Kilo Alma Diyeti

Kilo alma diyeti ve kilo almak isteyenler açısından bilinmesi gerekenler.

Kişinin kilo alamayışının nedenleri tespit edilip ve de tedavi edilmesinden sonra kilo almaya yönelik diyet programı uygulanmalıdır.

Kilo almak için öneriler ;

• Metabolizmanın hızı gün içerinde farklılık gösterir (sabah ve öğlen). Gündüz hızlı çalışırken akşam saatlerinde ise yavaşlar. Metobolizmanın hızının yavaşladığı devrede yenilenler daha kolaylıkla kiloya dönüşür. Örneğin sumo güreşçileri kilo almak için gündüzleri uyuyup akşamları beslenmektedirler.

• Genç yaşlardayken metbaolizma daha fazla çalışırken 30 lu yaşlardan sonra yavaşlamakta ve kilo alımı daha rahat olmaktadır.

• Kilo alma diyeti kişinin kendi özellikleri gözönünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Kilo almak için kaç kalori günlük enerji ihtiyacınız olduğu belirlenmelidir.

• Kilo almak için diyet programı kişinin yaşı, cinsiyeti, günlük fiziksel aktivitesi, bazal metobolizma hızı gibi unsurlar gözönünde alınarak hazırlanmalıdır.

• Kilo almak için günlük alınması gereken kalori miktarına 500 ila 1000 kalorilik bir ekleme yapılmalı. Örneğin kişinin günlük normal enerji ihtiyacı 2500 kalori ise 3000- 3500 kalori sağlayan bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Kalori miktarında yapılacak artış karbonhidratların arttırılmasıyla olmalıdır.

• Kalorisi yüksek ama hacim olarak küçük besinlere yer verilmelidir. 3 ana öğüne ek olarak 2-3 ara öğün de kilo alma programında yer almalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ arasındaki oran dengeli olmalıdır.

• Yağlanma şeklinde kilo almını önlemek için egzersiz yapılmalıdır. Günlük alınan kalori miktarı harcanan enerjiden yüksek olmalı. Bu yüzden besinlerin ne kadar kalori içerdiklerini öğrenip günlük beslenmenizde ne kadar kalori aldığınızı bilmelisiniz.

• Kilo alma sürecinde spor ve egzersiz yapılması yağlanmadan kas kütlesinin artması biçiminde kilo alımını sağlar.

• Kilo alma programı uygulanırken tek yönlü beslenmeden kaçınılmalıdır. Tüm besin gruplarına yer verilmelidir. Kilo almak için diyet programı oluşturmada güçlük çekiyorsanız diyetisyen yardımı alabilirsiniz.

• Sağlıklı kilo almak için beslenmenin vitamin, mineral ve diğer gerekli maddeleri yeteri kadar içermesine dikkat edilmelidir. B vitaminleri kilo alma da destek sağlar.

• Geceleyin yatmadan birkaç saat önce yenilen yiyecekler daha kolay kiloya dönüşür. Sindirimi zorlamayacak ama kalorisi yüksek yiyecekler tercih edilmelidir.

• Sporcuların kullandığı enerji artırıcı, kilo aldırıcı karbonhidarat ürünleri bulunmaktadır. Bu tür kilo aldırıcı ürünlerin 100gr yaklaşık 350 – 400 kalori arasındadır. 1 litre sütle karıştırıp gün içerisinde birkaç defa da bunu almak ekstra kalori alımı için bir yoldur. Ayrıca yine sütün içerine birkaç kaşık bal 4-5 kaşık süt tozu ekleyebilirsiniz.

• Bu tür sporcu gıdaları çok sayıda bulunmasına rağmen kalite hepsinde aynı olmayabilir. Sahte ya da zarar verici ürünlerde bulunabilir. Bu yüzden iyi bir firmanın ürününü seçmeye özen gösterin ve de çok uzun aralıklarla kullanmayın. Bu tür sporcu gıdalarını kilo alma diyeti ‘nde belli bir süre kullandıktan sonra ara vermek daha doğru olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kilo Alma Diyeti” üzerine 184 yorum

  1. sabah 1 akşam yatarken 1 popkek iyin çikolatalı külo alın

  2. Benim yaşım 17 kilom 55 bu ay spor baslicamda çok zayif im yaşıma göre onun için ek olarak ilaç alcamda protein tozumu kullansam iyi yoksa karbonhidrat tozumu ?
    Bunlardan birini kullanıp hep kılo almak hemde kas yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

  3. Gençler, bir bardak süte 3 tane bebe bisküvisi, yarım muz ve bal karıştırın günde 2 sefer için 20-25 güne 3-4 kilo alırsınız. Gün içersinde öğünlere dikkat etmek kaydıyla tabii. Ara öğünlerde kalorisi yüksek yiyecekler tüketmeye çalışın. Ana öğünleride kaçırmayın. Gece yenen yemek her ne kadar kiloya dönüşür denilsede, vücut gece daha çok enerji harcar.
    Şimdiden bol şanslar.

  4. bnm derdim yok arkadas icin ugrasyorum valla ama sumocularn taktigi bn yaptm 70 den 80 ene kadar gttm
    ama bnm metabolizma kopek oldgndan eriyo iki gunde 1.80 boy var 72 falanm ideal bence ve su bi gercek ogunlerinizi saati saatine yerseniz kilo aldgnzn farkina varacaksnz gundz metabolizma hizli oldgndan onu karsilicak yemegi yerseniz aksam aldklariniz tamamen kiloya donuscek saati saatine yemek kilo almaniza yardmci olur

Yorum yapın

css.php