Brewer’s Yeast Nedir ve Ne İşe Yarar?

Brewer’s Yeast Nedir? Brewer’s yeast (Bira mayası), Saccharomyces cerevisiae adlı tek hücreli mantardan yapılır ve biracılıkta kullanılır. Brewer’s yeast, sindirim sistemindeki yararlı bakteri ve mayaların büyümesini destekleyen, sağlığa yararlı organizmalardır. Besin takviyesi olarak da tüketilmektedir.

Ne İşe Yarar?

Tüm önemli B vitaminleri (B12 hariç) için mükemmel bir kaynaktır. B vitaminleri, sinir sistemi,sindirim sistemi, cilt, gözler ve saç sağlığını korumakta yardımcıdırlar. Brewer’s yeast, insan vücudunun üretemediği 10 esansiyel amino asidin hepsini içerir. Ayrıca hem miktar hem de biyo-uygunluk, ya da insan vücüdünün absorbe edebilmesi bakımından en iyi krom kaynaklarından birisidir. Bira mayasının yaklaşık %50’sini protein oluşturduğundan,  diyetlerinde yeterince protein alamayan vejetaryenler için mükemmel bir takviyedir. Bira mayasında, selenyum vardır. Selenyum, glutasyon peroksit enziminin gerekli bir bileşiğidir ve bu enzim, karaciğeri, detaksifikasyon sürecinde oluşan serbest radikallerden korur. Epidemiyolojik gözlemler ve laboratuar araştırmaları, diyette bulunan selenyumun, kolon kanseri riskini azalttığına işaret etmektedir.

Brewer’s yeast hücresindeki spesifik moleküller gerçekten de toksinleri yakalar ve vücuttaki enfeksiyonları engeller. Gelişmekte olan çalışmalar, özel bir Brewer’s yeast formülü (Epicor) kullanmanın, yakın geçmişte grip aşısı olmuş sağlıklı kişilerde, büyük ölçüde soğuk algınlığı ya da grip belirtileri riskini azalttığını göstermiştir. Bir çalışmada, grip aşısı olmuş 116 yetişkin insana 12 hafta süreyle, 500 mg. EpiCor adlı Brewer’s yeast, bir de plasebo verildi. Araştırmacılar, EpiCor alanların daha düşük ölçeklerde nezle ve grip yaşadıklarını gördüler. EpiCor alanlar, plasebo grubuna oranla, daha kısa bir süre içinde hastalıklarını yaşadılar

Bira mayasındaki krom, glukoz olarak da bilinen kan şekerini sağlıklı düzeyde korur. Diyabet hastalarının, Brewer’s yeast kullanması, 1853’lere, Bristol’lü bir doktorun, diyabetli bir hastasına Brewer’s yeast yazmasına kadar uzanır. 6 hafta sonra,  hasta, idrardaki fazla şeker gibi diyabet semptomlarının azalmasını deneyimlemişti. Brewer’s yeast aynı zamanda, vücudun normal kan şekeri düzeylerini korumasını sağlayan glukoz tolerans faktörü denen organik bir bileşik içerir. Bu bileşik vücudun insülini daha etkin bir biçimde kullanmasını sağlar. Dr. Brett, kişisel ve aile geçmişlerinde diyabet hastalığı ve hipoglisemi  olan kişilerde Brewer’s yeast’in  olumlu etkiler sağladığını belirtmiştir. Hastalarının, Brewer’s yeast kullanımıyla semptomlarını uzun dönemde, krom takviyesinden  daha iyi kontrol edebildiklerine tanık olmuştur.

5 ay boyunca Brewer’s yeast verilen deneklerin %80’nin akne semptomlarında gelişme gösterdikleri ya da tamamen iyileştikleri çift kör bir çalışmaya değinen The Encyclopedia of Healing Foods‘ a göre,  Brewer’s yeast’te bulunan krom, akne tedavisinde mayayı yararlı kılmakta. Buna karşılık, çalışmada plasebo alan grubun sadec %26’sı gelişme göstermişti. Çalışma raporu, yüksek krom içerikli bira mayası, aknenin varlığı ve gelişmesindeki azalmanın sebebi olabileceğini söylemekteydi.

Nasıl Kullanılır?

Brewer’s yeast, genellile, toz, granül, likit, ya da tablet şekline satılmaktadır. Fermente süt gibi başka ürünlerin bir parçası olarak da bulunabilir. Bira mayasını en iyi, sabahları aç karnına almak gerekir. Eğer bu midede rahatsızlığa yol açar ise, kahvaltıyla birlikte alınabilir.

Yan Etkileri Var mı?

Brewer’s yeast içeriğinde, yüksek miktarlarda tiramin adlı madde bulunmaktadır. Tiramin MAO inhibitörleriyle etkileşime girerek hipertensif krize yol açabilir. Aynı zamanda, vajinal mantar enfeksiyonlarına duyarlı olan kadınların da kullanmamasında fayda vardır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Brewer’s Yeast Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 8 yorum

  1. Yan etki olarak mide ağrısı yapar mı cevap verirseniz sevinirim

  2. Gerçek bira ile alakası varmı nasıl öğrenebiliriz???

  3. Ben de süt arttırıyor ki herkeste arttırıyormuş. Denemekte fayda var

  4. Sütü kesilen annede tekrardan süt
    Ürettiğini duydum doğru mu?

Yorum yapın

css.php