Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Uyku Bozuklukları ve Proplemleri. Vücudu dinlendirmenin en iyi yolu temiz bir gece uykusudur. Ama yaşlandıkça ve yaşamın günlük stresine maruz kaldıkça, uyuma konusunda gittikçe güçleşen bir süreci deneyimleyebiliriz. Eğer böyle bir sorun varsa, uyumak için bitkisel ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Doğal takviyeler yeterli miktarda uyku almanıza yardımcı olacak, böylelikle bedenleriniz iyice dinlenecek ve canlanacaktır.

Uykusuzluğun Zararları

Eğer uyku bozukluğu sorununuzu çözmez iseniz, yolda ya da işte kaza risklerini arttırırsınız. Uykusuzluk sizi halsiz ve bağlantısız kılar. Gün içerisinde birden bire uykuya dalabilirsiniz ki, bu da oldukça tehlikelidir. Bir çok otomobil kazası, yolda uykuya dalan sürücüler yüzünden kaynaklanır. Bunun yanı sıra uykusuzluk bir çok sağlık sorununa da yol açar.  Bedeniniz yeterli derecede dinlenemediğinden, bağışıklık sistemi de zayıflayacaktır.  Soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı, vücut ağrıları gibi sıradan hastalıklara yakalanma riski artar. Vücudunuz, enfeksiyonlara, kronik rahatsızlıklara ve diğer sağlık sorunlarına karşı savaşamadığından daha ciddi hastalıklara da davetiye çıkarabilirsiniz.

Yaygın Uyuma Sorunları

1.Uykusuzluk (İnsomnia). Uyuma bozukluklarının en kötüsüdür. Uyku ilaçlarının yardımı olmadan geceleri uyuyamazsınız. Oysa, uyku ilaçları bağımlılık yapabilir ve ciddi yan etkilere sahiptir.

2.Uyku Apnesi. Bu, uyku esnasında nefes almanızın durması halidir. Ani uyanma ve uykunun bölünmesi sorunu yaşanır. Bu oldukça tehlikeli bir uyku bozukluğudur.

3.Huzursuz Bacak Sendromu. Bu, uyurken sürekli bacakları hareket ettirme ve çarşafa sürtme rahatsızlığıdır. Bu durum mutlaka uykunuzun bozulmasına, ve her bacağınızı harekete ettirme etkisi geldiğinde, uykunuzun bölünmesine sebep olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php