Gastrit Nedir?

Gastrit Nedir? Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıyla oluşan gastrit mide mukozasında çoğu kez bölgesel ya da yaygın bir kızarıklık biçiminde görülür. Midede ekşime, yanma ve ağrı proplemleriyle kendini belli eder.

Gastrit genel olarak kronik bir tabloyla seyreder. Günler, haftalar süren şişkinlik hazımsızlık, gaz sorunları vardır. Bazen de aniden karın ağrısı, üşüme hissi, ateş, kusma, bulantı gibi akut bir tablo görülür. (Akut gastrit)

Sigara, alkol, sağlıksız beslenme mideye zarar verebilecek ilaçlar, çeşitli virus ve bakteriler gastritin oluşmasına neden olur. Gastrit tanısı endoskopik inceleme, biyopsi raporuyla, helikobakter taramasıyla konulur.

Gastrit Çeşitleri

Gastrit 3 şekilde incelenir. Kimyasal maddeler, ilaçlar, alkol gibi nedenlere bağlı gastrit, mikrobik sebeplerle meydana gelen gastrit ve otoimmun gastrit. Otoimmun gastrit nedeni  bilenmeyen, az görülen ve vücudun kendi dokusuna karşı geliştirdiği antikorlarla meydana gelen bir gastrit türüdür. Bu türde bağışıklık sistemi kendi dokularına karşı antikor üretir ve dokularını tahrip eder.

Helikobakter enfeksiyonuyla meydana gelen oluşan gastrit, ülser ya da kanserlerde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak çoğu hastada ağrı, ekşime, yanma, geceleri uykudan uyandıran mide ağrıları ortaya çıkmaktadır.

Gastrit Sebepleri Nelerdir?

•Mide derisinin iltihabı olan gastritin en önemli sebebi helicobacter pylori adlı mikroptur. Helicobacter pylori mikrobu mide derisi üzerine yerleşerek bir enfeksiyon meydana getirir. Mide derisinde şişme, kızarıklık ve hücrelerde harabiyete sebebiyet verir. Bu bakterinin varlığı endoskopi, kan, dışkı ve nefes testleri gibi yöntemlerle belirlenebilir.

•Helikobakter pilori enfeksiyonu, insandan insana geçebilir. Yetersiz hijyen, kaşık, çatal, tabağın ortak kullanılması gibi sebebler bulaşmayı artırır.

•Bir diğer sebebi strestir. Ağır ve ani stresler, tekrarlayan, uzun süreli stresler gastrite neden olabilir.

•Bazı ilaçlar da (İbuprofen, Naproksen, Aspirin gibi) gastritin meydana gelmesinde etkili olabilir.

•Ağrı kesici ilaçlar doğrudan midede yara oluşturabilir veya mide derisinin korunmasını sağlayan prostaglandin adlı  maddenin üretilmesini azaltarak midede yara oluşmasına neden olabilir.

•Alkol, sigara,  stres yanlış beslenme gibi unsurlar bu rahatsızlığın oluşumunda ve seyrinde çok önemli yer tutar.

•Alkolün doğrudan tahriş edici özelliği vardır. Nikotin mide asit salgısını artırır olumsuz etkilere sebep olur.

Gastritli kişiler acı baharatlar, turşu, salamura gibi tuzlu besinlerden uzak durmalıdır.

Gastrit Beslenme

•Bazı besinlerin tüketilmesinden sonra mide yanması, midede ekşime, gaz ve şişkinlik gibi yakınmalar daha çok gastritte kendini gösterir.

•Aç karnına ve sıkça koyu çay ve kahve fazla oranlarda tüketilmemelidir. Bunlar mideyi uyarıcı, tahriş edici ve mide asit salgısını arttırıcı etkiye neden olurlar.

•Kızarmış gıdalar, yağlı sosla yapılan yemekler, kaymak, krema, mayonez gibi yoğun yağ içeren besinler hazmı güçleştiren, gastrite bağlı sorunları arttıran besinlerdir.

•Asitli yiyecek ve içecekler mide için zararlıdır.

•Yemekler az az ve sıkça tüketilmelidir. Yemekler yavaş yenmeli ve iyi çiğnemelidir. Besinler çok soğuk ya da çok sıcak alınmamalıdır.

•Uzun süre açlık gastritlerde sorunları artırabilir. Bazen aç karnına sorunlar daha yoğun görülürken bazılarındaysa yemek sonrası şişkinlik, gerginlik, gaz gibi şikayetler görülebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Gastrit Nedir?” üzerine 24 yorum

 1. ben 7 yıldır midemden çekiyorum teşhis sinirsel reflü ve gastrt inanın geçmiyor bu illet hastalık hep dikaat etmnek zorundasınz ve sinirlenmyceksinizzz nereye kadarr bıktımm :))

 2. fen ödevi yardımcı oldu sağolun.arkadaşlar sizede allahtan şifa diliyorum.

 3. ben 17 yaşındayım ve son 2 haftadır çekiyorum sadece aşırı mide bulantısı ve çok nadir kusma oluyor helikobakteri çıktı buna bağlı gastrit de olabilirmiş endoskopi yapılmadı ama belirtilerden sadce mide bulantısı ve kusma var bu kesinlikle gastrit olabilir mi?

 4. teşekkürler ödevlerime çok yardımcı oldu. fen ödevime yardımcı oldunuz yapmamıştım :))

 5. teşekkürler ödevlerime çok yardımcı oldunuz 🙂 :))

 6. arkadaşlar önvelikle geçmiş olsun gastrit karın ağrısı yapmaz belirtilri genelde mide üzerinedir yanma gaz geğirme kusma gibi gastritin çeşitleri vardır strese bağlı beslenmeye bağlı ve bazı ilaçlar aspirin gibi alkol sigarada zarar verir strese bağlı olanda ağız kuruluğuda yapabilir ve özellikle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır bunlar barsak hastalıkları safra kesesi hastalıkları bunlar varsa çözmlendiği zaman rahatlama sağlanabilinir örneğin safra kesesi taşları barsak parzitleri çeşitli barsak hastalıkları (ibs, ülseratif kolit, kron giibi

 7. benimde çok sıkça karnım ağrıyor. ne yapsam acaba –

 8. allah şifa versinn insallah düzelirsiniz gerçekten çok kötü oldum ve korktum bende de aşırı gasrit var miğdmde açma yapıor ve 1 seneedir bunu çekirm hala da doktor a gidiyorum ama çekilmesi çok zor birşey dayanılmaz bıktım yeterrr dedirticek bir hastalık ALLAH hepimize ŞİFA VERSİNN (amin)..

 9. neden i ağır yağlı yiyecekler baharatlı yemekler yemen .fast food tüketmen stres olabilir

 10. 4 senedir çekiyorum mide agrısı ne yesem ne yemesem agrıyo artık dayanamaz hale geldim ilaçlara karşı duyarlılıgım var gastrit asit faazlalaşması pangastrit antrum mukozaları hiperemik ve ödemli reflü hiatal yetmezlik sonradan biyopsi sonuçu kronik süperfisyal gastirit intestinal metaplazi olarak söylediler şimdide 9 hafalık gebeyim napıcamı bilmiorum 1 aydırda yatıyoum kalkmadan ağrılara dayanamıyorum doktorlara gittim yapabilcek bişey yok ömrünün sonunakadar çekiceksin diyolarr vericeniz cevap için şimdiden teşekkürler

 11. ben iki üç senedir bu ağrıyı çekiyorum.en ufak şeyde canımı istemeden olur olmaz şeyde agrı yapıyor bir öneride bulunur musunuz

 12. benim de midem yanıyo akşamları yatamıyom sancılanıyo çok agrıyo bi bilgi verseniz de iyileşsem tşk ederim

 13. Mrb benim sorumda mıdeden gece yatırken eksi su geliyo acaba neden kaynaklanıyo bilgilendirirşeniz şevinirim simdiden tsekkur ederim

 14. benim 2 senedir mide rahatsızlığım var 14 yaşındayım.sürekli lansor kullanıyorum sadece onu içersem midem ağrımıyor içmezsem çok kötü oluyorum.birde helikobakter piloride çıktı endoskopi,3 kere nefes testi dışkı testi hepsini oldum sürekli bu bakteri çıkıyor sizce ne yapabilirim.öneriniz nedir?

Yorum yapın

css.php