Nitrik Oksit Nedir ve Ne İşe Yarar?

Nitrik Oksit Nedir? Nitrik Oksit (NO) bir çok dokuda çeşitli fizyolojik ve hücresel süreçleri düzenleyen oldukça önemli bir sinyal molekülüdür. 1998 yılında, Dr. Louis J. Ignarro nitrik oksitin genel olarak vasküler sistemdeki önemini keşfettiğinden dolayı Nobel Tıp ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Nitrik Oksit Faydaları

Uzun vadede, vücuttaki nitrik oksiti destekleyici ortam; vasküler sistemin yaşamsal bir parçasıdır. Endotel denen en içteki hücre tabakası, nirtik oksit sentaz enzimi tarafından tetiklendiğinde, nitrik oksit salgılar. Sonra nitrik oksit, onları açmak ve genişletmek için, arter duvarlarının iç ve düz kas hücrelerine bir sinyal yollar. Arter duvarları gevşer ve kan dolaşımı rahatlar, bu arterlerdeki kan akışını çoğaltır. Spor salonunda geçirilen ekstra zaman, kan akışına giriş yapan nitrik oksit miktarını arttırarak, bu sürece daha da yardımcı olur. Nitrik oksit, arterleri açıp birikime engel olduğundan, vücuttaki kan dolaşımını rahatlatır. Aynı zamanda, bağışıklık sisteminin  tümör ve bakterilerden uzak durma becerisini destekler. Besinlerden yeterli miktarda nitrik oksit alan kişilerin, sindirim, kuvvet  ve uyku alanlarında gelişmeler gösterdiğine tanık olunmuştur.

Nitrik oksit, yüksek tansiyonu da düzenler. Bedendeki kan damarları nitrik oksit sayesinde daha da genişler. Vücuda daha fazla besin sağlayarak kan dolaşımını ve damarları genişletir.

Vücut, L-arginine adlı amino asitten nitrik oksit üretir. L-arginin, l-sitrulin amino asiti gibi nitrik oksitin habercisidir. Nitrik oksit sentaz bir enzim olarak bu iki amino asiti okside eder ve nitrik oksit yan ürün olarak ortaya çıkar. Argininin nitrik oksit düzeylerini yükseltmekteki yeteneği, bazı üreticilerin bu ürünü iktidarsızlığa çare olarak piyasaya sürmelerine sebep olmuştur. Viagra gibi farmakolojik ilaçlar, vücutta, nitrik asite karşı duyarlılığı yükselterek ereksiyona ulaşmayı kolaylaştırırlar.

Nitrik oksit, vücut içerisinde, saldırgan bakteri, virüs ve parazitleri bulmak ve yok etmek için bağışıklık sistemine yardımcı olan elçi kimyasallar gibi çalışır. Aynı zamanda nirtik oksit, virüslerin enfekte ettiği hücre mitokondrisini devre dışı bırakır.

Nitrik oksit, kas hücrelerinin dayanıklılık seviyesini çoğaltır, ve daha ağır kaldırmanızı ve zor aktiviteleri kolaylıkla performe etmenizi sağlar.

UCLA School of Medicine’ndeki bilim adamlarının yürüttüğü ve “Journal of  American College of Nutrition” Ekim sayısında yayınlanan bir çalışma, oral arginin takviyesi kullanımının, yüksek tansiyonu olan tip II diyabet hastalarında endotel hücre üretimlerini çoğalttığı ve tansiyonu düşürdüğü belgelenmiştir.

2005’de “Proceedings of the National Academy of Sciences”da yayınlanan İtalya’da yapılmış bir çalışmada plak taşıyan arter bölgelerindeki nitrik oksit sentezindeki nar suyunun rolü incelendi. Nar suyu, tüm kan damarlarında, özellikle plak oluşmuş damarlarda nitrik asit düzeylerini yükseltmekteydi.

Nitric Oxide” adlı dergide 2006’da yayınlanan bir makalede, araştırmacılar kültür edilmiş arteryel astar hücreleri üzerinde, nar suyunun nitrik oksit sentaz aktivitesini geliştirdiğini bulmuşlardır.

Clinical Experimental Pharmacology and Physiology”de yayınlanmış bir çalışma, B vitamininin kan damarlarında sıralanmış hücrelerin nitrik okside daha iyi yanıt vermesine  ve hücre fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Nitrik Oksit İçeren Gıdalar Neler?

Profesör Louis J. Ignarro vücutta nitrik oksit üretimini artırmak için L -arginine ve L-citrulline gibi besin takviyelerinin kullanımını; ayrıca doğru beslenme ve egzersiz yapılması gerektiğini belirtmektedir.

L-arginin adlı amino asit doğal olarak et, balık, soya ürünleri, kuruyemiş ve bakliyatta bulunur ve doğal olarak vücuttaki nitrik oksit düzeylerini yükseltir. Yine nar suyu, muz, avokado, kara erik, yaban mersini, böğürtlen, badem, balık yağı, keten tohumu ve greyfurt gibi besinler de vücutta nitrik oksit üretimini artırmaya yardımcı olur.

Yan Etkileri Var mı?

Nitrik oksit takviyeleri genellikle aynı zamanda doz aşımını da mümkün kılan arginin-alfa-keto-glutarat amino asiti de içerir. Bu amino asitin fazla alımı, ishal, mide bulantısı ve halsizliğe yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Nitrik Oksit Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 21 yorum

 1. bu kadar reklam çok fazla olmuş yukarıda doğal kaynakları belirtilmişDaha ne nobel ödülü gibi fantezilerle satış yapmaya çalışmak.

 2. noni özellikle havvai,cin,hindistan,tatahi gibi ulkelerde eskilerin degisiyle aspirin olarak gecer o cevrede dogan hercocuk için bir noni agaci dikerlermis göbek Adi olarakda noni ismi verirlermis o kadar değerli bir meyve.bu urun konstra olarakda dxn firmasi patentli ureticisidir..

 3. Nitrik Oksik hakkında bilgilendirme yazınız çok faydalı olmuş. Teşekkür ederim.

  Verilen cevaplara baktığımda, çoğunun ticari amaçla yapıldığını fark ettim. Belirtmek isterim ki ben bu konuda çok uzun zaman araştırmalar yaptım. Dünyanın bir çok sağlık sitelerinden makaleler okudum. Bu aktif bileşen yada elemen için en önemli konu doğal olması. Bunu sağlayan bitki ise volkanik topraklarda ve güney asya ülkelerinde yetişen Morinda ağacı. Meyvesine halk dilinde Noni deniliyor.

  Bu etken madde insanın sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmesi için çok önemli.
  Ben kullanıyorum. Hem evimde, hem de işyerimde buz dolabında bulunduruyorum. Hatta merak eden misafirlerime de ikram ediyorum. Kullandığım ürün DXN Noni, adı Morinzhi Noni Meyve Suyu. Çok etkili doğal ve sağlıklı. Tavsiye ederim.

  internet adresini de yukarıda paylaşmışlar ama ben tekrar yazayım. Ürünler sekmesinden görebilirsiniz.

  DXN : Turkiye.dxn.com.tr

 4. Değerli arkadaşlar,

  Morinda Citrifolia bitkisi ise dünyada nitrik oksit açısından en doğal ve en zengin meyve. Noni adı ile de biliniyor.

  Nitrik Oksit yaşamın devamı için oldukça önemli bir element. adeta hayati önem taşıyor. Bu nedenle her insanın bu aktif bileşeni doğal yollar ile vücuda alması gerekiyor. Yani beslenerek. Yada ek gıdalar ile takviye ederek.

  DXN TÜRKİYE ürünleri arasında yer alan Morinda Citrifolia ( Noni ), 23 yıllık tecrübe ile özenle ve organik olarak, sağlıklı yaşam desteği olarak üretiliyor. Şirketin Noni doğal meyve suyuna verdiği isim MORİNZHİ . Mutlaka kullanmaya başlayınız ve dolabınızdan eksik etmeyiniz.

  Şirketin kullanım tavsiyesi günde 30 ml meyve suyu. 2 yemek kaşığına yakın.

  Aşağıda şirketin internet adresi mevcut.

  Turkiye.dxn.com.tr

  Ürünler :

  Turkiye.dxn.com.tr/products

  Sağlıklı yaşam dileklerimle.

 5. Nobel Tıp ödüllü doktorumuzun nitrik oksit çalışması için 35 yıllık emeğinden sonra aldığı ödülü insanların faydasına sunmak için Herbalife firmasını bularak birlikte geliştirdiği NİTEWORKS NİTRİK OKSİT ÜRETİMİNİ DESTEKLER .LOUİS IGNARRO DEYİMİYLE :”GECE YATMADAN İÇERSENİZ KALP KRİZİ RİSKİNİ %98 ÖNLER. %2 ALLAH BİLİR, BEN BİLEMEM. DEMİŞTİ BİR EĞİTİMDE DOKTORLARA VE BİZE ÖZEL VERDİĞİ SEMİNERDE. BİLGİ İÇİN ULAŞABİLİRSİNİZ 05070088178arayın

 6. Evet evet, nitrik oksiti çok güzel açıklamışsınız… Burada altı çizilmesi gereken temel husus ise, vücuda sentetik nitrik oksit vermekle, vücuda nitrik oksit “ürettiren” ürünlerin ayırdına varabilmektir. Kyani nitro ailesi ise vücuda doğal yollardan nitrik oksit ÜRETTİREN HARİKA BİR ÜRÜNDÜR. Böylelikle vücut, ihtiyacı olan nitrik oksidi kullanır, gerisini ise idrar ve terle dışarı atar. Sağlıklı kalmak, kalp-damar sağlığınızı korumak, sağlıklı bir cinsel ilişki sürdürmek ve sağlıklı yaşlanmak için Kyani Nitro ailesini hayatınıza alın… Sizin Sağlığınıza!

  Detaylı bilgi ve sipariş için

  wellnesskyaniteam.com
  alaskamucizesi.kyani.com

 7. herbalife çalıştığı dr kardiyoloji uzmanı olduğu için ürün tanıtımları ve çalışmaları yıllardır bu yönde. Halbuki nitrik oksit konusundaki çalışmalar 20 yıldır çok yeni ufuklar açmıştır. Ürünler son derrece güvenli ve etkilidir. uzun ve sağlıklı bir yaşam isteyen bir an önce kullanmaya başlasın. Dr Cengiz Demir

 8. Vücutta yüksek derecede Nitrik Oksit üretimini destekleyen NONİ Meyve Suyu konsantre olarak şirketimiz tarafından satılmaktadır. Bilgi almak isteyen arkadaşlar adımı soyadımı aratarak beni bulabilirler.

 9. Nitrik oksiti keşfeden nobel ödülü alan doktor herbalife firması ile çalışmaktadır lütfen insanları doğru bilgilendirelim beslenme danışmanıyım

 10. kyani doğrudan satış tekniğiyle pazarlanmaktadır.bu nedenle daha güvenilir bir üründür.kullananların hepsi olumlu etkilenir.bu nedenle kyani kullanımı tavsiye ederim.

 11. İnsanların bilmediği ama su ve hava dan dahada önemli mutlaka kullanılmalı ve tüketilmelidir daha kaliteli bir hayat ve yaşam icin

 12. Mine hanım:sanırım reklamlardayız kyani ürünleri belki iyi olabilir,emin değilim.ancak pazarlamacısına bukadar yüysek karmarjı tanıyan bir firmanın ürünündende şüphe ederim.

 13. Arkadaslar bu ozelleiklerin saf bir sekilde kyani de var… sadece nitro oksit degil bunun yaninda sunrise (bagisikligi guclendirir kalp sagligini guclendirir vucuttn iltihaplari atmayi kolalastirir enerji verir rem uyku duzenini saglar) omega 3 ise mucize gibi inanilmaz bir e vitamini saf alaska somon balik yagi sayesinde rahatt kilo vermenizi beyin hucrelerin yenilenmesi depresyondan cikmanizi ve sigara alkol gibi maddelerin birakilmasinda kolaylik sagliyor..bunun icin bana ulasin 5073695373
  mineoz.kyani.net

 14. bana ulaşın…gerçekten harika bir ürün .. tansiyon u olanlar özellikle rahatlığı hissediyorlar ..damarları rahatlattığı, damara oksijen taşıdığı için tüm değerleriniz düzeliyor..ben faydasını gördüğüm için herkese faydalı olmak istiyorum…

 15. kyani .net bu firmada nitrik oksit besin desteği vardır.. kullanıldığı gün daha bi kendinizde olduğunuzu enerjinizin yüksek olduğunu başağrısı halsizlik hissetmediğinizi görürsünüz..harika bir ürün …533 3581165

 16. konuyu fitoterapist dr.lara inceletiyorum.

 17. Güzel bir makale olmuş ama nitrik oksiti keşfedenlerden Dr. Ferid MURAD dan ve hangi firmada çalıştıgından bahsedilmemiş

Yorum yapın

css.php