Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydaları içerdiği omega 3 yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır.Nesiller boyunca, anneler çocuklarına sağlıklı olmaları için morina balık yağı verdiler. Şimdi anlaşılıyor ki anneler en doğrusunu bilirlermiş. Geçen on yıllarda, araştırmalar balık yağının faydası olarak depresyonu hafifletmekten diyabeti önlemeye kadar uzun bir fayda listesini ortaya koymuştur.

Balık yağı takviyelerinin sağlık yararının anahtarı omega 3 yağ asididir- bedeniniz tarafından bütün hücrelerin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asididir. Omega 3 vücudunuzda sağlık hücrelerinin temelini oluşturduğundan, balık yağının faydaları bedeninizdeki bütün sistemleri etkiler. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen Omega 3 yağ asitleri vardır.

Omega 3 yağ asitlerini vücut üretemediği için dışardan besinlerle alınması gerekir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

• Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil ettiğinden balık yağının faydaları özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda hissedilir. Şayet beden yeterli omega 3 ‘e sahip değilse, beyinden vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden kuracaktır- omega 6 ile. Araştırmacılar omega 6 dan kurulan sinir hücrelerinin omega 3 ile yapılanlardan çok farklı olduğunu buldular. Bunun sonucu olarak, beyniniz “ sinyallerini karışık alabilir “, bu da depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara neden olur.

• Balık yağının diğer faydaları diyabetin ve diyabetin sebep olduğu hasarların önlenmesini içerir. Balık yağı takviyeleri maküler dejenerasyona bağlı görme kaybı ve bir dizi başka rahatsızlıkları önleyebilir.

• Eskimoların hayvansal yağ bakımında zengin beslenmelerine rağmen kandaki kolesterol düzeyinin düşük çıkmasının sebebi araştırıldığında bunun omega 3 yağ asidinden kaynaklandığını gösteren tespitler yapılmıştır. Eskimolarda Batılılara nazaran çok daha az kalp hastalığı görülmektedir. Omega 3 yağ asitleri kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir destektir. Total kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürücü etkisi bulunur. Kan basıncını düşürücü ve kanı inceltici etkisi vardır. Balık yağı faydaları açısından öncelikle kalp dostu denilebilecek bir besindir. Kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır. İyi kolesterolü yükseltici etkisi bir diğer balık yağı faydası olarak belirtilebilir.

• Bazı araştırmalarda balık yağının tümör gelişimini yavaşlatıcı etkisi gözlenmiştir. Saflaştırılmış omega 3 yağ asitleriyle beslenen farelerde  kolon, akciğer, prostat, meme gibi farklı kanser türlerinin yavaşlatılabileceği saptanmıştır.

• Düşük kilolu doğan bebeklerde temel yağ asitlerinin eksik olduğu ve bununda bebeklerde zeka seviyesini olumsuz bir şekilde etkilediğine dair de araştırmalar bulunmaktadır.

• Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanımı bu sorunun giderilmesinde olumlu yararlar sağladığı son dönemlerde daha sıkça dile getirilen bir tespittir. Doktorun önerdiği doza uygun olarak çocuklarda balık yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

• Balık yağının çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

• Yurt dışında yapılan bir araştırma sonucunda omega 3 ün akıl sağlığı üzerinde katkılar yaptığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtilmiştir. Alzheimere karşı koruyucu nitelikleri olduğu tespit edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunur.

• Omega 3 ün beyindeki işlevinin depresyonu önlemede etkili olduğu da belirtilen bir bulgudur. Depresyonda olan hastalarda yapılan incelemede omega 3 oranının düşük oldugu görülmüştür.

• Romatizmal artritte eklem şişliğini ve ağrılarını hafifletici etkisi olduğu görülmüştür.

• Balık yağı astım hastalığında da yarar sağlayabilir. Balık yağı  damar yüzeyini genişletir ve bu şekilde dokular tarafından daha çok oksijen alınabilir.

• Gerçekten, geçen on yılda, muhtelif araştırmacılar balık yağı veya omega 3 ile diyabet, kalp hastalığı, depresyon, bipoler rahatsızlık, psoriasis, obezite, yeme bozuklukları, ADHD, şizofreni, osteoporoz, iltihaplı bağırsak hastalığı, maküler dejenerasyon, kolon kanseri, meme kanseri, astım ve prostat kanseri arasında ilinti keşfetmişlerdir.

Balık Yağı Çeşitleri

Balık yağları 2 şekilde üretilir. Balığın bedeninden çıkarılan balık yağları ve de balığın karaciğerinden elde edilen balık yağları. Balığın karaciğerinden elde edilen yağlar yüksek oranda A vitamini içerir. Karaciğerden çıkarılan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Yüksek orandaki A vitamini anne karnındaki bebeğe zarar verici nitelik taşır. Gebelikte balık yağı kullanımı için balığın bedeninden üretilen balık yağları tercih edilmelidir.

Balık Yağı Kullanımı :  Günde 1-3 gr alınır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günlük 3 grama kadar kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kaliteli ve Gerçek Balık Yağı

Balık yağının yararlarını elde edebilmek için kullandığınız ürünün civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı olması gerekir.

Zararlı kimyasallara ve cıvaya maruz kalan balıktan elde edilen ürünler kullanılmamalıdır.

Moleküler Damıtılmış Balık Yağı

Moleküler damıtım vakumlama sistemiyle gerçekleştirilen saflaştırma yöntemidir. Bu uygulamayla metaller, PCBler ve diğer zararlı toksinler etkili biçimde ayrılarak insan kullanımına uygun hale getirilir.

Ancak bu yöntem oldukça masraflı bir saflaştırma işlemidir. Gerekli ekipman ve şartlar pahalı ve zordur. Bütün balık yağı takviyesi üreticilerinin bu yöntemle üretim yapmaları olanaklı değildir.

Üreticilerin bir bölümü  genellikle basit bir filtreleme sistemiyle çalışırlar. Bu hafif filtreleme işleminden  sonra, balık yağı kapsüle edilir ve şişelenir. Ancak bu yöntem zararlı maddelerin hepsini atmada yeterli olmaz.

Böyle bir durumda bu tür firmaların ürünlerinde kullandıkları balık yağının fazla kirletici atığa maruz kalmamış olmalarını ummaktan başka çare yoktur!

Balık Yağı Kullanımıyla İlgili Not;

Sentetik kan sulandırıcı ilaç alanlar ve düzenli olarak aspirin kullananlar aynı anda omega 3 balık yağı almamalıdır. Ameliyata girecek kişiler ameliyattan önce omega 3 kullanımını bırakmalıdır. Bu özellikle de kan sulandırıcı etkisi olan bütün ürünler için genel bir uyarıdır.

Balık yağı ürünleri balık yağı kapsülü ve balık yağı şurubu olarak eczanelerde bulunmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Balık Yağının Faydaları” üzerine 109 yorum

 1. Kizima balik yagi vermek niyetindeyim.ögrenmek istedigim şey boyuna,iştahlanmasina ,zihinsel gelişimine ne kadar zamanda iyi geldigi

 2. ben ukrainada yasiyorum bu balik yagi gercekden iyimi

 3. hangi balık yağı markası boyun uzamasına yardımcı olur en uygunu hangisi dir acaba? ?????

 4. kol ve bacağımda kasılma var balık yağı kullanmamı söylediler nasıl kullanmalıyım?

 5. balık yağını cocuklarıma şurup şeklinde veriyorum ve cocukların iştahının açıldığını fark ettim. yani faydasını görüyorum, ama komşularım çok uzun süre kullanmanın iyi olmadığını söylüyorlar., benim sorum balık yağını ne kadar süre ile kullanmam lazım. sürekli aralık vermeden kullanmamda sakınca var mı?. teşekkürler

 6. Balık yağının ne gibi faydaları olduğu yukarıdaki yazıda belirtilmiş. Lakin iyi bir balık yağı kilo aldırmaz arkadaşlar. Kullandığınız ya da kullanacağınız balık yağının gerçekten kaliteli olduğunu ve işe yarayıp yaramadığını öğrenmek isterseniz sizlere Youtube’ta yüklü bir video linki vereceğim. Bu videoda anlatılan basit yöntemle kullandığınız balık yağı işe yarıyor mu yoksa boşuna mı kullanıyorsunuz rahatlıkla anlayacaksınız. Deneyip denememesi size kalmış.
  Buyrun linki:
  youtube.com/watch?v=JL5EzpcCOT8&list=PLD68E3B0D75A4D19D&index=3&feature=plpp_video

 7. boyum 1. 75 ve kilom bu zmana kadar hiç 60 olmadı hep 58 55 gibi sabit kiloda kaldım kilomdan memnun değilim gerçekten necip arkadaşın dedği gibi aynanın karşısında kendi kilomu begenmiyorum balık yagı olarak solgar veye omega zing kullancıcam ama kullanı m şekli nasılsır b
  len varmı? günde ne kadar kullanmam lazım

 8. beyindeki hücrelere faydasıvarmı bende kas rahatsızlığı var bide zayıfım

Yorum yapın

css.php