Demir Fazlalığı Zararları

Demir Yüksekliği. Vücutta demir fazlalığı uzun vadede birçok kanser riskinde artışa neden oluyor. Bu durum özelliklede erkekleri ve menopoz sonrası kadınlardan için risk taşıyor.

Demirin fazla olması vücutta paslanma benzeri oksitlenme yaparak, damar sertliğine ve tüm vücut hücrelerinin erken yaşlanmasına, yağlanmasına yol açıyor. Bu sebepledemir ilacı hekim  kontrolünde alınmalıdır.

Fazla demir halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi proplemler, karaciğer sirozu ve kalp kasında depolanan demir sebebiyle çalışmasında sorunlara neden olabilir.

Demir fazlası ve karaciğerde demir birikmesi çocuk sahibi olamama sebeplerinden biridir.

Uzmanlar yaşlı insanların vücutlarında demir depolanmasının, demir eksikliğinden daha zararlı olduğunu ve vücutta demir depolanmasıyla kanser, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar arasında ilişki olduğunu belirtiyorlar.

American Journal of Clinical Nutritionda yayınlanan bir araştırma sonucuna göre yaşları 67-96 arasında 1016 insan üzerinde yapılan araştırmada bu kişilerin % 13’ünde demir fazlalığı tespit edildi. Demir fazlalığı olan kişilerde kronik şişmelerin, enfeksiyon ve karaciğer rahatsızlıklarının görüldüğü belirtildi.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Demir Fazlalığı Zararları” üzerine 23 yorum

  1. Arkadaşlar tahlillerde benimde demir değerim normalin çok çok üzerindeydi ve karaciğer emzimlerim yüksek çıktı.. demir fazlalığım karaciğerimde büyüme ve enfeksiyona sebep olmuş..demir değerini düşürmenin en kolay yolu kan vermekmiş..hemen kan bağışı yaptım ve yeme içmeye özen gösteriyorum..ayrıca kilomuz varsa acilen düşürmemiz gerekiyo..ve hiç alkol almamamız gerekiyormuş..4 kilo verdim daha iyiyim şuan..halsizlik bulantı çarpıntı neredeyse bitti diyebilirim

  2. Merhabalar 52 yaşındayım demir (serum) 52 ferritin 319.71 çıktı aşırı üşümem var bilgilendirirseniz sevinirim

  3. Menim uqlum talasimiya xestesidi 9 yaşi var unun demiri coxdu 3 min di buda una cox pis tesir edir xaiş edirem bunu nece azaltmaq ular.

Yorum yapın

css.php