Potasyum Nedir?

Potasyum Nedir? Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir. İtalya’da yapılan bir araştırma potasyumun tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir.

Potasyum eksikliğinde, halsizlik, iştah kaybı, sinirlilik, kusma, cilt kuruluğu, kalp ritim bozuklukları, kaslarda yorgunluk ortaya çıkar.

Potasyum eksikliğinin yaşlı kişilerde kalp krizi riskini %50 oranında artırdığı tespit edilmiştir.

Stres, kafein ve bazı ilaçlar potasyum ihtiyacını artırır.

Potasyum Fazlalığı (Hiperkalemi)

Kan potasyum seviyesi  4,8 mEq/l düzeyinden yüksek olduğunda potasyum fazlalığı sözkonusu olur. Hiperkalemi’nin en önemli sebebi ani gelişen veya kronikleşmiş  böbrek işlev bozukluklarıdır. Ayrıca ACE  inhibitörleri olarak bilinen tansiyon ilaçları, çizgili kasların yıkımına neden olan alkolizm ya da fazla miktarda ilaç kullanımı neticesinde kasliflerinden dolaşan kana potasyum çıkışı, böbrek üstü bezi yetmezliği, Addison Hastalığı, yanıklara veya yaralanmalardan kaynaklanan kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımı, gerektiğinden fazla alınan potasyum takviyeleri de potasyum miktarını artırır.

Potasyum Besinler

• Meyve, sebze, süt ürünleri, muz, kurukayısı, portakal, kabak, avokado, incir, sarımsak,  hurma, kuru üzüm potasyum içeren yiyecekler arasındadır. Bir tane muzda yaklaşık olarak 550mg potasyum bulunur.

• Kahve ve sigara tüketimi fazla olanlar, stres içindekilerin potasyum gereksinimi artar.

• Yetişkinler için günlük potasyum ihtiyacı 2000 ila 3000mg arasındadır.

• Böbreklerinde sorun olanlar potasyum takviyesi ve potasyum bakımından zengin besinler almamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Potasyum Nedir?” üzerine 50 yorum

  1. Arkadaşlar hepinize çok geçmiş olsun ,100/100 yarayan amasya organik elma olan misket yada amasya kabak elması diğer organik elmalarda olur ama en yarayanı bunlardır Robotta sıkılarak hergün 2 bardak içilirse bi iznillah birşeyiniz kalmaz bundan önce kara hindiba köküde kullanılırsa suyu içilecek ocakta 15 dakika ısıtıp içilirse daha güzel sonuç alırsınız tekrar geçmiş olsun saygılar efendim…….kara hindiba dolapta saklanarak içilecek yani soğuk 1 bardak hergün .hindiba 1 ay kullandımmı yeterlidir efendim

  2. el ve ayaklarda kramp girme olayı varsa magnezyum eksikliğindendir. suda eriyen magnezyum ilacı var gazoz gibi denemenizi tavsiye ederim

  3. Kısmi felç oluyorum arada 3 saat yatırıyor beni ama halen bulamadılar ayaklara koluma gözlere uyuşma oluyor napmam gerek

  4. Aktarlarda bulabilirsinir ben bir karışım yaptırdım onu kullanıyorum

  5. Çok fazla kramp giriyor ayak parmaklarıma ve balfırıma kaval kemiği yanı na ve çabuk açılmıyor kramp bilgi sahibi olan vamı

  6. Bende 10 senedir potasyum düşüklüğü ile mücadele ediyorum gerçekten dikkat edilmedigi takdirde acillik olan bir durum günlük hayatı aksatan sizi felç edip nefessiz bırakan bir şey eger bu hastalıkla yeni tanısan hastalar varsa yardım etmek isterim diyetleri konusunda ben çektim başkası daha az çeksin Rabbim hepimizin ve tüm hastalarin yardımcısı olsun.

  7. Benim oglum 8 gundur hatanede yati daha yeni cktk potasyum eksikliyinden kusmayla gittik cok zordu simdi cok dikkati besliyorum daha iki ysinda allah herkese sifa versin bizede versin amin!?

  8. muammer bey ben küçükken havale sonucu hidrosefali geçirmişim ve sonuç olarak kafam büyümüş acaba bununla ilgili bi sıkıntısı olmasın.

  9. bebegimizde kafa büyümesi şikayetiyle uzman doktara baş vurduk ve potasyum+fosfor fazlalıgı adı altında bizi ünüversite hastanesine sevk ettiler degerler potasyum H 5.6 fosfor(P)H 6.7 ve burdanda aynı sonuç çıkacak olursa sivas yada samsuna havale edecekler bebegimiz üçbuçuk aylık 8 kg kafa ölçüsü 43.5 ilk dogum kilosu 2kilo 900 gr dı açıklama yaparsanız sevinirim sıkıntı olabilecek bir durum söz konusumu şimdiden tşklr

Yorum yapın

css.php