Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kansızlık Demir Eksikliği ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Dünyada en çok rastlanan besinsel eksikliktir. En çok görülen anemi türü olan demir eksikliği anemisi, bilhassa hamile, emzikli ve doğurganlık çağındaki kadınlarda oldukça yüksektir, her iki kadından birinde demir eksikliği anemisi görülmektedir. Demir eksikliği, ihtiyacın arttığı büyüme çağında ve hamilelikte daha fazla  görülür. Demir mineralinin en önemli fonksiyonu kanda oksijenin taşınmasına yardım etmesidir. Bunun dışında bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için de gereklidir. Aşırı yorgunluk, baş ağrısı, huysuzluk, sinirlilik, iştahsızlık, çarpıntı, yorgunluk demir eksikliğinin belirtileridir.

Demir Eksikliği Nedenleri

Demir eksikliği anemisi, yeterli miktarda demirin alınmaması yada alınan demirden fazlasının anormal şekilde kaybedilmesiyle oluşur. Demir kaybının en önemli nedeni kanamadır. Demir eksikliğinin kadınlarda fazla  olmasının sebebi adet dönemindeki kanamalara bağlı kayıplardır. Bunun dışında sık doğum, düşük ve kürtaj sırasındaki kayıplar da demir eksikliğinin kadınlarda daha çok görülmesine sebebiyet verir.

Belirgin bir beslenme bozukluğu yoksa ve demirin mide bağırsak kanalından emilimini bozacak bir rahatsızlık tespit edilmediyse, demir eksikliği anemisinin tek sebebi kanama ile kayıptır. Ülkemizdeki hamile kadınların yüzde 74’ünde, emziren kadınların yüzde 65’inde demir eksikliği anemisi blunmaktadır. Hamile olmayan kadınlarında  yarısına yakını demir eksikliği sorunuyla karşılaşmaktadır.

Hamilelik ve emzirme nedeniyle  demir ihtiyacının artması, üreme çağındaki kadınlarda aşırı ya da sık adet kanamalarından ötürü demir kaybı kadınlarda demir eksiliğinin başlıca nedenleridir.

Vejeteryan beslenme, zayıflamak amacıyla yapılan diyetler demir eksikliğini arttırıcı sebeblerdir

Kansızlık çeken kadınların dokuları gerektiğince beslenemez ve erken yaşlanma riski taşırlar.

Bebeklerde Demir Eksikliği: Kansızlık çeken hamile kadınların bebeği düşük doğum ağırlıklı doğma, gelişimleriyle ilgili sorunlar yaşama gibi risklerle karşı karşıyadır. Kansızlık kadınlarda düşük ve erken doğum olasılığını artırır. Bebeğin anne sütüyle yeteri oranda beslenememesi ve de ek gıdaya geçildikten sonra demir içeren gıdalarla yeteri kadar beslememesi sonucunda bebekte demir eksikliği görülür. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir eksikliğine sebep olur.

Anemi çocuklarda büyümeyi olumsuz  biçimde etkiler, zihinsel yetenekleri zayıflatır ve enfeksiyonlara karşı direnci azaltıcı etki gösterir.

Demir eksikliği tedavi edilmediği takdirde çocuklarda halsizlik gibi belirtiler dışında akıl ve beden gelişiminde gerilik, öğrenme güçlükleri, dikkat ve hafıza bozuklukları gibi bulgulara yol açabilir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı,huzursuzluk, ellerde soğukluk, üşüme hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, adalelerde güçsüzlük hissi, iştahsızlık, göz kararması, saç dökülmesi, kulaklarda uğultu ve çınlama, uyuklama hali, sürekli uyuma isteği, ciltte solukluk, dudak kenarında çatlamalar, konsantrasyon yetersizliği, tırnaklarda beyazlık, cilt renginin kara sarı durması, nefes almada sıkıntı olması.

Anemisi olan her insanda bu belirtilerin tümü görülmeyebilir. Aneminin şiddeti, oluşma hızı, süresi ve altta yatan aneminin nedenine göre belirtilerde farklılık olabilir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi 2 aşamada olur;

1-Demir eksikliğine yol açan nedenin tedavisi: Demir eksikliğinin nedeni tespit edilip bu nedenin düzeltilmesi gereklidir.

2-Demir eksikliğinin giderilmesi: Demir eksikliğinin giderilmesi için, beslenmede  düzenlemeler yapılmalıdır ve demir ilaçlarıyla  tedavi edilmelidir.

Demir eksikliği anemisinin tedavisi için  eksik olan demir ilaçla yerine konulur. Ağız yoluyla alınır ve tedavi yaklaşık 6 ay sürer. Demir depoları dolmadan demir tedavisine son verilmemesi gerekir. Demir ilacı gereksinime göre damardan, kas içine veya ağızdan solüsyon ya da hap biçiminde verilebilir.

Demir mineralinin, emilimi zordur.  Yanlış beslenme alışkanlığıyla bu olumsuzluk daha da artar. Kafeinli içeceklerin yemeklerle veya yemekten  hemen sonra alınması, demir kaybını arttırır.

Kırmızı et yapısındaki vücut tarafından emilebilme özelliği yüksek olan demir sayesinde anemiye karşı koruyucu etki gösteren önemli bir gıdadır. Kırmızı et, karaciğer, balık gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda faydalı demir daha çoktur. Bitkisel kaynaklı yiyeceklerle demir gereksinimi karşılanmaz.

Demir İçeren Gıdalar Nelerdir?

• Kırmızı et ve et ürünleri, balık, karaciger, dalak, roka, maydanoz,yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi kuruyemişler, kuru meyveler, üzüm, kayısı çilek, ayva gibi yaş meyveler, pekmez, tahin, üzüm, üzüm pekmezi demir içeren gıdalar arasındadır.

• Pekmez, süte ve süt ürünlerine karıştırılarak alınırsa, demir emilimi azalır. Bu sebeple pekmezi sade veya meyve suları ile birlikte almak gerekir.

• Çay ve kahve demir emilimini azaltır. Çay ve kahvenin, yemeklerden hemen sonra içilmemesi gerekir. Aksi takdirde demirin emilimini engellenir ve yiyeceklerdeki demir etkisiz hale gelir.

• C vitamini demir emilimini arttırmaktadır. Demir ilacınının C vitamini  ya da  portakal suyuyla beraber alınması demir emilimini artırır.

• Kalsiyum, demir emilimini azaltır. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, gibi yiyecekler demir ilacıyla birlikte alınmamalıdır.

• Üzüm, keçiboynuzu veya dut pekmezinden, sabahları uyandıktan bir kahve fincanı  içilebilir. Pekmezin içine limon sıkılması demirin emilimini artırır. Anemisi olan kişi aynı zamanda kalsiyum takviyesi de alıyorsa ikisini aynı anda alınmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?” üzerine 13 yorum

 1. Yapılan kan tahlilinde demir ilk kez düşük çıktı. Demir 45 olmasına karşılık ferritin 42 ve HGB 14.9.. Şu an mide bulantısı, gaz ve halsizlik mevcut. Nedeni demir eksikliği mi? Bana ne önerirsiniz?

 2. Yasemin says
  Bobreklerinizde protein kacagi var gileburu kullanin

 3. Demir eksikliğim kucuklukten beri var suan 22 yasndaym hangi doktora gitsem demir eksikliyi diyor ilaç kullanıyorum çok kilo alıyorum bırakıyorum saçlarım acayip şekilde dökülüyor 2 yıla saç kalmaz diye bilirim uzun bir süre demir tedavisi yaparSam depoları dolar mi beni ne kadar idare eder yardimci olurmusunuz

 4. RDW yüksekliği MCV düşüklüğü demir eksikliğimi gösterir. Kemoterapi, radyoterapi, herceptin tedavileri gördüm. RDW 21 lere çıktı. Nasıl düşürebilirim. MCV de düşük. Ne yapmam gerekir. Çabuk yoruluyorum, nefes nefese kalıyorum. Göz kararmalarım oluyor, bayılcak gibi oluyorum.

 5. Bnde çocukluktan beri var ve br sru ilac kullndm zar zor normale dondgnu söylediler bska şikayetten hastaneye gittim yne ayni şey asri knszsn dedler ilaç verdler ilk 6 ay kesnlkle kullanmalsn die kndmi hic iyi hissetmiyorum ilaç yrne kan vermek isteyn arkdslrm var szce bu mumkn mu?Başka nasıl gcreblrm bu rahtszlgmi ben!!!

 6. Bendede surekli hissi var kan grubumu ögrenmek icin kan verdim demir eksiklilim tekrar baslamis bende dogumumdan beri var tekrar igne kullanmam gerek surekli her eksiklik ciktiginda ilac mi kullanmaliyim baska dogal yontemler varsa söyleye bilir misiniz?

 7. Salam mende qan azligi var.hansi qidalara usdunluk vermeliyem. Limon demir artirir?sagolun

 8. Benim kan değerim önceden 7 idi.şimdi 6 oldu.sanirim gittikce dusecek..ne yapmali?

 9. Çok yardımcı olacağını düşünüyorum demirim 3.1 çıktı çok üzülüyorum

 10. Sağolsun kim yaptıysa valla çok yararlı bir yazıydı…

 11. Kan değerlerimi ölçtürdüm 7. .Tekrar 2 ünite kan aldım kanım 11.4’e çıktı 10 gün sonra idrarım kanlı idrar geldi İdrar testi yaptırdım idrarımdan 300 mg protein çıktı.Tekrar kan testi istediler kanım 11.1 oldu.Lütfen yardımcı olun.

Yorum yapın

css.php