Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?

Kan Yapıcı Yiyecekler ve Listesi. Kansızlık genellikle kan üretiminde rol oynayan demir minerali, B9 ve B12 vitaminlerinin eksikliğinden dolayı meydana gelir.

Kansızlığın Belirtileri

Yorgunluk, bitkinlik, çabuk yorulma, ellerde soğukluk, üşüme, iştahın kapanması, kilo kaybı, uykuya eğilim, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi, baş ağrısı, saçların dökülmesi, dudak kenarında çatlamalar oluşması, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtilere yol açar.

Demir eksikliği kadınlarda daha çok görülür.

B9 vitamini eksikliği taze yeşil sebze tüketmeyen ve fazla alkol alanlarda ortaya çıkmaktadır.

B12  eksikliği ise kırmızı et yemeyen kişilerde olur. B12 vitamini mideden emildiği için bazı mide hastalıkları bu vitaminin eksikliğine yol açabilirler.

Demir Bakımından Zengin Besinler; Kırmızı et, karaciger, dalak, tahin, pekmez, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, balık, tavuk, elma, portakal, yumurta, kuru baklagiller.

B9 (Folik asit) İçeren Besinler; Karaciğer, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, ceviz, turunçgiller.

B12 İçeren Besinler; Karaciğer, et, yumurta, süt, peynir, somon, ton balığı, kabuklu deniz ürünleri.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler – Kan Yapıcı Besinler

• Köri tozu, demir bakımından zengindir. Yalnız dikkat edilmesi gerekir, çünkü  köri tozunun kullanıldığı sayısız yemek tarifi vardır ve aslında körinin ne kadar demir içerdiğini belirlemek zordur, ama genellikle 100 gr.ın 50-60 mg demir içerdiği var sayılmaktadır.

• Yeşil yiyecek ve içecekler de anemi hastaları için oldukça gereklidir. Folik asit içerirler; ve özellikle su teresi, karahindiba ve lahana ailesinden brüksel lahanası gibi sebzeler demir açısından zengindir.

• Pancar yaprakları ve ıspanakta da demir olduğu halde,  bedenin minerallerden yararlanmasına engel olan oksalik asit de içerirler . Bu yüzden bu sebzeler idareli tüketilmelidir. C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek,  sebzelerde bulunan demirin emilimine önemli ölçüde yardımcı olur.

• Karahindiba kökü demir içeriğiyle kansızlık sorunu olanlar için yararlı olabilir.

• Kansızılığa yararlı diğer sebzeler arasında, maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sayılabilir.

Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler

Baharatlar: Isırgan otunun, C vitamini,  klorofil ve demir deposu olduğu belirtilmektedir. Özellikle demir noksanlığının olduğu anemikler için önemli bir destektir.

En Yüksek Düzeyler: Ortalama bir serviste 5mg civarında demir içeren besinler, barbunya fasulyesi, ciğer , kepekli pirinç, pancar yaprakları, mercimek, kuru kayısı.

Orta Düzeyler: 3-5 mg demir içeren besinler, sülfürü alınmış kuru kayısı, pişmiş pancar yaprakları, hurma, çok yağsız organik et, kuru fasulye, kırmızı acı biber, pişmiş ıspanak ve kuru ya da taze bezelyedir. Mavi-yeşil alg ya da spirulina yosunu anemi tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Standart doz günde bir tepeleme kaşık olarak istifade edilebilir.

Kan Yapıcı Meyve ve Sebzeler

Sülfürsüz kuru meyveler hem demir hem de B vitamini bakımından zengindir. Ama fazlasıyla fruktoz içerdiğinden bir kerede çok fazla alınması önerilmez, öğün araları ya da meyveli içeceklerle tüketilmesi gün içinde gerekli olan demir gereksinimini sağlar.

Besinlerle İlgili Notlar;

• Yalnızca etteki demir vücut tarafından kolaylıkla emilebilir. Bitkilerdeki demirin emilimi zordur. Bu yüzden bunların C vitamini açısından yüksek besinlerle birlikte tüketilmesi gerekir.

• Besinler tek başına, anemideki demir eksiliğini giderecek kadar yeterli demir içermez. Ortalama ağırlıktaki bir anemi hastasının, gerekli demir miktarı için günde yaklaşık 5 kg et  yemesi gerekir.

• Kalsiyum demir mineralinin emilimini yavaşlattığı için süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler yemeklerle birlikte tüketilmemelidir.

• Çay ve kahve demir emilimini azaltıcı etki gösterirler.

• Sebze, kurubaklagil ve tahılların C vitamini olan yiyeceklerle beraber yenilmesi demir emilimini artırır.

Kansızlık İçin Vitamin ve Mineraller

Kompleks B noksanlığı, büyük olasılıkla beslenme eksikliği yüzünden oluşan aneminin  ikinci önemli nedenidir. Bütün B vitaminlerini kullanmak hayati önem taşır. Eğer anemik sonuçlara göre  folik asit ya da B 12 eksikliğini söz konusuysa ve destekleyiciler alınacaksa, B  kompleks vitamini kullanmak akıllıca olur, ama doktorunuz tarafından başka türlü önerilmemişse, doz günlük 50 mg’ı aşmamalıdır.

C vitamini, demir emilimine ve kan damarları duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olduğundan önerilen destek miktarı, yüksek değerli besinlerle birlikte, günde bir – iki kez 500 mg. dır.

Çinko eksikliği genellikle alkoliklerde, orak hücre anemiklerinde, şeker, Crohn, ve kısa barsak sendromu hastalarında görülür. Çinko, A vitamini metabolizmasının muhtelif durumlarını etkilediğinden A vitamini eksikliği, demir eksikliği olan anemiklerde görülür. Çok fazla alınması da anemiyi körükleyeceği için, ortalamayı doğru yapmakta yarar vardır. Günde 150 mg.dan fazla dozlar sideroblastik anemi ya da demir eksikliğiyle sonuçlanabilir, çünkü bakır eksikliği ile çatışır. Eksiklik, fazlalık kadar kötü olduğundan, çinkonun bakıra olan uygun oranı, 10:1, ki bu 10 mg çinko, 1 mg bakır anlamına gelir.

Kansızlık Nelere Yol Açar? Kansızlığın uzun zaman devam etmesi kalp ve böbrek yetmezliğinin gelişmesine yol açabileceği gibi vücudun bütün sistemlerinin bozulmasına neden olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?” üzerine 80 yorum

 1. 11.3 kan degerim düşükmü çok?Bebeğim karnim da öldü acaba kansizliktanmi bolmiyrm:(

 2. Kan degerim 6 halsiz yorgunum. Cocuklugumdan beri boyle en yuksek 10 oldu kanim çevremdekiler ölü gibiskn hadi biraz disari cik gez diyorlar ama oyle yorgun,hissediyorum ki pakmez olsun yesillik olsun ilac olsun herseyi denedik. Durumumun daha kotu olmasindan korkuyorum. Şuan 15 yasindayim 6 yaşından beri kansizligimla ugrasiyorum. Gercekten cocuklugumu yasayamadım hastane yatirilcaktim ama yatmadim. O gunler aklima geldikce gozlerim doluyor gençligimide yasayamamaktan korkuyorum.

 3. keske insanlarin anlayabilecegi sekilde yazsaydiniz, cok karisik bi yazi olmus sade dilde lazim zaman kaybi

 4. çok güzel bilgiler ancak bilgilerin saklanması, gerektiğinde kullanılması esas faydadır, bilgiyi her an kullanamazsanız insanlığa faydası çok sınırlı olur,

  ne var ki bu bilgileri alabilsek, hastalarımızla paylaşşak.
  bilgiyi kopyalayamıyoruz, sanki NASA nın uzay projesi sırları

 5. Benim kanım 5.3 halsizlikten ölüyorum hep yorgunum ve bu durum yakınlarım tarafından mutsuzmuşum gibi algılanıyor zorbir durum allah yardım eylesin

 6. bendede hem astım vardı hemde midemde reflü ve ulser.iki üç sene çok ilaç kullandım.ondan dolayı kansızlık başladı.şimdi hamileyim ve yine hergün renni kullanıyorum.kanımda yine çok düşük çıktı.nasıl yeneceğim bilmiyorum.

 7. arkadaşlar çok kurcalamayın pekmez pekmez pekmez ama dikkat kaliteli olacak

 8. gerçekten işe yarıyormuş herkese tavsiye ederim tobe heram bı

 9. Ya ben denedim bikaç ay ise yaramiyo bunu sakin denemeyin tavsiyenetmiyorum aşiri kilo aldiriyo

 10. Bugün Kızılay’a kan bağışlamaya gittim.
  Kan miktarım 11.7 çıktı. Kan almadılar. Sana yetecek kadar kanın var. Fazlası yok ki alalım dediler. Daha evvel iki kere bağışçı olmuştum. O zaman kan oranıma harika demişlerdi. Birinde 12.7 çıkmıştı. Diğerindeyse miktarı söylememişlerdi ama vav demişlerdi. Bu sıralar çok kötü beslendim. Paso kahvaltılık yedim. Siyah çay var ya siyah çay vücutta kan bırakır mı?

 11. bahçemiz var sebze ve meyve baklagiler yapıyorum mutfakta ama kansızlık gitmiyor annemin bana yardım ederseniz lütfen

 12. mrb annem diyabet, kalp,yüksek tansiyon,şişmanlık hastası 3 hafta önce diz ameliyatı oldu ameliyat sırsında kansızlık ortaya çıktı pekmez yese tansiyon, kan şekeri artıyor yemese daha hastalanıyor panik oluyoruzne yapmam gerekiyor sizce yardım ederseniz menmun olurum saygılar

 13. doktora gittim bana iğne tavsiye etiler kan yapıcı şeyler ye dedi misal kuru üzüm kırmızı et dediii işe yarramı ???

 14. parasızlıktan bu duruma düşdük ette alamıyommm kansızımmmmm

Yorum yapın

css.php