B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B Vitamini Nedir? B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? B vitamini vücut için önemli birçok fonksiyonda rol oynar. Suda çözünen vitaminlerden olan B vitaminleri koyu yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler, süt ürünleri, yumurta, et, balık, tam tahıllı gevrekler, pirinç, fasulye, bezelye gibi birçok besinde yer alır.

B Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

B1 vitamini (tiamin) :  Tam tahıllı gevrekler, ekmek, kırmızı et , yumurta sarısı , yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, mısır, kahverengi pirinç, bezelye, soya fasulyesi, çilek ve mayada bulunur.

B2 vitamini (riboflavin) :  Tam tahıl ürünleri,  süt, dondurma, et, yumurta, peynir ve bezelye, ıspanak, marul, fındık.

B3 vitamini (niasin) : Et, balık, süt ürünleri, yumurta, baklagiller,  patates ve yerfıstığı, zenginleştirilmiş tahıl.

B5 vitamini (Pantotenik asit):  Et, baklagiller ve tam tahıllı gevreklerde bulunur.

B6 vitamini (piridoksin) : Tahıl, balık, karaciğer, et, kahverengi pirinç, tereyağı, yulaf gevreği, buğday kepeği, buğday tohumu, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, avokado, muz.

B7 vitamini (biotin) : Yumurta, süt, balık, soya, patates, fındık, ceviz.

B9 vitamini (folik asit) : Karaciğer, yeşil sebzeler ve tam tahıllar dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur.

B12 vitamini: Karaciğer, et, yumurta sarısı, tavuk ve süt, karides.

B Vitamininin Faydaları

B vitamini enerji metabolizmasında rol oynar, bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler, sinir sistemi fonksiyonlarını geliştirir. Araştırmalar B vitamininin bellek ve genel beyin sağlığı için önemli olduğunu göstermiştir. Stres, depresyon ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korur. Sağlıklı, saç, cilt ve tırnaklar için gereklidir.

Kötü beslenme alışkanlıkları, psikolojik ve fiziksel stres, ilaçların aşırı kullanımı, yetersiz beslenme ve toksinler B vitamini eksikliğine neden olabilir.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri; Kronik B vitamini eksikliği ciddi sağlık riskleri taşır. Yorgunluk ve bitkinlik, depresyon, anksiyete ve ruhsal dengesizlik, kalp çarpıntısı ve aritmi, uykusuzluk gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?” üzerine 11 yorum

  1. Bende Beyoğlu Doğa Koleji’ne gidiyorum Fen Öğretmeni aayip kızgın inşalla kızmaz

  2. ödev olmassa bu site girmem ama faydalı bilgiler istedihim gi

  3. benim de tam istediğim gibi ama bizim fenci kısmassa iyi

Yorum yapın

css.php