Potasyum Nedir?

Potasyum Nedir? Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir. İtalya’da yapılan bir araştırma potasyumun tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir.

Potasyum eksikliğinde, halsizlik, iştah kaybı, sinirlilik, kusma, cilt kuruluğu, kalp ritim bozuklukları, kaslarda yorgunluk ortaya çıkar.

Potasyum eksikliğinin yaşlı kişilerde kalp krizi riskini %50 oranında artırdığı tespit edilmiştir.

Stres, kafein ve bazı ilaçlar potasyum ihtiyacını artırır.

Potasyum Fazlalığı (Hiperkalemi)

Kan potasyum seviyesi  4,8 mEq/l düzeyinden yüksek olduğunda potasyum fazlalığı sözkonusu olur. Hiperkalemi’nin en önemli sebebi ani gelişen veya kronikleşmiş  böbrek işlev bozukluklarıdır. Ayrıca ACE  inhibitörleri olarak bilinen tansiyon ilaçları, çizgili kasların yıkımına neden olan alkolizm ya da fazla miktarda ilaç kullanımı neticesinde kasliflerinden dolaşan kana potasyum çıkışı, böbrek üstü bezi yetmezliği, Addison Hastalığı, yanıklara veya yaralanmalardan kaynaklanan kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımı, gerektiğinden fazla alınan potasyum takviyeleri de potasyum miktarını artırır.

Potasyum Besinler

• Meyve, sebze, süt ürünleri, muz, kurukayısı, portakal, kabak, avokado, incir, sarımsak,  hurma, kuru üzüm potasyum içeren yiyecekler arasındadır. Bir tane muzda yaklaşık olarak 550mg potasyum bulunur.

• Kahve ve sigara tüketimi fazla olanlar, stres içindekilerin potasyum gereksinimi artar.

• Yetişkinler için günlük potasyum ihtiyacı 2000 ila 3000mg arasındadır.

• Böbreklerinde sorun olanlar potasyum takviyesi ve potasyum bakımından zengin besinler almamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Potasyum Nedir?” üzerine 50 yorum

  1. annemde potasyum kacaklıgı var neleri yememesi gerekiyor hangi yiyecekleri nekadar tüketebilir

  2. bide lityum nedir onuda yazarsanız sewinirim..

  3. çok tşk ederm.. ödewim için çok gerekliydi 🙂

  4. arkAdaşlar ben doktorum diyaliz hastaları kendine çok dikkatli bir dönem gecirmeleri lazıım …

  5. yaw iyi güzel sayfa,iyi anlatmışınızda,bende böbrek rahatsızlıgı var, a grubu kana sahıbım,potasyum alma lazım gıb gozukuyor yanlız bobrek rahatsızlıgı olanlara tavsıye edılmıyor dısardan potasyum zengını besın alınası,ıcerde zaten yok:) napacayık bılmıyım.Allah kolaylık versın.Amin.

  6. muz kaç para biLİONMu sen muz ye dion 😀 sen yiyon mu qünde 1 dene :d

  7. teyzemde de potasyum eksıklıgı cıktı et yemez ot yemez ulan napcak bı kadın blmıorum :DDD

  8. insanoğlu hangi gıdayla perhize tabi tutulursa ısrarla onu yemek ister.. dializ hastaları makinadan çıktıkları anda vücuttaki üre. kreatinin. potasyum. fosfor vs. oranları bir miktar düşer..ısrarla potasyum oranları yüksek yiyeceklerden yemek isteyen hastalar makinadan çıktıkları zaman diliminde özellikle nefislerini kırmak amacıyla çok az (20-30 gr.) yiyebilirler.

  9. dializ hastalarında potasyum yüksek çıkar. özellikle sarı kabuklu meyvelerde yüksek oranda potasyum bulunur. yüksek potasyum ani kalp krizine yol açarak ölüme sebebiyet verir.

  10. ya ben diyaliz hastasıyım potasyum yuksek cıktı 5.8 ee ben bu sayılanları yemezsem ye yıyecem ki of of

Yorum yapın

css.php