C Vitamini İçeren Besinler

Taze sebze ve meyveler C vitamini içeren besinler olarak gerekli C vitamini ihtiyacımızı karşılarlar. Limon, greyfurt, portakal, çilek, kivi, frenk üzümü, en çok C vitamini içeren meyveler arasındadır. Lahana, domates, kuşburnu, karnabahar, ıspanak, maydanoz, turp, patates, yeşil biber gibi sebzeler en fazla C vitamini içeren sebzeler olarak C vitamini kaynakları arasında yer alırlar.

Ancak dikkat ediniz, askorbik asit sıcakla, su, hava, pişirme, ışık ve sigara içme ile kolayca imha olur. Isıya ve ışığa karşı direnci düşük olduğundan C vitamini içeren sebze ve meyvelerin saklanması ve pişirilmesi C vitamininin yüksek oranda kaybolmasına neden olur.

Sebze ve meyveler C vitamini kaybı olmaması için kesildikten sonra hemen tüketilmelidir. Kurutulmuş meyve sebzelerde C vitamini kaybı fazladır.

100 Gram Besinde Yer Alan C Vitamini Miktarı;

Greyfurt (34mg), mango (28mg), çilek (57mg), mandalina (30mg), erik (10mg), ahududu (25mg), kuşburnu (1000-1500mg), kayısı (10mg), avokado (8mg), böğürtlen (6mg), incir (2mg), kırmızı biber (190mg), kivi (90mg), kavun(42mg).

C Vitamini Nedir ?

C Vitamini biyolojik fonksiyonların çeşitliliğinde önemli  rol oynayan suda eriyen bir maddedir. C vitamininin diğer adı askorbik asittir.

C vitamini vücutta sınırlı oranda depolandığı için C vitamininin fazla alımı toksisiteye neden olmaz. Fazla C vitamini alımı durumunda idrar yoluyla atılır.

C Vitamininin Faydaları

• Kolajen yapıcı özelliğiyle kolajen oluşumunda rol oynar. Antioksidan etkisiyle serbest radikallere karşı koruyucu özelliktedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaraların iyileşmesinde etkilidir. Demirin emilmesini kolaylaştırdığı için kansızlık sorununda yardımcıdır. Kataraktın ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur.

• Modern tarım yöntemleri, besinlerin rafine edilmesi ve işlemlerden geçirilmesi gibi sebeplerden dolayı yiyeceklerden gerekli oranlarda C vitamini almak giderek güç hale gelmektedir.

• Günlük diyetinize takviye olarak askorbik asidi eklemek tükettiğimiz yiyeceğin düşen besin kalitesi nedeniyle makul bir karar gibi görünmektedir. İşte sizin için doğru olan C vitamini takviyesini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve önlemler.

C Vitaminin Diğer Besin Katkılarıyla Etkileşimi

C Vitamini  takviyesi aynı zamanda bioflavonoidler, hesperidin, rutin, kalsiyum ve magnezyum içerirse daha da etkili olur. Askorbik asit aynı zamanda başka bir antioksidan vitamin olan E vitamininin etkisini de artırır.

Dolayısıyla, başka temel besinlerle birlikte doğru miktarda askorbik asit içeren bilimsel olarak formüle edilmiş gıda takviyesini kullanmak içerdiği tüm besin maddelerinin sağlığa yararlarını artırabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“C Vitamini İçeren Besinler” üzerine 93 yorum

 1. çok tşk ederim. çdevim vardı ve c vitaminini seçmiştim şimdi yazacağım ve öğretmenim ne yapacak bilmiyorum ama inşallah beğenir.ben beğendim.:) 😀 (- _ -) :8

 2. BENCEDE GÜZEL AMA bi sorun var oda resimli olmaması ama yinede benim düşüncemle iyinin iyisi
  !!! :))))

 3. ya allah razı olsun ödevime süper yardımcı oldu süpersiniz:)

 4. ben bu konuyu çok sevdim çünkü hem istediğim bilgileri buldum hemde yedekten bilgi kazandım

 5. çok süper bir site öğretmen aferimm dedi yea soalınn

 6. çok işime yaradı bu site yazanlara çok teşekkürler ödevime yardımcı oldular allah razı olsun:)

 7. burası çok güzel okuduktan sonra hep vitaminli,sağlıklı yiyecekler yiceksiniz isteseniz bile zararlılara gitmicek gözünüz neyse bndn bu kdr hadi iyi geceler millet

 8. çok teşekkür ederim birazda tendon kopması ile ilgili bilgi verebilir misin ?

 9. Ben burada bahsedilen bütün vitamin gruplarının bitkisel tabletlerini kullanmaktayım.Bu tabletleri kullanmaya başladığımızdan beri evde kimse ağır gribe yakalanmıyor ve başka hastalıklara da, çünkü bu tabletler bağışıklık sistemini güçlendiriyor.İsteyenler bana bu e-postadan ulaşabilirler. [email protected]

 10. SÜPER BİR SİTE SAĞULUN BUNDAN SONRA HEP BURAYA GİRECEĞİMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM.

Yorum yapın

css.php