wordpress counter

Arı Poleni Faydaları

Arı poleni faydaları açısından öncelikle güçlü bir besin olma özelliği ile karşımıza çıkar. Arı poleni 96 çeşitten daha fazla besini kapsar ve bu besinlerin her biri, insan yaşamını desteklemek için gereklidir.

Arı poleninin %40’ı proteinden oluşur ve yaklaşık olarak tamamı herhangi bir bozulmaya uğramadan ya vücudumuz ya da metabolizma tarafından kullanılabilir durumdadır.

Arı Ürünleri ve Polen

• Arı ürünleri olarak bilinen propolis bal, polen, arı sütü, arı zehiri gibi ürünlerle hastalıkların iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar apiterapi olarak bilinmektedir. Arı ürünleri tedavisi anlamına gelen apiterapi ile hastalılıkların iyileştirilmesi ve sağlığın korunması amaçlanır.

• Özellikle japonya gibi uzakdoğu ülkeleri başta olma üzere bugün bir çok ülkede apiterapi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Son yıllarda hastalıkları arı ürünleri ile tedavi eden apiterapi merkezleri hızla artmaya başlamıştır.

• Arı poleninin faydaları bin yılı aşkın bir süreden beri bilinmektedir. Çinlilerin geleneksel bitkisel ilaçlarının temeli olan arı poleni, son yıllarda da batılı hekimler arasında büyük çapta saygı duyulan bir öğreti olmuştur.

• Arı poleni 22 çeşit amino asit, C vitamini, B-kompleks ve folik asit, doymamış yağ asitleri, enzimler ve karotinle, günümüze kadar hemen hemen hepsi keşfedilmiş olan ana anti oksidanları içerir. Arı poleni zaman zaman “en mükemmel besin” olarak da anılır.

• Bunlara ilaveten, arı poleninin, kendi başına bir varlık gösteremeyen, fakat sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyulan ve çok gerekli olan bir miktar eser elementlerle vücudumuza sağladığı faydalar da vardır. Bu belli başlı elementler ise demir, çinko, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi sağlığa faydası ispatlanmış olan tüm minerallerdir.

• Bilim adamları boş yere sentetik arı polenini üretmeye çalıştılar. Her ne kadar sentetik arı poleni görünüşte doğal arı polenine benzemekteyse de, bilim adamlarının bunu işçi arılara aşılayarak denemeler yapmaları sonucunda, arılar bir hafta gibi bir sürede ölmüşlerdir.

Arı Poleni Kullanımı

Günde alınacak 35 gr. Arı poleninin insan vücudunun yaşam savasında gerek duyduğu tüm besinleri içerdiği çoğu hekim ve besin uzmanları tarafından kabul edilip önerilmektedir. Çünkü arı poleni vücudun gerek duyduğu bütün bilinen besinleri içermektedir. İdeal beslenme şartlarından uzak kaldığınızda vücudunuzda oluşacak çatlakları doldurmak amacıyla tavsiye edilebilecek en iyi sağlık ürünü arı poleni olacaktır. Aslında, arı poleni ürünleri, açlığa maruz kalmış bölgelerde yaşayan insanlara beslenmelerinde destek olmak üzere sık sık kullanılan bir üründür.

Bu kadar apaçık sonuçların yanı sıra, arı poleninin sağlık üzerinde kendine has etkileri vardır.

Polenin Faydaları

· Arı poleninin bağışıklık sisteminize yararları vardır. Arı poleninde proteinler, mono ve doymamış yağlar, B, C, D, E vitaminleri, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein maddeleri bulunmakta olup bunların hepsinin bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği ispatlanmıştır.

· Arı poleni alerjilere karşı dirençli olmamızda yardımcıdır. Çünkü arı poleninin içinde saman nezlesini tetikleyebilen eser maddelerden bulunmaktadır ve bazı alerji uzmanları arı polenini yöresel bitki alerjisine duyarlılığın azalmasına yardımcı olması için önerirler.

· Arı poleni stresle mücadelede size yardımcı olur. Amino asitlerin tamamını, gerekli yağ asitlerini ve ruh halini düzene sokacak vitaminleri içerir. Arı poleni ürünlerini almanız ise yaşantınızda karşılaştığınız streslerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

· Atletler yüzyıllardan beri enerjilerini ve dirençlerini arttırmak için arı polenini kullanmaktadırlar. Bu konuyla ilgili araştırmalar halen sürdürülmekteyse de, arı poleni ürünlerinin kullanımının uzun süreli etkilerinin, atletlere büyük çapta faydalı olacağı mantıklı bir anlam taşımaktadır.

· Polen iştah açıcı özelliği sebebiyle zayıflık sorununda kullanilabilir.

· Arı poleni kansızlık sorununun giderilmesinde yardımcıdır.

· Güçlü besleyici özelliği sebebiyle hastalıktan kalkanları en kısa zamanda eski gücüne ve enerjisine kavuşturur.

Arı zehirine karşı hassasiyeti ve alerjisi olanların arı poleninden kaçınması gerekir. Arı zehirine karşı alerjisi olanlara verdiği kötü sonuçlardan başka bazı yan etkileri de vardır.

Arı poleninin inanılmaz potansiyeli ve düşük risk taşıyan yan etkileri yüzünden size günlük beslenmenizi destekleyici arı poleni ürünlerini tavsiye ediyoruz. Bu arada bir küçük problemimiz var: arı poleni büyük ölçüde hazmı zor (kabuk)lardan oluşur. Arı poleninin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için muazzam miktarda yemeniz gerekir. Toplam birimin sadece yaklaşık %5’i vücudunuza biyoyararlanım sağlar.

Polenin faydalarından yüksek düzeyde yararlanabilmek için uygun koşullarda elde edilmiş olması gerekir. Çeşit bakımından çok zengin çiçekli bitki ortamında elde edilmiş olan polen şifalı olma özelliğini taşır. Arı ürünlerini kullanırken bu açıdan dikkatli olmak gerekir. Bal polen gibi arı ürünlerinin elde edilmesi zahmetli bir iştir. Ancak çok kısa bir sürede bol miktarda üretilen ve besin değeri açısından önemi olmayan ballar gibi yine bu şekilde üretilen polenlerde doğal tedavi açısından bir anlam taşımaz. Polenin arısütünün ya da balın faydaları öncelikle onların nasıl ve hangi ortamlarda üretildiği ile ilgilidir. Bu yüzden polen ya da arı sütü bal polen karışımı gibi arı ürünleri kullanırken aldığınız ürünün güvenilirliğinden ve kalitesinden emin olmalısınız.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. hasan antalya dedi ki:

  polen -propoolis arı sütü nedir faydaları nelerdir.hangi sağlık sornlarıda kullanırız ttp://hasansaglik.flptr.com

 2. yalçın dedi ki:

  merhabalar mersinde 40 kovan arımız var baharla birlikte mis gibi polenleri toplamaya başladım öz suyunu kaybetmemiş ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim tlfn: 0506 907 8610 şifalı günler diliyorum

 3. aynur dedi ki:

  yaçın bey polen ıcın yardımcı olabılırmısınız nasıl temın edebılırız

 4. MEHMET HATUN dedi ki:

  Merhaba. Polen, Arızehri, Propolis, Karakovan Balı temin edilmektedir. Yöre: ERZİNCAN – KEMALİYE 0532 440 13 71 Kendi üretimimizdir.

 5. erdogan dedi ki:

  baharla birlikte doganın bize bahşettigi şifa kaynagı renkli taze yeni mahsul polenim mevcuttur 05334247351

 6. orhan sürmeli dedi ki:

  petek gözeneklerinden alınmış. sınıfında ilk ve tek tecrit arı poleni. polendöken arıcılık fafkıyla.
  iletişim : 0539 693 83 04

 7. özgür dedi ki:

  arı süt ve polen vardır almak isdeyene yardımcı oluruk tel 05073934560

 8. A.f. Yazici dedi ki:

  Poleni 3 4 aylık bebeğe mamaya karıştırıp verebilirmiyiz? Verebilirsek ölcüsü ne olmalıdır. 6 yaşindaki erkek cocuğa yedirelimmi

 9. esbal dedi ki:

  haiki arı sutu bal polen için inernet sitemizden bağlantıya geçiniz.

 10. murat yetik dedi ki:

  hakiki bal polen bulunur kendi ürünümüzdır tel,05336395306

 11. murat yetik.tel 05336395306 dedi ki:

  hakiki bal ve doğal polen bulunur

 12. Dr.Veli CİCİMEN dedi ki:

  Bir miktar arı zehi kendi arılarımdan aldım ve yurt dışında merhemler yapılıyor.Yardımlı amaçla kullanılan hastalıklar ise lokomotor sistemine,sinir sistemine,…………………………………

 13. yurdalan dedi ki:

  arı sütü polen propolis ürünlerimiz vardır.tel 02327827113 ürünlerimiz doğaldır

 14. FLP ŞERİF dedi ki:

  POLLEN ,PROPOLİS VE ARI SÜTÜNE ULAŞMAK İSTEYENLER.0541 458 30 80

 15. Orxan Sariyev dedi ki:

  Selam arkadawlar ben azerbaycanliyim. Bizim buralarda herkes ari bakiyor benim babamda arici biz de polen var kilolarla bende sabah akwam tukediyorum ama ne kadar tukedeceyimi bilmiyorum benim 16 yawim var ve boyum 1,70 acaba polen tukederek boyum uzarmi?? Wimdiden tewekkur ederim.

 16. ahmet tufan dedi ki:

  organik bal ve polen bulunur ihtiyacı olanlara yardımcı oılabiliriz müracat tel:05432909779

 17. polex arı ekmeği dedi ki:

  doğada ki tüm canlılar güne polenle başlar ya siz ?..
  siz bir yenilik yapın ve güne polex arı ekmeği ile başlayarak fark atın !..
  türkiye’nin ilk ve tek tescilli ve patentli arı ekmeği üreticisinden
  polendoken.com

 18. emre dedi ki:

  Ben babamla birlikte bakıyorum 70 80 kovanda bizde var şimdi hocam 3 gündür geceli gündüzli yiyorum akşamları yatmadan önce bi tasa bi miktar bal koyuyorum bazen kestane balı bazen çicek balı oluyo 3 buçuk kaşık çay kaşıgı ile atıyom bala 2 tane bıldırşın yumurtası üstüne 2 avuş can fıstıgı yiyorum sabah kalkdgmda da 2 kaçık polen 1 avuç can fıstıgı geceleri kendi çapımda da spor yapıyorum . Yaptıgım tüketim iyimi kötümü sizce ?

 19. şuayip öztürk dedi ki:

  arı ürünlerinin daha kaliteli

Paylaş

*

css.php