Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Hastalığı ve Kansızlığın Belirtileri. Kanın görevi, dokulara gerekli olan oksijeni taşımaktır. Kişinin oksijen taşıma kapasitesinde azalma kansızlık olarak değerlendirilir. Kansızlığın birçok sebebi ve çeşidi vardır. Genel olarak bilinen demir eksikliği kansızlık olarak bilinen hastalıkların yalnızca biridir.

Kırmızı kan hücrelerinin içindeki, oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün miktarındaki azalma olan kansızlığın en önemli sebebi demir eksikliğidir. Kansızlık yani anemi daha çok genç kadınlarda ve iyi beslenmeyen bebeklerde görülmektedir.

Kan hücreleri yönünden önemli olan hemoglobin molekülünün üretimi için demire ihtiyaç vardır. Gıdalarla demir alımının yetersiz olması veya farkedilmeyen iç kanamalar sebebiyle vücuttaki demir kaybının artması  demir eksikliğine neden olur. Bu eksikliğin sebep olduğu önemli proplemde de kansızlıktır. Kadınlarda demir eksikliğinin daha çok görülmesinin sebebleri adet kanamaları, gebelik, emzirme, düşüklerdir.

Yorgunluk, halsizlik, enerji düşüklüğü, hareket edildiğinde nefes nefese kalma ve kalp çarpıntısı kansızlığın belirtileri arasındadır.

Kansızlık gebelerde erken doğum, düşük kilolu bebek doğurma gibi ciddi risklere yol açabileceği gibi bebek ölümlerindede sebep olabilir. Çocuklarda ise sık sık hastalanmaya, büyümede geriliğe, algılama ve öğrenmede güçlüğe, dikkatin dagılmasına ve de fiziki aktivitede azalmaya sebebiyet verir.

Kansızlık sorunu olan kişilerin el ve ayaklarında normalden daha fazla üşüme olur ve çok zor ısınır. Bu yüzden, özellikle kış mevsiminde el ve ayaklarının fazla üşümesinden yakınanların bir doktora başvurarak kan kontrolü yaptırmaları gerekir. Çabuk yorulma, halsizlik ve iştahsızlık da kansızlığın belirtileri olabilir.

Kansızlık Çekenlerde Görülebilecek Genel Belirtiler

• Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, nefes darlığı, çarpıntı, üşüme, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, çalışma verimliliğinde azalma, saçlarda dökülme meydana gelmesi.

• Öncelikle kansızlığın altında yatan sebebin tespit edilmesi ve bilinçsizce ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Vücudun demir eksikliğini gidermek için, ağız yoluyla ya da injeksiyonlar biçiminde ilaç tedavisi ve demir bakımından zengin yiyeceklerle beslenilmesi önemdir.

• B12 vitamini eksikliği demir eksikliği kadar olmasa da yine kansızlığa yol açar. B12 vitamini çoğunlukla injeksiyonlarla yerine konulduğunda kansızlık düzelir.

• Vejetaryenler et yemedikleri için B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan kansızlıkla daha çok karşılaşırlar.

• Kronik kansızlığın tedavisinde, kansızlığa yol açan rahatsızlığın düzeltilmesi gereklidir. Düzensiz ve fazla adet görme durumu varsa veya kanayan bir ülser söz konusuysa öncelikli olarak bunların tedavisi şarttır.

• Ani kan kayıplarına bağlı ağır kansızlık durumlarıda ise hastanede yatarak tedavi olunmalıdır.

• Kansızlıktan korunmak amacıyla, demir, folik asit ve B12 vitamininince zengin yiyeceklerle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

• Besinlerle yeterli oranda demir alınsa da ince barsaktan emiliminde sorun olmaması gerekir.

• Koyu yeşil yapraklı sebzeler  tüm tahıllar ve kuru baklagiller, yumurta sarısı, ceviz, fındık, fasulye folik asit içeren gıdalar arasındadır.

• Karaciğer, sığır eti, böbrek, süt, yumurta, peynir balık B12 vitamini içerirler.

• Kırmızı et, karaciger,  balık, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, üzüm pekmezi kuru meyveler, kuruyemişler içinde demir olan besinlerdir.

• Et yüksek miktarda demir içerir. Beslenmedeki temel demir kaynağını daha kolay emilen hayvansal kökenli demir oluşturur. Bitkisel kökenli demirin,  içeriğinin az olması ve kana daha az geçmesi sebebiyle etkisi sınırlıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. daha önce 70 kiloydum..diyet yaptım 60 kilo oldum ama iştahım var nede dermanım…. eskiden cok hareketliydim smdi dglim konuskandım şimdi işe cnm konusmak iştemıo … sabah kahvaltısı nedir blmem…erken kalkardım 8 gbi smdi işe 11 30 da kalkıyorum dha doğrusu kalkmıorum kaldırılıyorumm….annem tarafındann… cok uzun sure bi yere bkamıorumm.. dkkatim bozuluyor….üstelik öğrenciyimmm.. derslerde uyukluyorummm….dkkatimi fzla o yere veremıorumm nedeni kanszlıkmı smdii.. bn nazmiye yardmcı olmanzı iştıorummm cokda kahve tutkunuyumm.. günde 3 tne hatta 5 tane içtğimde oluyoo sonra uyku yapıo….

  2. B12 VİTAMİNİ VE FOLİK ASİT BİRLİKTE KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNLERİ KULLANIYORUM İHTİYAÇ DUYANLARIN BİLGİLERİNE 05553330458

Yorum yapın

css.php