Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydaları içerdiği omega 3 yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır.Nesiller boyunca, anneler çocuklarına sağlıklı olmaları için morina balık yağı verdiler. Şimdi anlaşılıyor ki anneler en doğrusunu bilirlermiş. Geçen on yıllarda, araştırmalar balık yağının faydası olarak depresyonu hafifletmekten diyabeti önlemeye kadar uzun bir fayda listesini ortaya koymuştur.

Balık yağı takviyelerinin sağlık yararının anahtarı omega 3 yağ asididir- bedeniniz tarafından bütün hücrelerin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asididir. Omega 3 vücudunuzda sağlık hücrelerinin temelini oluşturduğundan, balık yağının faydaları bedeninizdeki bütün sistemleri etkiler. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen Omega 3 yağ asitleri vardır.

Omega 3 yağ asitlerini vücut üretemediği için dışardan besinlerle alınması gerekir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

• Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil ettiğinden balık yağının faydaları özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda hissedilir. Şayet beden yeterli omega 3 ‘e sahip değilse, beyinden vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden kuracaktır- omega 6 ile. Araştırmacılar omega 6 dan kurulan sinir hücrelerinin omega 3 ile yapılanlardan çok farklı olduğunu buldular. Bunun sonucu olarak, beyniniz “ sinyallerini karışık alabilir “, bu da depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara neden olur.

• Balık yağının diğer faydaları diyabetin ve diyabetin sebep olduğu hasarların önlenmesini içerir. Balık yağı takviyeleri maküler dejenerasyona bağlı görme kaybı ve bir dizi başka rahatsızlıkları önleyebilir.

• Eskimoların hayvansal yağ bakımında zengin beslenmelerine rağmen kandaki kolesterol düzeyinin düşük çıkmasının sebebi araştırıldığında bunun omega 3 yağ asidinden kaynaklandığını gösteren tespitler yapılmıştır. Eskimolarda Batılılara nazaran çok daha az kalp hastalığı görülmektedir. Omega 3 yağ asitleri kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir destektir. Total kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürücü etkisi bulunur. Kan basıncını düşürücü ve kanı inceltici etkisi vardır. Balık yağı faydaları açısından öncelikle kalp dostu denilebilecek bir besindir. Kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır. İyi kolesterolü yükseltici etkisi bir diğer balık yağı faydası olarak belirtilebilir.

• Bazı araştırmalarda balık yağının tümör gelişimini yavaşlatıcı etkisi gözlenmiştir. Saflaştırılmış omega 3 yağ asitleriyle beslenen farelerde  kolon, akciğer, prostat, meme gibi farklı kanser türlerinin yavaşlatılabileceği saptanmıştır.

• Düşük kilolu doğan bebeklerde temel yağ asitlerinin eksik olduğu ve bununda bebeklerde zeka seviyesini olumsuz bir şekilde etkilediğine dair de araştırmalar bulunmaktadır.

• Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanımı bu sorunun giderilmesinde olumlu yararlar sağladığı son dönemlerde daha sıkça dile getirilen bir tespittir. Doktorun önerdiği doza uygun olarak çocuklarda balık yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

• Balık yağının çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

• Yurt dışında yapılan bir araştırma sonucunda omega 3 ün akıl sağlığı üzerinde katkılar yaptığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtilmiştir. Alzheimere karşı koruyucu nitelikleri olduğu tespit edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunur.

• Omega 3 ün beyindeki işlevinin depresyonu önlemede etkili olduğu da belirtilen bir bulgudur. Depresyonda olan hastalarda yapılan incelemede omega 3 oranının düşük oldugu görülmüştür.

• Romatizmal artritte eklem şişliğini ve ağrılarını hafifletici etkisi olduğu görülmüştür.

• Balık yağı astım hastalığında da yarar sağlayabilir. Balık yağı  damar yüzeyini genişletir ve bu şekilde dokular tarafından daha çok oksijen alınabilir.

• Gerçekten, geçen on yılda, muhtelif araştırmacılar balık yağı veya omega 3 ile diyabet, kalp hastalığı, depresyon, bipoler rahatsızlık, psoriasis, obezite, yeme bozuklukları, ADHD, şizofreni, osteoporoz, iltihaplı bağırsak hastalığı, maküler dejenerasyon, kolon kanseri, meme kanseri, astım ve prostat kanseri arasında ilinti keşfetmişlerdir.

Balık Yağı Çeşitleri

Balık yağları 2 şekilde üretilir. Balığın bedeninden çıkarılan balık yağları ve de balığın karaciğerinden elde edilen balık yağları. Balığın karaciğerinden elde edilen yağlar yüksek oranda A vitamini içerir. Karaciğerden çıkarılan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Yüksek orandaki A vitamini anne karnındaki bebeğe zarar verici nitelik taşır. Gebelikte balık yağı kullanımı için balığın bedeninden üretilen balık yağları tercih edilmelidir.

Balık Yağı Kullanımı :  Günde 1-3 gr alınır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günlük 3 grama kadar kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kaliteli ve Gerçek Balık Yağı

Balık yağının yararlarını elde edebilmek için kullandığınız ürünün civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı olması gerekir.

Zararlı kimyasallara ve cıvaya maruz kalan balıktan elde edilen ürünler kullanılmamalıdır.

Moleküler Damıtılmış Balık Yağı

Moleküler damıtım vakumlama sistemiyle gerçekleştirilen saflaştırma yöntemidir. Bu uygulamayla metaller, PCBler ve diğer zararlı toksinler etkili biçimde ayrılarak insan kullanımına uygun hale getirilir.

Ancak bu yöntem oldukça masraflı bir saflaştırma işlemidir. Gerekli ekipman ve şartlar pahalı ve zordur. Bütün balık yağı takviyesi üreticilerinin bu yöntemle üretim yapmaları olanaklı değildir.

Üreticilerin bir bölümü  genellikle basit bir filtreleme sistemiyle çalışırlar. Bu hafif filtreleme işleminden  sonra, balık yağı kapsüle edilir ve şişelenir. Ancak bu yöntem zararlı maddelerin hepsini atmada yeterli olmaz.

Böyle bir durumda bu tür firmaların ürünlerinde kullandıkları balık yağının fazla kirletici atığa maruz kalmamış olmalarını ummaktan başka çare yoktur!

Balık Yağı Kullanımıyla İlgili Not;

Sentetik kan sulandırıcı ilaç alanlar ve düzenli olarak aspirin kullananlar aynı anda omega 3 balık yağı almamalıdır. Ameliyata girecek kişiler ameliyattan önce omega 3 kullanımını bırakmalıdır. Bu özellikle de kan sulandırıcı etkisi olan bütün ürünler için genel bir uyarıdır.

Balık yağı ürünleri balık yağı kapsülü ve balık yağı şurubu olarak eczanelerde bulunmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Balık Yağının Faydaları” üzerine 109 yorum

 1. ben dr. Quick’s marka balık yağı aldım ve bir internet sitesinde bu markanın sahtekar olduğunu yazıyodu ne derece doğru bı bilgisi olan varmı acaba

 2. benim boyum 1.70 15 Yaşındayım 70 kilouyum acaba boyumla kilom iyi mi balı kyağı içyorum arada sırada bence boyunuz uzamasını istiyorsaız hergün bi tane balık yağı ve yoğurt bide süt günde

 3. arkadaşlar ben 12 yaşındayım ve 23 kilyoyum bakın boyum ise 1.30 cnm şimdi ama zingomega içiyorum boyum kilom zekam herşeyim iyi size tavsiyem üzülmeyin ve zingomega balık yağı için faydaları çok tavsiyemdir size………………. 😀

 4. Sorun soranlar meralk edip tekrar bakıyorsa diye yazmak istedim:
  15 yaşımdayken boyum 1,45 kilom 35 civarındaydı. Okulun en zayıf, ve en kısa insanıydım. 1 sene boyunca balık yağı, vitamin takviyesi ve günde 1 litre süt tükettim. Bunu mümkün olduğunca hiç aksatmamaya çalıştım. 2000 yılında kullandığım balık yağının markası “BALYA” idi. firma olarak güvenilirliğini bilmiyorum. O zaman o yaygındı. Şimdi Solgar gibi dünyaca kalitesi ispatlanmış markaları bulmak çok kolay. Vitamin olarak One-A-Day kullanmıştım ama o yıllarda devlet karşılıyordu. Zaten bırakmam da devletin karşılamayı bırakmasıyla oldu. Maddi olarak zorlamacaksa yaşınıza uygun olanını doktor ve eczacıya danışarak kullanmanızı tavsiye ederim. 1 litre süt konusunda çok ciddiyim. Hiç sevmememe rağmen, içine başka bir şey katmadan sabah ve akşam yarım litrelik iki şişeyi kafama dikiyordum. Sonuç ne oldu peki? 18 yaşıma geldiğimde 165 boyundaydım ve 48 kiloydum. Yine zayıf ama emin olun yaştan itibaren zayıf olmak o kadar sorun olmuyor.Şimdi 25 yaşımdayım, ve 34 beden bir insan olarak halimden memnunum, ne giysem yakışıyor. Kilosu daha fazla olan zayıflamalı demiyorum kesinlikle ama bu benim sağlıklı halim. Almıyorum da vermiyorum da.
  Atlanmaması gereken nokta, 15 yaş, altı veya üstü, cinsiyetiniz ve ergenliğe girme durumunuz boy uzama döneminizi etkiler. Ergenliğe girmeden bu şekilde bir beslenme programı uygularsanız faydasını görürsünüz.

 5. Merhaba ben 6 yaşındayım hergün balık yağı içiyorum. Günlük oyunlarımı aksatmadan oynuyorum.

 6. merhaba ben 15 yaşımdayım 1,45 boyundayım ve 37 kiloyum , yaşıtlarıma göre çok zayıf ve çok kısayım , ne yapmalıyım ? 🙁

 7. ben herbalife kullanıyorum ve faydasını saymakla bitiremem dilerseniz araştırın kullanmak isteyen olursa distribütörlerden rahatlıkla temin edebilir.
  Detaylı bilgi almak isterseniz [email protected]

 8. bende oğluma zinco mega mavi kutulu balık yağı kullanıyorum.Balık yağı kokusu olmadığı için oğlum çok rahat içiyor.tat sertifikası var.öneririm silzere

 9. OMEGA3 somon balığı ve diğer deniz ürünlerinde bulunan, temel çoklu doymamış yağ asididir. OMEGA 9 ise zeytinyağı gibi bitki ürünlerinde bulunan bir doymamış yağ asididir. Bu özelliklere sahip Amerikan orjinli ürünü yıllardır kullanıyorum çok memnunum.

 10. arkadaşlar ben ilaç sektöründeyim piyasada binbir çeşit markalar var en etkin olanı solgar markasıdır amerikan menşeili ve çok etkili bir markadır etkisini çok çabuk görebilirsiniz

 11. arkdaşlar lütfen yardımcı olun balık yağı nerede satılıyor..

 12. Ben seven seas ın triomega kapsülünü aldım. Çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim

 13. arkadaşlar ben kullanıyorum çok faydasını gördüm

 14. BALIK BOYU UZATIYORMUŞ BOYUNUZUN UZAMASINI İSTİYORSANIZ ZEKAYI GELİŞTİRMEK İÇİN AYNI ZAMAN DA BALIK YİYİND

 15. balk ağının faydaları nelerdir öğrenmek istiyorsan ttp://hasansaglik.flptr.com 0505 231 18 72 alanya ve çevre tüm türkiyeye yardmcı oalbiliriz

 16. arkadaşlar ben 10 yaşındayım balık yağı insanda uzatma belirtisi gösterirmi bilen lütfen söylesin

 17. arkadaşlar bende balık yağı kullanıyorum ama karaciğer yağını değil balığın yağı çakması biraz bana kilo aldırmadı tam aksine zayıflattı 54 kilodan 51 e düştüm mutluyum boyumda da ha bir hareket yok 3 hafta anca olmuştur başlayalı tavsiye ederim pahalı olanı alın yani a vitamini olanı o daha yararlı karaciğerinden olduğu için daha fazla vitamini var

 18. ya ben 13den 14 egiricem boyum 1.47 den 1.54 e yükseldi 4-5 kilo da aldım balık yağı sayesinde (kullandığın marka neydi fazıl??)

 19. arkadaşlar bn 13 yaşındayım 14’üme gircem. boyum şu an 1.40 cm sizden boyumun uzaması için ne yapmama gerek?

 20. arkadaşlar benim boyum 1.75 kilom 54 kilomdan son derece rahatsızım. aynanın karşısına her geçtiğimde moralim bozuluyo. 1 haftadır balık yağı kullanıyorum iştahım açıldı doğrusu ama şu anda çok kötü hastayım. normal grıp mi oldum yoksa balık yağından mı oldum bilmiyorum. bilgilendirin lütfen.. mesaj atın aramalara telefonum kapalı ararsanız meşgul çalar sadece mesaj atıp bilgilendirin… 0507790242

Yorum yapın

css.php