Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları ve Greyfurt Suyunun Faydaları. C vitamini içerir. Bir Greyfurtta yaklaşık 80 mg C vitamini vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruması greyfurt yararları arasındadır.

Greyfurtun Faydaları

• Yapılan deneysel çalışmalar greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özütünün bakteri, mikromantar ve virüslere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

• Greyfurtun bir diğer yararı dişeti kanamaları olan kişilerde kanamaları azaltıcı etkisidir. Günde iki greyfurt yenmesinin dişetlerindeki kanamaları ciddi bir biçimde azalttığı bir araştırma sonucunda yapılan tespittir. Greyfurtun yüksek oranda C vitamini içermesi sebebiyle yara iyileşmesini hızlandırdığı düşünülmektedir.

• Greyfurttaki lycopene ve liminoids kanser karşıtıdır. Likopenle ilgili yapılan bir araştırmada likopen bakımından zengin sebze ve meyve tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riskinin % 82 oranında daha az olduğu tespiti yapılmıştır.

• Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır.

• Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır.

• Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir.

• Kudüs Üniversitesince yapılan araştırma günde 1 tane greyfurt yenilmesinin kalp rahatsızlıkları olasılığını azaltacağını göstermektedir.  Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre greyfurt kandaki kötü kolesterolü yüzde 25 azaltmakta, iyi kolesterolü ise yüzde 25 artırırmaktadır. Ancak greyfurtun kolesterol ilaçlarlarıyla birlikte alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

• Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir.

Greyfurt Zayıflatırmı?

Metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.

Amerika’da yapılan bir çalışma greyfurt suyunun kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir.

Greyfurtun Zararları Varmıdır?

• Greyfurt ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Greyfurt suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girerek ve de bu ilaçların etkilerini artırarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtilmektedir.

• Greyfurt suyunda bulunan bergamottin gibi bazı maddeler vücutta ilaçların metabolize olmasını sağlayan enzimin miktarını azaltarak ilaçların kana daha yüksek oranlarda emilerek yan etki göstermesine yol açabiliyor.

• Araştırmalar greyfurtun birçok ilaçla etkileşime girdiğini göstermiştir. Antidepresanlar, antihistaminikler, kalp ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

• Greyfurt suyunda bulunan furanokumarinlerin ilaçlarla etkileşime neden olduğu düşünülmektedir.

• Alınan ilaçların büyük bir bölümü bir enzim grubu (sitokrom p450) tarafından karaciğerde bir seri işlemlere tabi tutulur. Greyfurt suyu bu enzimlerden biri üzerinde  baskılayıcı etkiye sahip olduğu için alınan ilaç işlemlere uğrayamamakta ve de yüksek miktarda emilerek zararlı etkilere neden olmaktadır.

• Greyfurt suyu gibi karadut suyu, beyaz üzüm suyu, nar suyu, böğürtlen suyunun da bu enzimi baskılayıcı etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Eropean Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir yazıda ilaç kullanan kişilerin greyfurt yememesi gerektiği belirtilmiştir. Kullanılan ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde CYP450 enzimiyle parçalanarak vücuddan atılır. Fakat greyfurt suyu içildiğinde bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü yok olmakta ve de parçalanması geciken ilaç kanda birikerek ilaç zehirlenmesine yol açabilmektedir.

• Bir bardak greyfurt suyu içmenin bu durumun ortaya çıkması için yeterli olduğu belirtilmiştir. Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Greyfurt İle Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

• Amiodarone adlı kalp ilacı,

• Diazem, Nervium, Buspon, Seralin, Lustral, Selectra gibi antidepresan ve uyku ilaçları,

• Plendil, Syscor, Isoptin adlı hipertansiyon ilaçları,

• Cisapride isimli mide-bağırsak ilacı,

• Tegretol adlı epilepsi ilacı,

• Viagra, Sildegra, Vigrande adlı iktidarsızlık ilaçları,

• Lipitor, Tarden, Ator, Zocor Lipovas adlı kolesterol ilaçları.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Greyfurt Faydaları” üzerine 60 yorum

 1. ben concur 5mg ve lustral 50mg ilaç kullanıyotum greyfurt suyu zarar veririmi fazla kilom ve kollestorolum var bu yüzden kullanmak istiyorum cvp bekliyorum.tşk derim.

 2. Doktorların her yazdığına inanmayın. Bilimsel çalışma diye bir sürü palavra yayınlıyorlar. Maksat insanları ilaçlara bağımlı hale getirmek. Hem ilaç içip, hep greyfurt yeyip ölen bir insan bugüne kadar hiç duydunuz mu? Ben hiç duymadım.

 3. arkadaslar madem rısk var ilaç alan arkadaslar içmeyıverın.bı suru c vıtamını olan yıyecek var.ama yasaklar hep tatlı gelıyo

 4. kolestrol için çok faydalı sabahları içmeden önce bir kaç lokma ekmek yiyin yoksa boş mideyle içerseniz delersiniz mideyi.

 5. colchicum ( fmf hastalığı ilacı ) greyfurt ile kullanılabilir mi, bilginiz var mı?

 6. ben paksil diye bir pisikolojik ilaç içiyorum .greyfurt faydalı olduğu için içmek istiyorum ama ilacımla etkileşim yapar zararalı olursa diye korkuyorum ve içemiyorum greyfurtu.

 7. allahın her yarattığınimette bir şifa vardır greyfurtun faydaları da çok fazla

 8. greyfut ne kadar yararlı c vitamini onun içi duyury yapıyorum çok iyi

 9. on beş yıldır hipertansiyon hastasıyım iki adet ilacım var,
  elli altı yaşındayım kışın sabahları kahvaltıda büyük bardak bu meyvenin suyunu içerim bir sıkıntım olmadı veya olmuşturda ben farkına varamamışım yukarıdaki bilgileri görünce şaşırdım devam edeyimmi adı gecen meyve suyuna

 10. Benim midemde ülser var bu nedenle greyfurt tüketmem yasak.. Aç karına tüketirseniz midenize zarar verirsiniz greyfurtu açken yemeyin, ülsere bile sebep olabiliyor.. Doktorum sağlıklı insanların bile günde en fazla 1 greyfurt tüketmesini belirtmişti.. Midenizde ağrı oluşuyorsa sebebi greyfurttur.

 11. ben bir senedir meme kanseri tedavisi görüyorum. şuanda tomoksifen ilacı kullanıyorum günde 20 mg. gireyfurt yemem benim için zararlımı.

 12. ben ikihaftadır yiyorum sabah açkarnına ve sipor yapıyorum yag yaktırıyor ama iki gindür midemde acıma ve arı oluştu acaba gıreyfurt yapmış olabilirmi

 13. ala hastalına iyi geliyor ama kabuğu iyi geliyor

 14. greyfurt ayni zamanda relax edici ozelligi var uyumaya yardimci bu benim izleninin sadece

Yorum yapın

css.php