Vişne Faydaları

Vişne Faydaları Nelerdir? Latince adı Prunus cerasus olan vişne gülgiller familyasındandır. Kiraza benzemekle birlikte tadı kirazdan daha ekşidir. Besin değeri kirazla benzerlik gösterir.

Ancak daha düşük şeker oranına sahip olduğundan ekşi taddadır. Vişne daha çok meyve suyu, reçel, şurub, marmelad, komposto şeklinde tüketilir.

Her iklim koşulunda yetişmekte olan vişne ülkemizin de her bölgesinde yetiştirilmektedir.

Vişnenin önemli bir bölümü  meyve suyu şeklinde tüketime sunulur, bir kısmı da dondurularak reçel sanayiinde değerlendirilir.

Vişne yüksek oranda beta-karoten, C, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir.

Vişne Suyunun ve Vişnenin Faydaları

• Vişne, sahip olduğu vitamin ve minerallerle, birçok hastalığa karşı koruyucudur. A, C , E vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini içerir. Bir bardak vişne suyu, günlük potasyum ihtiyacının %10’unu karşılar.

• 2006 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmada vişne suyunun antioksidan içeriği bakımından yüksek besinler arasında yer aldığı belirtilmiştir.

• İçeriğinde yeralan antosiyanin vişneye antioksiadan niteliği kazandırır. Antosiyanin hücre yaşlanmasını önleyici özelliktedir. Amerika’da yapılan araştırmalara göre antosiyanin kolesterol ve kan şekerinin düşürülmesi ve de karaciğerde daha az yağ birikiminde rol oynamaktadır.

• Günde bir bardak vişne suyu içilmesi günlük antioksidan gereksinimini karşılayacak düzeydedir.

• Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre vişnedeki cyanidin adlı maddenin iltihap engelleme etkinliği aspirinden daha fazladır.

• Eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığında rahatlatıcıdır. Gut vücuttaki ürik asit fazlalığının neden olduğu ağrılı bir hastalıktır. Ürik asittten etkilenen eklemde şiddetli ağrılar görülür.

• Kaliforniya’daki İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, günde 280 gram vişne tüketiminin kandaki ürik asit seviyesini bir gece içinde %15 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

• Vişnenin bolca tüketimi C-reaktif protein düzeyini azaltabilir. C-reaktif protein düzeyi vücuttaki iltihabı gösterir. Ayrıca kanda C-reaktif protein seviyesi yükseldikçe kalp hastalığı riski artar.

• Eklem romatizmasının oluşumunda rolü olan Prostaglandin hormonunun üretiminde cyclooxgenase-1 ve cyclooxgenase-2 enzimleri görevlidir. Vişnede yer alan  bazı bileşikler, bu enzimlerin aktivitesini engelleyerek değişik iltihap ve yaralardan kaynaklanan yanma ve ağrıların önlenmesinde etkili olurlar.

• Kas ağrılarının hafifletilmesinde olumlu etkileri bulunur.

•Spor egzersizlerinden hemen sonra oluşan geçici kas zedelenmelerinde, vişnenin içeriğindeki antosiyaninin olumlu etki gösterdiği belirtiliyor.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesince yapılan araştırmaya göre vişne suyu içmek, koşudan sonra görülen ağrıları hafifletmektedir. Araştırmacılar vişnenin koşu sporu yapanların egzersiz sonrası enflamasyonu hafifletmek amacıyla kullandıkları ilaçların etkisine benzer bir etkisinin olduğunu belirtmişlerdir.

• Northumbria Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre haftanın beş günü, günde 2 defa vişne suyu içen sporcuların eklem ve kas ağrısının azalmıştır.

• 2006 yılında Burlington Vermont Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada yaş ortalamaları 22 olan erkeklerle yapılan bir çalışmada, egzersiz sonrası oluşan kas ağrıları üzerine vişne suyu içilmesinin olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir.

• Hafıza gelişimi için faydalıdır. Vişnedeki antosiyanin, beyin hücre duvarlarına en etkili şekilde nüfuz ederek antioksidan koruma sağlar.

• Bazı araştırmalar vişnedeki antosiyanin adlı maddenin kandaki insülin düzeyini artırabileceğini göstermektedir. Bir deneysel çalışmada farelerin pankreatik-beta hücrelerine antosiyanin enjekte edilmiş ve çalışma sonunda Antosiyanin enjekte edilen farelerin pankreatik beta hücrelerinde, enjekte edilmeyenlere göre % 50 daha fazla insülin üretildiği saptanmıştır.

• Yeterli oranda vişne tüketiminin melatoninin kandaki miktarını artırılabildiği belirtilmektedir. Melatonin uykunun düzenlenmesinde rol oynar.

Pensylvania ve Rochester Üniversitelerinde yapılan araştırmalarda, uyku sorunu olan  15 kişiye 2 hafta süresince  sabah ve akşam yaklaşık 227 gram vişne suyu verilmiş ve bu kişilerin uykusuzluk belirtilerinde büyük oranda azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Araştırmacılar bunun nedeninin vişne suyundaki melatoninden dolayı olabileceğini belirtmişlerdir.

• Teksas Sağlık Bilimi Merkezi Üniversitesi’nden Prof. Russel Reiter, vişnenin melatonin içeren az sayıdaki besinlerden biri olduğunu ve içeriğindeki melatonin oranının insan kanında bulunandan daha fazla olduğunu belirtmiştir.

• Bir litre vişne suyunda 267-688 mg civarında antosiyanin yeralır.

Antosiyanin Nedir?

Kırmızı-mor renkli meyve ve sebzelerde, çiçeklerde, morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan renk verici bir madde olan antosiyanin çok güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu güçlü antioksidan madde kanser, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vişne Faydaları” üzerine 8 yorum

 1. Vişne gut hastalığında ve artritte kesinlikle çok faydalıdır, yukardaki yazıda da California İnsan Beslenmesi ARAŞTIRMA Merkezi nin araştırmasında 280 gram vişnenin bir gecede ürik asit seviyesini yüzde 15 azalttığı belirtilmektedir, Jean Parker Miracle Foots kitabında da gutta , romatizmada , eklem ağrılarında kullanıldığında fayda sağlıyacağını yazmaktadır. GÜNGÖR KARAGÖZLÜ

 2. vişne ağacı öğütülmüş kökü balla macun yapılıp yenirse ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi ağır romatizmal hastalıkları iki üç hafta içinde önemli ölçüde durduruyor. Bir ay kullanımdan sonra kortizon veya salazoprin metatraksat gibi ağır ilaçları almala gerek kalmıyor. 1-2 günde bir alınacak basit ağrı kesiciler bile
  yeterli oluyor. Macun yeme miktarı, bir tatlı kaşığı sabahbir tatlı kaşığı da akşam
  yemeklerden beş dakika önce. İki hafta kullanılıp bir hafta ara verilerek kullanılıyor. 250 gr öğütülmüş vişne kökü yaklaşık 1 kg balla macun yapılır. Ve yaklaşık üç ay gider ve sizi sıkıntılarınızdan kurtarır biiznillah…….
  RUMUZ: MEMLEKET SEVDALISI

 3. önce günleriniz bütün günlerden güzel olsun ben tesadüfen viçne suyunu kaynattım içtim bana katkısız bir içecek gerçektende karaciğer rahatsızlığı vardı bende çok faydasını gördüm doğal olan herşey güzeldir bana göre

 4. Dert yokturki çaresi doğada olmasın.
  Her derdin bir çaresi vardır.
  İnsanların günümüzde bu kadar harap ve bertaraf olmalarının tek sebebi doğadan uzaklaşmalarıdır.

  Doğaya doğala dönelimki mutlu olalım.

 5. vişnenin faydalarını bile bile,neden az tükettiğimizi hala anlayamıyorum.

 6. Kurutulmuş vişneyi düzenli aldıgımda uykum düzene girdi,yalnız kan sıvılaştırma özelliği oldugunu duydum doğrumudur.Çünkü kalp kapagım degişti,kan düzeyini ilaçla saglıyorum.

Yorum yapın

css.php