Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir? Vücutta kan yapımı azalmasının en fazla görülen sebepleri demir, B12 vitamini eksikliği, folik asit yetersizliğidir. Demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinden olan kaynaklanan kansızlık tedavi edilmediği zaman önemli proplemlere yol açar.

• Kansızlık proplemi olanlarda yorgunluk, halsizlik, hemen yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, üşüme, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, saçların dökülmesi gibi belirtiler görülür.

• Hemoglobin üretiminde demir, folik asit, B12 vitamini, bakır, çinko, kalsiyum, C vitamini, kobalt gibi maddelere gereksinim vardır. Damarlarda dolaşan kanın ömrü 120 gündür. Bu süre bitiminde dalak, karaciğer, kemik iliği hücreleri tarafından dolaşımdan temizlenir. Kandaki yapım – yıkım arasındaki dengenin yapım aleyhine bozulması anemiye yol açar.

• Hemoglobin seviyesinin kadında 12g/lt, erkekte 13g/lt, çocuklarda ise yaşa göre 11-12 g/lt’nin altında olması anemi olarak kabul edilir. Demir eksikliğinin olup olmadığı kanda bakılan ve demir seviyelerini gösteren bazı tahlillerle tesbit edilir. Bu nedenle, “serum demir düzeyi”, “serum demir bağlama kapasitesi”, “ferritin düzeyi” gibi testlerin yapılması gerekir. Araştırmalara göre erkeklerin beşte birinde,  kadınların ise üçte birinde demir eksikliği anemisi bulunmaktadır.

• Kırmızı et, kuru üzüm, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru yemişler, pekmez, yulaf, soya sütü kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

• Saf polen, kansızlık çekenler için doğal bir destekdir. Kansızlık sorunu olan çocuklarda polen kullanılabilir. Polenin hemoglobini  %15 alyuvar sayısını %25 oranında artırdığı belirtiliyor.

• Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün azalması kansızlık sebebidir. Bu moleküllerin çoğalması için demir mineraline gereksinim vardır.

• Demir mineralinin besinlerle yetersiz alınması, bağırsaklardan emilimin az olması ve adet kanamaları,  sindirim sistemi ülser ve kanser kanamaları gibi kronik kanamalar demir eksikliğine sebebiyet verir.

• Yiyeceklerle alınan demirin emilim oranını yükseltmek için C vitaminine de ihtiyaç vardır. Yemekle alınan 500 mg C vitamini demir emilimini 6 kat artırır.

• Sadece ette bulunan demirin hem formu vücut tarafından kolayca emilir. Bitkilerde yer alan demir hem içermediğinden emilmeleri zor olur. Bu tür demirden yararlanabilmek için, aynı zamanda C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek, C vitamininin hemsiz demiri kullanılabilir hale dönüştürücü özelliği yüzünden emilimi hızlandırır.

• Alyuvarların üretimi için folik asit gereklidir. Folik asit yeterli değilse kan hücresi üretimi azalır ve kansızlık oluşur.

• B12 Vitamini alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gerekli bir vitamindir. B12 vitamini yeterli oranda alınmazsa anemi meydana gelir.

• Kansızlığa karşı korunmak için demir, folik asit ve B12 vitamin bakımından zengin olan besinlerle  beslenmeye önem verilmesi gerekir. Folik asitle B12 vitamini beraber alyuvarların (kırmızı kan hücreleri) sağlıklı bir şekilde üremesini gerçekleştirir. Alyuvarlar tüm hücrelere oksijen taşımakla görevlidir.

B12 içeren besinler : Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir balık.

Folik Asit içeren besinler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tüm tahıllar ve kuru baklagiller, yumurta sarısı.

Demir içeren besinler: Kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, üzüm pekmezi kuru meyveler, kuruyemişler.

• Demir bakımından en zengin besinler karaciğer ve dalak gibi sakatattır. 100 gr’da 8-10 mg demir bulunur. Kırmızı etin 100 gr’da ise 6-8 mg demir  vardır.

• Uskumru, sardalya, midye deniz ürünleri arasında B12 yönünden en zengin besinlerdir. 1 adet yumurta günlük  B12 vitamin ihtiyacının % 33’ünü karşılar.

• Demir içermesi nedeniyle keçiboynuzu pekmezi kansızlık sorununda sabahları aç karınına 1 kaşık kullanılabilir.

• Ispanaktaki demir oxal asitine bağlı olduğu için çok düşük bir oranda emilebilmektedir.

• Bitkisel kökenli demirin, içeriği azdır ve kana daha az geçer. Et yüksek oranda demir içerir. Diyetteki  demirin kaynağını daha kolay emilen hayvansal kökenli demir oluşturur.

• Bitkilerde bulunan demir çok zayıf bir biçimde emilir. Örneğin maruldaki demirin yüzde 4 ü, soya fasulyesindeki demirin yüzde 7 si vücut tarafından emilirken, kırmızı etteki demirin yüzde 20 si vücut tarafından kullanılır.

• Centiyana, ısırganotu ve civanperçemi kansızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Diğer faydalı bitkiler arasında yonca, yaban mersini, karahindiba, pau darco bitkisi, goldenseal, mahonya kabuğu sayılabilir. (Hamileler ve emziren kadınlar goldenseal ve  mahonya kabuğu kullanmamalıdır)

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kansızlığa Ne İyi Gelir?” üzerine 45 yorum

 1. Herkeze Merhaba , maalesef bugün birçok insanın bu tür şikayetleri vardır. Arkadaşımın 22 yaşında üniversite yörencisi kızında aşırı derece baş dönmesi, halsizlik, yorulma şikayetleri vardır. Okula odaklandığı için kendi sağlına fazla dikkat etmez, zamanında beslenmez- sonuçlar billi!
  Kendisi bir ay önce İspanyadan gelen bir ürün kullanmaya başladı, şurup şeklinde, içinde bütün vitamin ve mineraller varmış.
  Kendisini çok iyi hissediyormuş!
  Bende bu ürünü araştırdım ve öğrendim ki sadece kansızlığa değil: kalp için, mide ve bağırsaklar için de iyi geliyormuş- kızın kendisini iyi hissetmesi normaldir!

  İstanbul Kadıköy’ de bulunan bir mağazadan almışlar bu ürünü. Ben oraya gittim, bilgi almak isteyenleri de yönlendirebilirim. 0 531 368 93 24

 2. bende de kansızlık var ama hiç iştahsızlık çekmiyorum:)) ayrıca verilen ilaçlar çok fazla kilo yapıyo..

 3. slm arkadaşlar bendede kansızlık var tavsiyelerinizi okudum teşekkür ederim hepinize ama bende şöyle bir konuda söz konusu ben bayılıyorum tatlil falan yaptırdım epilepsi değil ondan korktum ama korktuğuma uğramadım çok şükür sizce bu iki durumdanda kurtulmak için ne yapabilirim bi fikriniz varmı??

 4. Bendede kansızlık ve demir eksikliği var. Doktorum bunun çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyledi hap kullanmamı tavsiye etti. Tedavi edilmediği zaman kalınbağırsak kanseri olunuyormuş.şİMDİ nazlandığım petmezi kaşık kaşık yiyorum. Arkadaşlar bu rahatsızlığı önemseyelim….

 5. ben ve arkadasım da kansızlık hastası oldugumuzdan süpheleniyoruz bunun sebebi ne ola bilir sacımız dökülüyo carpıntı üşüme ihtahsızlıkvar anemi olmak istemiyorum

 6. Bende de b12 eksıklıgı var kansızlıkta buna dahıl oluyo hıc bısey yapamıyorum hukukcuyum cok calısmam lazım boyle gıderse emeklıye ayrılırım genc yasımda en etkılı olan baklalar yada meyveler nelerdır kullanıp bılen varsa bılgı verır mı acaba

 7. Vallahi bende kansizlik cekiyorum sarji hemen biten telefon gibi cabucak yoruluyorum elim ayagim donuyor bende kuru uzum ve pekmeze baslicam hepinizi seviyorum hoscakalin

 8. ben İbrahim Saraçoğlu’nun incir kürünü yapıyorum.günde iki defa yemeklerden önce üç kuru inciri kaynatıp suyunu içiyorum.21 gün bunu yapıyoruz sonra 7 gün ara veriyoruz .sonra tekrar 21 gün sonunda tahlil yaptırın.Ben daha devam ediyorum küre.Kan hapları kullandım.Bende hem kilo yapıyor hem de barsaklarımı mahvetti.İncir kürüyle böyle sıkıntılar da yaşamıyorum.Şimdi de arı polenine başlıcam.Onu da denemiş bir arkadaşım var.ayrıca araştırdım.Kansızlığa B12 eksikliğine çok iyiymiş.Denemekten zarar gelmez..Kan haplarını da deniyoruz sonuçta…

 9. selam bende de kansizlik var yani demir eksikligi ben kan aldim serum demirle beraber aliyorum doktorlar diyor eger boyle demir eksikligin uzarsa felc olursun ne yapicagimi bilmiyorum

 10. annemde kansızlık var.doktor neredyse damarlarında hiç kan kalmamış dedi.ayrıca şeker hastalıgıda var pekmez kuru üzüm yiyemiyor bunların dışında kansızlık için doğal besinler varmı acaba

 11. selam kansızlık çeken arkadaşların iştahları sürekli kapalıdır ne söylerseniz canı istemez açlık hissetmezler bu onların mızmız olduğundan değil hastalığın ilerlemiş olmasından kaynaklanır demir eksikliği vardır öncelikle doktora danısın derim bende kansızlık çekiyorum banada yemek verseler acıkmadığımı söylerdim açlık hissetmiyordum doktordan ilaç aldım ve birde elevit adında vitamin hapı ldım vaeiştahım ful açık şimdi ne verirlerse hayır demiyorum sürekli açlık hissediyorum önce böyle değildim açlık hissetmiyorum uyku uyuyamıyorum uyuncada uyanamıyrdum bacak krampları ve tırnaklarım krıldı vs. işte daha neler neler yanii ama şimdi eski kiloma yavaş yavaş geliyorum

 12. Bendede kansızlık var en etkili olarak ne yapabilirim çok çabuk yoruluyorum ve ellerim ayaklarım çok üşüyo ısınmıyo

 13. Arkadaslar kansızlık daha çok tabiatları gereği nahif ve nazik yaratılmış olan bayanlarda baş gösteren bir durumdur. Ama kansızlıklığı sadece bir kaç çözüm ile sınırlandırmamak lazım
  En sık kansızlığa çözüm olabilcek besinler şunlardır
  1- Kuru Üzüm ( Çekirdekli-yada çekirdeksiz )
  2- Pekmezler ( Keçi boynuzu pekmezi öncelikli )
  3- Her derde deva olan BAL !
  4- Yeşil yapraklı sebzelere agırlık verin
  5- Kırmızı Et tüketiminizi arttırın
  Vejeterjan olanlar diğer seçeneklere yönelsinler.
  Saygılarımla …
  0505 247 20 53

 14. Valla bizim de geri zekali hiçbirsey yemiyor….Yesil sebzeli salatatalari görünce “ben inekmiyim” diyor!!!

 15. benimde sozlum kansizlik cekio.benim manavim var ayrica kara uzumun en kralini veriorum yinede yemiyo artik doverek yedircem bu gidiste pekmeZ sevmez uzum sevmez olup gidecek gerizekaliliginin yuzunden benide deli edecek.

Yorum yapın

css.php