Sarı Kantaron Otu

Sarı Kantaron Otu Neye İyi Gelir? Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Birçok araştırmalara konu olan ve de bitkisel prozac olarak tanımlanan sarı kantaron bitkisi hafif ve orta derece depresyonlar için doğal bir antidepresandır.

Sarı kantaron otunun ülkemizde bilinen diğer isimleri binbirdelik otu ve kılıçotudur. Bitkideki etken maddeler çiçek ve yapraklardadır.

Sarı kantaron bitkisinin latince adı Hypericum perforatum L. ingilizce adı ise St. John’s wort‘tur.

Sarı Kantaronun Faydaları

• Bitkide bulunan hypericin adlı etken maddenin depresyonda etkili olduğu düşünülmektedir.

• Sarı kantaronun etki mekanizmasının nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmese de serotonini artırarak etki göstermektedir.

• Bu konuda yapılan çalışamalar depresyonu olan kişilerin %60-80’inin sarı kantaron kullanımı ile tedavi olduğunu gösteriyor.

• Almanya’da yapılan bir araştırmada sarı kantaronu 4 hafta kullanan hastaların %80’inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu tespit edilmiştir.

• Sarı kantaron otu Almanya’da hafif ve orta derece depresyonu, ankisiyeteyi tedavi edici bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Salzburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu sarı kantaronun plasebo’dan %250 oranında daha etkili olduğu olduğunu göstermiştir.

• Sarı kantaronla ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve de baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk gibi belirtilerinin düzeldiği görülmüştür.

• Sarı kantaronun antidepresan özelliği British Medical Journal‘da yayınlanan klinik incelemelerin değerlendirilmesiyle de tespit edilmiştir.

• Sarı kantaronla sentetik bazı antidepresan ilaçların hastalar üzerinde etkilerinin araştırılması sonucunda sarı kantaronun bu ilaçlarla eşit düzeyde ve bazen daha etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca sarı kantaronun diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkileri bulunduğu belirtilmiştir.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu  E Komisyonu, sarı kantaronun depresyon ve anksiyetede kullanımına onay vermiştir.

• Ülkemizde, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda geliştirilen ve sarı kantaron bitkisinin kullanıldığı tedaviyle, yaşa bağlı makula dejeneresansı (sarı nokta hastalığı) büyük ölçüde durdurulmuştur. Prof. Dr. Güngör Sobacı’nın geliştirdiği yöntemde, sarı kantaron bitkisi hastalara ağız veya damar yoluyla verilmiş; ağız yoluyla alanların %64’ünde, damardan tedavi görenlerin ise %87’sinde körlük engellenmiştir.

• Bu yöntemde, ilacın verilmesinden 6 saat sonra hastanın gözündeki sarı noktada oluşan damarlar lazerle kurutuluyor. Hasta 3 ayda bir kontrol ediliyor ve bu süre içinde günde üç defa ilacı almaya devam ediyor.

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Hafif veya orta derecede depresyonlara karşı önerilen kullanım dozu 300 miligramlık sarı kantaron tabletinden günde 3 defa alınmasıdır. Bu tabletlerin % 0.3 hiperisin içerecek şekilde standardize edilmiş olması gerekir.

Etken maddeler çiçek ve yapraklarda bulunur. Bu yüzden kaliteli bir ürün sadece üst kısımlarından elde edilir.

Yeterli bir etki ancak 3 ila 5 haftada görülebilir.

Depresyona bağlı uyku bozukluklarında, kediotu köküyle beraber kullanımı daha etkili olur.

Depresyonların büyük bir kısmı hafif-orta şiddettedir ve tıbbi onay olması halinde bitkisel tedavi uygulanabilir. Ancak majör depressif bozukluk ve bipoler bozukluğa bağlı melankolide bitkilerin tedavide yeri yoktur.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

1 kahve kaşığı dolusu sarı kantaronun üzerine 150 ml kaynar su döküldükten sonra 10 dakika kadar demlenir ve süzüldükten sonra sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak içilir. Ancak sarı kantorun çayı yeterli etkiye sahip olmadığı için  0.2-1 mg total hiperisin ve yeterli oranda hiperforin, flavonoidler ve ksantonlar içeren standardize ekstreler ön planda olmalıdır.

Sarı Kantaron Yan Etkileri – Sarı Kantaronun Zararları Varmıdır?

Journal of Geriatric Psychiatri and Neurology da yayınlanan bir yazıda bu bitkinin yan etkilerinin çok az, hafif ve geçici olduğu ve ilacın bırakılmasıyla ortadan kalktığı görülmüştür.

Bazı çalışmalarda hafif-orta derecede depresyonu olan kişilerde belirtilerin azaltılmasında etkili olduğu tespit edilirken, fluoksetin (Prozac), sitalopram (Celexa) ve sertralin (Zoloft) gibi ilaçların yol açtığı libido kaybı gibi yan etkilere neden olmadığı görülmüştür.

Sarı kantaron otunun fazla miktarda kullanımı cilt döküntüleri ve ışığa karşı duyarlılığa neden olabilir.

Uyarılar ;

• Hamileler veya emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Sarı kantaron kullanımı açık tenli insanlarda ışığa karşı hassasiyet meydana getirebilir. Fotosensibilizasyon etkisi nedeniyle sarı kantaron kullanan kişilerin yoğun güneş ve solaryum ışınlarından uzak durmaları gerekir.

• Lens proteinleriyle olası reaksiyon sebebiyle katarakt gelişebileceğinden, gözler yoğun güneş ışınlarından korunmalıdır.

• Sentetik diğer antidepresanlarla bir arada kullanılmamalıdır. Birlikte kullanılması ilaçların etkileşmesine ve de olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir.

• Antıkoagulan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, antidepresan ilaçları, antikanser ilaçlar, HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar ve digoksin, indinavir, siklosporin gibi ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiği belirtiliyor.

• Bazı ilaçlarla etkileşime girdiği gerekçesiyle sarı kantaronun satışı Fransa’da yasaklanmıştır.

• Tansiyonu yükseltebileceği için yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

• Doktorun izni olmadıkça çocuklara verilmemelidir.

•Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması durumlarında doktorun izni olmadıkça kullanılmamalıdır.

•Organ nakli yapılan kişilerin kesinlikle sarı kantaron kullanmaması gerekir!

Diğer Sarı Kantaron Yararları

• Laboratuvar çalışmalarında, sarı kantaronun  antibiyotiklere dirençli bazı bakteriler de dahil olmak üzere bazı enfeksiyonlara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

•  Çalışmalar sarı kantaronun sinirlilik , göğüs hassasiyeti gibi Premenstrüel sendromun fiziksel ve duygusal belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

• Sarı kantaronun iyi geldiği bir diğer alan yara ve yanıklardır.

• St. John ‘s wort antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda  inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Küçük yaralar ve cilt tahrişi için yağ bazlı ürünler topikal olarak uygulanabilir.

• Sarı kantaron yağı kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması için haricen kullanılır.

• Sarı kantaron  kapsül, tablet, tentür, çay ve yağ bazlı losyonlar gibi çeşitli formlarda kullanılmaktadır.

• Sarı kantaron kapsül olarak eczanelerde St. John’s wort adıyla satılır. Çay olarak da içilmekle birlikte bitkideki hypericin ‘in suda çözünmemektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Sarı Kantaron Otu” üzerine 108 yorum

 1. Ben Karadenizliyim, annem bu kantron cicegini tarla kenarlerinda bulur, toplar ve zeytin yagina yatirarak kirmizi renkli kendine has kokusu olan bir oz hazirlardi, iki ayri ciddi yanma vakkasinda komsumuzun iki kizi biri ufak 7 yasindayken digeride 30 lu yaslarda kaynar su dokulmesi uzerine 3 ununcu derece yanikla karsilasmisti. Annem derilerinin renginin tanimiycak hale geldigini siyah kahve cok kotu bir durumda oldugunu gorup kendi yaptigi ozu uygulamisti, ikisin dede yanik izi kalmadi.
  Bu arada yukari daki bazi bilgileri okudum, kesinlikle hamile yada emzirmekte olan bayanlara tavsiye edilmiyor. Ayrica, icince yuzumde leke kaldi diyen bayan icinde, kantaronun ozunde bulunan bir madde UV isinlariyla alakali bir reaksoyunun etkilesimini artirdigi icin gunes isigina hassasligi artiriyormus. O acidan da dikkat edimesi gerekiyor. Ama genel olarak bircok derde deva gelebilen harika bir bitki.

 2. Selamun aleykum duanın önemi Allahu Teala Ayeti celilede buyuruyor (Ey Muhammed!) De ki: ?Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Furkan Suresi 77 ayet ayetler ve hadisler bütün bilimlerin ana kaynağıdır ve dua ibaedetin özüdür iliğidir bu demek değildir dini sömürerek aldatalım en büyük tehlike dinini dünyaya alet etmektir

 3. O dediğin yağı bende kendim yaptım çok faydalı

 4. daha yeni başladım sarı kantaron otunu içmeye ve reflüyüm ve faydalı olacağını duydum inşallah olu

 5. arkadaşlar merhaba ben obsesif komposif hastasıyım sarı kantaron iyi geliyomuş doğrumu tecrübesi olan lütfen yazsın ilaç kullanıyorum ama pek yararı yok

 6. arkdaşlar ben bunu slolianla birlikte kullanyorum zaca herhangi bir etkileşime girermi ?

 7. ŞARKÖYE bir yakınımın yanına gitmiştim geçen yıl bir kaç günlüğüne,’ağrılarımdan bahsedince bana halis zeytin yağıda bakletilmiş sarı kantaron hediye etti bir kavanoz ist döndüğümde belim çok ağrıyıp tutulduğunda özellikle sabah ağrılarımda elimle masaj yaparak sürmüştüm ve her seferinde çok iyi geldiğini hisettim üstelik kısa sürede etki ediyordu şimdi bitti bir yılı geçmemiş taze bulabileceğim bir bitkici bulmalıyım dedim ve araştırıyorum bu harika bitki ANTALYADADA çok bolca çıkar köy pazarları sarı kantaron doludur keçke bu mucize ot bizim pazarlarımızdada çıkmış olsaydı . yorumları okuduğumda gördümki sadece ağrılar üzerinde etkili değil daha bir çok hastalık üzerinde etkili olduğunu gördüm…. 🙂 sevgiler, ve şifalar arkadaşlar.

 8. ÜLSERİN KESİN TEDAVİSİ

  Merhabalar ülserimden kurtulduğum için buraya yazma gereği duydum çünkü o kadar mutluyum ki uzun zamandır yediğim içtiğim hiçbir şeyden zevk alamıyordum inanmayacaksınız ama artık acı biber yiyebiliriyorum. Nasılmı tabiki kantaron sayesinde uzun zamandır araştırıyordum kantaron hakkında bir çok makale okudum ama hepsinde karışım yapılması ve güneşte 10-15 gün bekletimmesi gibi tarifler vardı ama hiç birinde net bir uygulama olmadığı için hep uzak durdum daha sonrasında kantorax buldum allah onlardan razı olsun kullanmaya başladığımın 2 günü ilaç kullanımını bıraktım 45 günlük kullanım sonrasında ise doktor kontrolüne gittiğimde sorunumdan eser kalmadığını öğrenince mutluluktan havaya uçtum ve paylaşmak istedim. Kantaronun etkisi gerçekten mükemmel sadece mideye değil daha birçok soruna çözüm getiriyor ben ülserimden kurtuldum çok şükür. İyi ki varsın kantorax 😀

 9. Slm arkadaşlar ben lustral 100mg kulanıyorum ama ilaç bende aşırı unutkanlığa nede olluyor söylediğiniz ilacı nerelerden teymin edebilirim yazarsanız çok sevininirim tşk

 10. ben bu cayi sari kantoron cayini 4 ay gibi kullandim iyi geliyor fakat yuzumde lekelenme yapti bir zaman sonra kullanacak varsa ona gore tedbirini alsin ha faydasini da gordum ilac kullanamiyorum anti depresan ilac vermisti doktor bende arastirdim bunu buldum…..

 11. Yaşar konuşmalarınızdan dolayı sizi şiddetle kınıyorum

 12. yaşar sen neyin kafasındasın allah istemedikten sonra sen tonlarcan ilaç içsen ne fayda tamam ürürükçülüğe ben de karşıyım ama tedavilerde allaha duayı niyazı da eksit etmemek şarttır dostum

 13. YAŞAR dua veya kuran geçince ne kadar da nefret le doluyorsun adam sana küfretmedi sadece dua ettiğini söyledi 2012 de dua edilmez diye bir kavram yok tabiki ateist veya kafir değilse insan. yemek içmek nefes almak bunların hepsi RABBİMİZİN takdiriyle olan şeyler ne demişler mevla dilerse mermere geçirir insanın çürük dişini mevla dilerse lokum da kırar insanın sağlam dişini. selam ve dua ile

 14. Bu yaralı bilgileri hazırlayıp bize sunanların ellerine sağlık. Çok teşekkür ederiz.

 15. şu duaları bizede söylede bizde rahatlayalım dini böyle saçma sapan konulara alet etmeyin sizin dini sömüren üfürükçülerden ,muskacılardan ,elini eteğini öptüren din bezirganlarından bir farkınız yok bilimin ve insan beyninin bu kadar gelişmiş olmasın rağmen 600 yıl önceki bilgiden,bilimden mahrum insanlar gibi davranmaya çalışmak insanlığada kur’an ada hakaretttir.doğanın kendiside bize bir nimettir.her ihtiyacını(yemek içmek nefes almak) duayla karşılayamazsın 2012 ye dön.

 16. her şeyden evvel insanın kafasında bitirmesi ve üzüntüden uzak kalması gerekiyor,bununla birlikte sosyal aktivite yaşamalıdır.melisa çayı ve kişniş tohumu kullanabilirsiniz… bende 8 ay önce panik atak oldum ama çabuk atlattım rabbimin izni ile bununla ilgili çok araştırma yaptım özel dualarım var ve çok şükür bitirdim ,çok ufak tefek sorunlar kaldı ama onlarda gitmek üzere herkese sevgiler ve saygılar .bırakın olduğu gibi yaşayın hayatı rahat olun. [email protected]

 17. ben 13 yaşındayım.her sabah içiorum.tadı güzel..tedavi edilcek bir yanım yok ama içmeyi seviyorum.her gün içmenin bi zararı olmaz öyle değilmi? :/

Yorum yapın

css.php