Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı kullanımı son yıllarda giderek artan ve ilgi gören bir beslenme desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Balık yağıyla ilgili çok sayıda araştırmalar yapılmış ve balık yağının faydaları üzerine önemli tespitler elde edilmiştir. Kalp hastalıklarından depresyona kadar birçok hastalıkta balık yağının yararları daha fazla bir şekilde gündeme gelmektedir. Balık yağın faydaları içerdiği omega 3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen Omega-3 yağ asitleri vardır.

Balık yağı çeşitleri: Balık yağı 2 çeşittir.

1-Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağı.
2-Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı.

Her ikisinde de omega 3 bulunur. Cod liver oil A ve D vitamini bakımından da zengindir.

Balık Yağı Faydaları

• Balık yağı denilince ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkılarıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi korur, kanı inceltici, kolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici etkisi balık yağı yararları arasında en fazla bilinenlerdir.

• Omega 3 yağ asidinin beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğu ve de Alzheimere karşı koruyucu özellik taşıdığı belirtilmiştir.

• Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli omega 3 yoksa depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.

Fish oilÇocuklarda balık yağı kullanımı: Omega 3 ün çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

• Hiperaktivite görülen çocuklarda, omega 3 bu sorunun giderilmesinde önemli katkılar sağladığı tıp adamlarının dile getirdiği bir tespittir.

• Diyabetin neden olduğu hasarları önleyici etkisi bir diğer balık yağı faydaları arasında yer alır . Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu (maküler dejenerasyonu) görülme oranını azaltır.

• Omega 3 kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşıdığı yapılan çalışmalarda ifade edilmiştir.

• Balık yağının faydaları arasında romatizmal artritte görülen eklem şişliği ve ağrı gibi şikayetleri hafifletme etkisi de bulunmaktadır.

Gebelikte balık yağı kullanımı: Vitamin mineral takviyelerin yanında omega 3 kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir. Gebeliğin son aylarında anneden bebeğe fazla oranda omega 3 geçer. Balık yağının bebeklerin merkezi sinir sistemine ve bedensel gelişimine olumlu katkı bulunduğu dile getirilen bir tespittir.

Uyarı:
1-Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Çünkü bu balık yağı çeşidinin içinde (retinol) A vitamini yüksek oranda bulunur ve de A vitamini vücutta depo edilen bir vitamin olması sebebiyle yüksek dozları anne karnındaki bebeğe zarar verir. Hamileler Balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşidini kullanmalıdır.

2-Balık yağının yararlarından faydalanmak için civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı kullanmak gerekir.

Kullandığınız balık yağının bu tür zararlı maddeler içermediğinden emin olmalısınız. Kalitesinden emin olmadığınız balık yağı takviyesini kullanmayınız. Aynı risk besin olarak tüketilen balıklarda da olabileceği için aynı uyarı bunun içinde geçerlidir. Bu tür maddeler beyin gelişimine zarar verir.

Her balıkta omega 3 bulunmaz. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık omega 3 içeren balıklardır. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar da omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Balıklar bu maddeyi planktonlardan üretirler.

Diğer omega 3 kaynakları ceviz, semizotu, keten tohumudur.

Balık Yağı Takviyesi Nasıl Seçilmelidir?

Besin uzmanlarının omega 3 ihtiyacınızı balıktan karşılamanıza nazaran balık yağı takviyesi almanızı önermelerinin bir nedeni balıkta bulunan yüksek düzeyde cıva ve diğer tehlikeli kimyasallardır. Maalesef, aynı toksik düzeyler de kirleticiler bazı balık yağlarında ve balık yağı takviyelerinde bulunabilirler.

Balık yağından gerçek anlamda sağlığa yarar elde etmek için cıva, kurşun veya diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı ile yapılmış bir balık yağı desteği seçmek önemlidir. Buna ilaveten, balık yağı toplanıldıktan sonra da şayet nakledilmişse veya şişe ile balık arasında başka şekilde işleme tabi tutulmuşsa kirletilmiş olabilir. Süreç de ne kadar az el devreye girerse, kirletilme ihtimali o kadar azdır.

Farmasötik Kalite Balık Yağı Neden Seçilmelidir?

• Araştırmalar balık yağı takviyelerinin başlıca sağlık için yararlarının docosahexaenoic asit (DHA) ve eicosapentaeonic asitten (EPA) kaynaklandığını belirlemiştir. Bedeniniz fiilen balık yağının faydalarını kullanmaya başlamadan önce, DHA ve EPA ‘yı çıkarmak için balık yağını bileşenleri olan esterlere ayırması gerekmektedir.

• Piyasadaki balık yağı takviyelerinin birçoğu, doğal olarak yüksek düzeylerde DHA içeren bir balık yağı desteğine nazaran daha az etkili kılan çok düşük düzeyde DHA içermektedirler.

• Omega 3 ‘ün sağlığa olan yararları tartışılmazdır, fakat balık yağındaki bütün omega 3 bedeninizin kullanımına hazır durumda değildir. Farmasötik sınıf balık yağı her türlü kirleticiden arınmıştır ve vücudunuz için yüksek omega 3 kaynağı sağlamak için rafine edilmiştir.

Balık yağı kullanımı: Günde 1-3 gr tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda daha fazla miktarda da kullanılmaktadır.

Kan sulandırıcı sentetik ilaç kullananlar doktora danışmadan balık yağı takviyelerini kullanmamalıdır.

Ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce balık yağı kullanımını kesmelidir.

Zararlı PCB’ler-kanserojen kimyasallar- ve cıvaya maruz kalmayan balıklardan elde edilen balık yağı takviyeleri kullanılmalıdır.

Balık yağı takviyeleri balık yağı kapsülü ve balık yağı şurubu olarak satılmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Balık Yağı Kullanımı” üzerine 512 yorum

 1. bende çocuğum için kullanmak istiyorum doktora danışmadan olurmu kullananlar lütfen cevap yazın teşkürler

 2. Merhaba arkdaslar balık yagiyla ilgili hangi yazıyı okuduysam genellikle herkes aynı şeyi sormuş kilo aldirirmi ? Bence kilo aldırma etkisi yok kilo almak isteyen arkdaslara tavsiyem her aksam yatmadan önce bir bardak süte Bi tatlı kasığı orjinal bal ve 1-2 tane bildircin yumurtası kırıp için 1 ayda kendini hissettirmezse bana istediğinizi söyleyin 🙂 ben bundan 4-5 sene önce bi ara acayip zayıflamıştım 54 kiloya kadar düşmüştüm sonra birisi bunu tavsiye etti 2 ayda 60 kiloya ulaştım sonra bıraktım.. 3-4 ay önce tekrar başladım şimdi 67 kiloyum (boy1.72) denemekte fayda var zararlı bisey değil sonuçta

 3. arkadaşlar balık yağı kilo aldırır diye nereden duydunuz ya Balık yağı besın takviyesidir tek başına kilo aldırcak diye bişey yok şimdi diceksiniz ki ee benim arkadaşım kullandı kilo aldı öncelikle senin vücüdün ile arkadaşının vücüdü bir değil uzun süreli kilo alamayan arkadaşlara önerim ya hormon testi yaptırsın yada gün icerisindeki aldığınız karbonhydrat size yetmiyordur onun haricinde vücüda düzenli olarak giren vitamin protein ve karbonhydrat vücüdünüza hertürlü yansıması lazım bunları kontrol edin ayrıca düzenli yemek yemenin kilo alımına büyük etkisi oldugunu düşünüyorum benim kannatım .
  Muhammet boy ile kilon orantılı şuan neden kilo almaya calısıyorsun onu anlamadım yarın o aldıgın kiloları veremediginde cok pişman olacaksın ah ulen zamanında bi abi demiştide inanmamıştım diceksin daha gençsin vücüdün oturmadan kilo almaya calısma benden sana abi tavsiyesi 18 yaşına kadar bekle vucudun otursun sonrada kilo ile boyun hesaplanıp eksik kilon varsa eğer tamamlarsın ama şuanda sen gelişme cagındaSIN vücüdün dengesiyle oynamak bana gore cok riskli cunku vücüd birden patlama yapabilir aşırı kilo alabilirsin bi anda 15-18 yaşlar cocukların gelişiminin tavan yaptığı dönemlerdir aklında bulunsun .

  Ayça epifiz bezlerinde kapanma sorunu için hormon tedavisi gerekebilir uzman hekime başvur balık yağı tek başına sorunu halletmez

  mustafa kilo alamadığını söylemişsin sana kilo alabilmen icin bikac oneride buluncam ilk once eczaneden parazit ilacı al eğer vücüdünda parazit varsa onlardan bi kurtulmaya calıs 2 düzenli beslen hicbir zaman öğün atlama benden sana abi tavsiyesi 3: . gün içerisindeki aldığın karbonhydrat proteinler sarfettiğin eforla ters orantılı ise gene alamazsın yanni anlayacagın yemeğe yuklenceksin yiyeceksin!! abi ben bunları zaten yaptım ama genede alamıyorum diyorsun uzman hekime başvurup hormonlarını ölctür derim

  ayşe ninde dediği gibi tiroid bezlerini yanni hormon seviyelerini ve metabolizmalarını kontrol etirsinler bazı vücüd tipleri gercekten fazla enerji yakar

  sağlıkcakla kalın

 4. Merabalar bir sorum olucak bu arctıc sea balık yağının kullanımı nasıl acaba yani yemekten öncemi sonra mı ve yemekten önce alındığında kilo verdiriyor sonra alındığında kilo aldırıyor doğrumu ? bu dediklerim. hemen cevaplarsanız sevinirim.

 5. Kilo alamadığı için kullanacak arkadaşlara bazı önerilerim olacak. Bu durumu ve sosyal çevre faktörünü aşırı içselleştirip şartlı psikolojik baskı ile kendilerini zorlamaları ve buna bağlı olarak iştah kaybı yaşamaları muhtemeldir. Çok yemek yiyiyorum ama alamıyorum da belirli şikayetlerdendir. Ancak bilinmelidir ki; çok yemek yemekle düzenli ve dengeli beslenmek aynı şeyler değildir. Vücudunuzun belli bir büyüme hızı vardır. Bir anda yapacağınız aşırı yüklenme diğer iç organlarınıza -mide, karaciğer, vs gibi- zarar verebilir. Özellikle de gece yatmadan önce yemek yenmesi, aşırı yağlı ve hamur işi tüketimi vücudunuz açısından zararlıdır. Gelelim asıl sorunuza; balık yağı gıda takviyesi olarak da kullanılan bir ilaçtır. Kilo almanıza yardımcı olur. Ama bundan hemen şu yargıya varmanız yanlış olacaktır. Bir kutu bitirip kesin şu kadar kilo alınır diye bir garanti yoktur. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz sürece fayda görebileceğiniz bir takviyedir sadece. İçerdiği Omega-3 asitleri sayesinde sizi mental açıdan da zinde tutacaktır. Kısa vadede çok büyük beklentiler içine girmemenizi tavsiye ederim. Vitaminle beraber kullanmak yerine, bu vitaminleri doğal yollardan almanız en sağlıklısı olacaktır. Meyve tüketimini arttırmanız, sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. Hangi ürünü kullanmanız konusunda burada yazılanları dikkatllice okuyarak eczanenizden bu konuda destek istemenizi tavsiye ederim. Başlangıç olarak düşük dozlarla başlayıp, (500&600 mg.) sonra zamanla arttırmak (1000&1200 mg.) , sonra yavaş yavaş tekrar düşürmek, vücudun bağışıklık sistemi açısından daha sağlıklı olacağı kanısındayım. Minimum 3 ay kullanabileceğiniz şekilde şartlandırın kendinizi. Son tavsiyem bir diyetisyen kontrolünde bunu kullanmanız yönünde olacaktır. Teşekkürler..

 6. merhaba ben 16 yaşındayım ve boyum 1.55 epifiz bezlerimde kapanmış balık yağı kullansam boyum uzar mı acaba

 7. Ruh hastasimisiniz siz kilo almak icin ugrasiyosunuz.su en eger yasiyosaniz adam gibide yemek yiyosaniz yaglidan ziyade sebze vs alacaginiz kilo sirtiniza takilmis dumble gibi olur.milletin sizi kilo al diye elestirmeleroni sallamayin saglik icin kesinlikle tavsiye falan etmem bilginize.Ha komplexli bi insanim milletin rlestirileri rahatsiz ediyo diyosaniz.Karaborsa erken ölüim biletleri coook etrafta..

 8. merhaba ben 16 yaşındayım 45 kilo ve 1.64 boyundayım kilo almak istiyorum balık yağı kullanırsam faydalı olur mu ?

 9. Merhaba:
  15 Yasındayım Boyum 1.55 Kilom 43 Balık yagını kullanmaya yeni basladım. Balık Yagı kullanıcıları devamlı kullansam 1 kutusu bitesiye kadar yani icinde toplam 60 – 90 tane var balık yagı eger hepsini kullanırsam boyum ve kilom iyi olurmu . LÜTFEN YORUM Sizleri bekliyorum cevaplar icin tesşekür edeRim

 10. Merhaba:
  21 yaşındayım boyum 1.85 kilom 58
  ben kilo alamıyorum spor yapıyordum alamadığım için sporu bıraktım bir yıl önce ve balıkyağı kilo almanda yardımcı olabilir diyolar Bu durmu bi araştırmak istedim. Gerçekten faydası olur mu? oluyorsa hangi marka yı kullanmalıyım? nekadar kullanmalıyım?
  Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim
  Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

 11. balık yagını acken mı kullanmalıyız yoksa tokken mı hangı kullanımda da omegadan daha fazla yararlanabılırız?

 12. Merhaba
  Herşeye rağmen kilo alamayan arkadaşlar troid hormonlarını ve metobolizma hızlarını kontol ettirsinler. Uyurken bile çok fazla kalori yakıyor olabilirsiniz.

 13. merhaba
  18 yaşındayım boyum 1.83 olmasına rağmen kilom 58 kilo almayı başaramıyorum.balık yağını öneren tanıdıklarım oldu. kilo almak için etkili olur mu ve herhangi bir zararı var mı

 14. balık yagı kullanıyorum hem kilo aldımı farkettim hemde 15 yasındayım boyum uzar mı dewamlı kullanırsam lutfen yardımcı olun

 15. merhaba bı sorum olacaktı balık yagı ve vıtamın bırlıkte tuketımı zaralımıdır _?

 16. Eda hanım merhaba..
  geçen yıla kadar bende 44 kiloydum ve bu kilonun üzerine bi türlü çıkamıyodum. kilo alma hevesiyle bi sürü vitaminler ve balık yağı da(not:balık yağı aslında kilo aldırmıyomuş,kilo veriminde vücut daki yağları yakmada yardımcı oluyomuş) kullanmıştım…geçen yıl aile hekimine rutin kontrol için gittiğimde,doktora iştah açıcı bi ilaç tavsiye etmesini rica etmiştim..’sipraktin’ diye bi şurup yazdı.öylesine umutsuzca bi müddet içtim..ve sonra iştahımda artmalar oldu..tatlı sevmezken günde 2 paket biskrem bitiriyodum öğün arasında..1 ay sonra az az kilo almaya başladım gibi oldu,tabii öyle bir anda kilo alınmıyomuş bunuda öğrendim….2 ay sonra 50 kilo oldum…bu şurup aslında kaşıntı veya alerjik sorunları olanlar içinmiş,yan etkisi iştah açıcıymış..size tavsiyem herhangi bir doktora bu şurubu sorup emin oldukdan sonra kullanmanız…diğer bi tavsiyemde,piyasadaki yada eczanelerdeki balık yağları fazla etkili değilmiş,google a forever living balık yağı testi diye aratıp bilgi edinseniz, banada dua edersiniz.sağlığınıza düşkünsünüz madem,daha faydalıürünleri kullanın…

  bahattin bey:balık yağını genelde yutarak kullanırız..aksi olsaydı doktorlar bunu bilhassa söylerlerdi..

 17. balık yağı hapı yutularakmı yoksa çiğnereyerekmi yiyilir

 18. iyigünler bikonu hakkında sizden bilgi almak istiyorum ben 33 yaşındayım 44 kilo ve 1,64 boydayım kilo alamıyorum şuanda vitamin hapı kullanıyorum supradyn ve ben eczaneden Marincap 500 mg balık yağı aldım sorum şu hem supradyn hemde marincap balık yağı hapını aynı gün içebilirmiyim bi zararı olurmu yanıtınızı bekliyorum

Yorum yapın

css.php