Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer ve Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Reçete ilaçlarının kullanımı olmaksızın doğal yöntemlerle kan basıncını azaltmak için bitkisel ve doğal bazı ürünlerin kullanımı yararlı olabilir. Aşağıda derlenip düzenlenmiş, doğal yöntemlerle kan basıncını azaltmanın en iyi bilinen yollarının bir listesi bulunmaktadır.

Ancak şunu da akılda bulundurmakta fayda vardır, doğal yöntemlerle kan basıncının düşürülmesinin yanı sıra  yağı ve sodyumu az olan, dengeli bir diyeti içeren ve bazı egzersizlerle tamamlanan sağlıklı bir yaşam tarzı için çaba göstermek kan basıncınızı düşürmenize ve  yaşam kalitenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yüksek tansiyonda bitkisel ürünler sınırda olan yüksek tansiyonda kullanılabilir. (140-90 ve 160-95 arası)

Yüksek Tansiyona Ne İyi gelir?

Zeytin Yaprağı:  Zeytin yaprağı içerisinde bulunan oleuropein ve hidroksitirozol adlı maddeler kalp ve damar sağlığı için önem taşımaktadır. Bilimsel kriterlere uygun bir klinik araştırmada özel olarak hazırlanan  zeytin özütü yüksek tansiyon hastalarında kullanılan  kaptopril adlı ilaçla karşılaştırılmıştır. Bir grup hastaya kaptopril, diğer gruba ise zeytin özütü verilmiş ve 2 aylık kullanım sonucunda zeytin özütünün kaptopril kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

Koenzim Q10: Yüksek kan basıncının düşmesinde etkili olabilir. Koenzim Q10 kullanan hastaların tansiyon düşürülmesinde kullanılan ve bazı yan etkileri olan ilaçlarla benzer bir düşüş gösterdiği görülmüştür.

C vitamini : İtalya’da Pisa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada  yüksek tansiyon hastalığı  olan 12 gönüllüye yaklaşık 3 gram C vitamini enjekte edilmiş ve 20 dakika sonra yapılan ölçümlerde hastaların kan basıncının ortalama %11 oranında düştüğü tespit edilmiştir.

Pancar: İngilteredeki Bart’s ve Royal Londra Hastanesi tarafından yapılan araştırmaya göre pancar tansiyonun düşürülmesinde etkili olmaktadır. Pancardaki nitrat vücuda girdiğinde nitrik aside dönüşmekte ve yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Sarımsak: Tansiyonun düşürülmesine katkı sağlayabilir. Günlük olarak 1 tane sarımsak dişi ya da sarımsak tozu içeren standardize preparat kullanılabilir.

Kapsasin: Çinde yapılan ve sonuçları Cell Metabolism dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre acı biberde bulunan kapsasin tansiyonun düşmesinde etkili olmaktadır.  Kapsasin adlı madde kan damarlarında özel bir kanal açarak ve nitrik oksit salgılanmasını sağlayarak etkili olmaktadır.

Potasyum: Potasyum eksikliği kandaki sodyum oranını artırabilir bu da yüksek kan basıncına veya onun kötüleşmesine yol açabilir. Bu yüzden besinlerle ya da takviye olarak vücut için gerekli günlük ihtiyaç karşılanmalıdır. Muz, kayısı ve som balığı potasyum bakımından zengin besinlerdir.

Nar Suyu: Hergün taze sıkılmış bir bardak nar suyu içmek tansiyonun düşürülmesine yardım eder.

Domates Özütü: Yoğunlaştırılmış likopen içeriği olan domates özütlerinden hazırlanan formulasyonların yüksek tansiyon propleminde faydalı olabileceği belirtiliyor. Yapılan bir çalışma domates çekirdeklerinden özel olarak hazırlanan domates yağı içerisinde çözünmüş bileşenlerini içeren özütün ağır olmayan yüksek tansiyon sorunlarında yararlı olabileceğini göstermiştir.

Hibiscus Sabdariffa (bamya çiçeği):  Standardize özütler ile yapılan klinik çalışmalar bu bitkinin tansiyonun düşürülmesinde etkisinin olduğunu göstermiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php