojenden arındırma enzimi olan glütasyon-S-transferaz’ın üretiminde de önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Molecular Cancer Therapeutics dergisinde yer alan habere göre Japon bilim adamları curcuminden GO-Y030 ve GO-Y031 adı verilen iki sentetik biçimini elde ettiklerini ve bunun curcumin’ den daha etkili olduğunu ve de vücutta daha uzun süre dayandıklarını ifade etmişlerdir. Bilim adamları curcumin’in kanser hücrelerini bastırdığı ancak curcumin adlı maddenin sindirildiğinde kanser öldürücü etkisi çabuk bir şekilde kaybettiğini belirtiliyorlar.

Japon bilim adamları deneysel çalışmada farelere 5 mg GO-Y030 ya da  GO-Y031 verildiğinde, GO-Y030 verilenlerin %42, GO-Y031 verilenlerin ise  %51 daha iyi olduğunun tespit edildiğini ve bu sentetik maddelerin akciğer, meme, mide ve pankreas gibi diğer kanser türleri için de olumlu etki gösterebileceklerini belirtmişlerdir.

Zerdeçalın Sindirim Sistemine Olan Yararı

Kurkumin yağları yakan safra akışınına neden olur. Bir çalışma, zerdeçalın reserpin ve indometazin gibi ilaçların neden olduğu hasara karşı koruma oluşturduğu kanıtlandı.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu zerdeçal rizomunun safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında ve hazımsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

Zerdeçalın Beyine Olan Yararı

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezince hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda zerdeçaldaki kurkumin maddesinin inme geçiren hastaların beyin hücrelerinin yenilenmesinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

David Geffen Tıp Okulu ve San Diego Biyomoleküler Araştırma Enstitüsü araştırmacılarının yürüttüğü çalışmaya göre zerdeçalda aktif olarak bulunan Bisdemetoksikurkumin beynin savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. araştırmacıların belirttiğine göre makrofaj adı verilen bağışıklık hücreleri, alzheimer hastalığında beyinde meydana gelen ve nöronları yok eden protein plaklarını temizliyor ve Bisdemetoksikurkumin adlı kimyasal buna yardımcı oluyor.

Laboratuar çalışmalarında,  Curcumin ile beslenen farelerde alzheimer’la ilişkili amiloid plaklarının daha az oluştuğu tespit edilmiştir.

Stem Cell Research & Therapy“da bildirilen bir çalışmaya göre, zerdeçalda bulunan bir madde olan Ar-turmerone nörolojik sorunların tedavisinde yararlı olabilir. Araştırmacılar, nöral kök hücreleri petri kabına koyup Ar-turmerone içerisinde beklettiklerinde kök hücrelerin yaklaşık olarak %80’inin nöron veya diğer hücre türlerini oluşturduklarını saptadılar. Fare beynindeki bu hücrelerin olduğu yere zerdeçal özü enjekte edildiğinde kök hücrelerin nöronlara dönüşümünde gelişim ve hızlanma tesbit edildi.

Zerdeçalın Kalp Sağlığına Yararı

Bilim adamlarına göre, Kurkuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özellikleri taşıyan içeriği kalbi sağlıklı tutmaya büyük ölçüde yardımcıdır. Yapılan çeşitli çalışmalarda, kurkumin ile tedavi edilen hastaların damarlarında daha az plak birikimini görüldü. Hindistan’da yapılan bir çalışmada miyokard infarktüsü sonrası kalp fonksiyonunda, zerdeçalın yararlı etkileri olduğu doğrulandı.

Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.

Zerdeçalın Kalın Bağırsak Polipleri Üzerindeki Etkisi

6 ay boyunca günde üç kez 480 mg kurkumin alan hastaların polip sayısında %60 ve polip boyutunda %51 azalma tespit edilmiştir. COX-2 inhibitörü celecoxib adlı ilaç ise  %31 oranında azalma sağlamıştır.

Zerdeçalın Karaciğere Olan Yararı

Zerdeçalın Hint ve Çin tıbbında sarılık ve diğer karaciğer hastalıkları için kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Ayurvedik tıpta, zerdeçal karaciğer toniği olarak kullanır.

Planta Medica’nın  1983 kasım sayısında fareler üzerinde yapılan çalışmada deneysel olarak oluşturulan karaciğer hasarına karşı önleyici etki gösterdiği saptanmıştır.

Zerdeçalın Zararları Varmıdır?

• Bitkisel droglar herhangi bir rahatsızlık durumunda sadece tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır.

• Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmamalı.

• Fazla miktarda alımı ya da uzun dönem kullanımı mide mukozası tahrişine yol açabilir.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonuna göre uçucu yağ içerdiği için zerdeçal karaciğer iltihabında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde ve akut gastritte kullanılmamalı.

• Küçük safra taşları olan kişilerde  safra koliğine sebep olabileceği için bu kişilerin kullanmaması gerekir.

• Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalı.

• Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

• Kurutulmuş rizomları ve bundan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Kapsül, sıvı ekstre ve tentür formları vardır.

• Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

• Toz zerdeçal kökü günlük 1-3 gr alabilir.

• Genel olarak %90-95 curcumin içeren 250-500 mg standardize zerdeçal ekstresi günde 3 kez alınabilir. (Ancak plazma düzeyinin sağlanabilmesi için yüksek doz gerektirmesi zerdeçalın kullanımındaki en önemli proplemdir)

• Anti-inflamatuar etkiyi artırdığı için bromelain ile kombine edilen ürünler de vardır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Zerdeçal Faydaları” üzerine 251 yorum

 1. Zerdeçalı astım hastalarının kullanmaması gerekir astımı soman derece tetikliyor …

 2. Doktor Trocol Zerdeçal ekstresi diye bi ilaç yazdı. Onu kullanmaya başladım eklem ağrılarım için 1 hafta oldu eczaneden alalı ama 2-3 ay düzenli kullanacam inşallah faydası olur. Zerdeçalın esas faydalı kısımlarının ekstre içinde yer aldığını söyledi eczacı

 3. Meraba arkadaşlar zerdeçal ın sinüzit hastalığında nasıl kullanıldığını bilen varsa ne olur yazsın

 4. Arkadaşlar ben her sabah aç karınla yarım limon suyu ve bir çay kaşığı zerdeçal ılık suda eritip içtim uzun süre ama sonradan vücudum hep dışarı attı bıraktım lütfen bilinçli kullanalım ben bayagı çektim🙏

 5. Astım için keçi boynuzu kürü ( yaplışı ve uygulanışı nette var) ve andız pekmezi tüketebilirsiniz.Düzenli uyuglandığında tedavi edecektir.

 6. Zerdeçal astım için iyim bilgisi olan aydınlatsın teşekürler

 7. Yukardaki hakiki Maraş pul biber olacaktı ayrıca ölçüler y.k yemek kaşığı,t.k tatlı kaşığı,ç.k çay kaşığı
  Not:Elma sirkesi sabah yürüyüşten önce ve aç karına.

 8. Yukarda bir arkadaş kök zerdeçalı nasıl öğütebilirim diye sormuş bunun için kas gücüyle çalışan bulgur değirmenleri var onunla belli bir büyüklüğe getirip ardından kahve değirmeniyle aktarlarda satılan toz kıvamına getirilebiliyor,zencefil de aynı mantıkla öğütüelbiliyor, kendim bütün tohum ve kök bitkileri doğal haliyle alıp evde öğütüp öyle kullanırım özellikle yağ oranı yüksek bitkilerde örn. çörek otu -ki öğütüldükten sonra toksidite olma süresi 5-10 dkk dır-keza keten tohumu,siyah üzüm çekirdeği,tarçın vs çünkü toz olarak aldığınız bir baharata tokside olmasa bile tazeliğini dolayısıyla etkinliğini yitirecektir,zerdeçalın zayıflatma özelliği merak edilmiş sadece sindirime yardımcı olur bunun için bir kase ev yapımı yoğurt içerisine 1 t.k zerdeçal+1 ç.k karabiber+1 ç.k hakiki maraç pul biber+yarım limon suyu yatmadan yarım saat önce kilo kontrolü için protein ağrılıklı beslenmek karbonhidrat alımını azaltmak ve büyükçe bir bardak ılk suya 1 y.k elma sirkesi + yarım limon suyu +1t.k hakiki bal karışımın içip sabah erken saatte minimum 45 dk 1 saat arası tempolu yürüyüş ve gün içinde limonla tatlandırılmış(etkinlğini %80 artırır) 3-4 kupa yeşil çay, müthiş bir sağlık reçetesi.

 9. Erdem Hocanin bir sunumunda dinlemistim Turkiye deki en iyi zerdecal hapini anlatiyordu sivi olanlardan uzak durun demisti arastirdim toz olarak Zerdecalflex markasini buldum cok ozel bir teknoloji ile uretiliyormus mukemmel diye bilirim

 10. Merhaba zedecal hafızayı güçlendirdiği söyleniyor bilgisi olan varmı soleyebilirmisiniz teşekkürler

 11. Arkadaşlar hepiniz hayırlı arkadaşlarsınız.sizden aldığım bilgileri Allahın izniyle değerlendireceğim.hepiniz sağolun..

 12. Ben duble iskender’ in tereyağı geldikten sonra üzerine serpiyorum. Şaka bir yana tüketmek lazım arkadaşlar. Beni kanserden kurtardığına inanıyorum. Hoş sigarayı da bıraktım ama bütün baharatları düzenli olarak korunma amaçlı tüketmek gerektiğine inananlardanım.

 13. Merhaba , ben zerdecal ekstresi kullanıyorum, 2. Şişe bitmek üzere. …Çikolata kistlerim için başlamıştım.Sonuç
  -kistlerim küçülmedi ama regl dönemi beni acillik eden sancılarım tamamen yok oldu.
  Rahimdeki iltihabı söktü, ve tüm vücuttaki. ..
  2 ay boyunca nezle dahi olmadım
  Sigara kullanıyorum , müthiş balgam söktürdü ve solunum yollarıni acayip rahatlattı
  Gün içinde enerjiyi çok yükseltiyor …
  Şimdilik bu kadar. …2. Şişe bitince yazarım yine kismetse. ..Rabbim hepimize herkese Sağlık ve Huzur versin İnşAllahh Hz.Muhammed ( sav) in hatırı için. ..

 14. bir kase light yoğur, içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, zencefil tozu, keçi boynuzu özü (sıvısı) koyun karıştırın. yatmadan 3 saat önce için. haftada 2 kere kullanın. fazlası zarar.

 15. Bende zerdeçal ,hindistan cevizi yağıyla haftada 2 kez fırçalıyorum mükemmel beyazlatıyor tavsiye ederim.😊

 16. Bende zerdecal hindistan cevizi yagiyla kariştırıp dizlerimi haftada 2 kez fircalıyorum cok güzel beyazlatıyor tavskye ederim.😊

 17. Zerdecali toz halinde 1 TATLI KASIGI her corba ve yemek yapiminda kullaniyorum.Ozellikle kanser hastalarinin yiyeceklerinde kullanilmasi cok yararli olur.Ayrica tum baharatlarin yemeklerin yapiminda kullanilmasi yerinde olur.Uzak dogu ulkelerinde baharatlarin kullanimi cok yogundur.Bizim kulturumuzde baharatlar ne yazik ki pek yer almamistir..Son zamanlarda baharatlarin bizde de onem kazanmasi sevindiricidir.Ancak baharatlarin kullaniminda asiriya kacmamak da cok onemlidir.Cok acili biber kullanmamak gerekir mesela…Bazi kimseler baharatlari ZAYIFLAMA araci olarak kullandiklarini soyluyorlar.Zayiflama baharatlarla degil,beslenme aliskanliklarindaki yanlislari gidermekle saglanir.Diyet uzmanlari ile iliski kurup kendileri icin en dogru beslenme bicimini ogrenmelidirler.

 18. Fulya hanım lütfen bana kullanım şeklinizi yazar mısınız?

 19. Merhaba, ağrılı göğüs tümörüm var. Bu konuda yazan arkadaşım faydasını gördüm, demiş. Nasıl kullandığınızı yazarsanız gerçekten çok çok mutlu olurum.

 20. Bencede sinan arkadasimz dogru soyluyo bizde bi bogaz oldukca biraz zor zayiflariz ben on gun diyet spir yapinca bes kilo veriyorum on gun sonra bitiyo gelsin yemekler:):)))

Yorum yapın

css.php