Doğal Antibiyotik Goldenseal Root Nedir?

Nezleye Ne İyi Gelir? Goldenseal (Altınmühür), düğün çiçeği familyasının bir üyesidir. Amerika’ya özgüdür ve doğal bir şifa kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılır. İsmi altın renginde olan kökünden gelmektedir ve bir çok hastalığı iyileştirmekte kullanılan geleneksel bir şifadır. Bitkinin jenerik adı Hidrastis iki eski yunan sözcüğünden türemiştir: su ve başarmak. Bitkinin en kıymetli tıbbi bölümü yapraklarından çok köküdür.

Doğal Antibiyotik Goldenseal

Altınmühürün tıbbi içeriklerini hidrastin ve berberin adlı alkoloidler oluşturur ve konsantrasyonlarının %2-10’unda bulunur. Altınmühürde bulunan berberin adlı bileşen, bazı tıbbi etkiler sağlamaktadır. Bu bileşen bir çok mikrobu öldürür, giardia ve tenya gibi parazitlere karşı anti-bakteriyel özellikler gösterir ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Altınmühür en yaygın grip ve nezle başlangıçlarında kullanılır. Yüksek düzeylerdeki antibiyotik ve bağışıklık canlandırıcı nitelikleri bitkiyi mukus sorunları ile savaşmakta ideal hale getirir.

Günümüzde Goldenseal, sindirime ve mide sorunlarınlarına yardımcı tonik, antibakteriel ajan olarak pazarlanmaktadır. Doğal antibiyotik olarak kabul edilir, bazen de bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya ile birlikte kombine edilir. Altınmühürün bir çok bileşeni ile ilgili yapılan bir çalışma 2003 yılında, Planta Medica’da yayınlandı. Çalışmada, araştırmacılar, bileşenlerinin, Streptokokus’un iki türünün de dahil olduğu, solunum sisteminde bulunan yaygın olarak bulunan bir çok patojeni öldürdüğünü bulgulamışlardır.

Bir benzilisokinolin alkoloid olan berberin, anti-kanserojen, antikonvulsif ve anti bakteriyel özellikler gösterir. Bir çalışmada insan iyi huylu beyin tümör hücreleri serisi ve fare tümör hücreleri ile ilgili bir in vitro test uygulandı. Sadece 150 mcg/ml berberinin kullanıldığı testte, ortalama hücre ölümü oranı %91’di. 6 hafta boyunca, farelerin içme suyuna konan goldenseal kökü ekstresi tüketilmiş ve çalışmanın sonunda, kontrol gruba oranla altınmühür, 1. günden 15. güne kadar antikor (IgM) üretiminde önemli yükselmelere sebep olmuştu. Ancak 15 gün sonra etkileri kaybolmuştur.

Altınmühürün bir diğer bileşeni olan hidrastin, tansiyonu  yükseltebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, diyabeti stabilize ettiği yönündedir. Sonuçların insanlara uygulanıp uygulanamayacağı yapılacak ileri çalışmalara bağlıdır. Ek olarak, bitki ekstrelerinin bitkinin bütünü ile aynı etkiye sahip olmalarının beklenmemesi gerektiği hatırlanmalıdır.

Dozaj

Goldenseal, kapsül, ekstre, tintür ya da çay şeklinde tüketilebilir. Standartize ekstre: Günde 3 kez, 30-120 mg.dır. Standartize %8 -%10 ekstre, %5 alkoloid ya da hidrastin içeren takviyeler bulmaya çalışın. Bunlar tedavi edici kökün aktif bileşenleridir. 3 hafta kullanmak ve 3 hafta ara vermek en uygun dozlardan biridir Altınmühür genellikle ekinezya ile kombine bir halde satılır. Altınmühürün, dünyada en yaygın kullanılan 5 bitkiden biri olduğu düşünülür ise, arzın talebi karşılayamaması risk oluşturmaktadır. Sonuç olarak saf altınmühüre ulaşmak kolay olamayabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar 10 Goldenseal ürününün sadece bir tanesinin saf altınmühür içeriği taşıdığını göstermiştir.

Yan Etkileri Var mı?

Hamile ve emziren kadınların kullanmamaları önerilir. Düşük ya da erken doğum riskini artırabilir. Doktor onayı olmadan çocuklara verilmemelidir. Yüksek tansiyonu olanlar kullanmamalıdır. Ayrıca bitkinin taze olarak tüketilmesi mukus dokusuna zarar verebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Doğal Antibiyotik Goldenseal Root Nedir?” üzerine bir yorum

  1. goldenseal gerçektende bağışıklık sistemini güçlendiren aynı ekinezya bitkisinin yaptığı gibi beta glukangibi görev yapan bir bitki,bu yüzden çok önemlidir.

Yorum yapın

css.php