Domates Suyu Faydaları

Domates Suyu ve Domates Suyunun Faydaları. Bilim adamları domates ve domates suyu tüketiminin insan sağlığı açısından önemli etkilere yol açtığını belirtmektedirler.

• Domatese kırmızı rengini veren likopen değişik kanser risklerini önleyici ve vücud direncini artırıcı özelliktedir.

• Domates, karotenoidlerden özellikle de likopen bakımından oldukça zengin. Amerikan Journal of Nutritional Science dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, likopen, prostat kanseri olasılığını ciddi oranda azaltmaktadır. Haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketen erkeklerin prostat kanseri olasılığının, hiç tüketmeyenlere nazaran  %26 kadar  azaldığı tespiti yapılmıştır.

• Likopen, antioksidan etkisi sebebiyle, koroner kalp hastalıkları ve kanser çeşitlerine karşı olumlu etki göstermektedir.

• Kandaki (serum) yüksek likopen oranı ve pişmiş domates tüketimi prostat kanser olasılığını azaltmaktadır. Likopendeki  antioksidan öğeler, hücre içinde hasara yol açan tekli oksijenin oluşmasını önleyerek veya meydana geldikten sonra bağlayarak etkinlik gösteriyor ve organizma içinde karsinojen oluşumunu baskılıyor.

• Yapılan araştırmalara göre domates ve domates suyu kanı daha akışkan yaparak damar tıkanıklığı ve daralmasını önlemektedir. Vücutta bir yara meydana geldiğinde kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını önleyen kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu takdirde damar tıkanıklığı ve daralmasına yol açabiliyor.

• Pıhtılaşmayı sağlayan madde çok yoğun olduğunda bu durum damardaki kan akışını zayıflatır ve zamanla damar tıkanıklığına sebebiyet verir. Domatesle ilgili yapılan çalışmalar domatesteki bir maddenin pıhtı hücrelerinin yol açtığı kan yoğunluğunu azalttığını ve kanı daha akışkan hale getirdiğini göstermektedir. Bu etkiyi sağlayanın domates çekirdeğinin çevresindeki sarı sıvı olduğu belirtiliyor.

• Domates ve domates ürünlerindeki likopenin kalsiyum ve D vitamini ile oluşan kemik güçlenmesini daha fazla artırıcı ve kemik yıkımını yavaşlatıp geciktirici etkide olduğu belirtilmektedir.

Newcastle Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre  domatesteki likopen  akciğerdeki iltihaplanmayı onarabilmekte ve astım olasılığını azaltabilmektedir.

• Böbrekleri çalıştırarak vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atılmasını sağlaması domatesin yararları arasındadır.

University of Reading tarafından yapılan bir araştırmada likopenin iştah hormonlarını azalttığı, tokluk hissi verdiği ve bu yüzden domates bakımından zengin bir diyetin zayıflamada yardımcı olabileceği tespiti yapılmıştır.

Domates Besin Değerleri – 100 gr

Vitamin A: 1000 İ.Ü.

Vitamin B: Tiamin 0,06 mg.;

C vitamini: 23 mg.

Vitamin K: miktar belirsiz

Kalsiyum: 11 mg.

Demir: 0,6 mg.

Fosfor: 27 mg.

Potasyum: 360 mg.

Protein: 1,0 gr.

Kalori: 20

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Domates Suyu Faydaları” üzerine 5 yorum

  1. 7 aydır astım rahatsızlığı yaşadım .Dört ayrı doktora göründüm.Hepsi de farklı ilaçlar verdiler.Astım başlangıcı olduğunu söylemişlerdi.Köpek-kedi ve kuştan ayrıca tozdan uzak kalmamı söylediler.Yıllardır mesleğimden dolayı tekstil tozunu hep solumuşumdur.AYRICA yıllardır kuş ve köpeğim hep olmuştur.Sonra bir abimiz bana domates suyu içmemi önerdi.Söylediği günden beri hergün sabahları aç karnına 1 su bardağı dolusu içinede zeytinyağı damlatıyorum şeker kaşığı ile.Hiç ilaç daha kullanmıyorum.NEFES DARLIĞI VE ÖKSÜRÜK TAMAMEN KAYBOLDU.Bu hastalıktan kurtulduğuma hala inanamıyorum Allaha şükürler olsun.Ne sıkıntılar çektim.Sabaha doğru nefes darlığı ve öksürükle uyanırdım.Yanımda kimseye sigara dahi içtiemezdim.Hemen etkilenirdim.Şimdi hiç böyle şikayetlerim yok.4 HAFTADIR DOMATES SUYUNA DEVAM EDİYORUM.Günde sadece 1 su bardağı.Marketlerde şişelerde satılıyor.üzerinde mutlaka % 100 domates suyu yazılı olanı alınız doğal olan.

  2. Aşırı tüketiyorum 63 yaşındayım. Kendimi 30-35 yaşında hissediyorum.Vucut bağışıklığım çok yüksek.

  3. her sabah büyük boy bardakta içerim,üzerine öğütülmüş karabiber ile.

Yorum yapın

css.php