Öksürük Nasıl Kesilir?

Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük Nasıl Kesilir? Bitkisel çayların tahriş giderici, balgam sulandırıcı ve balgam söktürücü etkileri vardır. Ağız mukozasındaki tatlı reseptörleri, parasempatik duyu sinirlerini uyararak bronş salgılamasını arttırıcı etki gösterdiğinden, öksürük için hazırlanan bitkisel çaylar balla tadlandırılarak içilmelidir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Daryapraklı Sinirliot (Plantago lanceolata):  2 yemek kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra 5 dakika kadar demlenip süzülür ve günde birkaç bardak içilir.

Ihlamur Çiçeği (Tiliae flos): 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur çiçeğinin üzerine 1 bardak kaynar su ilave edilir, 15 dakika boyunca demlenip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

Ebegümeci Yaprağı (Malvae folium):  2 yemek kaşığı ebegümeci yaprağı 1 bardak soğuk suyla kaynayıncaya kadar ısıtılır, 10 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

Öksürükotu Yaprağı (Farfarae folium) : 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış öksürükotu yaprağının üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve 5 dakika demlenerek süzülür. Günde birkaç defa içilir. (Öksürükotu yaprağındaki pirozilidin alkaloidleri karaciğer için zararlı olduğu için bu maddeyi içermeyen türlerinin kullanılması gerekir)

Sığırkuyruğu Çiçeği (Verbasci flos):  Bir yemek kaşığı ince kıyılmış sığırkuyruğu çiçeği üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenip süzülür. Günde birkaç bardak içilir.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çöven Kökü (Gypsophilae radix) : 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış çöven kökü bir bardak suyla kaynatılır, 5 dakika bekletilip süzülür. Günde birkaç defa birer bardak içilir.

Anason ( Pimpinella anisum):  1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş anasonun üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika kadar demlenip süzülür. Günde birkaç kez içilir.

Ökaliptus Yaprağı (Eucalypti folium): 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış ökaliptus yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve üstü kapatılarak 10 dakika beklenir ve süzülür. Günde birkaç kez içilir. içilir.

Çam Tomurcuğu (Pini turiones) : 1 tatlı kaşığı kıyılmış kuru çam tomurcuğu üzerine 1 bardak kaynar su ilave edildikten sonra, üstü kapalı olarak 5 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde birkaç kez sıcak olarak içilir.

Rezene (Foeniculum vulgare): 1 tatlı kaşığı  ezilmiş rezenenin üzerine bir bardak kaynamış su dökülür, 5 dakika üstü kapalı olarak bekletilip süzülür. Günde birkaç kez içilir.

Sütotu Kökü (Senegae radix): 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış sütotu kökü üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve 10 dakika kadar demlenip süzülür. Günde birkaç kez sıcak olarak içilir

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php