Kilo Alma Diyeti

Kilo alma diyeti ve kilo almak isteyenler açısından bilinmesi gerekenler.

Kişinin kilo alamayışının nedenleri tespit edilip ve de tedavi edilmesinden sonra kilo almaya yönelik diyet programı uygulanmalıdır.

Kilo almak için öneriler ;

• Metabolizmanın hızı gün içerinde farklılık gösterir (sabah ve öğlen). Gündüz hızlı çalışırken akşam saatlerinde ise yavaşlar. Metobolizmanın hızının yavaşladığı devrede yenilenler daha kolaylıkla kiloya dönüşür. Örneğin sumo güreşçileri kilo almak için gündüzleri uyuyup akşamları beslenmektedirler.

• Genç yaşlardayken metbaolizma daha fazla çalışırken 30 lu yaşlardan sonra yavaşlamakta ve kilo alımı daha rahat olmaktadır.

• Kilo alma diyeti kişinin kendi özellikleri gözönünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Kilo almak için kaç kalori günlük enerji ihtiyacınız olduğu belirlenmelidir.

• Kilo almak için diyet programı kişinin yaşı, cinsiyeti, günlük fiziksel aktivitesi, bazal metobolizma hızı gibi unsurlar gözönünde alınarak hazırlanmalıdır.

• Kilo almak için günlük alınması gereken kalori miktarına 500 ila 1000 kalorilik bir ekleme yapılmalı. Örneğin kişinin günlük normal enerji ihtiyacı 2500 kalori ise 3000- 3500 kalori sağlayan bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Kalori miktarında yapılacak artış karbonhidratların arttırılmasıyla olmalıdır.

• Kalorisi yüksek ama hacim olarak küçük besinlere yer verilmelidir. 3 ana öğüne ek olarak 2-3 ara öğün de kilo alma programında yer almalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ arasındaki oran dengeli olmalıdır.

• Yağlanma şeklinde kilo almını önlemek için egzersiz yapılmalıdır. Günlük alınan kalori miktarı harcanan enerjiden yüksek olmalı. Bu yüzden besinlerin ne kadar kalori içerdiklerini öğrenip günlük beslenmenizde ne kadar kalori aldığınızı bilmelisiniz.

• Kilo alma sürecinde spor ve egzersiz yapılması yağlanmadan kas kütlesinin artması biçiminde kilo alımını sağlar.

• Kilo alma programı uygulanırken tek yönlü beslenmeden kaçınılmalıdır. Tüm besin gruplarına yer verilmelidir. Kilo almak için diyet programı oluşturmada güçlük çekiyorsanız diyetisyen yardımı alabilirsiniz.

• Sağlıklı kilo almak için beslenmenin vitamin, mineral ve diğer gerekli maddeleri yeteri kadar içermesine dikkat edilmelidir. B vitaminleri kilo alma da destek sağlar.

• Geceleyin yatmadan birkaç saat önce yenilen yiyecekler daha kolay kiloya dönüşür. Sindirimi zorlamayacak ama kalorisi yüksek yiyecekler tercih edilmelidir.

• Sporcuların kullandığı enerji artırıcı, kilo aldırıcı karbonhidarat ürünleri bulunmaktadır. Bu tür kilo aldırıcı ürünlerin 100gr yaklaşık 350 – 400 kalori arasındadır. 1 litre sütle karıştırıp gün içerisinde birkaç defa da bunu almak ekstra kalori alımı için bir yoldur. Ayrıca yine sütün içerine birkaç kaşık bal 4-5 kaşık süt tozu ekleyebilirsiniz.

• Bu tür sporcu gıdaları çok sayıda bulunmasına rağmen kalite hepsinde aynı olmayabilir. Sahte ya da zarar verici ürünlerde bulunabilir. Bu yüzden iyi bir firmanın ürününü seçmeye özen gösterin ve de çok uzun aralıklarla kullanmayın. Bu tür sporcu gıdalarını kilo alma diyeti ‘nde belli bir süre kullandıktan sonra ara vermek daha doğru olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kilo Alma Diyeti” üzerine 184 yorum

 1. arkadaşlar hergün yatmadan ballı süt için faydası oluyor

 2. 176 boyundayım 45 kiloyum ben de kilo almak istiyorum. Kilo almak ve iştah açılmasını isteyenlere İbrahim Saraçoğlu’nun canlı yayında söylediği bir kürünü verebilirim. Siyah üzümleri meyve suyu şeklinde yapın çekirdekleri ezilecek şekilde olsun. 30 dakika bekletin. Ve ardından için. Bunu 15 gün boyunca uygulayın. Dikkat ettim de kilo alamayan herkes genç… O yüzden artık kafaya takmamaya, zorlamamaya karar verdim. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizma hızı azalıyor, dolayısıyla daha rahat kilo alınıyor. Hele bayanlar çocuk da doğurunca kilo alımı oluyor. Sağlıklı olmak yeterli. Annem ve babam da 20 25 yaşlarında bile benim gibi çok çok çok zayıflarmış. Ama şuanda annem 75, babam 95 kilo falan. Çok kilolu olmasalar bile bir 5 10 kilo fazlaları var. O yüzden kafaya takmaya gerek yok. Sağlıksız aşırı zayıflardan olmayalım. Sağlıklı aşırı zayıflardan olalım yeterli. Ben bu beslenme konusunda çok araştırmalar yaptım, seneye de hayırlısıyla beslenme ve diyetetik okumayı düşünüyorum..:) Bu arada kilo almak isteseniz bile sporla kilo alın ve patates kızartmalarına kolalara kendinizi zorlamayın. Gereksiz kilo almaktan başka bir şey değiller. Kilo alayım derken sağlığınızdan olursunuz.. Aman dikkat derim..:) Ha bu arada diyetisyenim GNC’den bira mayası önermişti, yemekten 15 dakika önce her öğün 3’er tane kullanıyorum yani günde 9 tane o haptan alıyorum. Çok iştah açıyor, ama diyetisyene danışmadan sakın kullanmayın derim, yaş sınırı olabilir veya size zararlı gelebilir.

 3. zaten çok yediğiniz için kilo alamıyosunuz bide az yemeyi deneyin:):)

 4. Ulan Herkez Şikayet Etmiş
  Önerısı Olan Yokmu

  Ben Biraz araştırdım Süt Yumurta Çikolata Tarjı Yedıkden Sonra

  Vucut Çalışmak Veya Spor Yapmak Gerekiyormuş

  Başka Birilerin bilgileri warsa Yazabilirler

 5. 18 yaşındayım 1.55 boyundayım tostombul olmak isitoyom bana yağlı ballı şekerli orTAYA karışık yanar dönerli yicekler önderin ha bide bol şekerli çay yağlı tost ne varsa yiyom yaramiy yardim edin la 🙂

 6. 16 yasındayım 1.87 boyundayım 65 kiloyum kilo alamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

 7. 16 yasındayım 1.87 boyundayım 65 kiloyum kilo almak için ne yapabilirim ?

 8. ben 1.53 cm 43 kiloyum ne yapsm yinede kilo alamıyorum bana yardmcı olabilir misiniz

 9. 18 yaşındayım 1.64 boyundayım 43 kiloyum… 55 olsam yeter 🙁

 10. ben 18 yaşındayım 1.65 boyum var ama 40 kiloyum kilo almak istiyorum lütfen bana yardım edin 🙁

 11. bende 1.85 boyundayım 95 kiloyum kilo vermem lazım sanırım :)))

 12. 15 yaşındayım boyum 178 cm ve 46 kiloyum. İştahım yerinde hormonal bir bozukluğum fakat kilo alamıyorum. her yolu denedim

 13. ben 18 yaşındayım ve 1.69 boyundayım 40 kiloyum kilo almayı çok istiyorum yardımınıza çok ihtiyacım var

 14. 19 yaşındayım 1.65 boyundayım we 39 kiloyum kilo almak istiyorum..

 15. arkadaşlar 18 yasındaym. 1.55 boyundaym ve sadece 41 kiloyum kilo almak istiyorum yardımcı olun !

 16. mrbarkadaşlar aynı sorun bendede vardı sipraktin surup kullandım birde şimdi pharmaton kapsul kullanıyom baya işe yarıyo

 17. Elif peki sen gün icindede normal yemeye devam mı ettin normalde metabolism an hızlımıdır benim metabolismam hızlıdır istahim normal sayılır ama çok sık acıkırım

Yorum yapın

css.php