Ginseng Faydaları

Ginseng faydaları binlerce yıllardır Asya ve yerli Amerikan Kültürleri tarafından bilinmekte olan şifalı bir bitkidir.

Ginseng Nedir ve Ginseng Çeşitleri

İnsan şekline benzerliği nedeniyle Çince ’ insan bitkisi ‘ olarak adlandırılan ginseng in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.

Bir başka genel olarak Ginseng olarak bilinen bitki Sibirya ginsengidir (eleuthero). Ancak bu orijinal ginseng sayılmamaktadır zira kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan aktif maddeyi içermemektedir. Ancak  sibirya ginseng, faydaları açısından diğer gerçek gınseng tipleri ile benzer iyileştirici özelliklere sahiptir, benzer ginseng yararları sağlar.

Ginseng kökü 6 yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkinin bu bölümüdür.

Ginsengin, bilhassa Asya ginsengi ve Sibirya ginsengi olarak bilinen bitkinin yararlarını anlatan birçok bilimsel çalışma vardır. Ancak, panax ginsengin gücü birçok faktöre bağlıdır, örneğin bu bitkinin gücü yaş ile ilerler- bu bitkinin tam olarak yararları sadece bitkiler konusunda derin bilgi sahibi olan bir kişi tarafından çıkartılabilir. Yanlış ellerde, uzun vadeli kullanım için bu bitki fazla kuvvetli veya fazla uyarıcı olabilir.

Ginseng Yararları

• Ginseng güçlü bir genel takviyedir. Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. “Adaptojen” insan sağlığı üzerinde ginsengin düzenleyici etkisini izah etmekte kullanılan terimdir. Ancak, hızlı bir şekilde tamirden ziyade zaman içinde yavaşça etki eder. Tam sonuçlarını görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir.

• Adaptojenik etki, bir drogun birden fazla aktif madde içererek duruma göre farklı etkide bulunmasıdır. Ginsengin adaptojenik etkide bulunmasının nedenlerinden biri de böbrek üstü bezini desteklemesidir.

• Ginsengin diğer kullanımları pek çoktur. Ginseng bütün vücut için toniktir. Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır.

• Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada çok etkilidir. Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkca stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır. Strese karşı dayanıklılığı artırır.

• Buna ilaveten, ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemini iyileştiricidir.

• Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre günde iki kez 200mg’lık ginseng kökü kapsülü alan kişilerin grip riski %31 oranında azalmıştır.

• Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır. Karaciğeri toksinlerden temizler. Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapinin yan etkilerini azaltır.

• Bağışıklık sistemini desteklemesi, antioksidan özelliği, programlanmış hücre ölümü olarak adlandırılan apoptotizi uyarması, hücre çoğalmasını engellemesi gibi nedenlerden dolayı kansere karşı etkisi vardır.

• Laboratuar ve hayvan deneylerinde prostat, mide, böbrek, karaciğer, kalınbağırsak, beyin ve akciğer kanserlerine karşı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Prostat kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişmini engellemiştir.

• Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur.

• Ginseng bitkisi cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur.

• Bazı deneysel çalışmalarda ginsengin kan damarlarını genişleterek ereksiyona yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ginsengin ereksiyon sorununa karşı etki mekanizmasının nitrik oksitle ilişkili olduğu düşünülüyor.

• Ginsengin cinsel isteği artırıcı etkisinin ise testosteron düzeyini yükseltici etkisine bağlanmaktadır. Hayvanlar üzerindeki deneylerde ginsengin testosteron seviyesini etkilediği tespit edilmiştir. Burada sözü edilen ginseng türü gerçek kore ginsengidir. (Panax ginseng)

• Güney Koredeki Seoul Milli Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre beyaz kore ginsengi kökü alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı etki göstermiştir. Alzheimer rahatsızlığı olanlarda etkili olabilmesi için devamlı kullanılması gerektiği belirtiliyor.

Ginseng Kullanımı

Ginsengin kullanım önerimi genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yine başlanabileceğini belirmektedirler.

Ginsengin Günlük Dozu

200 ila 600 mg standardize edilmiş ürünler kullanılır. Ginseng sahtesi en fazla olan bitkisel ürünlerden biri olduğu için ürün seçimi konusunda dikkatli olunmalıdır.

Ginseng Kullanım Biçimleri

Ginseng ürünleri genel olarak ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı olarak eczanelerden ve doğal ürün marketlerinden temin edilebilir.

Ginseng Yan Etkileri Açısından Risk Taşır mı?

• Ginseng önerilen doz ve sürelerde kullanıldığı takdirde yan etkilere sebep olmaz. Ancak yine de bazı yapılan uyarıları belirtmek gerekir.

• Fibrokistik göğüs hastalığı ve göğüs kanseri olan kadınlar ginseng kullanmamalıdır.

• Ginsengin bazı kimyasal ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim yaparak sağlığı olumsuz etkilediğine dair bildirimler vardır. Mesela kan inceltici olarak kullanılan bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşim yaptığı belirtilmiştir. Yine bazı kalp ilaçlarıyla da böyle bir durumun meydana geldiği belirtilmektedir.

• Genel anlamda belirtmek gerekirse eğer herhangi bir hastalık için ilaç tedavisine başlanmışsa doktora danışmadan aynı anda bitkisel bir ilacın kullanılması doğru bir davranış değildir. Bazı durumlarda bunlar birbirleriyle etkileşime girerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

• Yine ginseng ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, şeker hastalarının diyabet ilacı kullanırken ginseng kullanmamalarına dair uyarılar bulunmaktadır. Çünkü ginsengin de şekeri düşürücü etkisi vardır. Aynı anda sentetik diyabet ilacıyla birlikte alındığında kişinin kan şekerinin bir hayli fazla miktarda düşmesine sebeb olabilir.

• Kalp ilaçlarıyla birlikte alınmamalı.

• Phenelzine sulfate içeren ilaçlarla beraber kullanıldığında ellerde titreme ve bazı psikolojik değişikliklere yol açabilir.

• Yüksek kan basıncından (tansiyondan), düzensiz kalp ritminden veya herhangi akut hastalıktan rahatsız olan kişilere ginseng kullanımı tavsiye edilmemektedir. Uzun vadeli kullanımda herhangi bir yan etkiyi yakından izlemelidir.

• Sibirya ginsengi daha güvenli bir tercih olarak kabul edilse de, herhangi potansiyel risklerden kaçınmaktan için, şayet belirli bir sağlık problemi için yüksek dozlar alıyorsanız her zaman bir uzmanın görüşünü almak daha güvenlidir.

Hamile ve Emziren Kadınlar Ginseng Kullanılabilir mi?

Çok net ve kesin bir bilgi olmamasına karşın yine de hamile ve emziren kadınlara önerilmemektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada gebelerde ve emziren kadınlarda ginseng kullanımının yan etkilere sebeb olabileceği belirtilmiştir. Genel tıbbi pratiğe uygun olarak doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Her Ürün Gerçek Ginseng mi?

Ginseng kullandıktan sonra yan etkilere maruz kaldıklarını belirten bazı örnekler vardır. Ancak bunun ginseng’den dolayı değil ginseng etiketiyle satılan ve içeriğinde başka maddeler bulunduran ürünlerden de kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bitkisel ürün üretimi serbest olduğundan kötü niyetli üreticiler bu konuda diledikleri gibi davranabilmektedirler. Örneğin bazı ginseng etiketli ürünlerde kafein kullanılmaktadır. Bu da kullanan kişiye enerji ve canlılık vermekte ve kullanıcı kafein aldığını bilmeden bunu kullanmaya devam etmektedir. Meydana gelen yan etkilerde bundan kaynaklandığı halde kayıtlara ginseng zararları olarak geçmektedir.

Ginsengin yararlarından biri olarak yüksek tansiyonu düşürerek normal hale getirdiği belirtilmesine rağmen başka kaynaklarda da tansiyon hastalarının ginsengi kullanmamaları gerektiği belirtilmektedir. Bu karışıklığın nedeni bu tür kafein içeren ürünlerin kullanılmasından sonra görülen şikayetlerden doğma ihtimali yüksektir.

Bu yüzden bir ürünü kullanırken onun kalitesinden ve gerçekliğinden emin olmak gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastasının ginseng yerine her gün düzenli kafein almasının sonucunda fayda yerine zarar göreceği açıktır.

Ginsengin Yararlarını Maksimize Etmek

• İyi kalitede ginseng takviyeleri bulmak zor olabilir. Birçok ürün saf ginseng içermez ve bazısı sağlığınıza zararlı olabilecek şeker veya başka katkı maddesi içerirler. Amerika’da yapılan bir araştırmada ginseng etiketi taşıyan ürünlerin bir kısmında ya hiç ginsenge rastlanmamış ya da içeriklerindeki ginseng oranı çok az düzeyde çıkmıştır. Dolayısıyla, bir ginseng takviyesi satın almadan önce ürünün kalitesinden emin olmak için elinizden geleni yapınız.

• Farklı firmaların ürünleriyle ilgili yapılan analizlerde ginseng ürünlerindeki ginsenosides ve eleutherosides adlı maddelerin konsantrasyonlarının büyük farklıklar gösterdiği tespit edilmiştir.

· Satın aldığınız ürünlerin kalitesi ve saflığını garanti etmek için mutlak farmasötik GMP koşulları altında faaliyet gösteren bir saygın imalatçıyı arayınız.

· Standardize bitkisel hulasa kullanarak üretilen ginseng takviyelerini seçiniz. Bu şekilde ürünün en yüksek miktarda güvenli ve etkili olan aktif maddeyi içerdiğinden emin olabilirsiniz.

· Ele aldığınız takviyenin herhangi dolgu veya katkı malzemesi içermediğinden emin olmak için etiketleri okuyunuz.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. recep says

  bir kutu ginseng kullanmıştım.Ara vermeden 1 kutu daha kullansam veya sağlık için devamlı içsem,herhangi bir yan etki durumu olabilirmi.Vereceğiniz;cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 2. admin says

  Ginseng kullanımı için tavsiye edilen süre genel olarak 2-3 aydır. Sürekli olarak kullanmak yerine ara verip kullanmak daha uygundur.

 3. ertan bağcı says

  Hafıza ve unutkanlık konsantrasyon eksikliği için ginkgo biloba ve ginseng beraber kullanılırmı kullanılırsa herhangi bir yan etki oluşurmu

  şimdiden cevabınız için teşekkür ederim
  Saygılar

 4. admin says

  Ginseng ve ginkgo biloba ayrı ayrı satıldığı gibi ikisinin bir arada olduğu ürünlerde vardır. Bir arada kullanılabilir ama yinede bazı noktaları bilmek gerekir.

  Herhangi bir rahatsızlığınız dolaysıyla tedavi görüyor ve de ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bitkisel ilaç almayın. Bu tür bitkisel ilaçlar sentetik ilaçlarla etkileşime girebilir. Mesela ginseng ve ginkgo biloba gibi doğal ürünler kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

  Doğal ürünler kullanırken bir diğer konu önerilen günlük miktara uyulmasıdır. Doğal olduğu için istediğim miktarda kullanabilirim şeklindeki düşünce sağlığınızı riske sokar.

  Bir diğer önemli konu da kullandığınız ürünün orjinal olduğundan emin olmanızdır. Piyasada çok sayıda bu tür ürünler bulunmakla birlikte hepsinin kaliteli ve gerçek içeriğe sahip olmadığı da bilinen bir gerçektir.

 5. gülşah says

  . marka ginseng aldım üretici firma olarak . gıda iç we dış ticaret.ltd.şti yazıo.25 ytlye aldım .uzerinde kaç mg olduguna dair bişey yazmıyor.kapsul seklinde.tkb nin onayıyla uretilmiştir yazıyor.bunun gercek ginseng olup olmadıgını anlamamda bana yardımcı olursanız sewinirim.

 6. admin says

  Ginseng bitkisi ülkemizde yetişmemektedir. Ginseng yetişmesi uzun süren ve de yetişme aşamasından toplanma aşamasına kadar özen gösterilmesi gereken bir bitkidir. Yerli firmaların bunu ithal edip kurallara uygun bir şekilde kapsül haline getirip paketlemesi gerekir. Bunu ne derece yapabildikleri ya da gerçekten orjinal ginsengi ithal edip etmedikleri sorusuna biraz temkinli yaklaşmak gerekir. Belirttiğinize göre üzerinde kaç mg olduğu bile yazılmamış. Bu yüzden çok da güven verici bir ürün gibi görünmemektedir.

 7. hakan says

  ben daha yeni kullanmaya baslcam.Gunde kac tablet kullanılıyor ve aç olarakmı kullanıcaz?

 8. nabi says

  Ginseng ekstresi içeren vitamin hapları mevcut.Bunların kullanım süreleri ve şekilleri için ne önerirsiniz? Ayrıca merak ettiğim Ginseng yorgunlugu giderirken vucutta bir dopin etkisi mi yapıyor yoksa farklı (nasıl?) bir şekilde mi çalışıyor?

  Her şey için Teşekkürler

 9. arzu says

  Peki gınseng kullanmak için belli bir yaş var mı?24 yaşındayım ve kullanabilir miyim?Ayrıca önerdiğiniz bir marka var mı?… önerirmisiniz sibirya ginsengini.

 10. mehmet ali says

  Merhabalar..Tesadüf eseri ginseng ilacına rastladım.satan kişi konsantrasyona, dikkat dağınıklığına iyi geldiğini söyledi.benim için önemli olan nokta da bu zaten.ancak kendisinin satıcı olması sebebiyle ; tarafsız,bu ürünü kullanan kişilerin izlenimlerini almayı daha doğru buldum.Gerçekten de konsantrasyon ve dikkat dağınıklığına iyi geliyor mu? yoksa pazarlama amaçlı mı? ayrıca sizden mümkünse orijinal ürün satan bir yer tavsiye etmenizi rica ediyorum? sanırım orijinal Kore red ginsenglerin fiyatı 149-139.şimdiden teşekkür ederim.

 11. mehmet says

  ben kök halinde aldım kabuğunu soyup yiyorum çay kaşığıyla sigarayı bıraktırıyormuş bilmiyorum doğrumu kullanıyorum ve sigarayı bıraktırırmı yer elması şeklinde bir şey.

 12. şara says

  merhabalar duydugum kadarı ile gınseng gögüs buyutuyormus bu konu hakkında bılgı almak ıstıyorum .bırde nasıl kullanıldıgı bılmıyorum surmemmı gerek ıcmem mı cevabınız ıcın sımdıden teşekkur ederım

 13. kübra says

  babam yabancı bi ülkeden ginseng çayı getirmişti iğrenç bi tadı vardı üzerinde korean yazıo yani kore ginseng çayı. içsem bi zararı olurmu? gerçek mi sahte mi hiç bi bilgim yok…şimdiden cevabınız için teşekkürler

 14. akbey says

  Bende Alıcam arastıryorum su an gerçekten önerebiceğiniz marka varmı ve o markanın gerçek olup olmadığını nasıl anlarız

  Teşekkürler

 15. deniz says

  merhaba panik atak ve depresyon tedavisi gördüm şuan ilacımı tamamen bitirdim.amway in ginseng ginko bilioba sını kullanmam bu rahatsızlığada iyi gelirmi?teşekkürler…

 16. melahat says

  Benim oglumda asiri dercede dikkat eksikligi var istanbulda
  derman adinda bir dogal ilaclar satan dukkanda bana kirmizi ginseng onerdiler bir senelik kullanim verdiler dort aydir kullaniyorum bir degisiklik gormedim kutusunda (Balen )yaziyor bir sene kullanmamda bir sakinca varmi bu konuda bir bilgim yok bilgilendirirseniz memmnun olurum.

 17. evren says

  ginseng veya ginkgo biloba gibi bitkilerden önce beynimize zarar veren diğer gıdalardan uzak durmalı, sebze, meyve, balık ağırlıklı bir beslenmeye ağırlık vermeye çalışmalıyız. yediklerimizle zaten beynimize yeterince zarar veriyoruz. kızartmalar, yapay gıdalar ve gazlı içeceklerle beynimizi altüst ediyoruz. sağlıklı beslenmeye başladığımızda beynimizin x veya y bitkisinin vereceği etkiden çok daha iyi ve uzun vadeli bir fayda görmek var. tabii herşeyin kolayına kaçıp 1-2 hapla herşeyin düzeleceğini sanırsak daha çok hayal kırıklığına uğrarız.

 18. demir says

  bbam herbalist ginsegin bizdeki (nurs) marka en iyi marka türkiyedeki kullan manızı tvsiye ederim .. tbi 25 TL

 19. demir says

  sayın melahat hanım boşuna kullanıyo oglunuz çünkü en az 3 ay içinde bir degişiklik göstermesi grk

 20. sema says

  bir yerde okumuştum 3 hafta kullanımdan sonra ara verilmeli toplam süre 2-3 ay olmalıymış, bende yeni başladım,bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçla verdiler bana

 21. ibrahim dalga says

  Alış veriş merkezinin öününden yaşlıca bir amca tarafından satılmakta olan ginseng kökü aldım bıcakla kazıyara veya yıkadıktan sonra dilim dilim ederek kullanmamı tavsiye etti.dört günde bitirmem konusunda beni uyardı.Yaklaşık 220 gr olan üç kök nasıl kulanmam gerektiği hakkında bana açıklıyıcı bilgi verirmisiniz. Email adresim. suskunlalyat@hotmail.com. bu ginseng köküyle siğarayı bırakmayı hedefliyorum.

 22. ERCAN KARASAKAL says

  arkadaslar ben Ginseng ürünlerinin hepsini kullaniyorum gercekten cok degisiklik fark ettim sizde bunun farkina varacaksiniz burada Almanyada kauflarda dahi alabilmekteyiz uygun ve ucuz

 23. fuat says

  Merhaba birçok faydası olduğunu öğrendiğim bu ginseng’i kök olarak buldum bunun gerçekten ginseng olduğunu nereden anlıyabilirim. adam sigarayı bıraktırdığını söylüyor. bu konuda ginsengin ne gibi bir faydası olabilir?

  selamlar

 24. sadikozcelik says

  BESYILDIR AKCIGER FIBROZ HASTASIYIM PANAXGINSENG KULLANSAM FAYDASI OLURMU YADA BASKA NE ONEREBILIRSINIZ VERECEGINIZ CEVABINIZA SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM

 25. selvi says

  merak ettiğim bişey var.beyin anevrizması geçirdim Giseng kulalanmam zararlımıdır

 26. spetnas says

  Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre piyasada ginseng diye satılan ürünlerin çoğunun içinde ya hiç ginseng çıkmamış yada iz miktarda çıkmış.Her derde şifa diye tabir edilen Panax Ginseng (kırmızır Kore Ginsengi) öyle ucuz fiyatlara bulamazsınız.Kore Hükümeti tarafından üretilen veya üretme lisansı verilen yerlerin ürünleri bulabilmek lazım. Türkiye piyasasına bakın, Solgar, GNC gibi kaliteli firmalar bile panax ginsengini satmazlar. Gerçek Kore Ginsengini bulmak şans işi. Kore Ginsengi diye birçok taklit Çin ürünleri ile dolu piyasa. İmkanınız varsa Kore’den getirttirin.

 27. alp says

  @spetnas ark. Gnc bile panax ginseng satmaz yazmış bende gnc kore beyaz ginsengi var içeriğinde (panax ginseng) yazıyor , gnc yanlış bilgilendirmde yapamaz herhalde

 28. melahat says

  Benim 9 yasinda bir oglum var asiri derecede dikkat eksiklidi var 4cu sinifta oldugu halde 1ci sinif seviyesindedir. 6 ay kirmizi kore ginseng kullandim bir degisiklik olmadi bana ne tavsiye edersiniz ne yapmaliyim. Tesekurler

 29. ayhan says

  Kore ginsengi yazan urunlerde genelde ginseng orani %10 dur geri kalani icme kolayligi saglayan tatlandiricilardir ama buna karsin tadi yinede igrenctir saf ginseng iceren kore urunleride var ama onun tadini tahmin bile edemezsiniz genelde sivi olarak satilir ve 30 50 gr lik kucuk kutularda ama bu urun turkiyede satiliyormu bilmem

 30. ali says

  gercek Kore ginsengi veya china ginsingini kullanan cok faydasini gorur. cok uyarici dir. mutlu eder iki tarafida.

 31. pınar says

  ben amway in gingsengini kullanıyorum.çok memnunum uyarıcı bir etkisi var insan kendini dinç hissediyor..ama bunun dışında aşırı bir değişiklik beklemek zaten yanlış..biraz kendimi iyi hissetmemi sağlıyor o kadar..tabi extra yararlarıda vardır sağlık için..ben pahalı ve gerçeğini kullanıyorum aşırı derece de bir şey farketmiyor..sizde ümidinizi buna bağlamayın…

 32. emrah says

  : ginsengin yaşı yoktuur 25 yasındayımm ınanılmaz bı rahatlama ve enerjı hıssedıyorum bedenımde ve zihnimde..

 33. berna says

  ben ege lokman panax ginsenğ kullanıyorum kendimi çok dinç ve mutlu hissediyorum .

 34. meltem says

  çok stresli bir işte çalışıyorum.Son yıllarda özellikle mevsim değişim zamanlarında ne işe nede çevreme katlanamadığımı fark ettim.Tavsiye üzerine eczaneden ünlü bir markanın ginseng çayını aldım.Günde iki kere şekersiz içiyorum:çayı içtikten 15-20 dk sonra sakinleşip enerji doluyorsunuz çok rahatlatıyor.
  Yalnız çay sadece eczanelerden alınmalı.<benim aldığımda kutunun içindeki her bir poşet çay aliminyum kaplamalı.

 35. berna says

  fiyatıda çok uygun 40 tl ve etkili öneririm arkadaşlar…

 36. derya says

  ben kırmızı ginseng kullanıyorum .Aynı zamanda proteinde kullanıyorum bir sorun olurmu ?
  teşekkürler

 37. senay eker says

  Petra- ürünleri içinde kore kırmızı ginseng şurubu ve tableti satılmakta yararına inanıyorum ve kullanıyorum

 38. suna says

  slm arkadaşlar bende b12 eksikligi var tedavisini görüyorum ama faydasını görmedim düşünemiyorum algılayamıyorum gördümü unutuyorum cok unutkanım halsizlik yorgunluk cok bana yarımcı olursanız sevinirim ginseg diye birşey duydum nerde bulabilirim faydası varmı bana acil yardım edin şimdiden teşekkür ederim

 39. zeynep says

  merhaba, petra ürünleri satıyorum kendim. ama bugüne kadar bunu denemeyi hiç düşünmemiştim.yeni aldım bugün ilk kullanımımı gerçekleştirdim. bakalım bana ne gibi faydası olacak…

 40. İhsan says

  Merhabalar.Evet arkadaşım çok doğru söylüyor.Piyasada taklit Kore Kırmızı ginsengi satan (bilerek veya bilmeyerek) çok yer var.Hiç merak etmeyin biz 4 yıldır şirket olarak Güney Kore Devlet ürünü olan; Kore kırmızı Ginsengini zaten ithal ediyoruz.Güney Kore’den getirmenize gerek yok..Ayrıca bilgi için beni 0535 2180158 no’lu telefondan bizzat arayabilirsiniz.

 41. sema says

  merhaba suna hanım ben sema,ben amwayde çalışıyorum b 12 vitaminini kendi babama getirttim gerçekten güzel bir ürün yaşlanma sonucu alzamier hastalığına da iyi geliyor şimdi kullanmaya başlarsanız sonra farkını görürsünüz.ginseng diye bir ürün de var mesaj atın görüşelim.

 42. H.EREN says

  Eczane yada Büyük marketlere bakin bulursunuz, dogal bir bitki zaten.

 43. yılmaz arslan says

  ben diovan isimli bi ilaç kullanıyorum bu ilaç tansiyonla ilgili (diovan 80mg) bir ilaç ben ginseng kullanmakistiyorum bu ilaçla beraber kullanmamda bi sıkıntı var mı?ADMİNE SORUYORUM.TŞK.

 44. suna says

  sema h

  anım benim tedavim devam ediyor ama faydasını görmüyorum b 12 eksikligi için vejetaryanım et yemiyorum ginseng eczanede bulabilirmiyim

 45. gizem says

  ben 18 yaşındayım. sınava hazırlanıyorum. aralıksız her gün saat 6da kalkıyorum. ve yorgunluktan ölmek üzereyim.ginsengi kullanmam bir etki yapar mı?

 46. muttalip says

  ben de diovan 160mg kullanıyorum.ginseng kullandım, yaprak olanı çay gibi demledim. tansiyonu yükseltiyor. ama ara verince normale dönüyor, 2-3 hafta sonra tansiyonum 8-12 değerlerde, ama yine de iyi bilene danışmakta fayda var.

 47. batu says

  beloc-zok kullanıyorum birlikte ginseng kullanmak problem çıkarırmı?

 48. alp says

  slm arkadaslar kırmızı kore ginsengin orjinalini kullanan varmı. Yorgunluk dikkat konsantrasyon icin lazım bana gnc solgar balen nurs ve ginseng merkezinin 140tl ye sattıgı var hangisini önerirsiniz. Kullanıp fayda görenler hangi markayı önerir

 49. alp says

  orjinal ginseng tablet kac lira bide saglık bakanlıgı onaylı olanı tercih edin diyolar

 50. cansu says

  18 yaşındayım üniversite sınavına hazırlanıyorum daha az uyuyarak daha dinç olmak için ginseng kapsülü almaya karar verdim etkili olur mu? kullananlar varsa faydasını gördüler mi cevap verebilirseniz sevinirim teşekkürler

 51. İhsan says

  Merhaba Suna hanım şirketimiz 4 yıldır Güney Kore Devletinin üretimi olan Kırmızı ginsengi ithal etmektedir.Son yapılan araştırmalar Ginsengin algılamayıda artırdığını ortaya koymuştur.Bununla ilgili detaylı bilgileri beni ararsanız sizinle paylaşırım.
  Tel:0535 2180158 Sağlıkla kalın..

 52. emre says

  merhaba ben 22 yaşındayım şu ana kadar gingsen kullanmadım duymadım da, herhangi bir sağlık sorunum da yok, kullanmaya başlasam kendimde ne gibi değişimler gözlemlerim extra faydası olur mu? şimdiden cevaplarınıza tşk..

 53. Fatih akça says

  Melahat hanın dikkat eksikliği için ginko biloba ve balıkyağı kullandırın çok faydasını göreceksiniz.Ben Gıda Mühendisiiym aynı zamanda beslenme öğretmenyim.Fatih akça 05056406481 fatihakca14@gmail.com

 54. gizem says

  ya ben aldım ginseng den enştem için. ama rengi koyu kahve.. ve satın aldığımız yerdeki kişi beyaz ginseng olduğunu söyledi. internette araştırdım ama bulamadım. sigarayı bıraktırıyor mu . ve nasıl kullanılıyor. bir bilginiz varsa..

 55. mutlu says

  arkadaşlar ben panak giseng kullanıyorum 20 gündür bi kaç kilo alma ihtiyacı duymuştum gerçekten etkili 20 günde 4 kilo aldım ve kulllanmayı bıraktım harika bi ürün. ama sigara bıraktırma gibi bir olayı yok herşey piskolıjik yani beyinde bitiyo

 56. memet says

  merhaba arkadaşlar ginseng panax sı ben kullandım yine kullanıyorum faydası oldumu ? evet oldu ben yemeklerden yarım saat sonra alıyorum zaten zararsız gıda takviyesi ama 2.3 ay kullandıktan sonra ara vermek lazım ben günde iki kapsül içiyorum .benim yaşım 52 herkes birşeyler soruyor ama kimse yanıt vermiyor imkanınız varsa kullanın doktora sordum fasa fiso dedi onlar ama bir gerçek verki faydalı merdiven çıkarken çok yoruluyordum şimdi o kadar deyil bence genç delikanlılar günde bir kapsül içerseler uygun olur diyebilirim.herkese çok sağlıklı günler dilerim. mutlu olun inşallah.memet.

 57. kadir says

  Ginseng Red Kore Kırmızı Bitkisel Karışım kullanıcının fiziksel ve psikolojik şartlarına bağlı olarak 24-36 saat arasında etkisini sürdürebilmektedir.

  Beyaz ginseng, işlenmemiş bitki kökünün beyazlatılmış ve kurutulmuş halidir. Kırmızı ginseng ise beyaz ginseg haline getirilmiş taze bitki kökünün, kurutulmadan önce buharda bekletilmesiyle hazırlanır.

 58. CEMİL says

  ben seker hastasıyım ve ılac kullanmaktayım ;
  bana RED GINSENG TABLET onerdıler, bu ılacı kullanmamda
  sakınca olurmu ? yardımcı olurmusunuz.

 59. Serkan says

  Merhabalar ben 27 yaşındayım şuan yaklaşık 2 haftadır giseng komplex set kullanıyorum.Bana tavsiye eden attar, dikkat yoğunluğuğu ve stress için tavsiye etti.

  Ginseng 4 -6 yıl arası yetişen ve toprakta ne kadar minaral enzim varsa hepsini emen bir bitki olduğu için naturel olanları çok pahalı.

  Faydasına gelince ginseng uzun vadeli bir bitkisel takviyedir. Şahsen bana faydaısı hafızamı biraz kuvvetlendirdi, vücutta az da olsa dinçlik sağladı ve eskisi gibi kolay yorulmuyorum. Şuan sigarayıda bırakıyorum ve etkisi dahada çok gösteriyor.

  Özellikle bitkisel ürünler kullananların sigarayı bırakmasını şiddetle tavsiye ederim çünkü o sigara dumanı bitki özlerindeki minaralleri yok ediyor ve süreci zorlaştırıyor.

  Hafta sonları spor yapıyorum ve en çok etki olarak atik hareketlerimde ve kaslarımdaki çeviklikten söz edebilirim.

  Unutmayınki şifayı veren Allahtır, ginseng yararlı bir bitkidir ama tembel oturmakla olmaz spor için kullanan sporunu ihmal etmesin. Beyin için kullananlarda sık sık beyin egsersizi yapsınlar insanlarla diyalog halinde olsunlarki faydasını daha tehsirli görürler.

 60. mehmet says

  @suna: sayın arkadaşım sen birde Goji berry incele sana yararı olacağı kanısındayım.
  bu ürünün antioksidan değeri çok yüksek.
  geçmiş olsun

 61. manana says

  1939′dan beri nutriway beslenme destek ürünleri güvenilir bi marka olmuştur. Nutriway dünyanın önde gelen vitamın.mineral ve beslenme destek markasıdır.konusunda BİRLEŞMİŞ DÜNYA SPOR CAMİASININ tüm sporcularabesin olarak önerdigi tek marka nutriwaydır.amway danışmanlarindan da bilgi ala bilirsiniz ginzeng bitkisini.banada e-mail ata bilirsiniz. saygilar

 62. serkan says

  Selam,

  Ginseng kökü kullanmayı planlıyorum fakat günde ne kadar kullanmam gerekiyor? tarçın zencefil gibi suya atıp kaynatarak bir bardak sıcak su şeklinde mi tüketmeliyim yoksa çiğneğerek mi ve ne sıklıkla bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 63. yavuz says

  çağlar network firmasının ginseng ile ilgili tanıtımında “Tansiyonu dengeler” yazıyor. Fakat yukarıda yüksek kan basıncı olanlara tavsiye edilmiyor. Konuyu irdeler misiniz?

 64. gülay çetinkaya says

  annem kemik kanseri hastası… kestane balı ile birlikte cinseng tozu aldık nasıl kullanmalıyız kanserle alakalı bir faydası da varmıdır…. şimdiden tşk ederim..

 65. Ali says

  Ginseng ayrıca saçlar içinde çok faydalı bir ürün bu yönü kimse tarafından pek bilimiyor bu nedenle şampuan üreticileri bunu keşfedif diğer iki çok faydalı doğal ürünüde karıştırarak saç dökülmesi ve bakımı için oldukça etkili bir ürün çıkardılar yeni trend oldu bu ürün çok yerden duyduğumdan bende aldım etkili oldu heryerde var zaten çok satıldığı için herkes üretmeye başladı Damla Sakızlı Şampuan Ginseng Bambu olarak geçiyor

 66. murat BEcerikli says

  sürekli Kore’ye gittiğim için bu sefer 100 luk ginseng çayı aldım günde kaç tane içebilirim maksimum?? bilgilendirirseniz sevinirim.

 67. arzu says

  @alp: slm
  petra çatısı altında satılan kore red ginseng 60ar tabletlik 3 kutudan oluşan 3 aylık kür 150tl 10 adet flakon şuruptan oluşan bir aylık kür 99 tl arzucamgoren@hotmail.com ayrıntılı bilgi istebilirsiniz

 68. GodFather says

  insanların hastalıklarından faydalanmak isteyen reklamcılara prim vermeyin…

 69. Serkan says

  Bir kaç kişiden solgar ve Gnc gibi firmaların bile gerçek kore ginsengi satmadıklarını internet ortamından duydum. Ama ne iştirki solgar ginsengleri gram hesabı olarak 120- 140 TL ye satılan kore yazılı tahta kutulu ginsenglerden bile daha pahalıya geliyor. Böyle büyük firmalar nasıl sahte yada etkisiz ürün satarlar üstelik gram başına pahalıya.

  Burda ya bir ticari sömürü var yada büyük bir kandırma var. Nerden alıcağmı şaşırdım iyisi mi biraz daha beklemek.

 70. erol says

  benim hanimda kanser hastasi mantar suyu iciyor cok iyi geldi simdi kendini topladi

 71. erol says

  bende panax ginseng axtractum kullanmaya basladim kucuk siselerde icecek yeni basladigim icin bir sey söyleyemem

 72. erol says

  kardes mantar suyu var onu dene cok faydasi var ben hanima aldim almanyada japon dükkanlarinda satiliyor mantarlar

 73. ercntur says

  @derya: Arkadaşım, benim imkanım vardı koreden ginseng otu getirttirmiştim ve tadı bana iğrenç ötesi geldi ve aklıma nereden geldiyse bir şekilde pekezin içine koysam pekmezin o dolgun tadıysa biraz tatlanır heralde dedim. DEMEZ OLAYDIM!! 10 kat fazla dozda bir atın yarıstan once testestoron almış gibi oldum evden çıktım şehir koşusuna göz kpaklarımı kapatmaya bile gerek duymuyordum , evrim gecirmiştim o gun hulk gibiydım.FENAAAA Ama anlıycagın eger body sporu le ugrasıyosan 3 saat max gucle antreman yapabilirsin.
  RASTGELE BULUNMUŞ FORMUL: Pekmez-Kırmızı kore Ginsengi kökü=Mikser-iç ve halk kahramanı ol YADAAA AŞK TANRISI :)))

 74. ginsengg says

  uzun zamandır cinsel yaşamımda sorunlar yaşıyordum maxromen adlı ürün kullandıktan sonra bütün bu sorunlardan kurtuldum tamamen bitkisel bir ürün içinde panax ginseng ve kore ginseg var ginsegin faydalarını saymakla bitmez.

 75. RECEP says

  Merhaba; Doçentlik sınavına hazırlanıyordum. Hafızam zayıflamış ve konsantre olamıyordum. Bir türlü çalışmaya başlayamıyor ve çabuk sıkılıyordum.

  Gıda mühendisi ve yaşam koçluğu yapan bir arkadaşım bana ginsengden bahsetti. Unutkanlık, halsizlik, tembellik, dikkat dağınıklığına iyi geldiğini söyledi. İstersem benimde üye olarak bunu kendimin alabileceğini söyledi.

  Dediğini yapıp kullanmaya başladım. Bir kutuda 100 tablet var, 1 yıldır düzenli olarak kullanıyorum. Gerçekten bana çok iyi geldi, kendimi çok zinde ve güçlü hissediyorum.

  Masaya oturduğumda dikkatim dağılmadan daha uzun süre çalışabiliyorum

  Unutkanlığım oldukça azaldı, hafızam güçlendi,

  Ayrıca cinsel gücümünde yerine geldiğini gördüm, yaşım 45-50 arasındadır. Yaşımla beraber cinsel gücümün azaldığını görmüştür. Erkenden gümbürtüye gideceğim diye Eyvah çekmeye başlamıştım, bu yönü bana söylenmemişti. Ama ben keşfettim, oyüzden belli aralıklarla ben ve eşim kullanıyoruz.

  Bahsettiğim ürün AMWAY’in Nutriway bitkisel beslenme destek ürünü tamamen organik olarak üretilmiş ve içinde 100 tablet bulunan siberian ginseng with ginkgo biloba ürünüdür.

  Ben de Amway serbest girişimcisiyim. ürünü bizzat deneyerek faydasını gördüğüm için herkese tavsiye ediyorum. Bu ürünü beğenmezseniz sizden kutusunuda geri istemeden3 ay koşulsuz sorgusuz geri ödeme garantisi vermektedir. İlgilenen arkadaşlar bilgi almak, satın almak veya üyelik için e-posta gönderebilir. iyi günler.

 76. cemal says

  il hwa korean ginseng….isimli kore firmasının ürünlerini al..yurt dışında var..bi ara türkiyede de vardı şimdi yok…diğerlerinin yüzde 90 nı sahte..25 tl ye ginseng olmaz..

 77. Canan says

  ben amway işini yapıyorum ama ilgi alanım NUTRIWAY,hayatta hiçbirseye inanmadığım ve güvenmediğim kadar çok güveniyorum nutriway’e.çünkü kullanıyorum çevremdeki insanlara kulandırıyorum sonuçları beni o kadar gururlanadırıyor ki,dünya beslenme destek ürününü 70 yıl önce NUTRİWAY ile tanıdı.dünyada birinci sırada bunun amway le bir ilgisi yok.amway kakliteli markaları bünyesine topluyor bence çok da güzel birsey yapıyor şirketimle gurur duyuyorum ve iyiki eğitim alanı olarak kendime NUTRİWAY’i seçmişim…iligilenenlere söylüyorum eger marka NUTRİWAY ise hiç düsünmeyin.her gördüğünüz reklamada pirim yaptırmayın..saygılarımla..

 78. Yıldıray BAŞBUĞAN says

  Şu yapıldığı söylenen çalışmaların pdf veya Web sitesi varmı?
  Bu faydalardan bahsetmişsiniz bu etkileri gösteren bitkinin neyi, yani hangi madde bu anlattığınız etkileri gösteriyor.
  bana yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 79. EROL TURAN says

  gingseng tozunu baharatçıdan aldım toz olarak kullanabilirmiyim zararı olurmu mg olarak ne kadar aç ve ya tok olarak kullanablirmiyim yardımcı olurmusunuz

 80. panax says

  Panax gerçekten yukarıda yazdıgınız üzere çok faydalı bir üründür. Hiç bir probleminiz dahi olmasa tabbir amaçlı olarak bu ürünü kullana bilirsiniz.

 81. KASIM İŞÇİMEN says

  astım, kronik bronsit olan bir hasta doktorun verdıgı talotren , foradil-combi bu ilaclarla birlikte girsenge kullanabilinirmi , herhangi bir zarari varmidir ?

  Cevabinizi kısa süre icinde bekliyorum , Saygılarla.

 82. alp says

  ben bu gün tv de izledim ve asyada yetişen ginseng kökünün faydalı olduğunu duydum.ama bu ürünlerin gerçekliğini devletin kontrol etmesi lazım milyarlarca lira bu ürünler sayesinde yurd dışına çıkıyor.bu konuda halk bilgilendirilmeli ve gerçek olanların dışında kalanlar halkın sağlığıyla oynuyor bu kişi ve firmalar yasalarla çok ağır şekilde cezalandırılmalı gıda konusunda çok yetersiz olduğumuza inanıyorum. yurd dışındaki ülkelerin almadığı ürünleri üreticiyi korumuak adına halka yedirilmesi çok büyük yanlış sonra ülkemizde kanser arttı diyoruz kimyasal ilaçlı diye alınmayan domates gibi diğer ürünleri iç piyasaya verildiği sürece daha çok duyacağız bu haberleri baharatcıların denetlendiğini hiç görmedim ve duymadım.pazarlar deseniz aynı yurt dışında bu konular çok sıkı tutuluyor.

 83. ersen says

  selam arkadaslar.cok stresli yorucu bir isim vardi.(halen devam ediyorum).hayatim gercekten cok zordu.birde yabanci ulkenin verdigi zorluklar.yasadigim yerde birisinin vesilesi ile ginsengle tanistim.daha dogrusu red panax kore ginseng koku.kullanmaya basladim ben gercekten hayatta boyle bir dogal nimetle karsilacagim aklima bile gelmezdi.dogru duzgun kullanildiginda inanilmaz bir faydasi var.kendim kullandim.ve satmaya basladim.koreden orjinal getiriyoruz.hemde dilimlenmis bir sekilde ulastiriyoruz.gunde 2 3 dilim kullaniyorum.bazen ara veriyorum.bu arada az da olsa egzersiz yapmayi unutmayin.kok oldugu icin etkisi hemen ve uzun suruyor.yorgunluga strese birebir.tavsiyem asiri sekilde kullanmamak.turkiyede henuz bir cok kisi bilmiyor bilenlerde cayini,hapini kullaniyor sanirim.eger daha fazla bilgi almak isterseniz bize redpanaxginseng@hotmail.co.uk mail atiniz.tesekkurler.

 84. NUR says

  SLM. PANAX ın NE OLDUĞUNU VE ORJİNALİNİ MERAK EDEN TÜM ARKADAŞLAR…DİĞER ADI KORE KIRMIZISI GİNSENG OLAN 6 YILDA YETİŞEN VE KOREDE NÜKLEER BOMBA SONUCU CANLILAR İÇİNDE TEK BİTKİ OLAN,İNSAN VUCUDU ŞEKLİNDE YANİ SAÇIMIZIN TELİNDEN AYAĞIMIZIN TIRNAĞINA KADAR HER NOKTAYA ETKİSİ OLAN HARİKA BİR BİTKİ(4 YAŞINDAN,… SINIRSIZ YAŞINA KADAR) HER KESİMİN KULLANACAGI HÜCRE YENİLEYİCİ,KÖTÜ HÜCRELERİ ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİKTE VS…. GÜZEL BİR BİTKİ EN GARANTİ VE GÜVENEREK ALACAĞINIZ TEK FİRMA ””PETRA EN İYİLER BİR ÇATI ALTINDA”” BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ. pdlst_nrtn@hotmail.com

 85. SERDAR İÇKE says

  Ben yaklaşık 3 aydır Arkopharma markasına ait Panax Gınseng ürününü kullanıyorum ve gayette memnunum….Ginsengi ilk duyduğumda piyasada onlarca bu isimle ürün olduğunu gördüm ve detaylı araştırma sonucu bu markada karar kıldım…

 86. NİHAL KIRMAZ says

  GİNSENG bitkisini kullananlardanım.Herhangi bir sağlık problemim yok ama daha enerjik ve zinde olmak sağlığınızı korumak istiyorsanız,tavsiye ederim.yalnız doğru ürün FOREVER LİVİNG PRODUCTS ta araştırın(akinkirmaz@hotmail.com)

 87. çiğdem doğan says

  Tabletlerin üzerinde yazan aktif madde miktarına özellikle bakmanızı , karşılaştırmanızı tavsiye ederim. Çok ucuz ürünlerin içinde normalden 10 kat daha düşük kore ginseng olabiliyor.Petra Kore Ginseng ‘ i koreginsengfaydalari.com dan alabilirsiniz.

 88. ersen says

  merhabalar.hic bir kimse kore kirmizi ginsengin (6 yillik) uzerine su urun iyi bu urun iyi diye dememelerini tavsiye ederim.

  kirmizi kore ginsengini temin etmek kolay olmadigi icin (hakiki ve iyi kaliteli olanini) insanlar mecburen yapay olanlara yoneliyor.ama gercekten ginsengin giderecegi sikayetleri olan vatandaslarima gercek kirmizi kore ginsengini temin etmelerini tavsiye ediyorum.

 89. ersen says

  ginseng in sigarayi biraktirma ozelligi yoktur.ginseng yorgunluga,strese,konsatrasyon bozukluguna,bagisikligi guclendirmeye etkilidir.

  eger dilimlenmis ginseng koku kullanacaksaniz gunluk 1-2 2-3 dilim ile baslamaniz iyi olur.zamanla vucut depolama yapacaktir.dilimlenmemis ginseng kokunu her turlu sekilde kullanabilirsiniz.ornegin 1 gun onceden suyun icine koyarak suyla aromolasan ginsengi icebilirsiniz.corbaniza koyabilirsiniz, cayiniza koyabilirsiniz.

  cok enerji veriyor daha cok ihtiyacim var deyip cokca ginseng kullanip vucudunuza yuklenmemenizi tavsiye ederim.

  bunun yaninda spor yapmaniz,egzersiz yapmaniz iyi olur elbette.ginseng alirken belki gercegine ulasmaniz icin bir kac deneme yanilma olabilir.ama bu sizi yildirmasin

  kolestrola etkili oldugu soyleniyor.

  zaman zaman burayi takip ediyorum.kullananlar veya yeni baslayanlarla tanisip fikir alisverisi yapmak isterim.
  redpanaxginseng@hotmail.co.uk

 90. ogeday says

  uzun süredir anti depresan çeşidi olan paxera veya paxil kullanıyorum. korean ginsengi kullanmamda sakınca varmıdır? cevpalarsanız çok sevinirim

 91. ersen says

  merhaba sevgili ogeday,

  hekiminize basvurmalisiniz.onun dogrultusunda hareket etmeniz sizin icin faydali olur sanirim.

  evet ginseng stress le mucadele eder ama kullandiginiz ilaclarin yerini alacagini sanmiyorum.yinede ginseng kokunun kendisini (6 yillik kore kirmizi ginsengi)az miktarda deneyerek sizin icin faydali mi degilmi farkedersiniz.

  redpanaxginseng@hotmail.co.uk

 92. EDA says

  PANAX GINSENG & ARI SÜTÜ
  • Vücuda genel bir dinçlik ve canlılık vermekte
  • Vücut enerjisini yükseltmede
  • İktidarsızlık sorunlarına karşı
  • Bağışıklık sistemini desteklemede
  ; gibi durumlarda yardımcıdır.
  .iyva.com/PANAX-GINSENG-ARI-SuTu_86.html#0

 93. mercan says

  aldığımız ginsengin orjinal olup olmadığını nasıl anlayabiliriz…Mesela 38 tl ye ginseng olabilir mi…

 94. ersen says

  merhaba mercan.

  oncelikle aldiginiz ginseng nedir ? cayimidir ,tabletmidir yoksa kokmudur ?

  en guzel faydasini gorebilmek icin size sahsen kore kirmizi ginseng kokunu oneririm.

  orjinalligini renginden tazeliginden anlasilir.6 yillik olmasi gerekir.cunku ginseng koku en az 6 yil icinde verim verebilir.

  turkiyede gercek hakiki kore kirmizi panax ginsengi bulmak sanirim kolay degil.piyasada yuzlerce ilanlar var ama hangisi gercek hangisi hakiki bilmek cok zor elbette.

  Ben kendim hem kullaniyorum. hemde satiyorum.amacim burdan reklam yapmakda degil fakat insanlarin sahte vaadlerle parasinin,duygularinin zamaninin zayi olmasi hicde hos degil ve ticaret ahlakina sigmaz.

  ingilterede 50 gr dilinlenmis kore kirmizi panax ginsengini 10 pounda satiyorum.

  asagi yukari her bir dilimde 1 g ginseng icerir.50 gr dilinlenmis ginseng bir kullanici icin 1 ay yeterli olmaktadir.

  hatta denemek amaci ile bir miktar ornek gondermekte mahzur gormuyorum.onemli olan faydasini gorebilmek.

  iletisim icin bana mail gonderebilirsiniz.

  redpanaxginseng@hotmail.co.uk

 95. ahmet says

  merhaba ben coumadin 10mg ilacı kulananıyorum bende panax gınseng aldım ikisi ile birlikte kullanabilirmiyim cevap yazarsanız sevinirim

 96. hasan hasergin says

  coumadin,aspirin türevleri ve plavix ilaçları ile kullanılamaz yukarıda yazıyo zaten kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmaz doktorunuza danışın en güzeli bu

 97. AHMET KORKMAZ says

  kibarlı firmasından bir adetPANAX aldım.bu yaz kullandım.-fakat dr.mustafa eraslan beyın anlattıgı gibi bir yararını görmedim.şimdi bir kutu daha almak istiyorum.acaba bacagım-daki tıkalı damarımı açar ayaklarımdaki sızlanmalarımı gi-derirmi.kış aylarımda ayaklarım bir türlü ısınmıyor.devam -lı sızlıyor.geceleri beni uyutmayıp rahatsız ediyor.yaşam -ımı zehir ediyor.yetkili uzmanlarınızla görüşüp bana tav siyelerini bildirme imkanını saglarsanız beni mutlu edersiniz.sayğı-larımı sunar cebabınızı beklerim.

 98. Metin Kiriş says

  Merhabalar Annem ve Ben clavis panax kullandık 13/07/11 ilk günlerde güne 2 adet sonra günde 1 adet Annem 89 yaşında kalp kasları kalınlasmış kalp yeterince kan pompalamıyormuş, 17 yıldır alanya başkent araştırma hastanesinden paporu var ator-tensinor-blokace-novadroom- coraspirin kullanıyordu-Son 1,5 yıldır yemekten sora hareket edince kalbine-koluna, ağrı geliyordu-kolonya vs derken 15 dakika sonra anca kendine geliyordu-bende omurilik felçliyim sol ayak parmaklarımda morarmalar vardı 60,70 gün sonra yavaş yavaş eski doğal rengine geldi,İnanın Annemi o,kalp ağrıları geldiği zaman üzülüyor ,çaresizce beklemek nekadar acı-şimdi ağrı yok-geceleri uykusunda of of çekmeleri yok 2 aydan sonra faydasını gördük-Sahte panax lara dikkat edilmesi gerekmektedir,Annemin doktoruna sormuştum çare yokmu diye,Doktor hayır yok demişti-ölümnü beklemek nekadadar acıydı-inanın AĞUSTOS 28 DEN BUYANA AĞRI YOK-İkinci kutuları bitirdik-Şimdi 3 kutuyu alacağız 2,günde 1 tane atacağız zaten içinde 90 adet var,Size bunları yazmam biraz sabırlı olmanız-Birde Beyaz peynir yemeyi bıraktık-Omuilik felçliler anlar-denizlinin pamukkale traventenlerigibi bor yapıyor-Yalnız kaşar peyniri yapmıyor-Birde köy beyaz peyniri yapıldıktan 1,2,3, gün içinde alın tüketin bunlar 32, yıllık felçli birisi tarfından yaşanmış olanlardır-İnanın eskiden ilaç recetelerini gözlük takmadan okuyamazdım şimdi gözlüksüz okuyorum-Benim için eve Beyaz peynir-salamuralı-tulum peynir küfülü peynir bunları evinize katmayın Hepinize sağlıklı yaşamlar metin kiriş

 99. barış çeliker says

  benım elımde şuan mevcut ama bayadan beri kullanmıyorum acaba günde nasıl içmeliyim aç tok bi önerisi olan varmıdır acaba

 100. murat says

  clavis panax denilen ilacin icerisinde sadece % 20 oraninda ginseng varmis biraz once ogrendim.

  gelelim uyduruklara….

  nasil oluyorda yuzde 20 oraninde ginseng bulunan kimyasal olan ilac boyle sacma sapan etki yapiyor ???

  turkiyede televizyonlarda , kilo verdirici krem ! beyaz saclari siyah yapan sampuan ! damar tikanikligi acan bilmem ne yapan hap! vucuda yapistirilan kucuk bir yara bandi gibi olan her seyse kilo verdiren sey !

  millet uyanin artik !!!! yapmayin paranizi duygularinizi bosa harcamayin.

  ginseng kullanacaksaniz kore kirmizi panax ginseng koku kullanin.50 graminda 50 gram ginseng var.

  neden tacirler bu piyasada icinde su bur var deyip kandiriyo saniyosunuz ??? imalati ucuz satisi kolay oldugu icin.sonuc alabiliyormusunuz e devam edin o zaman !!!!

  her seyin dogali baska .hic bir sey hakiki ginseng koku gibi etki yapmaz.

  buypanaxginseng.com a bir bakin derim.

  kolay gelsin.

 101. Barış says

  Arkadaşlar ben ekinezya panax ginseng kullanıyorum,faydalandığımı açık bir dille ifade etmek istiyorum. önceden çok daha kolay hasta olurken,ekinezya’yı kullanmaya başladığım 1 aydan bu tarafa şu soğuk aylarda bile hastalığa müthiş direncim arttı abartmıyorum. kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim…

 102. deniz says

  kore kırmızı panax ginseng kökünü nerden alabilirim bilen var mı ?

 103. Gİnseng says

  merhaba arkadaşlar ben bu ürünü kullandım gerçekten çok faydalı bir ürün Kolestrol dengeledi ve kendimi daha dinamik hissetmeme sebep oldu alıcak arkadaşlar varsa ginsengfaydaları.com/ adresini kullanabilirler

 104. Cazibe Gündoğu says

  Gerçek ginseng bulmak çok zor.2011 yılı Haziran ayından beri Reishi Mantarı kapsülü (Marka reklamı olmasın diye burda yazmıyorum.Her reishi mantarı bir değil çünkü özellikle Türkiyede yetiştirlenler merdivenaltı üretim ve organik üretim değil) kullanıyorum. Her akşam düzenli bir şekilde başım ağrırdı. Başka bazı şikayetlerimde vardı. Şikayetlerim tamamen geçti kan değerlerim süper geçen gün ameliyat olacak birine kan bile verdim. Başığıklık sistemine bağlı her türlü rahatsızlığa (şeker tansiyon, migren egzama ve daha birçok rahatsızlık) iyi geliyor inanın vücuda herhangi bir toksik etkisi de yok yani hergün alabiliyorsunuz.Ben 9-10 aydır kullanıyorum. Reishi kullanmanızı öneriyorum. Vücudu her an zırh gibi her türlü saldırıdan koruyor.

 105. isimsiz says

  ginseng çok abartılıyor faydası yok aylarca kullandım verdiğim paraya değmedi fakat harika bir tadı var genelde enerji içeceklerine katılır

 106. osman says

  Arkadaşlar ben mustafa eraslanın panax ından aldım bir süre kullan dım faydasınıda gördüm fakat pahalı diye birdaha almadım ve ucuz diye İYVA diye biryerden iki kutu aldım almaz olaydım paramamı sağlığımamı yanayım faydasını değil zararını gördüm. Ben bu panaksı ne içinmi kullanıyorum siperm kalitesini artırmak için bende morfoloji bozukluğu var. Şimdi tekrar mustafa eraslanın panax sından alacağım pahalı falan neyapalım tabiki öbürünün verdiği zararı kaç ayda telafi ederiz onuda bilmiyorum, arkadaşlar sakın ucuz diye benim gibi bilmediğiniz ürünleri almayın sonra pişman olunuyor sayğılarımla.

 107. kibarlı says

  mustafa eraslanın kibarlının bitkisel ürünleri bayisiyiz %100 hasta memnuniyetimiz vardır.
  sipariş için :0212 532 61 01

 108. HASAN says

  KIRMIZI GİNSENG KÖKÜNÜ İZMİR HİSAR CAMİSİ CİVARINDA BULABİLİRSİNİZ **EĞER FAYDASI OLCAKSA TLF*VERİM 05352923341 İRTİBAT HASAN BEY

 109. recep altaş says

  arkadaslar ben panaksı 3 ay kulandım ama hıcmı hıc faydası olmadı bunlar dolandırıcı ısteyen arayabılır genıs bılgı ıcın 5334154568

 110. hakan says

  merhaba ben panax ginseng ürününü 8 aydır kullanıyorum. üründen çok memnunum daha önce ürünü 100 tl. üzerine alıyordum.. şimdi iyva diye bir firmadan alıyorum. daha önceki kullandığım ürünle hiçbir farkı yok. panax ginseng damar açıcı, iktidarsızlık gibi sorunlar için kullanıyorum. bilinçsiz şekilde ürünün amacı dışında etki beklemiyelip, firmaları karalamayalım. lütfen. iyi çalışmalar.

 111. bilal says

  Cinsel sorunlarından dolayı ginseng kullanmak isteyenlere yardımcı olmak için telefon numaram:
  05055985144

 112. erdem says

  arkadaslar ben ginseng kökünü kullandım.sinirlilik huzursuzluk ve baska sorunlarımda vardı.ilk başlarda hemen hissetmedim faydalarını ama kullandıkça iyi olmaya başladım.evimize gerçekten neşe geldi.kusura bakmayın bu stresin etkisiylede eşime mahçup olduğum çok anlar oluyordu.ben sizi bilmiyorum ama ben faydasını görüyorum.bence günlük hayatımızda ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

 113. halil ibrahim says

  arkadaşlar reklam yapmak gibi bir amacım yok ama kalbimdeki rahatsızlıktan dolayı Balen firmasının Ginseng ürününü kullandım çok kaliteli bir kutuda 120 adet var 2 ay gidiyor fiyatıda 60 tl bence kalp rahatsızlığı olanlar mutlaka denesin boşu boşuna sahte ürünlere kanıp paranızı heba etmeyin…

 114. muhmmed says

  ginsengin çok lezzetli bir tadı vardır (kökünü bulup ağaç budama makasıyla minik kapsul boyutunda çiğnemenizi öneririm) yarıca ALLAHIN dengemizi sağlaması için yarattığını düşündüğüm bu bitikiaynı zamanda renklerin daha flulaşmasını sağlıyor yani aklı biraz etkiliyor ama vucuda zindelikte veriyor . aklınızı karıştırmayım h.z.peygamber efendimiz çörek otu ölümden başka herşeye devedır buyurmuş ;birde cennet meyvesi olan acve hurmasıvar şifaları büyük misal cinneteki çok ağır bir durum şifa diye buyurmuş a.s. biz yinede günlük aldığımız besinlerden bile ALLAHIN bize şifa verdiğini unutmayalım .misal soğan vucudu tertemiz yaptığı ortaya çıkmış. ama yinede hastalanırsak şifayı ALLAHTAN bekleyip çaremizi aramak durumundayız . doğru ginsengi bulmanız dileğiyle…birte kara hindibavar karaciğerki labaratuar gibi her bir şeyi ayırıp kana veriyor tam bir şifadı hadistede hindibayı silkmeden yemeyi zira onun üstüne cennetten damla düşmediği gün yoktur.

 115. burcu says

  ginseng muhteşem bi bitki kesinlikle.. geçenlerde okumuştum gazetede, ginseng espresso diye bir şey varmış, türkiye’de de sadece cafem’o’daymış. girdim baktım, hakkaten var, bulunmalı bence burda linki: .cafemoshop.com/productdetails.aspx?id=37 faydalı bi bilgi

 116. murat says

  gercekten pana ginseng koklerini kullanmaya baslamadan once , boyle bir seyin varolacagi aklima gelmezdi.Tamam hastaliklara karsi ilaclar var ama stress icin boyle dogal bir bitki cok sasirtti beni.Gercekten hem stresi azaltiyor hem tatli bir enerji veriyor hemde duygularinizi davranislarinizi kontrol etmede buyuk fayda veriyor.Daha fzlasi ALKOL SIGARA gibi maddelerin vucuda verdigi zararlari vucutttan atmyi sagliyor.Depresyon icin bire bir.Hepsinin bir arada bir bitkide toplanmasi inanilmaz ve sonsuz bir nimet bence.

  ginsengfaydaları.com adlı sıteden alabılıyorsunuz.

  ve 6 yıllık kore panax gınseng olmasına dıkkat edın.Sahteleri piyasada cokca mevcut ! sahteleri enerji verir baska bri faydasi olmaz.

 117. sefa dogan says

  arkadaslar ben ginseng kokunu buldum fakat gercekmi sahtemi nasil farkedecem piyasada ginseng kkune benzwyen sahte kok cok varmis. acillll yardim lutfen kg 350 tl idi

 118. Makro Web says

  Bu urunun gercegini veya sahtesini nasil ayıredebiliriz acaba?Bilgisi olan paylasabilirse cok memnun olurum.Tesekkurler.

 119. ersen says

  merhabalar.

  kirmizi panax ginseng koklerinin sahtesini anlayabilmek icin elbetteki bayagi bir tecrubeniz olmasi gerek.ilk kullaniyorsaniz zaten goruntusunden anlamaniz kolay olmayabilir.

  Ginseng bir anti stres bitkisi oldugu gibi bunun yaninda hatiri sayilir dogal enerji kaynagidir.ve bir cok vitamini icinde bulundurmaktadir.

  Fakat bazi saticilar ginsengi sekerli bir karisimla pisirip daha tatli kivama getirirler.Buna bagli olarak kullandiginizda aniden bir enerji hissedebilirsiniz. Eger bu uzun surmuyorsa biraz dusunmek gerekir bunu.cunku gercek ginseng koku cok bereketli bir bitkidir,etkisi uzun surer.(fakat herkesin bunyesine gorede degisebilir)Gercek ginseng cok tatli olmamalidir.

  Gercek ginsengi kullandiginizda mutlaka insan beynine etki etmeli yani boyle bir rahatlatici sakinlestirici etki hissetmelisiniz.Belki ilk gun veya gunler hissedemezsenizde ki bu nadiren , sabirla kullanarak faydasini beklemelisiniz.
  Gercek ginseng mutlaka ALLAH’IN izni ile fayda verecektir.

  herkese pozitif ve saglikli bir yasam temenni ediyorum.

 120. ZEKİ AKYÜREK says

  Mucize bir bitki her yönüyle çok faydalı hakikisini bulup eczaneden almak gerekli

 121. mehmet says

  okudumda bazı yorumları kimi ekşi diyor tadına kimi tatlı diyor kimide çok tatlı bi tadı var diyor . kendim ginseng bitkisini kaynatıp suyunu içtim.üstelik bi kupa suya bi yemek kaşığı bal koymamı söyledi koreli arkadaşım kendi getirmişti çünkü.bir kaşık bal döktüğüm halde hala acımsı bi tadı vardı. ginseng olduğundan eminmisiniz ? çünkü bu yorumu yapmadan yarım saat önce içtim ginseng suyunu

 122. Ersen says

  Mehmet bey . Kirmizi panax ginsengin tatlimsi tadinin yaninda, hafif acimsi tadida vardir bu dogru.Ama bu acimsi rahatsiz edici miktarda deildir.

  Ama bazi insanlar hassastirlar ve direk yeme yerine , bazi diger yiyeceklerle iceceklerle karisim yaparak tuketirler.

  Daha once demistim cok bereketli , faydali bir bitkidir.

 123. lütfü kurt says

  yaklaşık on yıldır aralıklarla kullandığım ve çok faydasını gördüğüm bir bitki tabletidir. eczanelerde satılan solgar korean ginseng tercih ediyorum ve bugüne kadar ödediğim paraları helal ediyorum hayrını görsünler..

 124. alper kahraman says

  kg.mı 350-tl. nerdeyse gidip alalım valla. bizim çerçi Yusufların hepsinde var ve kg.mı 600-tl.den aşağı değil. arama motorlarına ginseng yazıp görsellere bakarsanız neye benzediğini görürsünüz. ben her adanaya uğradığımda 20-tl.lik alıyorum bir ay yetiyor ondan sonra. bağ makasıyla kapsül büyüklüğünde kesip ağzımda eritiyorum. poşetin içinde hurmaya benzer çok tatlı bir kokusu var ancak ağızda birazcık tadı değişebiliyor. ana kökten uzayan küçük dalları var onlar daha lezzetli ondan sonra. birde şunu söyleyeceğim bu ilacı cinsel ihtiyaçlar için kullanacaklar varsa pahalı bir yol. yine bizim adanada çakşır otu kökü var. onu kullansınlar ondan sonra. alın çerçi Yusuflardan birinden onlarda var ve öğütün. serçe parmağınızın ucunu azıcık bala batırın ve öğütülmüş çakşır otu köküne batırın (çok az kullanmanız yeter, fazla kullanmayın). bakın fazla kullanmayın diyorum. fişek gibi olursunuz. fazlası midenizi bulandırır. gelelim ginsenge. bu ilaç stresin yer yüzündeki mucize çözümü. olur olmadık şeylere gerilen ve çabuk parlayan biriydim. attığım her adım stresti. bir arkadaşım tavsiye etti. kullanmaya başladım. çok memnunum ondan sonra. şimdi çok şükür oldukça sakin ve mülayim yaklaşıyorum meselelere (yani eskiye göre) ondan sonra. ginsengin bir yan etkisi var. testesteron hormonlarınız fazlaysa birde üstüne bu etki ediyor. valla evdekiyle kavga edersiniz. önceden günde bir normal ölçü iken (hadi gün aşırı diyelim) şimdi sabah bir akşam bir öneriyorsunuz. kadıncağız kaçacak yer arıyor. eğer halledemezsen kravat ağırlık yapıyor baba. öyle demeyin akşam ben yatmaya başlıyorum haydar uyanıyor. ben sabah uyanıyorum o da sabaha kadar nöbet tutuyor. son önerim çakşır otu, ginseng ve çörek otunu aynı anda tüketmeyin. çakışıyorlar. mideniz bulanır.

 125. alper kahraman says

  yazmaya başlayınca bir güzellik daha yapayım. eğer cinsel sorunlarınız varsa aşağıdaki söyleyeceğim karışımı yapıp haftada 2 kez kullanın. kullanmaya başladığınız andan itibaren etkisi görürsünüz. 1 tatlı kaşığı rezene,1 tatlı kaşığı fesleğen, 1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 çay kaşığı kara biber, 1 çay kaşığı kekik, 1 çay bardağı dolusu çekirdeği çıkarılmış yeşil zeytin, 1 tatlı kaşığı kadar hakiki sızma zeytin yağı, 1 küçük soyulmuş domates, yarım demet maydanoz, 2 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt ve suyu varsa allah allah çok faydalı onuda koyun. ondan sonra kuruyemişlere geldi sıra. yarım avuç fındık, bir o kadar yer fıstığı, bir o kadar antep fıstığı içi, bir o kadar üzüm, 2 parça ceviz içi. kuruyemişleri biraz ezerseniz iyi olur. karışımı bir kezde bitiremeyebilirsiniz. sabahları tüketmelisiniz. sadece cinsellik için değil, bu karışımı düzenli olarak kullanan doktora gitmez. ilaç kullanmaz. hasta olmaz. sadece kabak çekirdeği içi bulamadığım için ilave almanız gerek. yaklaşık 50-100 gram kadar. vatana millete hayırlı olsun.

 126. serhat says

  alper kardeş yazdıklarını okudum alemsin çok eğlenceli ve bir o kadar doğru yazmışsın..Bende senin söylediklerine biraz katkıda bulunmak istiyorum..Erkekte kaza bela ve ciddi bir damarsal problem olmadıkça cinsel yetersizlik diye birşey yoktur..Yazdıkların zaten var olan gücü çok aşırı arttırır bu da çok gerekli birşey değildir..Cinsel yetersizlik denen olay erkeğin kadından bıkması yada beğenmemesidir başka birşey değildir..Güzel ve bakımlı bir kadına karşı hiçbir erkek iktidarsız olamaz..Eleştiren, kokan, sinirli, sabırsız,soğuk bir kadın düşünün işte iktidarsızım diye kendini suçlayanlar bu tarz bir kadına sahip olanlardır kimse kusura bakmasın..

 127. kbr says

  Arkadaşlar merhaba;
  Ben AMWAY ın destek urununden aldım.Bir suredır de kullanıyorum.Arkadasım faydasını görduğunu soledı sadce ınandım.ve allah razı olsun dıyorum.En önemlı vebuyuk problemımı çözmesı ve bırçok değişiklik farkedıyoruum kendımde. ama 1 hafta 10 gun sonra bellı edıyor kendını tavsıye ederım şiddetle .Hiç duşunmeden alın derım.

 128. gülşah says

  kore’den ginseng kapsül aldım 90 dolar oradaki eczaneden ve gerçek has kırmızı ginsengmiş denicem bakalım

 129. Arzu Levent says

  bazı araştırmalar diye geçtiğiniz kısımların referanslarını isteyebilir miyim acaba?

 130. ramazan says

  Merhaba bazı yorumlara.bakınca eczane ismi.geçiyor arkadaşlar Korea gingsengi ancak aktarlarla bulursunuz tahta kutu içinde red gingseng diye satılır ben 4 aydır kullanıyorum kalp çarpıntısı ve ayaklarimbcok kiramp giriyor bitti hiç Bise kalmadı eski bir milli boksör olarak kesinlikle tavsiye ederimyorgunluk halsizlik kulak.cinlamasi kalp damar.hastalıklarına.çok iyi

 131. GÜLDEN says

  Gerçek orjinal kore kırmızı ginseng tablet için iletişim hattı:0 507 566 8262 arayabilirsiniz.
  yurtiçi kargo ile kapıda ödemeli gönderiyoruz.Ayrıca nisan ayına özel 1+1 kampanyası için mutlaka sipariş verin…

 132. adnan says

  ben gınsebgı kok olarak aldım nasıl kullanabılırım bılgı verırmısınız

 133. efsun says

  Merhaba arkadaşlar ben kizimda amwayin gingsengini denedim çok memnun kaldim herkese gonul rahatliyla tavsiye ediyorum%100 doğal beslenme destek ürünü hicbir yan etkisi yok

 134. melisa says

  merhaba ben de dün orjinal kor den gelen kırmızı ginseng aldım ve kullanmaya başladım.kilo alabilmek için limden gelen her şeyi yaptım o kadar yememe rağmen kilo alamaım bunu duydum ve denemek de yarar var diye aldım kilo alabilmek için kullananlar var ise gelişmelerini işe yarayıp yaramadığını yazabilir mi?

 135. emsal says

  amway nutrıway ginseng almak isteyenler bana ulaşabilir yüzdeyüz bitkisel 05379896487

 136. Yakup says

  arkadaşlar kapsül olarak kullanmadım ama kücük şişede sıvı şeklinde olanı kullandım sonuç mükemmel.

 137. AMWAY says

  AMWAY NUTRIWAY SİBİRYA GİNSENGİNİ KUULNAN ARKADAŞLARIN MEMNUNİYETİNİ ÇOK FAZLA GÖRDÜK. KULLANMAK İSTEYEN KİŞİLER RAHATLIKLA GÜVENLE KULLANABİLİR.FİRMANIN MÜŞTERİ TATMİN GARANTİSİ BULUNMAKTADIR.İRTİBAT TL:05439791002

 138. KAGAN says

  melisa kilo almak istiyorsan her yemekten sonra 5 gr poleni agzina atiyorsun cigniyorsun ardindan su iciyorsun…ilk 10 gun 5 gr… sonra 10 gr 10 gun. sonra 15gr 10 gun bu sekilde 35 grama kadar polen tuketebilrisin ve nasil kilo aliyorsun gorursun…bizzat kendim uyguladim tavsiye ediyorum….bunun disinda kiside parazit varsa kilo almaz…parazitler icinde her gun bir kase yogurdun icine 3-4 dis sarimsagi ezip yogurtla karistirip yiyeceksin…

 139. Ayşe says

  Merhaba eşim hergün sipralex hap kullanıyor stres ve yorgunluk vb nedenlerden dolayı panax ginseng kullanacak iki hapı kullanmanın sakıncası varmıdır

 140. Ahmet says

  Slm arkadaşlar Amway nutriway markasıni araştırın dünyanın en iyi ve güvenli markalarından ginseng ve diger ürünleri türkiye geneline kargoyla dagıtım yapıyorum mail yoluyla bilgi alabilirsiniz.

  Saglıklı Bir Yaşam İçin Amway’i Tercih Edin

  ahmetbasol35@gmail.com
  bboyahmet35@hotmail.com

 141. SERDAR says

  bir yakınım ginseng kullandı. hafızasının çok güçlendiğini söyledi.

 142. Emre says

  Ersağ yeni çıkardı bu ürünü %100 güveniyorum satışını yapıyorum. Temizlik ve kozmetik ürünlerini kullanıyorum yerli firma ürünlerde %96 organik %4 te organik kimyasal kullanıyor. Ücretsiz üyelik için sitesine girin sponsor noya 69807 yazın üye olun indirimli alın ürünleri. Sadece deneyin ve görün

 143. yahya says

  ginseng ve ginseng cayi arasindaki fark nedir
  Ve gingsengi nerede bulabilirim herhangi bi magazada satilirmi ornegin migros ?

 144. Selda says

  Merhaba

  Ben bir süredir kendimi yorgun güçsüz halsiz ve sürekli uykulu hissediyordum birde işyerinde dikkat eksikliğini hesaba katarsak böyle bir ürünü almam kaçınılmaz oldu “Korean red ginsering tableti 60 mg” dün 185 TL ye aldım bugün kullanmaya başladım .. Aldığım yer sabahları iki tane almamın yeterli olucağını söyledi.. bu doğrumudur birde taşıkardi’yim sizce ürünü kullanmam ne kadar dogru

 145. nevzat says

  Merhaba
  Bedelsel halsizlik ,bitkinlik için cymbalya 30 mg isminde ilaç kullanıyorum.Rahatsızlığım geçmediğinden doğal tedaviler uygulayan bir kliniğe muayene oldum. Bana ginsenginde olduğu bitkisel ilaçalar verildi. Yaklaşık 15 gün dür kullanıyorum.Üzerimde fazla miktarda stres takıntı hissettim.Bunlarla beraber kişniş ve kimyon eksreli karişımlarda kullanıyorum.Acaba cymbaltanın içeriği düloksetin ile ginseng içeriği mi bu etkiyi yaptı.Bilenden bilgi rica ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir