Adet Gecikmesi Nedenleri Neler Olabilir?

Adet Gecikmesi Nedenleri. Adet Neden Gecikir? Adet döngüsü, bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süreyi ifade eder. Kadınların büyük bir bölümünde adet döngüsü 28 gündür. Adetlerin 21 günden daha kısa aralıklarla tekrarlamasına sık adet görme, iki adet arasındaki sürenin 35 günü geçmesine de seyrek adet görme denilir. Adetler sırasında aşırı kanamaların olması, adet görme süresinin uzaması, az kanamalı ya da kısa süreli adet görme ve ara kanamalar da adet düzensizlikleri olduğunu gösterir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Normal adet döngüsü (siklüs) bir kadında 21 ile 35 gün arasında değişir. Bir adet döngüsünün 35 günden uzun sürmesi durumu adet gecikmesi  olarak kabul edilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri – Adet Gecikmesi Neden Olur?

• Kadınların bazı dönemlerde normal olarak adet görmeme durumları vardır. Fizyolojik amenore olarak ifade edilen bu durum, ergenlik öncesi dönemi,  gebelik ve emzirme dönemini ve de menopoz dönemini kapsar.

• Adet kanamasının gecikmesi halinde ilk düşünülmesi gereken hamilelik olasılığıdır. Gebelik testiyle hamile olunmadığı tespit edilmişse adet gecikmesine yol açan nedenlerin araştırılması için muayene ve laboratuar tetkikleri yapılmalıdır.

• Gebelik dışında adet gecikmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, ağır stres, yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması, aşırı zayıflık ve dengesiz beslenme, ağır fiziksel egzersizler ve kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar adet gecikmesine yol açar.

• Adet kanaması, hormon salgılayan çok sayıda salgı bezinin uyum içinde çalışması neticesinde olur. Bu salgı bezlerindeki herhangi bir düzensizlik adet gecikmesine yol açabilir.

• Bazı hormonal denge bozukluklarının ilk belirtisi adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu tür hormon bozuklukları arasında en fazla görülenleri ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve prolaktin hormonunun salgı bozukluklarıdır. Bu grup hastalıklar arasında adet düzensizliklerine en çok neden olan da polikistik over sendromu olarak bilinen sorundur.

• Tiroid bezinin az veya fazla çalışması sözkonusu olduğunda ya da prolaktin hormonu yüksekliğine yol açan hipofiz bezi hastalıklarında adet gecikmesi görülebilir. Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu özellikle emzirme döneminde salgılanır. Prolaktin hormon yüksekliği olan kadınlarda adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi gibi belirtiler oluşur.

• Polikistik over sendromu, düzenli yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak adet düzensizliği ve vücutta erkeklik hormonunun artmasının yol açtığı belirtilerle kendini gösterir. Erkeklik hormonunun artışı sebebiyle deri yağlanır ve akneler meydana gelir. Dudakların üst kısmında ve yanaklarda tüylenme oluşur. Polikistik over sendromunda adet gecikmelerinden sonra  oluşan yoğun ve düzensiz kanamalar görülür.

• Polikistik over sendromunda adet düzensizliğinin sebebi ovulasyon olmaması ya da ovulasyonun düzensiz olmasıdır. Ovulasyon (yumurtlama) olmadığında, progesteron salgısı da olmayacağı için adet gecikmesi görülür. Rahim iç tabakası kalınlaşır ve zamanla aşırı kalınlaşma neticesinde geç de olsa kanama oluşur. Ancak burdaki kanama, normal adetteki gibi düzenli ve normal miktarda değildir, fazla miktarda ve uzun süren adet kanamaları görülebilir.

• Ağır fiziksel egzersizler de adet gecikmesine neden olabilir. Özellikle çocukluk döneminden itibaren ağır sporlarla uğraşanlarda yoğun olarak adet gecikmesine rastlanmaktadır. Bunun en önemli sebebi de vücuttaki yağ dokusunun gelişiminin, seconder seks gelişimini engelleyecek kadar az olmasıdır. Fazla ve ağır spor yapan genç kadınlarda, bu duruma beslenme bozukluğu da eklendiğinde östrojen azalır. Adet aralıklarının düzeni bozularak adet kanamasının hiç olmaması gibi bir durumla karşılaşılabilir.

• Strese nedeniyle normal adet düzeninin değişikliğe uğraması sıkça görülen  bir durumdur. Bazen yoğun stres dönemlerinde adetin gecikmesi ya da sık olması ve aşırı kanama gibi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Yumurtalıklar, fiziksel ve duygusal streslerden etkilenir. Ancak bu düzensizlikler kalıcı olmaz. Beyin, güvenli ve rahat bir ortamda bulunduğunu algıladığında adet kanamalarını yeniden düzene sokar.

• Yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi etkenlerde adet gecikmesine sebep olabilir.

• Kürtajdan sonraki ilk adet genellikle 4 hafta sonra oluşur. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde bir adet görülüyorsa o kadar süre geçtikten sonra ilk adetin olması gerekir. Ancak haftası büyük gebelerde kürtaj sonrası iki aya varan adet gecikmeleri olabilir. Bazen de rahmin iç bezlerinin aşırı kazınmasına bağlı hiç adet görememe durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden, kürtajdan 45 gün sonra adet görülmezse bir doktora gitmek yerinde olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Adet Gecikmesi Nedenleri Neler Olabilir?” üzerine 39 yorum

 1. Benim adetim normalde 24 -25 günde olurdu bu ay 30 günde oldu ve hamile kalmaya çalışıyorum kan ilacı kullanıyordum bıraktım adet olmadan önce ve kan ilacının adetimin bu kadar gecikmesiyle bir ilgisi var mı adet ilk başta açık renkte geldi sonradan koyulaştı nedenini anlayamadım ben kendimi hamile zannederken bir ay sonra adet oldum bana yardımcı olur musunuz

 2. Ben 3 yıldır evliyim bir düşük yaptım 4 gündür adetim gecikti ve bu sabah biraz kanamam oldu bunun sebebi ne olabilir

 3. En son 6 oldum sonrada geçti doktora gittim ya kış olduğunu söyledi bugün oldum halde bile çok agriyor ne yapmam lazim

 4. En son 27 Aralık 2015 de adet oldum bugün 7 Mart hala olmadım sizce neden lütfen acil cevap

 5. Benim adetim bir hafta gecikti o kadar sevindim ki hamileyim herhalde diye ama bugun hastalandim hayal kirikligina ugradim

 6. Merhaba ben 1.5 yıldır evliyim 3 düşüğüm oldu ve 15 gün adetim gecikti kan testi yaptırdım negatif yani 0.100 çıktı ben neden adet olamıyorum kesinlikle Birgün bile gecikmezdi ve adetim ağrılı geçerdi şuan sadece kasıklarımda hafif ağrılar karnımda seyirmeler ara arada hafif ağrılar giriyor akıntım katı ve bembeyaz geliyo midem bulanıyo neden olabilir sizde lütfen acil cvp

 7. artık 3 ay 8 gündür adet olmuyorum 23 yaşındayım evliyim ikide çocuğum var sebebi ne ola bilir??

 8. adetim 8 gün gecikti 3.gün test yaptım negatif çıktı adet dönemim ağrılı olurdu ağrı felan kalmadı ne yapmalıyım doktora gitmek istemiyorum şuan hamile olmaya da hiç hazır değilim

 9. Ben 14 yaşındayım ve 45 gunu aşkın bi suredir adet gecikmem var nedeni ne olabilir acaba???

 10. en son 28 şubatta adet gördüm.test yaptım negatif çıktı.kandanda baktırdım yok dedi.hastaneye gitmek hiç istemiyorum.ne yapmam lazım….

 11. nazar says 1 2 ay olursun ben 11 yaşında oldum allah herkese kolaylık versin

 12. nazar says sen 1 2 aya adet olursun bende 11 yaşında oldum ççok zor allah herkese kolaylık versin

 13. 19 yasındayım hormon bozuklugu hastasıyım yüzümde tügler çıkıyo adetim ayın basında ve sonlarında geliyo ve kısır olma ihtimali olabilirmi lütfen cevap verin korkuyorum

 14. En son 20 haziranda olmuştum. O yandan bu yana daha olmadım. 13 yaşındayım. Acaba bu anormal mı?

 15. merhaba ben 12 yaşındayım beyaz akıntı geliyor ama katı bu normal birşey mi ve ne zaman adet olabilirim

 16. 15 yasndaym 41 gundr akıntm gelmiyor ne yapmam gerekyor lutfen acl syleyn

 17. mrb ben saniye adet kanamam 33 gün oldu ama hayla adet olmadım test yaptım negatif cıktı nasıl bişey yapmam lazım bana bir yardımcı olursanız sevinirim

 18. merhaba ben 15 yaşındayım nerdese 2 aydır adet olmuyorum kasıklarım ağrıyo sivilcelerim çıkıyo ama akıntım gelmiyi bide beyaz akıntım geliyo ama adet kanaması gelmiyo bunun nedenlierini söylermisiniz ne yapmam gerekiyo ne içmem gerekiyo .ssss

 19. merhaba benim 3 hafta once adet olmam gerekiyordu ama olmadim ilk aklma gelen hamilemiyim acaba oldu test yaptim negatif cikti.Birde ben bu aralar diyet egzersiz yapiyorum acaba bunlar etkilemis olabilirmi lutfen yardimci olursaniz sevinirim.

 20. Çocuk isteği olmayanlarda progesteron takviyesi yapılır

Yorum yapın

css.php