Adet Belirtileri Nedir?

Adet Görme Belirtileri. Adet Belirtileri ve Regl Nedir? Adet kanaması (menstruasyon) ‘nın en sıradan belirtisi, karın ağrısıdır. Bir çok vakada ağrı, karının alt, ya da arka bölgesinde görülür.

Adet gören kadınların yaklaşık olarak %70 ila %90 kadarında bir tür premenstruel sendrom olmaktadır. Ancak bu belirtilerin görülmesine rağmen bunların yalnızca % 2.5’lik bir bölümü gerçekten adet öncesi sendromudur.

PMS’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. PMS’nin belirtileri hormonlardaki dalgalanmalarla değiştiği için hormonlardaki dönemsel değişiklikler önemli bir etken olarak gözükmektedir.

Bazı belirtilerin vitamin ve mineral eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Sıvı toplanmasına yol açan fazla tuzlu yemek, ruh halinde sorunlara sebep olabilen alkol ve kafeinli içeceklerin adet öncesi sendromuna katkıda bulunduğu da belirtiliyor. Kafein ayrıca göğüslerin hassaslığını artırabilir.

Bazı araştırmalar sigara kullanımı ve kilo fazlalığının adet öncesi gerginlik riskini artırdığını göstermektedir. Sigara kullanan kadınlarda PMS belirtilerinin şiddetli olarak görülmesi sigara içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır. Fazla kilolu kadınlarda PMS görülme riski diğerlerine göre 3 kat fazladır.

Kaltısal geçiş, endorfin, serotonin, GABA düzeyinde azalma, düşük progesteron, yüksek östrojen, yüksek prolaktin seviyelerinin de nedenler arasında olduğu belirtiliyor.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının ilk beş gün boyunca oluşmasının sebebi, rahmin, içeriğindekileri akıtabilmek için spazmlarla büzülmesidir. Sancı, doğum sancısından çok çok daha hafiftir. Aynı zamanda gerilip büzülmeler de sancıya sebebiyet verir. Buradaki kas büzülmeleri, prostaglandin denen kimyasal madde yüzündedir. Bu hormon, rahmin kaslarının bazen oksijensiz kalıncaya kadar uzun süre büzülmesine neden olabilir. Bu durum, menstrual krampların çıkış noktasıdır.

14 günden sonra, hormonal düzen değişerek, bir sonraki yumurta için kendini hazırlar. östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyleri bir sonraki periyottan 4 gün önceye kadar yükselmeye devam eder ve sonra eğer döllenme yoksa, dışarı atılırlar. Bu ani değişiklik, kadında daha fazla rahatsızlık ve duygusal dengesizliğe neden olur. İnsanlar bu rahatsızlığı “aybaşı hali” diye tanımlarlar.

Ağrılı regl belirtileri 25 ila 35 yaş arası kadınlarda daha şiddetli görülmektedir. Ağrılı regl, ergenlikte başlar, belirtiler giderek fazlalaşır ve daha sonra  menopoza yaklaşıldıkça belirtilerde azalma olur.

Ağrılı adet görmede ağrı şiddetiyle ilgili birçok faktör vardır. Kişinin psikolojisi, beslenme tarzı, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan öbür rahatsızlıklar da etkili olmaktadır.

Doğum yapan kadınlarda organik sebebi bulunmayan ağrıda azalma olur. Fakat altta yatan organik bir sebep mevcutsa tedavi edilmediği müddetçe ağrı geçmez.

Adet Belirtileri

Çok sayıda belirtinin PMS ile ilişkili olduğu belirtilmesine karşın en önemli 3 belirti şişkinlik-gerginlik, huzursuzluk ve mutsuzluktur. Ovulasyon döneminde, sırtta ve karında ağrı oluşur, hatta baş dönmesine bile rastlanır.

* Ruh halinde değişkenlik

* Sinirlilik, alınganlık, nedensiz öfke

* Yorgunluk

* Dikkat ve hafızada zayıflık

* Cinsel ilgide değişim

* Karında şişlik

* Kol ve bacaklarda şişkinlik

* Göğüslerde duyarlılık ve şişme

* Sıvı toplanması sebebiyle kilo artışı

* İştahta değişiklik, iştah artışı

* Baş ağrısı

* Karın ağrısı

* Eklem ya da adale ağrısı

* Mide bulantısı

* Uykusuzluk

* Ağrılı adet

* Ateş basması ve soğuk terleme

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Adet Belirtileri Nedir?” üzerine 290 yorum

 1. 2 gündür göğüslerim daha çok acıyor, başım dönüyör ve midem bulanıyor sizce olur muyum? 🙂

 2. Arkadaslar ben 13 yasindayim 7 . Sinifa gidiyorum ve 5. Sinifdan beri akintim var akintim basladi yani 2 seneden beri akintim var bazen kahverengi olarak da geliyo belirtilenlerden 1 kac tanesi yok sadece sizce olucak miyim cevap yazin lutfen

 3. Adet oldum mu olmadımmı çözemedim akıntıyla birlikte ilk önce çok az pembemsi kan galdi sonrasında az az siyahımsı kahverengimsi geliyo anlayamadım bilen veya yaşayan varmı??

 4. Benim de adetlerim hep geciyikiyor 15 yaşına girdim geçen ayın 7 dişinde oldum ama benim de midem bulanıyor başım acayip cekilde dönüyor hicbiryerim de ağrı sancı yok adetlerim 45 gün falan geciktiği için bu ay adet olacagimi sanmıyorum çünkü sürekli gecikiyor bu maddelerden birkaç tanesi ben de var şuan sizce adet olur muyum??

 5. Arkadaşlar yardım edin ben 13yaşındayım karın ağrısı beyaz şefaf akıntı yorgunluk nedensiz öfke terleme ve 1, 2 kilo aldım 1buçuk senedir oluyorum şimdi bayram için teyzemin yazlığına geldik 4 5 gün gecikti çok korkuyorum akıntı bugün biraz arttı sizce ne zaman adet olurum çok korkuyorum ve çok utanıyorum

 6. Benimde 1 yil kadar bir akintim oluyo yukaridaki belirtilrinde hepsi var sizce ne zaman adet olurum acil cevap lutfn

 7. Bende bu belirtilerin he0psi var ama hala adet olmadim sizce ne zaman olurum

 8. Meraba ben 12
  yasindayim 1 senedir felan. Beyaz sumuksu akintim oluyor bu aralar hafif karin agrisi ve mide bulantisi oluyor istahim artti kilom artti ve karnim baya sisti kendimi hamile gibi hissediyorum ve cok korkuyorum bunu soyledigim icin ozur dilerim ama beni 8 yasindaki bi cocukla zorla iliskiye soktular daha adet olmadim ve cocuk 8 yasinda ayrica cocugun seyi rahmime girmedi sadece surtunme oldu sizce hamile kalma ihtimalim varmi

 9. Özlem Says bebeğim söle ped kullan çamaşırların berbat olur ped kullan bebeğim utanacakm bişy hok her kız olur bunu kimse utanmasn sen sölemesen bil annnen çamaşırlarndan anlarx😉😉😉😉 söle bitanem

Yorum yapın

css.php