Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek İltihabı Belirtileri. Nefrit Nedir? Böbreğin iltihabi bir hastalığı olan Nefrit farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Mikropların yol açtığı pyelonefritlerin dışında boğaz ya da cilt enfeksiyonları nedeniyle de nefrit meydana gelebilir. Nefrit hastalığı ileriki yıllarda böbreği tahrip ederek böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Kronik böbrek hastalığı sebebiyle diyalize giren hastalarda en önemli hastalık nedenlerinden biri nefritler.

Nefrit ve idrar yolu enfeksiyonu aynı hastalıklar değildir. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrekten çok idrar kanalları ya da prostatın mikrobik iltihaplarına bağlı olarak gelişir.

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Gelişigüzel antibiyotik kullanımı, bazı ağrı kesici ilaçlar, idrar yolları enfeksiyonları böbrek iltihaplarına neden olabilir.

Böbrek İltihabı Belirtileri

• İdrar renginin kola ya da çay renginde olması,

• İdrar miktarında azalma

• İdrarın köpüklenmesi

• İdrarda kan ya da protein görülmesi

• Vücudun farklı bölgelerinde şişlik

• Kanda  üre ve kreatinin gibi maddelerin yüksek olması

• Böbrek bölgesinde şiddetli ağrı, yüksek ateş, titreme

• Göğüs ve kolların üst dış kısımlarındaki kaşıntılı döküntüler.

Bu tür belirtilerin görülmesi halinde dâhiliye ya da nefroloji uzmanına başvurulması gerekir.

Böbrek iltihabı, böbreğin tutulan bölgesine göre 3 şekilde görülür.

Glomerülonefritler nefrit olarak adlandırılan türdür. Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalığıdır.

Pyelonefrit, böbreklerin tutulduğu idrar yolu enfeksiyonuna verilen addır. Çoğunlukla idrar yollarından E. Coli başta olmak üzere bakterilerin böbreğe ulaşmasıyla oluşur.

Tubulointertisyel nefrit ise başta penisilinler olmak üzere antibiyotikler ve non-steroid antienflamatuar ağrı kesiciler nedeniyle oluşan böbrek iltihabı durumudur.

Böbrek İltihabı Teşhisi Nasıl Konulur?

Fizik muayene, idrar ve bazı kan tahlilleri yapılarak teşhis konulur. Glomerülonefritlerin teşhisinde böbrek biyopsisine başvurulabilir. Pyelonefritlerin ayırıcı tanısında böbrek ve mesane ultrasonografisi yapılabilir. Yine tubulointertisyel nefrit vakalarında  böbrek biyopsisi gerekebilir.

Böbrek İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda hastaneye yatırılarak bazen de ayaktan etkin antibiotik hapları ve iğnelerle  tedavi yapılır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php