wordpress counter

Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları ve Greyfurt Suyunun Faydaları. C vitamini içerir. Bir Greyfurtta yaklaşık 80 mg C vitamini vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruması greyfurt yararları arasındadır.

Greyfurtun Faydaları

• Yapılan deneysel çalışmalar greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özütünün bakteri, mikromantar ve virüslere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

• Greyfurtun bir diğer yararı dişeti kanamaları olan kişilerde kanamaları azaltıcı etkisidir. Günde iki greyfurt yenmesinin dişetlerindeki kanamaları ciddi bir biçimde azalttığı bir araştırma sonucunda yapılan tespittir. Greyfurtun yüksek oranda C vitamini içermesi sebebiyle yara iyileşmesini hızlandırdığı düşünülmektedir.

• Greyfurttaki lycopene ve liminoids kanser karşıtıdır. Likopenle ilgili yapılan bir araştırmada likopen bakımından zengin sebze ve meyve tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riskinin % 82 oranında daha az olduğu tespiti yapılmıştır.

• Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır.

• Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır.

• Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir.

• Kudüs Üniversitesince yapılan araştırma günde 1 tane greyfurt yenilmesinin kalp rahatsızlıkları olasılığını azaltacağını göstermektedir.  Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre greyfurt kandaki kötü kolesterolü yüzde 25 azaltmakta, iyi kolesterolü ise yüzde 25 artırırmaktadır. Ancak greyfurtun kolesterol ilaçlarlarıyla birlikte alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

• Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir.

Greyfurt Zayıflatırmı?

Metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.

Amerika’da yapılan bir çalışma greyfurt suyunun kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir.

Greyfurtun Zararları Varmıdır?

• Greyfurt ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Greyfurt suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girerek ve de bu ilaçların etkilerini artırarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtilmektedir.

• Greyfurt suyunda bulunan bergamottin gibi bazı maddeler vücutta ilaçların metabolize olmasını sağlayan enzimin miktarını azaltarak ilaçların kana daha yüksek oranlarda emilerek yan etki göstermesine yol açabiliyor.

• Araştırmalar greyfurtun birçok ilaçla etkileşime girdiğini göstermiştir. Antidepresanlar, antihistaminikler, kalp ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

• Greyfurt suyunda bulunan furanokumarinlerin ilaçlarla etkileşime neden olduğu düşünülmektedir.

• Alınan ilaçların büyük bir bölümü bir enzim grubu (sitokrom p450) tarafından karaciğerde bir seri işlemlere tabi tutulur. Greyfurt suyu bu enzimlerden biri üzerinde  baskılayıcı etkiye sahip olduğu için alınan ilaç işlemlere uğrayamamakta ve de yüksek miktarda emilerek zararlı etkilere neden olmaktadır.

• Greyfurt suyu gibi karadut suyu, beyaz üzüm suyu, nar suyu, böğürtlen suyunun da bu enzimi baskılayıcı etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Eropean Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir yazıda ilaç kullanan kişilerin greyfurt yememesi gerektiği belirtilmiştir. Kullanılan ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde CYP450 enzimiyle parçalanarak vücuddan atılır. Fakat greyfurt suyu içildiğinde bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü yok olmakta ve de parçalanması geciken ilaç kanda birikerek ilaç zehirlenmesine yol açabilmektedir.

• Bir bardak greyfurt suyu içmenin bu durumun ortaya çıkması için yeterli olduğu belirtilmiştir. Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Greyfurt İle Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

• Amiodarone adlı kalp ilacı,

• Diazem, Nervium, Buspon, Seralin, Lustral, Selectra gibi antidepresan ve uyku ilaçları,

• Plendil, Syscor, Isoptin adlı hipertansiyon ilaçları,

• Cisapride isimli mide-bağırsak ilacı,

• Tegretol adlı epilepsi ilacı,

• Viagra, Sildegra, Vigrande adlı iktidarsızlık ilaçları,

• Lipitor, Tarden, Ator, Zocor Lipovas adlı kolesterol ilaçları.


Yorumlar

 1. mehmet255 dedi ki:

  su anda yiyorum:) ama kabugu cok aci:)

 2. afet dedi ki:

  greyfurt ayni zamanda relax edici ozelligi var uyumaya yardimci bu benim izleninin sadece

 3. Crayz dedi ki:

  ZARARLARINI BİLMEM AMA GREYFURT ÇOOK GÜZEL MEYVEDİR

 4. ege sinem bulut dedi ki:

  ala hastalına iyi geliyor ama kabuğu iyi geliyor

 5. şübi dedi ki:

  birazdaha bilgi verin :D

 6. kamuran işler dedi ki:

  ben ikihaftadır yiyorum sabah açkarnına ve sipor yapıyorum yag yaktırıyor ama iki gindür midemde acıma ve arı oluştu acaba gıreyfurt yapmış olabilirmi

 7. selma dedi ki:

  ben bir senedir meme kanseri tedavisi görüyorum. şuanda tomoksifen ilacı kullanıyorum günde 20 mg. gireyfurt yemem benim için zararlımı.

 8. merve dedi ki:

  Benim midemde ülser var bu nedenle greyfurt tüketmem yasak.. Aç karına tüketirseniz midenize zarar verirsiniz greyfurtu açken yemeyin, ülsere bile sebep olabiliyor.. Doktorum sağlıklı insanların bile günde en fazla 1 greyfurt tüketmesini belirtmişti.. Midenizde ağrı oluşuyorsa sebebi greyfurttur.

 9. ebrar dedi ki:

  ben greyfurtu tavsiye ediyorum

 10. baycan yazgan dedi ki:

  on beş yıldır hipertansiyon hastasıyım iki adet ilacım var,
  elli altı yaşındayım kışın sabahları kahvaltıda büyük bardak bu meyvenin suyunu içerim bir sıkıntım olmadı veya olmuşturda ben farkına varamamışım yukarıdaki bilgileri görünce şaşırdım devam edeyimmi adı gecen meyve suyuna

 11. Ceren dedi ki:

  Sivilceleri yok ediyo mu ?

 12. seval gözdaş dedi ki:

  greyfut ne kadar yararlı c vitamini onun içi duyury yapıyorum çok iyi

 13. ayşee dedi ki:

  allahın her yarattığınimette bir şifa vardır greyfurtun faydaları da çok fazla

 14. ayşe dedi ki:

  ben paksil diye bir pisikolojik ilaç içiyorum .greyfurt faydalı olduğu için içmek istiyorum ama ilacımla etkileşim yapar zararalı olursa diye korkuyorum ve içemiyorum greyfurtu.

 15. yudum dedi ki:

  colchicum ( fmf hastalığı ilacı ) greyfurt ile kullanılabilir mi, bilginiz var mı?

 16. sensin dedi ki:

  ölüme çaresi varmı ?

 17. osman dedi ki:

  kolestrol için çok faydalı sabahları içmeden önce bir kaç lokma ekmek yiyin yoksa boş mideyle içerseniz delersiniz mideyi.

 18. matat dedi ki:

  arkadaslar madem rısk var ilaç alan arkadaslar içmeyıverın.bı suru c vıtamını olan yıyecek var.ama yasaklar hep tatlı gelıyo

 19. ilhan demir dedi ki:

  Doktorların her yazdığına inanmayın. Bilimsel çalışma diye bir sürü palavra yayınlıyorlar. Maksat insanları ilaçlara bağımlı hale getirmek. Hem ilaç içip, hep greyfurt yeyip ölen bir insan bugüne kadar hiç duydunuz mu? Ben hiç duymadım.

 20. safiye dedi ki:

  ben concur 5mg ve lustral 50mg ilaç kullanıyotum greyfurt suyu zarar veririmi fazla kilom ve kollestorolum var bu yüzden kullanmak istiyorum cvp bekliyorum.tşk derim.

 21. enerj dedi ki:

  bence alhaın bağışladığı doğal bir ilacdır gıryfut

 22. emine dedi ki:

  Her gün geryfurt suyu içiyorum.Acaba yan etkisi var mıdır diye dert etsem de tadına çok alıştım.Artık şekerli geldiği içim portakal suyu içemiyorum mesela.İnanılmaz bir tat.Bu meyveyi tüketmeyerek yıllarca haksızlık etmişim,yazık ki!

 23. emrah dedi ki:

  gunde kaç tane ışçez yemektn oncemı snramı bi bılgısı olan varmı

 24. eleman dedi ki:

  Sen istediğin her gün, her dakika içebilirsin kardeş.

 25. emel dedi ki:

  şeker hastasıyım greyfurt suyu içtiğimde şekerim düştü ancak bende şeker ilaçları kullanıyorum bu ilaç kullanırken greyfurt yemenin zararlı olduğunu öğrenince greyfurt yemeyi bıraktım.şekerim 200 civarında ilaç kullanmama rağmen oysa greyfurt yerken 118 e kadar düşmüştü ne yapmalıyım bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen

 26. sinan bayram dedi ki:

  Dikkat edilmesi gerekir

 27. tuncay dedi ki:

  Doğadaki her turlü meyve sebzenin vücuda tesiri vardır. kimi insana iyi kimi insana kötü etkiler, dikkat etmek lazım. kolestrol için zeytin yaprağı cayı öneriyorlar. saygılar..

 28. kemal dedi ki:

  emel kardeş sen ilacı bırak, greyfurt ye, o zaman.

 29. Nazmiye Başa dedi ki:

  Faydalı bir meyve olduğunu düşünüyorum. Herşeyin fazlası zarardır.

 30. gahraman dedi ki:

  grayfurtu çok seviyorum günde 3 bazen 4 büyük boy grayfurt yiyordum dilimde fındık kadar baloncuk yaptı baloncuğun içi kanla doldu, şimdi azalttım. NAR yiyincede aynı baloncuk oluşmaktadır.

 31. Melek akbayrak kacmaz dedi ki:

  Böbreğimde protein kaçağı varmış greyfurt iyi gelirmi ne içmeliyiz bide ilaç kulanıyorum

 32. Tahsin dedi ki:

  Bende kalp rahatsızlığı var kolestrol normal değeri 200 olması gerekirken bende 283 çıktı araştırdım kalp ilaçlarını alıyorum ama korkarak ta greyfurt suyu içiyorum

 33. gungor cosgun dedi ki:

  Saçlarım yağlı ve aşırı şekilde dökülüyordu. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Biomen Greyfurt özlü şampuanı kullanıyorum ve dökülmelerimin durmasını sağladığı gibi yeni saçlarımın çıkmasını da sağladı.

 34. tugay sanlı dedi ki:

  gungor cosgun git reklamını başka yerde yap, ulan mantar gibi bitiyorsunuz hemen..

 35. meryem dedi ki:

  cox guzel sayt benim cox hosuma gidiyor

 36. meryem dedi ki:

  hatta benim uzumde gozenekler vardi bu saytda 1 maska var idi ben onu yapdim 1 ay muddetinde ve cok iyi geldi hakikatende o zamandan beri ben burdan cok istifade ediyorum ve cok beyeniyorum

 37. SEDATKARADEMİR dedi ki:

  GREYFUT SUYU ŞAHANE BİR iÇECEKTİR FAYDALARI AZ BİLE SAYILMIŞ ÖRNEGİN GUT HASTALIGI TEDAVİSİNDE ÇOK e
  ETKİLİDİR

 38. hüseyin baktemen dedi ki:

  şeker hastalığına bitkisel çözüm

  her gece yatmadan önce bir kase ev yoğurdun içine 1 tam limonu sık iç
  6 ay boyunca her gün aralıksız yap

 39. N.Gürbüz Köse dedi ki:

  Bu yazıyı okuduktan sonra greyfurt yememeye karar verdim,yüksek tansiyon ilaçları alıyorum ne olur ne olmaz..

 40. naz dedi ki:

  greyfurtla birlikte bi ilaç alınırsa zararlı yadagreyfurt suyunu içerken ilaç içmek zararlı greyfurttu yine yiyebilirsiniz ama ilaç ile birlikte degil benm babamın hergün aldıgı ilaçlar var ama ynede greyfurt yiyor yani korkmayın ilaç içtikten bir saat sonra greyfurt yiyebilirsiniz

Paylaş

*

css.php