Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon BelirtileriTansiyon Düşüklüğü Belirtileri. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır ve Normal Tansiyon Kaç Olmalı? Normal bir kan basıncına (tansiyona) sahip olan bir insanın okunan basıncı 120/80 mm Hg olur, ve düşük tansiyonlu bir insanın okuması ise, 90/60 mm Hg. civarındadır.

Gün içinde tansiyonunuz yaptığınız işlerle doğru orantılı olarak dalgalanır. Bu numaralar atar damarların içindeki basınç miktarını ifade ederler. Üstteki rakam sistolik arter basıncı (büyük tansiyon), alttaki rakam ise diyastolik arter basıncıdır (küçük tansiyon).

Doktor, tansiyon aletinin manşonunu kolunuza sarar ve şişirerek atar damarınıza baskı uygular. Baskı ortadan kalktığında, doktorunuz sistolik basıncınızı ölçer. Kan akışını dinlemeye devam eder, artık bir ses duymadığında da diyastolik basıncınız belli olmuştur.

Düşük Tansiyon Nedir?

Kalp her kasıldığında belirli orandaki kanı atardamarlara pompalar ve bu sırada  kan basıncı en yüksek düzeye çıkar. Buna büyük tansiyon denilir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen süre içinde ise, kan basıncı en düşük düzeye iner. Bu da küçük tansiyon olarak adlandırılır. Nabız basıncı büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki farktır.

Hangi durumlarda düşük tansiyondan bahsedilebileceğini dair tam bir fikir birliği yoktur. Çoğunlukla büyük kan basıncının 90’dan, küçük kan basıncının ise 60’dan daha az  olan olan değerleri hipotansiyon olarak kabul edilir. Büyük ve küçük tansiyon beraber düşebileceği gibi ayrı ayrı da azalabiliyor.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyonun Zararları

Birdenbire ayağa kalkıldığı anlarda görülen baş dönmesi tansiyon düşüklüğünün en önemli belirtisidir.

Yorgunluk, halsizlik, kulak çınlaması, unutkanlık, konsantrasyon zorluğu, el ve ayaklarda  üşüme, baş dönmesi, göz kararması, bazen bayılma nöbetleri tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Büyük ve küçük tansiyonları belirtilen değerlerin altında olmasına rağmen herhangi bir şikayeti olmayan kişiler de vardır. Ayrıca kan basıncı normal ya da yüksek olmasına rağmen ani olan düşüşler nedeniyle ciddi belirtilerle karşılaşılan kişilerde de düşük tansiyondan söz edilebilir.

Tansiyon düşüklüğü bir rahatsızlık değil. Aksine normalin biraz altında olması kalp ve damar sorunlarından daha uzak olmak anlamını taşır. Fakat küçük tansiyon çok uzun müddet 7’den düşük kalırsa hastanın şoka girmesi gibi ciddi sonuçları olur.

Düşük Tansiyon Nedenleri -Tansiyon Neden Düşer?

Kalp yetmezliği, kalp kapak rahatsızlıları, kalp ritim bozuklukları, böbrek üstü bezi yetersizliği gibi hastalıklar,

Uzun süre devam eden kusmalar, ishaller, kan kayıpları

Tuz eksikliği, sıvı kaybı,

İdrar söktürücüler, bazı antihipertansifler, kalp ilaçları, nitrat ve nitrit içeren ilaçlar ve trisiklik antideprasanlar da tansiyonun düşmesine sebep olabilirler.

Ani tansiyon düşmeleri parkinson, beyin ve omurilik tümörleri gibi nörolojik rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Düşük Tansiyon Tedavisi Nedir?

Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Sebebe bağlı olarak, ilaçlar, kan ve sıvı takviyesi, kan basıncının normale dönmesini sağlar. Bazı doktorlar yatarken başın yükseltilmesinden, elastik çoraplar giyilmesine, hatta tuz tabletleri ya da tuz alıkonum hormonları kullanımını önerirler. Tansiyonun sık sık ölçülmesi ve belirtilerin takibi şarttır.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon tek koldan ölçülecekse sağ ya da sol kol olması fark etmez. Fakat en iyi sonucu alabilmek için tansiyonun çift kol ve bacaktan ölçülmesi gerekir.

İki kol ve bacaklardaki tansiyon arasında 3-4 değerin üzerinde fark varsa bu kalp veya damarlarda sorun olduğuna işaret eder.

Tansiyon, bacaklarda yüksek, kollarda düşük çıkıyorsa bu durum kalbin büyük damarında darlık olduğunu ifade eder.

Kollarda yüksek, bacaklarda düşük çıkıyorsa bu önemli bir kalp  rahatsızlığının göstergesidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?” üzerine 52 yorum

 1. Bende hastanede pisikyatri ilacı içerken 20 dk sonra tuvalete gittim Başım döndü bayıldım kafamı yere vurduğumu hatırlamıyorum ama tansiyonun 7 4 çıktı sizce kafama bişey olmuşmu röntgen de bişey cikmadi cevap bekliyom bi zahmet

 2. Boğazıma düşkün biri değilim. Bu yüzden banyoda orada burada tansiyonum düşer. Hatta baygınlık geçirdiğimde olmuştur. Bence en önemlisi stres ce dengeli beslenme. Bu ikisi iyi olduktan sonra hayatınız iyi geçer tabi stres olmayacak. Hastalıkların %98 stresten oluyor. Bir şey takmayın kafanıza. En çok sınavlardan. Günü gününe çalışabildiğiniz kadar çalışın zaten olmuyorsa alın yazınız budur. Ne demişler, “olduğu kadar, olmadığı kader.” 😉

 3. ben kalp
  kapak hastasıyım yanı mıtral kalp yetmezlgı var amelıyatını oldum doktorlar hersey yolunda dıyor başdonmem mıde bulantım halsızlık unukanlık hepsı var bu arada 23 yasındayım hıc tansıynumu olçturmedım yorgunlugumdan kaynaklanıyor zannedıyordum bu sıteyı fark edene kadar 🙂 tesaduf ölctum gozlerımde bulanıklık vardı 90.50 cıktı tansıyonum olacagını dusundum negarıp yazıda mıtral kalp kapak hastaları tansıyon sorunu yasıya bılır dıyor :)))) nutfen benımkı kalıcımı olucak :(( boyle yanı bı yorum bı cozum dıceksınız doktora gıt 🙂 artık akraba oldum onlarla sureklı gıdıp gelıyorum 🙂 artık gıtmek ıstemıyorum gıden bırılerı negıbı cözum tedavısı gordu ıse yarıyomu bıtkı cayıyla duzenlene bılınırmı önce ALLAH tan sonra sızden yardım …..

 4. Tansiyonum dün 9 4 tü.bugün 7 4 ne yapmam gerekiyo .

 5. Uzun yıllardır tansiyonum sorunum war. Sizden daha kötüyüm. 5 7. Gidp geliyorum arada. Görüntü gidiyor sesleri ekolu duyuyorumm soğuk ter basıyor istirfa etmesem gidiciyim 😟

 6. Tansiyon düşüklüğunuz sağlık durumundaki bozuklukla ilgili olabilir.

 7. tansiyon dengelemeye incirin çok faydalı olduğunu okumuştum. bide duştan sonra banyodan çıkmaadan önce ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın. şifa Allahtan

 8. Tansiyonum 9/8 düşük yani midem agriyor basim donuyor gözlerde kararti ve mide bulantilari ne yapabilirim şuan cok kötüyüm ?

 9. benim de suan olctum azda bayiliyodum gozum kapkaranlik oldu usume titreme uyusukluk olustuk attim koltuga kendimi kardesim ayran yapti ama kotuyum hala tansiyonum buyuk 5kucuk 8 cikmis nabiz 55 kotumu

 10. annemin son 2 aydır başı dönüyor tansiyonu 10/5 kendini halsiz yorgun uyumak istiyor bunun için ne yapmalıyız şimdiden teşekür ederim.

 11. Benim de tansiyonum cok dusuk 11 e 4 su an basim cok kotu donuyor uyuyamiyorum mideme sancılar giriyor

Yorum yapın

css.php